1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кломифен и бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од rak11, 10 октомври 2011.

  1. veli4ekate

    veli4ekate Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    586
    Допаѓања:
    546
    Пол:
    Женски
    pa togas koga ke dorasnaat na 30mm togas prskale i ako ne prsnaat ke trebalo nekoja inekcija da mi stave za da prsne
     
  2. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.361
    Допаѓања:
    1.443
    Пол:
    Женски
    Здраво Гул,

    Кај мене беше така не значи дека и тебе може да ти се случи.
    Еве јас веќе 2 месеци примав само кломифен за стимулација, после ми каснеше 3 дена и во третиот ден само малку имав кафеаво па после навечер почна обилно крварење и докторот ми рече дека овој пат матката ја исфрлил имплатацијата не можела да го задржи.И јас точно не знам што значи ова ама тоа е, ќе се помирам со тоа.
    Сега не знам дали некој заедно со кломифен дали пие и други апчиња за да се задржи?

    поздрав
     
  3. Maarina

    Maarina Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2012
    Пораки:
    171
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    VELI4EKATE: Највероватно твојот доктор си ја знае работата, но сепак ми беше чудно што толку касно ти дава кломифен. ( сепак кај секој е индивидуално- но изгледа ти имаш подолг циклус и покасно ти создреваат фоликулите ) А таа инекција што ја спомнуваш се прима со цел, ако не прсни фоликулот сам од себе да се спречи појава на цисти, односно предизвикува вештачка овулација.

    SLIMY: Јас мислам дека како превенција после спонтан, се прима УТРОГЕСТАН неколку пати во денот може таблетите да се пијаат или вагинално да се ставаат. Тие помагаат оплодената јајце клетка да се вгнезди и задржи во матката. Но некаогаш и кога нема спонтан ја даваат како превенција. Еве јас денес сум на фоликулометрија па петок господ здравје мислам и инсеминација ке правам ако е се во ред, иначе и јас сум стимулирана со кломифен ова ми е прв месец ги пиев од 3-7 ден и многу добро ги поднесов, и најважно се направија 5 добри фоликули. Се надевам дека овој месец ке има успех. поздрав
     
  4. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.361
    Допаѓања:
    1.443
    Пол:
    Женски
    Не знам Марина јас денеска бев на контрола и докторот ми рече овој месец ќе паузирам и ќе се потрудиме без стимулација да затрудим.Нема да земам ниту кломифен ниту ништо друго.
    А ова Утрогестан не знам дали можам на своја рака да ја земам, зашто докторот ништо не ми спомна.

    Поздрав и ти благодарам ;)
     
  5. veli4ekate

    veli4ekate Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    586
    Допаѓања:
    546
    Пол:
    Женски
    MAARINA ciklusot mi e na 25 dena a mi trae 3 do 4 dena.
     
  6. diorsa

    diorsa Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2012
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    66
    Пол:
    Женски
    Jas koristev klomifen samo 5 dena od tret den na ciklus,,,ii ushte istiot toj mesec ostanav bremena ne mi se vervashe....a pred toa probvav 2 god..pozdd i vi posakuvam mnogu sreka :)
     
    На TheSecret, irenna, eci85 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Maarina

    Maarina Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2012
    Пораки:
    171
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Slimy: ниту утрогестан ниту било кои други хормонски таблети или вагиналети не се земаат без претходно одобрение од доктор. Значи на своја рака НИКАКО. Иначе слими колку време беше стимулирана со коломифен? Јас денес бев на гинеколог и за инсеминација ми договори за петок, утре ке одам да примам прегнил, па се надевам дека конечно ке има две цртки и кај мене и кај сите вас!


    veli4ekate: Ако циклусот ти трае 25 дена тогаш најверојатно имаш рана овулација некаде 12 или 13 ден од мц и баш поради тоа треба да почнеш со кломифен порано за да има време да созреат фоликулите. Мое мислење е дека многу касно почнуваш со кломифен, но сепак твојот доктор најверојатно те следи и знае како треба да ја примаш терапијата. Сепак ти посакувам многу среќа!
     
  8. gjul

    gjul Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2012
    Пораки:
    407
    Допаѓања:
    245
    dusicke velis ke primis pregnilce mene ne mi stavija dali nemalo potreba neznam a mora da ti stavat ili ke mozes da mi pises jas eve denes mi e deseti den od iseminacija
    :*
     
  9. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.361
    Допаѓања:
    1.443
    Пол:
    Женски
    Здраво МАрина,

    Јас со кломифен бев стимулирана 2месеци, и еве овој месец ќе паузирам така рече гинекологот.
    Да не ги оптоварувам и јајниците многу затоа, не знам и јас точно што мислеше.
    Немам намера да земам на своја рака никаков хормон ништо.

    Поздрав ;)
     
  10. Maarina

    Maarina Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2012
    Пораки:
    171
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    gjul: Инекцијата се дава према проценката на докторот. Кај мене овој циклус има 5 фоликули ама за инсеминација за жал само два ( водечките ) бидеќи другите три се помали! Д-р ми вика Прегнилче, што си е сигурно Сигурно :lol: Иначе сакав да те прашам дали те болеше постапката за инсеминација? :( многу се плашам ама д-рот ми вика дека не боли, ти како помина?
    И за неколку дена да пишиш дали ке има две цртки, заедно да славиме тука сите :party: поздравче :*


    Силк нај искрено кажано тие се хормони а не бомбони. И јас несакав никакви хормони до сега бидеќи кога вадев хормони ми беа во ред и несакав да го нарушам балансот, ама пошто минатиот месец немав ниту еден фоликул решевме со матичниот да пробам со кломифен, кога појдов на фоликулометрија ми вика супер реагираш мора да одиме на инсеминација штета е овие фоликули да се пропуштат, и отидов кај приватен лекар ме виде на ехо и тој и ми реце сега ендометриумот ти е танок :( ми препиша сега др хормонски таблети цикло прогинова само белите да ги пијам- почнав од сношти, денес примив прегнил а најверојатно после инсеминацијата ми рече ке ми даде уртогестан како поткрепа. Еден куп хормони, ме фаќа паника ама тоа е се мора :sweat: Барем се да биди во ред ке издржиме колку што треба :P поздрав :*
     
  11. veli4ekate

    veli4ekate Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    586
    Допаѓања:
    546
    Пол:
    Женски
    maarina fala mnogu i jas tebe ti posakuvam mnogu sreka isto i na drugite sto cekaat dve crtki.pozdrav
     
  12. Maarina

    Maarina Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2012
    Пораки:
    171
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Драги мои, туку што се вратив од инсеминација! Се помина во најдобар ред и сега останува најтешкиот дел ЧЕКАЊЕТО. Се надевам дека ке видам две цртки овај месец, поздрав
     
  13. women000

    women000 Активен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2012
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    3
    Здраво!
    Имам 19 години и во брак сум 6 месеци.
    Пред 4 месеци бев на гинеколог затоа што ни доцнеше менструацијата.Докторот ми рече дека имам полицистични јајници и дека мора малку да ослабам (оти се здебелив од 63 kg na 72 kg за време од 6-7 месеци).Подослабив 2-3 килца.Е сега со мажот ми едно 2 и пол месеци како се обидуваме да забремена и се неуспешно и неуспешно.Разговарав со докторот и ми рече дека морало да се обидуваме.
    Дали е можно да немам евулација (чувствувам болку во стомакот неколку дена по менструација, но не сум сигурна дали се тие болку за евулација)?
    Постојано се нервирам од негатувните тестови.
    Дали со Кломифен може да се предизвика евулацијата и полесно да се забремени?
    Кои се несакани последици?
    Дали се хормонски и може да се има некои последици од нив како ( предизвикано растење на влакна по целото тело, опаѓање на косата, оштетување на кожатао (мислам на мозолчиња) итн.)
    Ако некоја од Вас знае ке Ве молам на одговор, затоа што се ми смета, постојано се нервиран и со сите се расправам.
    Поздрав!! :* :D
     
  14. hana30

    hana30 Активен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2012
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    15
    здраво мила
    прво да те исправам не се вика евулација туку овулација :D :D ...како и да е,да кломифенот мозе да ти помогне а мозе и не....зависи за секое тело различно делува,следи ги советите на гинеколог.многу зени го користат па и јас го користев еден месец,не се плаши не е страшно,и не се оптеретувај многу млада си ке имаш многу деца,пздрав и со среќа
     
  15. Maarina

    Maarina Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2012
    Пораки:
    171
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Здраво мила, како прво сакам да те замолам да не се оптоваруваш премногу со Забременување..... знам дека е многу тешко да не мислиш на тоа но некогаш кога телото е преотоварено со поимот бременост едноставно не функционира како што би сакале ние. Односно сакам да кажам да си водите љувов а не да правите деца :rock: Тогаш кога најмалку очекуваш ке си видиш позитивен тест..... Она што сите со нетрпение го очекуваме и посакуваме :P . Иначе друго што сакам да ти кажам е дека два ипол месеци се многу краток период, најчесто докторите чекаат да помини барем 1 год за да почнеш со некои испитувања или терапии. и она најважното бидеќи имаш полицистични јајници за да почниш со кломифен мораш да бидеш следена од доктор за да не дојди до хиперстимулација на јајниците. поздрав и секое добро :*
     
  16. women000

    women000 Активен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2012
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    3
    За поимите не се разбирам толку многу.Но луѓе сме, ќе се научиме.
    Секоја жена се оптоварува со тоа (мислам можете да ме сватите и Вие).
    Но како и што ми кажавте, млади сме па има време за се. :D :D
    Поздрав!! :* :*
     
  17. Maarina

    Maarina Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2012
    Пораки:
    171
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски

    Така е душичке, само позитивна биди и за брзо време ќе стигни едно малечко ангелче кое толку многу го посакуваш :angel: Иначе сакам да те прашам дали можеби имаш направено некои испитувања (мислам на микробиолошки, хормонски и сл..) :*
     
  18. vozdrzana

    vozdrzana Активен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2013
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    33
    zdravo na site jas sum nova imam maka moram da se obratam do vas imam 30 godini imam kerka 7 godini vo neja ostanav bremena od prva, pred tri godini ostanaf bremena za vtoro bremena od prvpat ali na sest nedeli imav spontan abortus potoa od strav nemozev da se resam povtorno imav depresija pijev lekarstva za depresiuja edna godina sega sum vo red posakav da probam uste ednas pet meseci se obiduvame ali nisto otidof na ginekolog doktorot utvrdi deka nemam ovulacija folekulite se mnogu mali a isto taka i endometriumot e mnogu mal ,po seto toa sto go vide bev nekolku pati da gi sledi folekulite i mi utvrde deka od jak stres mi e izguben hormonot sto ja potiknuva ovulacijata mi predlozi da pijam klomifen da gi sledime folekulite cel mesec koga ke dostignat golemina so inekcija vestacki da gi pukne no najmnogu sto me zacudi mi rece koga ke gi pukne moram odma vo rok od 12h da imam odnosi i samo eden mesec smee da mi gi dade poveke od toa nemoze bilo stetno za jajnicite mnogu se iscrpuvale so klomifenot ve molas pisete mi za vaseto mislenje vi blagodaram.
     
  19. hana30

    hana30 Активен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2012
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    15
    здраво и на тебе
    Jас мислам дека кломифенот се дава до 3 месеци после се прави пауза,знам од искуството на повеќе жени....ама можеби твојот лекар тврди дека во твојот случај треба само еден месец,незнам бидејки телото на секоја жена е различно нели.....кломифенот да ги исцрпува јајниците ,ке увидиш одкако ке почнеш да ги пиеш,со срека
     
  20. Maarina

    Maarina Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2012
    Пораки:
    171
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски

    Здраво Воздржана, лично нема големо искуство со кломифен, всушност овај ми е прв месец ама докторот ми рече дека со кломифен се оди до 3 циклуси па после се прави пауза. точно е дека со кломифенот се исцрпуваат јајниците ама неколку циклуси не се опасни. Друго што сакам да ти кажам е дека 30 години не се многу па така да те плаши дека ќе се потрошат резервите |( далеку од тоа! За односите така ти рекол бидејки во тој период прска фоликулот и јајце клетката може да се оплоди до 10 часа од нејзиното прскање. поздрав, ако те интересира нешто слободно пиши :*