Кломифен и бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од rak11, 10 октомври 2011.

 1. Baby^

  Baby^ Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2018
  Пораки:
  171
  Допаѓања:
  259
  Пол:
  Женски
  Јас 3 пати сум ги пиела сум немала никакви несакани ефекти, сега ги зимав пак од вчера ама денес како да ми се врти памет не знам дали е можно од кломифенот или пак ми паднал притисокот. Ти почна да ги пиеш?
   
 2. supergirlmb

  supergirlmb Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2017
  Пораки:
  948
  Допаѓања:
  5.811
  Пол:
  Женски
  Јас немав никакви симптоми, по третата доза останав бремена.
   
  На eci85 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. eci85

  eci85 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јули 2012
  Пораки:
  454
  Допаѓања:
  431
  Здраво феминки... Сакам да ве прашам кој ден после циклус се почнува со кломифен и дали може да го земам без рецепт или мора матичен да ми препиша?
   
 4. Baby^

  Baby^ Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2018
  Пораки:
  171
  Допаѓања:
  259
  Пол:
  Женски
  Здраво Еци кломифенот можеш да го земеш без рецепт од матичен гин. Некаде 107 ден е не е скап. Јас го зимав од 3 ден. Со среќа да ти направи супер фоликули позз
   
 5. eci85

  eci85 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јули 2012
  Пораки:
  454
  Допаѓања:
  431
  Денес ми е 3ти ден од циклус може да го земам но во дилема сум... Треба прво да одам кај мојот гинеколог а на приватно сум тој е во друг град ке поминат деновите додека отидам кај него
   
 6. Baby^

  Baby^ Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2018
  Пораки:
  171
  Допаѓања:
  259
  Пол:
  Женски
  На своја рака сакаш да ги земеш? Може и од 5 ден од циклус да се земат но ако сакаш прво со гин. Да се консултираш па ако дојде вештерката септември тогаш ке ги земеш кломифенот. Инсеминации ке правите или не?[/QUOTE]
   
  Последна измена од модератор: 9 август 2018
 7. MIS2013

  MIS2013 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 март 2018
  Пораки:
  167
  Допаѓања:
  408
  Пол:
  Женски
  Еци кломифенот треба да ти е препишан од лекар. Можеш да го земеш без рецепта но без консултација од лекар не. Ако имаш полицистични јајници,не. Јас немам полицистични ама по секоја доза кломифен ми се правеа цисти
   
  На EdnoBiserce и eci85 им се допаѓа ова.
 8. EdnoBiserce

  EdnoBiserce Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 август 2018
  Пораки:
  361
  Допаѓања:
  542
  Пол:
  Женски
  Еве и јас најверојатно ќе започнам со Кломифен. Ме интересира, Естроген, од кој ден пиете и во колкави дози?
   
 9. eci85

  eci85 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јули 2012
  Пораки:
  454
  Допаѓања:
  431
  Ако дојде баба рога овој месец треба негде од 26-27 да почнам со кломифен а воедно и прва инсеминација :( некое искуство да ми каже некоја од вас? :inlove: позз и убава вечер
   
 10. MIS2013

  MIS2013 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 март 2018
  Пораки:
  167
  Допаѓања:
  408
  Пол:
  Женски
  Не пиев естрофем за инсеминации. А правев и на приватно и на ГАК

  Кломифен пиев од 5ден на циклус,сабајле и навечер по 1 таблета,5дена. Добивав доста фоликули,многу бев нервозна од него,си добив плус на килажа...
  Секој е различен,кај секого делува различно. Дај боже да не добиеш,а ако добиеш договори со матичниот која доза кломифен би ја примала. Со среќа
   
  Последна измена од модератор: 14 септември 2018
  На eci85 и EdnoBiserce им се допаѓа ова.
 11. EdnoBiserce

  EdnoBiserce Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 август 2018
  Пораки:
  361
  Допаѓања:
  542
  Пол:
  Женски
  Фала ти за одговорите!:) И јас на ГАК ќе ја правам. Искрено, не ја плснирав, сум закажала пред два месеци и еве, дошол ден за преглед, па отидов. Ќе пробам, ништо не губам.
  Само ова со дозирањето ме мачи. Матичната ми е на одмор, а мене ми е прв ден добиено и се ми е кнап. Трет ден ми доаѓа во недела и на своја рака ќе го почнам Кломифенот, ама за естрогенот не знам ни од кога, а ни колку..
   
  Последна измена од модератор: 14 септември 2018
 12. Lara 27

  Lara 27 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2017
  Пораки:
  1.235
  Допаѓања:
  3.601
  Пол:
  Женски
  Јас пиев од прв ден кога добив сабале и навечер па дури да добијам ги пиев мила
   
  На EdnoBiserce му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Bebulleee

  Bebulleee Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 март 2014
  Пораки:
  4.316
  Допаѓања:
  20.396
  Пол:
  Женски
  Ги пиев откако ќе завршев со Кломифен.
  Јас пиев :) не стварав фоликули ми требаше појака стимулација. :* со среќа
   
  На Lara 27 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. EdnoBiserce

  EdnoBiserce Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 август 2018
  Пораки:
  361
  Допаѓања:
  542
  Пол:
  Женски
  По колку?
  Јас во процес на инвитро ги пиев три насабајле, три навечер
   
  На Lara 27 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Bebulleee

  Bebulleee Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 март 2014
  Пораки:
  4.316
  Допаѓања:
  20.396
  Пол:
  Женски
  Јас 2х1 од -4-5ден од циклус
   
  На EdnoBiserce му/ѝ се допаѓа ова.
 16. EdnoBiserce

  EdnoBiserce Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 август 2018
  Пораки:
  361
  Допаѓања:
  542
  Пол:
  Женски
  фала за одговорот :* Ќе ги започнам 2*2 по две, па ќе направам мерење на естридиолот па ќе видам
   
  На Bebulleee му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Lara 27

  Lara 27 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2017
  Пораки:
  1.235
  Допаѓања:
  3.601
  Пол:
  Женски
  Сабале вечер по едно и ќе види каков е еднометриумот докторот ако треба ќе ја зголеми на 2×2 мила каб мене така беше ми слабееше од кломифен и ми зголемуваше сега почни си оо едно и нека те зирни ако треба ќе ти зголеми по 2
   
 18. EdnoBiserce

  EdnoBiserce Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 август 2018
  Пораки:
  361
  Допаѓања:
  542
  Пол:
  Женски
  Мене општо ми е слаб ендометриумот одвај 7-8 мм максимум. А, докторката ми е на одмор. Договорот за инсеминација ми е направен со доктор од ГАК кој пак не се меша во терапијата и сега малку сум "оставена" сама на себе со оглед дека не ми е тука матичниот доктор.
   
 19. Lara 27

  Lara 27 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2017
  Пораки:
  1.235
  Допаѓања:
  3.601
  Пол:
  Женски
  Ј
  Јади цвекло и бразилски оревчиња и од естрофен земај по 2 ако одиш на фолкуметрија мила
   
  На EdnoBiserce му/ѝ се допаѓа ова.
 20. EdnoBiserce

  EdnoBiserce Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 август 2018
  Пораки:
  361
  Допаѓања:
  542
  Пол:
  Женски
  Фала за советот, јадам тоа :)
  Фоликометрија ќе одам неколку пати, плус денес се видов со докторката од ГАК и објаснив дека матичната не ми е тука за контрола на естрофем колку да зимам, така да договорено е по 2*2, извадив контролно хормони за старт, ќе мерам естрадиол пак во петок, така да некако се потсмирив што нема се на своја рака да го истерам ова.