Клиники и цени за абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од Pocahontask, 17 април 2013.

 1. IR4I

  IR4I Нов член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2020
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  ми препорачува киретажа ама се плашам од тоа не сакам хируршка интервенција...Ве молам некој ако знае каде можам да најдам апчиња и да завршам со тоа без болници не сакам да се дознае...
   
 2. forumce

  forumce Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2017
  Пораки:
  4.046
  Допаѓања:
  20.591
  Пол:
  Женски
  Киретажата е 5 мин. работа. Со краткотрајна венска анестезија е. Нема од што да се плашеш. И со апчињата може да дојде до киретажа. Цитотек се викаат апчињата ако те занима
   
  На Nigredo Odor и Martka им се допаѓа ова.
 3. IR4I

  IR4I Нов член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2020
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  каде можам да ги купам???
   
 4. CameliaMiller

  CameliaMiller Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  6.540
  Допаѓања:
  157.649
  Исклучиво на рецепта се.
  Не си играј играчки и слушај доктор што ти кажува.
  Нема да се дознае, за саат-два дома ќе те пуштат да си одиш.
   
  На Nigredo Odor, Sexybaby86, tina2018 и 3 други им се допаѓа ова.
 5. IR4I

  IR4I Нов член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2020
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Нема рецепт никаде не постојат во земјава... Но, ги давале матичните лекари..дали има некој такво искуство??
   
 6. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  2.987
  Допаѓања:
  16.709
  Остави ги таблетите. Разговарај со матичниот доктор, нека ти даде упат за државна клиника. Никој нема да дознае ако отидеш сама. За три - четири часа максимум ќе биде завршена процедурата и ништо нема да ти биде. Само без паника. Полнолетна ли си?
   
 7. ALISA0000

  ALISA0000 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  4.296
  Допаѓања:
  30.637
  никако на своја рака таблети
  тоа вомк не постое само се зборува а никој не ги дава
  може на црно да ги има да ама тоа не ти треба
  значи МОРАШ да поминеш низ киретажа
  од кој град си ?
  треба да бидеш +18 години и да имаш околу 15,000 денари у тебе
   
 8. lovely12

  lovely12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2012
  Пораки:
  766
  Допаѓања:
  999
  Пол:
  Женски
  За час до час и половина ги пуштаа киретажите, иде одма ја пикаат во сала и кога ќе излезе 1ч. Јас додека бев на ургентен на гинекологија во ск, од 10 до14ч. Направија 10киретажи, и одма си одеа, сите со анестезија
   
 9. ostoun

  ostoun Активен член

  Се зачлени на:
  19 април 2019
  Пораки:
  61
  Допаѓања:
  96
  Пол:
  Женски
  Ако си до кај 6-7 недела прават т.н. мини абортус, со вакум, без киретажа, но во приватните клиники.
   
 10. ALISA0000

  ALISA0000 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  4.296
  Допаѓања:
  30.637
  да се надополнам само абортус без киретажа со вакум до 8ма недела
  10,000 плодност
  14,000 систина 12,000 мислам ремедика 16,000 санте
  цените за плодност и за санте сум сигурна за систина и ремедика можно е 1000ка плус минус
   
 11. Bebce1

  Bebce1 Активен член

  Се зачлени на:
  7 март 2020
  Пораки:
  139
  Допаѓања:
  60
  Пол:
  Женски
  Здраво девојки!
  Дали некоја после извршен абортус имала потешкотии со повторно забременување??
   
 12. Bebel

  Bebel Активен член

  Се зачлени на:
  15 април 2020
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Ke moze nekoj da mi kaze dali se pravi kiretaza i na 13nedeli , poso mene me vikae da cekam do 16nedela vo drvaznata pa posle da imam racanieto na mrtvo dete , a ako postoi nekoj mesto so kiretaza ve molam kazete mi kade da si odam , i ako moze nekoj da mi kaze koja procedura e naj tesko vi se molam pomognete mi :sweat:
   
 13. Bebce162015

  Bebce162015 Активен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2020
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  4
  Пол:
  Женски
  Zdravo poznavas li nekoja sto imala iskustvo so ova vakum i dali e podobro od kiretaza. Jas treba na kiretaza da odam ali dijagnoza molarna bremenost no ne so sigurnost pod somnenie se doktorive. Pozdrav
   
 14. ostoun

  ostoun Активен член

  Се зачлени на:
  19 април 2019
  Пораки:
  61
  Допаѓања:
  96
  Пол:
  Женски
  Не, за жал, можеби некој друг познава.
   
 15. Brpbrp

  Brpbrp Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2019
  Пораки:
  439
  Допаѓања:
  685
  Со вакум само може во многу рана бременост како што ти кажа членката 6-7 недела потоа си се прави класична киретажа до 13 недела, а после 13 недела мислам дека е со провокација (како да раѓаш). Се надевам дека ќе испадне све супер и да не мораш да се чистиш(fingers)
   
  На Bebce162015 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Bebce162015

  Bebce162015 Активен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2020
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  4
  Пол:
  Женски
  Za cistene e sigurno za zal no bremenosta vikaat ako e molarna bilo pokomplicirano za ponatamu imalo.proceduri ako sakas da zabremenis
   
 17. Happyinlove

  Happyinlove Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2011
  Пораки:
  1.823
  Допаѓања:
  6.342
  Пол:
  Женски
  Киретажа се вика абортусот. И го правт со вакум по ново. Не е класично стругање. Во 12та недела имав со вакум киретажа.
  А колку е комплицирано ке ти објасне докторот
   
 18. Bebce162015

  Bebce162015 Активен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2020
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  4
  Пол:
  Женски
  Vo koja bolnica pravese i dali si zadovolna? Zoso e komolicirano ? sakas da kazes deka kiretazata po staro podobro ili?
   
 19. Happyinlove

  Happyinlove Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2011
  Пораки:
  1.823
  Допаѓања:
  6.342
  Пол:
  Женски
  Киретажа се вика постапката ерка инструментот со кој се изработува се вика кирета. Тоа е абортус. Чистење едно те исто. Сега секаде изработуваат со вакум таа постапка на абортус или чистење или киретажа во денешно време ја изработуваат и се смета како побезбедна не го оштетува толку ѕидот на матката.
  Правев на ГАК ова пред 3 и пол години , но ке ти препорачам да одиш приватно. Цените ококу 9.000-12.000 ден им се движат зависно од неделата која си ....
  Не се плаши со анестезија е.
  А @bokace1 ке ја тагнам она со иста дијагноза скоро правеше во Чаир ке ти каже.
   
 20. Bebce1

  Bebce1 Активен член

  Се зачлени на:
  7 март 2020
  Пораки:
  139
  Допаѓања:
  60
  Пол:
  Женски
  Систина ти е најдобро, таму ти препорачувам. Имав и јас пред 2 години, 12.000 е