Кломифен и бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од rak11, 10 октомври 2011.

 1. eci85

  eci85 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јули 2012
  Пораки:
  454
  Допаѓања:
  431
  Почнав со кломифен од вчера и само ме тера да јадам... А и ова време за никаде како да сака грло да ме фаќа. Пијам кломифен и несмеам ништо да се напијам за настинка... Може ли да земам парацетамол или нешто друго?
   
  На TheGetmaki и EdnoBiserce им се допаѓа ова.
 2. TheGetmaki

  TheGetmaki Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 мај 2010
  Пораки:
  226
  Допаѓања:
  422
  Пол:
  Женски
  Slobodno da , klomifenot ne e vrzan so drugi lekovi
   
 3. Николаниче

  Николаниче Активен член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  58
  Пол:
  Женски
  Zdravo sakam da prasam za klomifenot eve 4 den go pijam dokrorot mi rece po 1na den 10dena da go pijam mnogu mi se vrti vo glavata imam strasni bolki vo stomakot dali da go prekinam
   
 4. TheGetmaki

  TheGetmaki Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 мај 2010
  Пораки:
  226
  Допаѓања:
  422
  Пол:
  Женски
  Kon
  sultacija obavezno so dr so ti prepisal !!!!!!
   
  На Николаниче му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Мецаа91

  Мецаа91 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2018
  Пораки:
  704
  Допаѓања:
  1.564
  Пол:
  Женски
  Здраво девојки..
  Нова сум на форумот пиев и јас од арчињата двапати по едно од 2 та ден и кога отидов имав неколку мали фоликули потоа по неколку дена отидов пак на контрола имав еден од 21мм и ми стави инекција сама си ја купив таа е за да ми пукне фоликулот потоа задолжително четри дена по рет односи со и сега уште два дена треба да добијам, ама се надевам ке касни
   
 6. eci85

  eci85 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јули 2012
  Пораки:
  454
  Допаѓања:
  431
  Многу убав фоликул и не правеше инсеминација?
   
 7. Мецаа91

  Мецаа91 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2018
  Пораки:
  704
  Допаѓања:
  1.564
  Пол:
  Женски
  Малку е комплицирано за објаснување, од првиот брак имам две прекрасни принцези во првото останав од еднаш а второто по 4месеци,пред две години се рсзведов и со мојот нов сопруг веке година пробуваме да забременам направивме спермограм резултатот го опиша докторката како најдобар од најдобрите ретко кога имало толку добар рез. И испадна дека е до мене едноставно фоликулите ми беа 9мм на 14та ден и прва доза ми е со апчињава и од утре веке ми касни, а инсеминација не ни знаев што е на гугл пребарав посшо видов ја споменувате се ми е ново
   
  На eci85 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Мецаа91

  Мецаа91 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2018
  Пораки:
  704
  Допаѓања:
  1.564
  Пол:
  Женски
  Девојки бремена сум
  Денес правев тест и две цртки едната е победа ама е цртка. Не ми се веруваше дека од еднаш ќе успеам фала му на бога нека ме чува мене и сите вас.. Поздрав девојки се најдобро:hai::D:*
   
  На Лаура82, Cersei, TheGetmaki и 6 други им се допаѓа ова.
 9. Saba08

  Saba08 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 август 2017
  Пораки:
  490
  Допаѓања:
  532
  Пол:
  Женски
  Браво, честитки!
   
  На Мецаа91 и Martka им се допаѓа ова.
 10. Petro.t

  Petro.t Активен член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2018
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  Здраво нова сум на форумот... сакав да прашам дали ви помогна кломифенот сакам да ја почнам терапијата веке 9 месеци се мачам да останам бремена
   
 11. eci85

  eci85 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јули 2012
  Пораки:
  454
  Допаѓања:
  431
  9 месеци не е ништо за обид но кломифен многу помага во зависност колкави фоликули имаш без стимулација а со него се зголемуваат и може полесно да се останеш бремена. Но прашај си др. со оваа терапија обавезно се оди на инсеминација.
   
 12. mikiminamaus

  mikiminamaus Нов член

  Се зачлени на:
  27 јули 2018
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  3
  Zdravo devojki zeni majki kralici
  Jas bi sakala da ve prasam od koga ke ja primete inekcijata dali treba ednas dnevno da imate odnosi ili poveke pati vo denot ?
   
 13. Мецаа91

  Мецаа91 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2018
  Пораки:
  704
  Допаѓања:
  1.564
  Пол:
  Женски
  Здраво мене докторката ми рече 4дена по ред а ја на мм му реков 4дена по ред по двапати и секако прифати
   
 14. Lenicka 3

  Lenicka 3 Активен член

  Се зачлени на:
  25 октомври 2017
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Zenski edno prasanje...privaten specijalist mi prepisa klomifen... dali ide na recepta za da znam da baram kaj maticnata ili na privatno si se apcinja
   
 15. seka87

  seka87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 октомври 2013
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  79
  Apcinjata se na privatno i ne se skapi okolu 110 denari se....kazuvajte rezultati da ne ocajuvame ....jas pijam po edno na den pa sega ke vidime sto ke bidne
   
 16. svami

  svami Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 април 2016
  Пораки:
  126
  Допаѓања:
  211
  Пол:
  Женски
  Имам пишано и погоре, останав бремена веднаш после првата доза кломифен, секако со редовно следење на фоликулите кај матичен и инекција прегнил за пукање. Со лесно нека ви е и ви посакувам успех и две цртички :hug::hug::hug:
   
  На Bebulleee и Martka им се допаѓа ова.
 17. Emaema

  Emaema Активен член

  Се зачлени на:
  14 ноември 2017
  Пораки:
  54
  Допаѓања:
  11
  Пол:
  Женски
  Јас го имам пиено пред неколку месеци и многу лошо го поднесувам, имам подуеност во стомак и многу често бранови на топлина,ме презноија и на ехо само еден фоликул и тоа на страна каде немам канал.... Некој малер сум. Дали според овие симптоми немам јајцеклетки па ме презнојува
   
 18. Fontana

  Fontana Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2018
  Пораки:
  100
  Допаѓања:
  123
  Пол:
  Женски
  Јас го пиев минатиот месец по препорака на доктор, за да ми се зголемат фоликулите, одев после терапија на ехо, се беше супер.. и сега се мислам ако добијам дали да ги пијам уште 5 дена на своја рака без да одам на доктор.. има ли некоја со такво искуство.. па ако прсне прсне фоликул ако не здравје :D
   
 19. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  4.600
  Допаѓања:
  49.048
  Пол:
  Женски
  Не смееш на своја рака.
   
  На 0ли му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Biljarkata

  Biljarkata Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  1.218
  Допаѓања:
  26.386
  Ама сте претерале вие малку:).
  Јас имам чуено дека однос треба да се има редовно, секој втор ден, оти сперматозоидите преживуваат околу 48саати а незнаеш точно кога ќе биде фоликулот спремен. Со почести односи слабее квалитетот на спермата.
  Инаку јас со месеци по ред одев според препишаната терапија, кломифен па инекција за пукање и не се погоди, се дури не отидовме на одмор, и без инекции и без стрес и без фокус на забременување се случи. Ама треба да си го слушате и телото и интуицијата. И да се релаксирате.
  Ви посакувам успешни приказни на сите.