1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кломифен и бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од rak11, 10 октомври 2011.

  1. Tweety Sweety

    Tweety Sweety Активен член

    Се зачлени на:
    13 септември 2017
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Женски
    Здраво. Јас ги пијам кломифенот веќе втор месец, и при средина на терапијата ми се појавија краткотрајни главоболки, болки и осетливост на градите и болки подносливи во абдоменот и јајниците. Мојот лекар смета дека се норлани нус појави ваквите во зависност од пациент до пациент. Во секој случај не е страшно. Ајде со лесно, па фоликулите да созреат доволно за бебе ;)
    Ти посакувам среќа.
     
    На em4e_baby му/ѝ се допаѓа ова.
  2. em4e_baby

    em4e_baby Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2015
    Пораки:
    343
    Допаѓања:
    839
    Пол:
    Женски
    @Tweety Sweety ти благодарам на одговорот и убавите мисли!! Истото ти го посакувам и на тебе!!
    Се трудев да ги поднесам сите нус појави, и да не пијам дополнително апчиња бидејќи доста ми се и тие дневно што ги пијам.
    Во понеделник сум на фоликуметрија, па ќе си споделуваме искуства!!
    Кај вас во што е проблемот, ако смеам да прашам?
    Ние се бориме со тератозооспермија, и сопругот пие Конденсил.. А јас, Достинекс за одржување на пролактинот, Еутирокс за одржување на ТСХ, Глукофаж за ПЦО, Овунорм за подобрување на квалитетот на јајце клетките и вообичаени витамини..
    Па овој месец ќе пробаме со Кломифен...
    Секое добро!!
     
    Последна измена: 21 септември 2017
    На Milobebence и Tweety Sweety им се допаѓа ова.
  3. Tweety Sweety

    Tweety Sweety Активен член

    Се зачлени на:
    13 септември 2017
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Женски

    Секако дека е дозволено прашања за искушенијата со кои се соочуваме. Кај нас е ако верувате се во најдобар ред, со исклучок на јајцеклетките кои ми се доста оскудни (за моите 27 години). Не произведуваат доволно за да може фоликулите да созреат, па потребна е стимулација за нивна овулација, и затоа одиме со кломифен и прегнил. Претходниот месец прв пат пробавме со кломифен и имав навистина добри резултати, но не успеавме. Сега одиме на втора среќа. Еве денес ми е трет ден од кломифен. Па до следната недела, сум и јас на фоликулометрија и стискаме палци да биде се како што треба и да правиме тест, и секако да е позитивен. Кај сопругот имаме мн добар спермограм, единствено моите оскудни јајце клетки ни се маката.

    Посакувам да не израдувате овој месец со позитивен тест :) Секое добро и кај вас.
     
    На em4e_baby му/ѝ се допаѓа ова.
  4. em4e_baby

    em4e_baby Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2015
    Пораки:
    343
    Допаѓања:
    839
    Пол:
    Женски
    Само позитивни мисли и ќе биде сѐ во ред!!!
    Не дај се генерацијо!! 8)(fingers)
     
  5. Sandra456*

    Sandra456* Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2017
    Пораки:
    867
    Допаѓања:
    517
    Пол:
    Женски
    Zdravo ja sum nova na forumov i ne bas se razbiram od ovie rab :) moze.li nekoj da mi odg za sto sluzi klomifenot , kako pomaga i koga go prepisuvaat ? Fala vi mnnn :*
     
  6. em4e_baby

    em4e_baby Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2015
    Пораки:
    343
    Допаѓања:
    839
    Пол:
    Женски
    Здраво @Sandra456* :)
    Добредојде на форумот и побрзо да се преместиме во Труднички муабети :)
    Пред 4 дена ја завршив првата терапија со Кломифен. Ги пиев од трети ден, по едно апче. Мене докторот ми ги препорача за поттикнување на овулација, и раст на фоликули. За среќа добро изреагирав (денес бев на фоликуметрија) и имам водечки фолекул, примив стоп инекција (да престане да расте фолекулот и да не прерасне во циста) па останува да работиме на случајот :wasntme::lol:
    Но, сепак Кломифен се хормонски таблети и без консултација со доктор немој да ги земеш на своја рака!!
    Пред да почнеш да ги пиеш сигурно ќе ти дадат да испиташ проодност на канали, и хормони за да се исклучат сите можни потенцијални попречувачи на нашиот трнлив пат..
    Ти посакувам среќа во сите намери, па споделувај искуства!! :*
     
    На Sandra456* му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Sandra456*

    Sandra456* Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2017
    Пораки:
    867
    Допаѓања:
    517
    Пол:
    Женски
    Fala ti mnoooogu ti posakuvam i tebe sreka :) ocajno sakam bebce i samo visam po forumive da se iznacitam sekakvi iskustva :) ke odam zadutre za hormonsko ispituvanje a za proodnost da zemam upat ttreba :) pa ke vidime.. jas imam ovulacija ok mi e (barem taka mi kazaa ) dali go prepisuvaat koga ima izostanok na ovulacija ili ? Do sega mi e ok pa sega da vidime kanalive kako se... pa me interesirase za klomifenot bidejki neznaev
     
    На em4e_baby му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Tweety Sweety

    Tweety Sweety Активен член

    Се зачлени на:
    13 септември 2017
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Женски
    Искуства со дабростон? Ми ги препишаа денес за подршка во овулативниот период?
    Фала :)


    Се извинувам. Може да ми кажете за каков вид на стоп инекција станува збор? Оти и јас сум под терапија за кломифен? Благодарам
     
    Последна измена од модератор: 28 септември 2017
  9. em4e_baby

    em4e_baby Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2015
    Пораки:
    343
    Допаѓања:
    839
    Пол:
    Женски
    На фоликуметрија докторот кога ќе востанови дека фолекулот има добра димензија, препорачува да се стави стоп инекција за да престане растењето на фолекулот, и да се спречи негово претворање во циста. И јас сум под прва терапија со Кломифен и на 11 ти ден имав супер големина на фолекулот и примив Прегнил. По примањето на инекција, по 36h прска фолекулот и настапува овулација.
    Но, има случаи кадешто докторите не даваат стоп инекција. Зависи од случај до случај.
    Затоа е препорачливо да се оди на фоликуметрија..
    Се надевам дека ти помогнав, и дека заедно ќе се фалиме со позитивни резултати овој циклус.. :)
    Тебе кој ден ти е?
    Мене според стоп инекцијата, вчера ми беше овулација, но, докторот ми препорача редовни односи до недела..:$:$:$(fingers)
     
    На Lara 27, Tweety Sweety, dunika и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. Tweety Sweety

    Tweety Sweety Активен член

    Се зачлени на:
    13 септември 2017
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Женски

    Благодарам за исцрпниот одговор. Денес ми е 14 ден и ми ставија два прегнила. Пиев пола терапија од кломифен и сум постигнала по два водечки фоликули. Станувало збор за истата инекција, незнаев дека прегнилот е всушност стоп инекцијата. Сега по 36 часа треба да се работи. Истото како што си напишала и мене денес ми рекоа. Само не разбрав колку денови треба да се работи :D
    5? Дај боже заедно да се радуваме. Јас имам десет дена до циклусот, па ќе се молиме да не протече. Исто го посакувам и кај тебе :*
     
    На Lara 27, dunika и em4e_baby им се допаѓа ова.
  11. em4e_baby

    em4e_baby Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2015
    Пораки:
    343
    Допаѓања:
    839
    Пол:
    Женски
    Докторот ми рече ударно нека е на денот на овулацијата.. Насабајле и навечер (ова делува како антибиотик кога ќе ми препишат) :rofl::rofl: а до недела редовно.
    Во понеделник кога ќе се измериме со мм -5кг :rofl::D:lol:
    Се смееме со докторот, ми вика: мора да е вака ударна доза за да му правиме заседа на фоликулот :lol::lol::lol:
    Пуштам среќа, и се читкаме :hug::hug::hug:
     
    Последна измена: 28 септември 2017
    На Lara 27, fana, dunika и 3 други им се допаѓа ова.
  12. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Вие фатете се за домашна работа од одма :)
     
    На Lara 27, fana, Tweety Sweety и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. Tweety Sweety

    Tweety Sweety Активен член

    Се зачлени на:
    13 септември 2017
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Женски
    За работа ја напишавме веќе домашната повеќепати, туку колку дена ќе е потребно со тој интезитет? 5 дена после прегнилот? :)
     
    На Lara 27, fana и kukla21 им се допаѓа ова.
  14. dunika

    dunika Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    3.665
    Допаѓања:
    91.196
    Пол:
    Женски
    Која домашна Кукле ова цела лектира е:D.Стискам палци женски,дај Боже да се фатат и близначиња(fingers):inlove:
     
    На Lara 27, fana, kukla21 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Ако треба цел том од Достоевски нек го фатат :)
     
    На Lara 27, fana и em4e_baby им се допаѓа ова.
  16. em4e_baby

    em4e_baby Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2015
    Пораки:
    343
    Допаѓања:
    839
    Пол:
    Женски
    Прашање до поискусните: од што може да бидат болките при однос што ги чувствувам? Ме боцнаа со Прегнил во понеделникот попладне, значи овулацијата би требало да има почнато во средата сабајле..
    Вчера вечерта осеќав некаква чудна нелагодност..
     
  17. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.693
    Допаѓања:
    39.749
    Пол:
    Женски
    Од хормоните осетливи ти се јајниците. Мене ми било така кога ме стимулирале. Дури и самата овулација ми била болна. Рефлексна болка до слабина сум осеќала.
     
    На em4e_baby му/ѝ се допаѓа ова.
  18. dunika

    dunika Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    3.665
    Допаѓања:
    91.196
    Пол:
    Женски
    Леле јас ко што имам болна овулација,којзне што ке ми направи Кломифенот,па и по две,така ми ги дозираше д-рот:whew:.Здравје ке видиме,се се издржува за бебче:sun:
     
  19. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.693
    Допаѓања:
    39.749
    Пол:
    Женски
    Не се плаши толку. Не реагираат сите исто. Секој организам е различен, а и не толлу неиздржлива болка.:)
     
    На Pozitiva му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Lara 27

    Lara 27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2017
    Пораки:
    1.235
    Допаѓања:
    3.604
    Пол:
    Женски
    Немoј дa се плaшиш јaс првиoт месец имaв глaвoбoлкa aмa ги нaвикнaв пoлa aнaлгин и гoтoвo мнoгу ми беa пo 2 нa ден ми се прaвејa цисти сегa пo еднo си знaм не мoрa дa знaчи и кaј тебе тaкa кaј секoј е рaзличнo ништo стрaшнo милa хсг нaпрaви сегa зa клoмифен се плaшиш aјде прв месец сo клoмифен и пoследен oд прв дa бидни рaбoтaтa:*
     
    На em4e_baby и dunika им се допаѓа ова.