1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кломифен и бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од rak11, 10 октомври 2011.

  1. vozdrzana

    vozdrzana Активен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2013
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    33
    fala vi mnogu na podrskata ali nemi e jasno kako ako nemam hormon mislam deka prvo treba da se ispita posle da se postave dijagnoza a kaj mene doktorot eden mesec gi sledese folekulite i utvrdi deka go nema toj hormon mislite li sama da si gi proveram hormonite kolku sto znam ima meseci kaj zenata koga nema ovulacija moze bas toj mesec se pogodil koga mi gi sledel folekulite dva pati ostanaf bremena a sega da nemam ovulacija nikako toa da go svanam i drugo sto sakam da go znam dali e mozno od mnogu mal endometrium mozno li e da sum imala spontan abortus
     
  2. Maarina

    Maarina Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2012
    Пораки:
    171
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Воздржана и јас мислам како тебе, најдобро е прво да си направиш испитување на хормоните или хормонален статус. Со ова испитување може да се добие слика за тоа какви се резервите во јајниците. Исто така точно е и тоа дека годишно може да има и по неколку ановулирани циклуси или циклуси кога нема овулација. За ендометриумот не може да биде мал НО може да биде танок, и да за жал можно е тоа да довело до спонтан абортус бидеќи кога е танок ендометриумот не може да се задржи плодот внатре и се исфрла од матката. Но не значи дека е од тоа има и многу други фактори што влијаат. Но има хормонска терапија за задебелување на ендометриумот и за поддршка на плодот тоа ке се договориш со гинекологот кој те следи, се надевам помогнав некако :*
     
  3. vozdrzana

    vozdrzana Активен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2013
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    33
    fala mnogu maarina eve denes bev kaj drug doktor dobar kaj nas nemise veruva sto mi kaza rece deka sum skroz zdrava da mozam da ostanam bremena imam dobar endometrium odlicni jajnici nemam potreba od terapija samo da se opustam mnogu bil mal periodot sto probuvam da ostanam bremena 5 meseci se mnogu malku da probam uste dva meseci potoa ke vidime kako ke se razvivat rabotite sega sum mnogu zbuneta neznam sto da pravam vi sto mislite imam li potreba da odam kaj drug doktor ili i toj razlino ke mi kaze neznam sto da pravam.
     
  4. Maarina

    Maarina Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2012
    Пораки:
    171
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Воздржана јас би те советувала до го шитниш првиот гинеколог и да си одиш кај вториот што си била и што ти кажал дека си здрава и права. Неможам да поверувам какви доктори има, без никакви испитувања да ти прави такви стресови дека не си во ред |( стварно не човечки :@ И на прашањето дали да одиш и кај друг доктор за мислење јас мислам НЕМА потреба!!! Вториот доктор ти кажал многу добро дека се е во ред со тебе, и точно е дека 5 месеци се мн краток период немој да се грижиш се ќе биди во најдобар ред! Само опуштено и никако стресови, ти праќам голем поздрав и :*
     
  5. gjul

    gjul Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2012
    Пораки:
    407
    Допаѓања:
    245
    dusicki gospod neka e so vas vi ja pustam seeeta sreka na ovooj svet sto moze da si ja zamislite edno nauciv od site vas deka treba da sme istrajni i da ne se predavame ..kis4eee
     
  6. vozdrzana

    vozdrzana Активен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2013
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    33
    vi blagodaram mnogu sega dobif volja da odam ponatamu.
     
    На Maarina му/ѝ се допаѓа ова.
  7. stella2

    stella2 Активен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Zdravo na site, i jas za prvpat piev sega klomifen od 3 do 7mi den sabajle i vecer, i na 14ti den bev na exo imav 2 golemi folikuli edniot 28 a drugiot 24 mm, samo nemozam da bidam spokojna bidejki mi kaza deka sum imala i cista i neznam dali ke ima cistata negativno vlijanie za zabremenuvanje, no vo sekoj slucaj jas se nadevam na pozitivno :)
    pozdrav
     
  8. Mala-volsebnicka

    Mala-volsebnicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2011
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    35
    stella2 цистата нема влијание но кога се пие кломифен најчесто кога ќе порасне фоликулот 23мм се става прегнил за да прсне фоликулот.Кај тебе се прилично големи па те советувам да одиш на 2 дена пак на ехо да ти каже дали пукнале.
    Незнам зошто се толку површни добар дел од гинеколозите.
     
  9. women000

    women000 Активен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2012
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    3


    Немам никакви испитувања направено планирам да одам и да направам. :)
    Сништи пак имав преголеми болки во долниот дел од стомакот (болки како за менструација) а на 20ти треба да ми дојди.Незнам од што може да биде.
    При мокрење кога ке се избришам на хартија имам бело прање (дури големи делови), ама не е белу туку како лигаво жолтеникаво и растегливо. Дали е можно нешто од спермата или нешто друго е?
     
  10. hana30

    hana30 Активен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2012
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    15
    тоа значи дека сега овулираш!!!сега си најплодна ,така да не го оставај маж ти на мира овие 3-4 дена!!!и после однос ставај си перница под газот дигни ги нозете и лежи така едно пола саат,ај со среќа
     
  11. women000

    women000 Активен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2012
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    3
    Aааа..значи ради тоа имам такви болки..тоа и си предпоставував...Фала ти многуу ми даде надеж...Голем поздрав..и ако има нешто ке те известам ;) :P
     
    На hana30 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. women000

    women000 Активен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2012
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    3
    И на крајот пак ништо... :( Денес ми дојде, 10 дена порани..Чудно, не знам што е оваа работа..утре на доктор дефинитивно..Дали некој знае што би можело да биди ова?...Значи крајно сум разочарана :((((
     
  13. veli4ekate

    veli4ekate Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    586
    Допаѓања:
    546
    Пол:
    Женски
    sega po vtor pat pijaM klomifen i sega od treti den pocnuvam a ne kako minatiot pat od sedmi den,se nadevam deka so ovaa pakuvanje na klomifen ke ostanam bremena bidejki prviot pat so klomifen nemav sreka
     
  14. stella2

    stella2 Активен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    A ne li moze sami po sebe da si prsnat folikulite, jas ne sum znaela deka se stava Pregnil inekcija, nikoj ne mi kazal. eve sega mi e 26ti den pa cekam da vidam kali ke dobijam uste nekoj den (sto e najverojatno...) izgubiv nadez :worried:
     
  15. hana30

    hana30 Активен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2012
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    15
    A ne li moze sami po sebe da si prsnat folikulite, jas ne sum znaela deka se stava Pregnil inekcija, nikoj ne mi kazal. eve sega mi e 26ti den pa cekam da vidam kali ke dobijam uste nekoj den (sto e najverojatno...) izgubiv nadez :worried:[

    прскаат и сами,но треба редовно следење од докторот,во случај да не прснат треба да ти стави прегнал инекција за да прснат и да настане овулацијата ,оди пак нека те провери ,поздрав
     
  16. Maarina

    Maarina Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2012
    Пораки:
    171
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    VELI4EKATE: Дај Боже овај месец да имаш успех со кломифенот! Сега да знаеш имаш поголеми шанси за успех од минатиот пат бидеќи почнуваш порано да ги пиеш а тоа значи дека има доволно време да созреат фоликулите и да си прснат, поздрав :*
     
  17. Maarina

    Maarina Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2012
    Пораки:
    171
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски

    Можно е да се работи за хормонски дисбаланс! Мислам дека треба да си испиташ хормони! Но најдобро е обавезно на гинеколог да си појдиш, според мене не е ништо страшно но сепак да си провериш :!:
     
  18. vozdrzana

    vozdrzana Активен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2013
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    33
    а јас почнав со испитувања па да видиме моите резултати какви ке бидат сега сама сум доктор немозам сите да ги слусам сама си барам микро биологија хормони па ако се е во рет ке проб еден месец со кломифен засто ако отидеф кај друг гинеколог разлицно ке ми казеше али кога ке испитам се сто ми е зацртано ке отидам кај мојот гинеколог па нека каже што да правам
     
  19. Maarina

    Maarina Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2012
    Пораки:
    171
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Ех, душички мои! Еве ме и мене после некое време со негативни резултати! ;( За жал инсеминацијата беше неуспешна!!! И повторно истото разочарување....... но нема откажување...... одиме понатаму во борба за бебуше. Иако овие денови се тешки мора некако да се издржат... :worried:
     
  20. stella2

    stella2 Активен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    ooofff kolku e tesko toa, no mora da se odi ponataka i da se nadevame, i kaj mene nisto od klomifenot dobiv na 30ti den, sega neznam dali da pijam caj od macina treva, pomagal vo rabotata na jajnicite za da sozdade folikuli i da nastane ovulacija, ima li nekoj iskustvo so taa bilka?