1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кломифен и бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од rak11, 10 октомври 2011.

  1. eci85

    eci85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    431
    Почнав со кломифен од вчера и само ме тера да јадам... А и ова време за никаде како да сака грло да ме фаќа. Пијам кломифен и несмеам ништо да се напијам за настинка... Може ли да земам парацетамол или нешто друго?
     
    На TheGetmaki и EdnoBiserce им се допаѓа ова.
  2. TheGetmaki

    TheGetmaki Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 мај 2010
    Пораки:
    230
    Допаѓања:
    423
    Пол:
    Женски
    Slobodno da , klomifenot ne e vrzan so drugi lekovi
     
  3. Николаниче

    Николаниче Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    59
    Пол:
    Женски
    Zdravo sakam da prasam za klomifenot eve 4 den go pijam dokrorot mi rece po 1na den 10dena da go pijam mnogu mi se vrti vo glavata imam strasni bolki vo stomakot dali da go prekinam
     
  4. TheGetmaki

    TheGetmaki Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 мај 2010
    Пораки:
    230
    Допаѓања:
    423
    Пол:
    Женски
    Kon
    sultacija obavezno so dr so ti prepisal !!!!!!
     
    На Николаниче му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Мецаа91

    Мецаа91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2018
    Пораки:
    981
    Допаѓања:
    2.196
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки..
    Нова сум на форумот пиев и јас од арчињата двапати по едно од 2 та ден и кога отидов имав неколку мали фоликули потоа по неколку дена отидов пак на контрола имав еден од 21мм и ми стави инекција сама си ја купив таа е за да ми пукне фоликулот потоа задолжително четри дена по рет односи со и сега уште два дена треба да добијам, ама се надевам ке касни
     
  6. eci85

    eci85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    431
    Многу убав фоликул и не правеше инсеминација?
     
  7. Мецаа91

    Мецаа91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2018
    Пораки:
    981
    Допаѓања:
    2.196
    Пол:
    Женски
    Малку е комплицирано за објаснување, од првиот брак имам две прекрасни принцези во првото останав од еднаш а второто по 4месеци,пред две години се рсзведов и со мојот нов сопруг веке година пробуваме да забременам направивме спермограм резултатот го опиша докторката како најдобар од најдобрите ретко кога имало толку добар рез. И испадна дека е до мене едноставно фоликулите ми беа 9мм на 14та ден и прва доза ми е со апчињава и од утре веке ми касни, а инсеминација не ни знаев што е на гугл пребарав посшо видов ја споменувате се ми е ново
     
    На eci85 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Мецаа91

    Мецаа91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2018
    Пораки:
    981
    Допаѓања:
    2.196
    Пол:
    Женски
    Девојки бремена сум
    Денес правев тест и две цртки едната е победа ама е цртка. Не ми се веруваше дека од еднаш ќе успеам фала му на бога нека ме чува мене и сите вас.. Поздрав девојки се најдобро:hai::D:*
     
    На Лаура82, Cersei, TheGetmaki и 6 други им се допаѓа ова.
  9. Saba08

    Saba08 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2017
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    1.661
    Пол:
    Женски
    Браво, честитки!
     
    На Мецаа91 и Martka им се допаѓа ова.
  10. Petro.t

    Petro.t Активен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2018
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Здраво нова сум на форумот... сакав да прашам дали ви помогна кломифенот сакам да ја почнам терапијата веке 9 месеци се мачам да останам бремена
     
  11. eci85

    eci85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    431
    9 месеци не е ништо за обид но кломифен многу помага во зависност колкави фоликули имаш без стимулација а со него се зголемуваат и може полесно да се останеш бремена. Но прашај си др. со оваа терапија обавезно се оди на инсеминација.
     
  12. mikiminamaus

    mikiminamaus Нов член

    Се зачлени на:
    27 јули 2018
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    3
    Zdravo devojki zeni majki kralici
    Jas bi sakala da ve prasam od koga ke ja primete inekcijata dali treba ednas dnevno da imate odnosi ili poveke pati vo denot ?
     
  13. Мецаа91

    Мецаа91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2018
    Пораки:
    981
    Допаѓања:
    2.196
    Пол:
    Женски
    Здраво мене докторката ми рече 4дена по ред а ја на мм му реков 4дена по ред по двапати и секако прифати
     
  14. Lenicka 3

    Lenicka 3 Активен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2017
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zenski edno prasanje...privaten specijalist mi prepisa klomifen... dali ide na recepta za da znam da baram kaj maticnata ili na privatno si se apcinja
     
  15. seka87

    seka87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2013
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    253
    Apcinjata se na privatno i ne se skapi okolu 110 denari se....kazuvajte rezultati da ne ocajuvame ....jas pijam po edno na den pa sega ke vidime sto ke bidne
     
  16. svami

    svami Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    251
    Пол:
    Женски
    Имам пишано и погоре, останав бремена веднаш после првата доза кломифен, секако со редовно следење на фоликулите кај матичен и инекција прегнил за пукање. Со лесно нека ви е и ви посакувам успех и две цртички :hug::hug::hug:
     
    На Bebulleee и Martka им се допаѓа ова.
  17. Emaema

    Emaema Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2017
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    111
    Пол:
    Женски
    Јас го имам пиено пред неколку месеци и многу лошо го поднесувам, имам подуеност во стомак и многу често бранови на топлина,ме презноија и на ехо само еден фоликул и тоа на страна каде немам канал.... Некој малер сум. Дали според овие симптоми немам јајцеклетки па ме презнојува
     
  18. Fontana

    Fontana Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2018
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    595
    Пол:
    Женски
    Јас го пиев минатиот месец по препорака на доктор, за да ми се зголемат фоликулите, одев после терапија на ехо, се беше супер.. и сега се мислам ако добијам дали да ги пијам уште 5 дена на своја рака без да одам на доктор.. има ли некоја со такво искуство.. па ако прсне прсне фоликул ако не здравје :D
     
  19. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.098
    Допаѓања:
    56.329
    Пол:
    Женски
    Не смееш на своја рака.
     
    На 0ли му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.244
    Допаѓања:
    166.031
    Ама сте претерале вие малку:).
    Јас имам чуено дека однос треба да се има редовно, секој втор ден, оти сперматозоидите преживуваат околу 48саати а незнаеш точно кога ќе биде фоликулот спремен. Со почести односи слабее квалитетот на спермата.
    Инаку јас со месеци по ред одев според препишаната терапија, кломифен па инекција за пукање и не се погоди, се дури не отидовме на одмор, и без инекции и без стрес и без фокус на забременување се случи. Ама треба да си го слушате и телото и интуицијата. И да се релаксирате.
    Ви посакувам успешни приказни на сите.