1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Клиники и цени за абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од Pocahontask, 17 април 2013.

  1. Valerin

    Valerin Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.717
    Допаѓања:
    5.271
    Како бре не вршат абортус во Стумица, и зошто?
    Патем, не би сакала да те плашам ама мој совет би ти бил да побрзаш бидејќи немаш уште многу време за предомислување. Новиов закон е ригорозен, и којзнае низ колку патешествиа ќе мора да пројдеш дур ти одобрат. Затоа закажи кај матичен, нека ти објасни како се одвиваат стварите, нека ти даде препорака и заврши го тоа во што е можно по брз рок.
     
  2. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Не може зошто сите се познаваат таму, срамота е затоа одат во други градови. Не ми дозволува законот да го постирам ќе пробам да избришам делови.

    Со овој закон се уредуваат условите под кои може да се врши прекинување на бременостa, постапката за одобрување на прекинување на бременостa условите што треба да ги исполнуваат здравствените установи за вршење на постапка за прекинување на бременостa и надзорот над условите и постапката за прекинување на бременоста
    Прекинување на бременоста е посебна медицинска интервенција за која слободно одлучува бремената жена
    Правото за прекинување на бременоста може да се ограничи само заради заштита на здравјето и животот на бремената жена


    УСЛОВИ ПОД КОИ МОЖЕ ДА СЕ ВРШИ ПРЕКИНУВАЊЕ НА БРЕМЕНОСТA

    Заради заштита на здравјето на бремената жена прекинувањето на бременоста може да се изврши до истекување на десет недели од денот на зачнувањето со писмена согласност од бремената жена

    Ако бремената жена е малолетна или лишена од деловна способност, прекинувањето на бременоста може да се изврши до истекување на десет недели од денот на зачнувањето со писмена согласност од родителот, односно старателот на бремената жена

    Писмена согласност од ставовите на овој член се изразува на начин и во форма пропишани со прописите за заштита на правата на пациентите

    Прекинување на бременоста не може да се изврши пред истекот на десет недели од денот на зачнувањето ако е тоа особено штетно по здравствената состојба на бремената жена

    Прекинување на бременоста не може да се изврши ако од прекинување на претходната бременост не поминала една година


    По исклучок од членот ставови од овој закон прекинувањето на бременоста може да се изврши и по истекот на десеттата недела од денот на зачнувањето како и пред истекот на една година од претходнотопрекинување на бременоста, по барање и со писмена согласност од бремената жена во следниве случаи кога

    врз основа на медицински индикации ќе се утврди дека бременоста претставува опасност по животот или ќе доведе до тешко нарушување на здравјето на жената за време на бременоста породувањето или по породувањето

    врз основа на научни сознанија може да се очекува дека детето ќе се роди со тешки телесни или душевни недостатоци

    до зачнувањето дошло во врска со извршување на кривично дело силување обљуба врз немоќно лице полов напад врз дете обљуба со злоупотреба на положбата или родосквернавење и

    ќе се утврди дека во текот на бременоста или по породувањето би можела жената да дојде во тешки, лични семејни материјални или други прилики што ќе имаат одраз врз нејзиното здравје

    Како тешки лични семејни материјални и други прилики од ставот алинеја на овој член се сметаат особено: потешко нарушените брачни и семејни односи, постоење на асоцијални појави во семејството, тешки станбени услови материјална необезбеденост нарушување на здравјето на членови на семејството и бројот на децата во семејството

    Прекинувањето на бременоста од ставот на овој член ќе се изврши ако се оцени дека со прекинување на бременоста нема да дојде до потешко оштетување на здравјето или до непосредна опасност по животот на бремената жена и со писмена согласност од членот став од овој закон


    ПОСТАПКА ЗА ОДОБРУВАЊЕ И ИЗВРШУВАЊЕ НА ПРЕКИНУВАЊЕ НА БРЕМЕНОСТА

    Во постапката за одобрување и извршување на прекинување на бременоста се обезбедува почитување на достоинството на бремената жена на правото на приватност информираност прифаќање и одбивање на медицинска интервенција и на доверливост на личните и медицинските податоци согласно со прописите за заштита на правата на пациентите

    За прекинување на бременоста до десет недели бремената жена до докторот кој треба да изврши прекинување на бременоста писмено се обраќа во форма и содржина што ја утврдува министерот за здравство

    Кон барањето од ставот на овој член бремената жена доставува наод од извршен ултрасонографски преглед како и медицинска и друга потребна документација утврдена во членот став од овој закон

    Пред прекинување на бременоста докторот е должен да изврши советување на бремената жена за можните предности за продолжување на бременост како и за ризиците при спроведување, односно не спроведување на интервенцијата за прекинување на бременоста по здравјето и животот на жената методите за вршење на прекинување на бременоста и да ја запознае со можностите и методите за спречување на бременост

    Содржината и начинот на советувањето од ставот 3 на овој член го пропишува министерот за здравство со посебен акт

    Ако бремената жена по добиените информации остане при своето барање, е должна да даде писмена изјава за согласност за прифаќање на спроведување на интервенцијата за прекинување на бременоста согласно со членот став од овој закон

    Ако се исполнети условите од членот од овој закон докторот може да пристапи кон извршување на прекинување на бременоста.

    Прекинувањето на бременоста не може да се изврши пред истекот на рокот од три дена по извршеното советување од ставот на овој член освен ако се работи за малолетна жена, жена со одземена или ограничена деловна способност или ако за тоа постои оправдана медицинска индикација, што докторот мора уредно да го евидентира во медицинската документација и евиденција.

    За извршената интервенција од ставот на овој член докторот води евиденција во книга за евиденција а податоците за извршената интервенција ги воведува во медицинското досие на бремената жена во пишана и во електронска форма во согласност со прописите за заштита на правата на пациентите
    Ако докторот утврди дека прекинувањето на бременоста не го дозволува здравствената состојба на бремената жена, или дека со прекинување на бременоста ќе се загрози животот или здравјето на жената, или се изминати повеќе од десет недели од денот на зачетокот, е должен да ја упати бремената жена на првостепена комисија за одобрување на прекинување на бременоста

    Првостепената комисија за прекинување на бременоста ја формира директорот на здравствената установа во која се врши прекинување на бременоста
     
    На Lolo5 и Valerin им се допаѓа ова.
  3. Lile_05

    Lile_05 Активен член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2015
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    86
    Пол:
    Женски
    Девојки дали знаете колку чини абортусот кај нас во Македонија ?
     
  4. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Zavisi.Za zal neleglaren mozes i do 50 evra,barem pred nekoj den imav primer ovde pred mene.Regularniot mislam deka ne e pod 9000denari.Ama imas proceduri pred toa.Prviot odi i bez anestezija.
     
  5. Lile_05

    Lile_05 Активен член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2015
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    86
    Пол:
    Женски
    фала ти мнг :)
    А дали нешто знаеш околу апчињата кои предизвикуваат абортус?
     
  6. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Aaaa ne.Nisto takvo.
    Se nadevam nekoj ke ti odgovori pokonkretno.Jas cisto ponesena od ona sto go primetuvam vo bolnicava.
     
  7. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    Каде тоа се прават абортуси без анестезија?
    Која уствари се согласува на абортус без анестезија, бре мора да се ненормални и тие што ги прават и тие што одат на таков абортус.:fubar:

    Инаку има апчиња за абортус, тие се во употреба веќе 15-тина години и повеќе само колку што сум информирана во Мк сеуште не се употребуваат.
     
    На galapce и Glasna им се допаѓа ова.
  8. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.704
    Допаѓања:
    72.600
    Пол:
    Женски
    Da da imam procitano nekade niz forumov deka imaat praveno abortus bez anestezija. A apcinjata gi nema vo Mk mislam... Drugarka abortirase so takvi apcinja ama i bea doneseni od stranstvo... Malku povekje se stavi na rizik so toa, bidejki sepak mislam treba da si pod nadzor od lekar, kakvi ne traumi pretrpevme... Imase ogromni bolki i se treskase od zemja, iako bese i na jaki apcinja za bolka sto idat zaedno so tie apcinja za abortus :/
     
  9. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Ah bitterke bitterke nie sme uste na balkanot i uste vo Makedonija.
    Dojde zenava ovde na klinika i ja stavija kaj mene da prima infuzija.Se pogodi moja komsika.Taa mi raskaza zosto e dojdena i vo 6ta nedela od bremenosta bese.Ima veke tri decinja,i se dosta siromasni za 4to.Vika se pazevme ama..
    Ovde pravat samo kiretazi od spontani abortusi.Trebase so upoti so cuda da ja prakaat vo drug grad.Za nea bilo toa poneprifatlivo i se nafati tuka na crno.
    Ne sum ja videla od togas.
     
  10. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.367
    Допаѓања:
    317.458
    Пол:
    Женски
    Сестра ми кога имаше спонтан пред 7 год на живо ја чистеа можеби дека крвареше мн а анестезијата кога е локална се става една во бут а една внатрешно вагинално.Сега по приватниве почнаа со целосна да чистат.
     
  11. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.223
    Допаѓања:
    124.267
    Имам прашања.
    1. Што е нелегален аботус? Извршен во болница, од доктор, или надвор од болница со некоја баба?
    2. Жената плати 50 евра за нелегален абортус, кој 50 км подалеку за истите пари ке има и легален абортус?
    3. Каде тоа „регуларниот“ е над 9000 денари: приватна или државна клиника?
    4. Зошто првиот е без анестезија, а вториот со? Искуството за првиот од колку жени е прибрано? Или од една? Дали таа една има проблеми со ризици од анестезија или не е познато?

    Се сложувам со Далерон, во секоја болница каде има гинекологија има и вршење на абортуси, ама во помалите места се дознава, па одат на други места. Гинекологот кога почнува со специјализација, помеѓу другото, на почеток учи и абортуси, оти се почести од пораѓаи, од стерилитет и од се друго.

    Апчињата за ден потоа ги има во Македонија, одете на темата која е само за нив, ќе видите дека девојките повеќе пијат апче за ден потоа, отколку апче за главоболка.
     
    На Eli23, Vertigo TJ, Viktorijaaa5 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. MorbGoth.666

    MorbGoth.666 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    531
    Допаѓања:
    148
    Ја загледав темава затоа што децата на едни пријатели имаа ваков проблем пред некое време.
    Децава се генерација со мене, т.е девојчето е помало и остана бремена. Бидејќи моите се многу блиски со нивните, ни кажаа дека кога била на гинеколог и кажал дека е бремена 5-6 недела (тоа втори ли ќе му дојде незнам како бројат) и самиот ја прашал дали ќе абортира или ќе раѓа, и бидејќи несакаше абортус па сакаше ама кавги со нејзиниот, па страв и знам дека е уште бремена.
    Така да сигурно има право да се абортира, таа знам дека прашуваше за законот и како што ја разбрав можело да се абортира дури и во 4ти месец, ама со согласност дека гинекологот нема да одговара ако нешто се случи, па дали е здрава жената незнам. Сепак сум 90% сигурна во ова, а знам за еден друг случај каде што жената имаше лоша бременост, т.е детето не беше добро, исакаа на пораѓајот да му стават некоја инекција за да го усмртат.Ова мислам дека е сигурно затоа што и овие луѓе лично ги знам. Е сега дали само ако е недајбоже со недостаток смее таква инекција или треба согласност незнам.
    Се надевам дека колку толку ти дадов некоја информација, така да сиурно смееш да абортираш.
     
  13. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Mnogu ubavo napisav deka ne sum dovolno upatena.
    Ova kako na isprasuvanje za na fakultet pred profesor.
    Nemora tolku napnuvanje,ne napadnav ni drzava ni vlada.:wasntme:
    Znaci od ona sto so sigurnost tvrdam deka ova e klinika kade ima i poroduvanja i pred nekoj mesec se zapocna so pravenje na ginekolosko hiruski intervencii,iako se retki,nekolku dosega,no za abortus nemoze da se zavrsi ovde.
    Znaci eden od lekarite ja upatil spomenatata vo drug grad kade mora da se pominat odredeni vrati i proceduri,koi se navedeni vo delot od zakonot sto go ima postirano Daleron.
    Dobrovolen abortus koj ne e od
    zdravstveni pricini za samata pacientka i kazal deka se naplaka.Ubavo ja sovetuval da ne abortira,kako sto od nego bara zakonot.
    Sledno,so"vrski"drugiot doktor i se nafatil da ja iscisti bez nikakva dokumentacija.Plakanje na raka 50€.I toa e za mene nelegalen abortus,bez razlika sto e na klinika.Mozebi e poaren od onie nelegalnite "po doma"bez razlika dali ke go pravat babi ili zabi.
    Ako se odi so potpolna procedura,so dokumentacija i se spored zakonot togas se odi vo samata sala so anestezija a ne na boksovite za priroden porogaj.Ovde barem e taka.Carski rez i bilo kakva druga intervencija,osven priroden porogaj se nosi pacientkata na dolniot kat na hirurgija.
    Nemam namera da razubeduvam nikogo,nitu pak da ubeduvam nesto sto ne postoi po nasite kliniki.
    Jas ne se baziram nit na osnova na ona sto kazuvaat natelevizija nit na osnova ona
    sto kazuva personalot,tuku zemav za pravo da odgovoram ona sto ocite mi vidoa.
    Sekako deka mojot zbor ne e poverodostoen od zborovite na ovie drugive sto gi spomnav.
    Prosti ako ispustiv nekoja podtocka,pisuvav samo iskustvo na eden pacient.
    Nikogas nema da ocekuvam odreden personal ili slicno,da priznae deka vakvi raboti postojat po bolnicite nasi.

    Edit.Ma kakvi rizici od anestezija i red drugi raboti.Zenava dojde na sred nok izavrsija ranota.Namesto vo regularen termin koga timot za intervencii e tuka,posto nema 24 casa.Abortusot e izvrsen samo od strana na doktorot.
    Iskustvoto so oci videno e edno,od pricina sto nemase drug sloboden krevet taa nok vo druga soba.
    A taa valjda ne ocekuvas da e dojdena taka od cista mira ako ne e od nekogo upatena.
    Pri oci slepec da izigravame,rabotava.
     
    Последна измена: 1 февруари 2015
  14. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    И во Македонија покрај обичниот абортус со киретажа постојат други матоди. Можеби не на државно, но во доста приватни клиники постои и методот со канила (извлекување со вакуум), а и со апчиња. Од прва рака можам да кажам дека постојат апчиња, ако добро се сеќавам, се работи за 3-4 вагиналети и една која се зима орално, се става под јазик. Нормално се издаваат само во амбулантски услови. Но секако, како и за секој метод што има одредена временска рамка кога може да се примени, така и со апчињава.
    Што се однесува до цени, знам во Неуромедика чини 9000ден киретажа, а во Систина е 12 000. Постојат и приватни гинеколошки-акушерски ординации со лиценца каде што абортусот е околу 6000.
     
    На galapce му/ѝ се допаѓа ова.
  15. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.704
    Допаѓања:
    72.600
    Пол:
    Женски
    Apcinja za den potoa ima, no ne zborime za takvi apcinja. Zborime za apcinja koi se pijat isto do 2ri mesec i go isfrluvaat plodot, so sto doagja krvarenje kako menstruacija i trae 10 dena. Takvi za pienje mislam deka vo Mk nema, ne se sekjavam tocno no drugarkava piese po edna na 20 minuti i mislam deka bea 3,4 apcinja. Vaginaletite za abortus valjda se racunaat kako apcinja i tie... e tie ne sum sigurna no mozno e da gi ima kaj nas. Apcinjata inaku na drugarkava vredea isto kolku abortus, nekade 5000, 6000den.
     
  16. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    Затоа во странство се даваат апчињата во болница и под надзор на лекар, никаде каде што се во употреба не може да се купат на црно или такво нешто туку се исклучиво за болничка употреба.
    Тоа е изгледа и една од причините зошто не се употребуваат во Мк, покрај цената и заради злоупотребата од страна на докторите.
    Читаме тука само како се пијат норлево како тик-так, замислете што ќе биде со апчињата за абортус.
     
    На galapce му/ѝ се допаѓа ова.
  17. MorbGoth.666

    MorbGoth.666 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    531
    Допаѓања:
    148
    А што е тоа киртажа? Може ли таа да абортира сега после 3ти?
     
  18. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.223
    Допаѓања:
    124.267
    Кога веќе се ти кажала женава, претпоставувам дека знаеш зошто не отишла да аботрира на друго место? Абортус во државна е 50 евра. Со анестезија. Сакаш да кажеш дека друг не би сакал да изврши абортус оти била во поодмината бременост или што? Што ја спречило законски да даде 50 евра и се да биде во нормална процедура? И ако не ти е тешко, пиши ми во ЛП која болница и кој датум(не знам дали си во приватна или државна), сакам да пријавам. Јас не молчам кога пред мене се случува кривично дело, оти така ке станам соучесник. Прикривање на крвично дело е кривично дело.

    Само те молам, објасни убаво зошто прв абортус е без анестезија, или не си разбрала и тоа добро, оти тука и деца те читаат по 16 години и од страв од болка ке направат глупост.

    Не сфатив за какви апчиња станува збор, ако е за такви како што викате, тогаш не знам. Знам за оние што ги пијат ко бонбони, нормално благодарение на нивните мајки :) Ама тоа е друга тема.
     
    На Vertigo TJ му/ѝ се допаѓа ова.
  19. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    @Cka јас колку сум упатена во Мк никаде, ниту на државно, ниту на приватно, абортусот не е 50 евра, секаде цената се движи од 7000-10.000 денари, зависи која метода ќе се користи.

    Инаку апчињата се попознати како RU-482, кај мене се употребуваат веќе 15-тина години само на клиниките што се за абортуси, се употребуваат за рана бременост до 7 недела и исклучиво во болнички услови.

    Киретажа е гребење на ѕидовите на матката, чистење на плодот од матката, а со вакум методот се користи до најкасно 8 недела од бременост.

    Над 10-12недела се вршо абортус до 20-22 недела само со потпис од тројца доктори и само ако животот на мајката е загрозен.
     
    На galapce му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.223
    Допаѓања:
    124.267
    Нека ме исправат ако грешам, но според РЕФЕРЕНТНИ ЦЕНИ ЗА БОЛНИЧКА ЗДРАВСТВЕНА ЗАШТИТА ПО ДСГ
    ставка 520 - Абортус со процедура во операциона сала

    и ставка 525 - Абортус без процедура во операциона сала
    се со референтна цена од 6.812

    и 7.446денари, а за нив партиципацијата на осигуреникот е 700 денари. Ако некој знае, нека објасни, но според последните цени објавени на страната на ФЗО ако е на државно абортусот е 700 денари, плус ако лежи во болница девојката. Така сфаќам.
     
    Последна измена: 1 февруари 2015