1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кломифен и бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од rak11, 10 октомври 2011.

  1. Hijabigurll

    Hijabigurll Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2018
    Пораки:
    767
    Допаѓања:
    1.176
    Пол:
    Женски
    Кога почнавте со односи после првата доза од кломифен? Бидејќи мене матичната ми го препиша и ми кажа на секои два дена односи ама првиот однос не ми кажа кога прв пат го пијам не сум информирана извинете на директното прашање :)
     
  2. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.248
    Допаѓања:
    166.092
    Првиот однос кога сакаш, пошто не знаеш кога ќе имаш овулација. Затоа ти рекла докторката секој втор ден, сперматозоидите преживуваат 48 часа и шансите да се сретнат со фоликулот во прав момент се големи.
     
  3. petkova994

    petkova994 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јули 2017
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки,ајде искуства,никогаш природно не сум добила менструација,цел живот со цикло прогинова,во меѓувреме да не должам добив терапија кломифен,од 5тиот ден после циклусот,на 12 ден отидов на контрола,едниот јајник ми рече дека е 100%развиен ама другиот не,и зато ке одиме на уште една доза па после инекции.Е сега докторот ми рече дека после кломифенот ке ми дојди природно без цикло п. Ама еве ми касни вејќе 7 дена,болки имам ненормални баш како втор ден менструација,нон стоп се осејќам како да ми течи нешто а немам ништо,ми рекоја утре да направам тест па понеделник да се јавам.Дали имала некоја вајва ситуација,не знам што да правам дали да чекам да ми дојди,бремена не верувам дека сум,што ако не ми дојди а и не сум бремена...
    Извинете на долгиот пост...
     
  4. naturallmess

    naturallmess Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2018
    Пораки:
    1.035
    Допаѓања:
    3.694
    Пол:
    Женски
    од вчера трети ден од циллус почнав со кломифен , 5 дена по една таблета на ден , после 6ти ден ќе мериме фоликули, не сум ги пиела овие до сега и не направивме никакви испитувања посебни , спонтан пред 6 месеци во 15та недела.....незнам колку ќе биде успешно од прва има ли некој сега што почнал нова тура со кломифен?
     
  5. Мецаа91

    Мецаа91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2018
    Пораки:
    981
    Допаѓања:
    2.196
    Пол:
    Женски
    Претеравме или не убаво ни беше,

    .. Сега сум еве 33недела бремена и со нетрпение го очекуваме доаѓањето на принцезата
     
    На Luigy и fana им се допаѓа ова.
  6. Sivce

    Sivce Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2018
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    29
    Пол:
    Женски
    Мене денес ми дадоа кломифен, и во среда на ехо и прегнил треба да набавам.
    Каде можам да го најдам, еурофарм, зегин немаат
     
  7. Fontana

    Fontana Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2018
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    595
    Пол:
    Женски
    Пиев месецов кломифен, но не ми препиша докторот прегнил, се надевам и без прегнил ќе пукне фоликулот или се лажам
     
  8. naturallmess

    naturallmess Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2018
    Пораки:
    1.035
    Допаѓања:
    3.694
    Пол:
    Женски
    ремедика, 900 ден и боцкаат со хоримион инекција, јави се прво и мораш рецепта да имаш од гинеколог инаку нема да те боцнат
     
  9. М*и*Л*и

    М*и*Л*и Активен член

    Се зачлени на:
    2 септември 2019
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    44
    Пол:
    Женски
    Kralici da ve prasam nesto! Dali nekoja clenka od stimulacija so klomifen zatrudnela so bliznaci?
     
  10. Hijabigurll

    Hijabigurll Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2018
    Пораки:
    767
    Допаѓања:
    1.176
    Пол:
    Женски
    Јас го пиев кломифенот и немаше никаков резултат.. кај секого е различно :)
     
  11. М*и*Л*и

    М*и*Л*и Активен член

    Се зачлени на:
    2 септември 2019
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    44
    Пол:
    Женски
    Kakvo vi e iskustvoto od klomiflen jas pocnav od denes so terapija mi rece maticnata 5 dena po 2 da pijam koga pocnavte so odnosi i dali ima nekoi pozitivni rezultati
     
    На positive vibes и S.12.G им се допаѓа ова.
  12. naturallmess

    naturallmess Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2018
    Пораки:
    1.035
    Допаѓања:
    3.694
    Пол:
    Женски
    мене ми беше овој четврт циклус , кога ќе ги завршиш таблетите треба да одиш на фоликулометрија , во следните 4 до 6 дена би требало да пораснат доволно фоликулите 18- 22 мм и ден до два потоа или природно да пукнат или ќе те прати на ХЦГ инекција ( прегнил, хоримион или овитрел) 24 до 36 часа од инекцијата пука фоликулот и тој е клучен период , во тој период би требало да имаш односи... кај мене не даде никакви резултати , па од слениот месец ( ако ми дојде следната недела ) ќе одиме со поинаква стимулација.... со среќа :l:
     
  13. Angie94

    Angie94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2016
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Женскииии, прв месец кломифен и прегнил, 14 ден по примањето на прегнил имам позитивен тест! Се надевам дека дејството од прегнилот веќе го нема и дека навистина сум бремена. Со среќа на сите <3
     

    Прикачени фајлови:

    На *Ribolovka*, Martka, М*и*Л*и и 3 други им се допаѓа ова.
  14. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.501
    Допаѓања:
    35.250
    Пол:
    Женски
    Го нема Прегнилот, бремена си! Честитки и со лесно! :)
     
    На Martka и Angie94 им се допаѓа ова.
  15. Tsukinory

    Tsukinory Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2019
    Пораки:
    1.103
    Допаѓања:
    5.861
    Пол:
    Женски
    Девојки испив кломифен месецов сега работиме со сопругот на случајот, ама докторот не ми спомна ништо за фоликометрија или прегнил. Само ми даде и примолут да пијам од 16 ден на циклусот. Нели од тоа се добива? Не разбирам кога прашав ми рече да се избалансирале хормоните после. Што мислите вие? Има ли некој како мене?
     
  16. Sivce

    Sivce Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2018
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    29
    Пол:
    Женски
    Честитки, многу се радувам на ваква вест
     
    На Angie94 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. М*и*Л*и

    М*и*Л*и Активен член

    Се зачлени на:
    2 септември 2019
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    44
    Пол:
    Женски
    здраво женски, јас денес бев на преглед има два добри фолекули каде што според календари што пратев последна менструација имав на 2ри октомври, овулација требаше вчера но ете уште не е ,примав кломифлен и денес бев на преглед,уште не дошло до пукање на фолекул не ми беше јасно рече овие 2-3 дена активно секс и послем со утрагестан да пробаме, од четврток да пијам, ако ми дојде ништо здравје следен месец, ако не да се јавам ако не ми дојде,значи има бременот, но нели овулација е негде на 14 ден , може ли и повеќе да трае
     
  18. naturallmess

    naturallmess Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2018
    Пораки:
    1.035
    Допаѓања:
    3.694
    Пол:
    Женски
    зависи кога си почнала да го пиеш кломифенот , ако е од 3 ти ден би требало да овулираш 14 до 16 дена од прв ден циклус така да тебе секако дека денес утре ти е рано за овулација ако прв ден од циклус ти бил 2 октомври , значи си го почнала кломофенот на 05. 10 би требало да овулираш некаде 16ти или 17 ти ако ми е точна математиката .....
     
  19. Hijabigurll

    Hijabigurll Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2018
    Пораки:
    767
    Допаѓања:
    1.176
    Пол:
    Женски
    Здраво мамички и идни мамички на сите што сте бремени ви посакувам лесна бременост а тие што сакаат да забременат Господ нека е со вас да ви ги наполни рачињата..:inlove: имам едно прашање бев на итна во гак и наводно како сомневале на полицистик налик на полицистични бидејќи јајниците ми беа лесно зголемени да напоменам овој месец пиев летрозол иначе бев на средина од циклусот според апликација што имам бев во овулација.. пред 1 година имав спонтан пред да дознаам дека сум бремена правев тестови сите ми излегуваа негативни гинекологот ми кажа не е страшно .. сега истото ми е на ултразвук ме гледаше 4д и во матката имаше како мало кругче го зумираше и виде дека е јајце.. тестовите ми се повторно негативни а ултразвукот го покажува дека има вака и лани истото беше бебе имаше срцева реакција 9та недела бев но тестовите негативни во четврток повторно сум на контрола . Дали некоја женичка има искуство со вакво нешто слично? Извинете на долгиот пост и ви благодарам однапред:l:
     
  20. S.12.G

    S.12.G Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2019
    Пораки:
    258
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    Zdravo ..primena terapija komiflen sledejne na folikuli primeni inekci pregnil puknati follikuli dadena terapija dabraston i ytrogestan..na 15 za dobivajne sum ne osekam nikakov simtom ima nekoj vaka slecena so vakva terapija? Ili rano e za simtomi?