1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кломифен и бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од rak11, 10 октомври 2011.

  1. Bebulleee

    Bebulleee Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    4.856
    Допаѓања:
    22.255
    Пол:
    Женски
    Јас имав... работи си на случајот редовно до датумот за недобивање.
     
  2. S.12.G

    S.12.G Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2019
    Пораки:
    258
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    Hahah fala ti mnogu e sega da vidam utre sto terapija ke mi dade ima vreme do 15
     
  3. naturallmess

    naturallmess Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2018
    Пораки:
    1.035
    Допаѓања:
    3.694
    Пол:
    Женски
    јас сум денес четврти ден кломофен до крај на следната недела идам на мерење фоликули и веќе очекувам следен понеделник да се боцкам со прегнил , тебе каде те боцкаат со прегнил , зашто знам дека нема никаде само ремедика боцкаат со хримион и скапичко е малку 800 ден боцкање ??? цела среќа од мене ама ја сум само полицистични јајници , до сега 4 бремености од кои две истерав до крај и оваа несака да се фати никако овој ќе биде 4 ти циклус кломифен од кои втор со боцкање , овулирам ама не се фаќа бебчето ;(
     
    На S.12.G му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Bebulleee

    Bebulleee Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    4.856
    Допаѓања:
    22.255
    Пол:
    Женски
    Шо терапија ќе ти даде?
    Нели прими терапија + прегнил ... и чекаш за недобивање?
    Или од 15ти нова терапија?
     
  5. S.12.G

    S.12.G Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2019
    Пораки:
    258
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    Jas sum prv pat i ova mesec so komoflen...mene me bockat kaj maticnata tuka ama nekako skapo mi ide 1400 denari inekcijata a me bocka tri pati..sega mi dade dabraston i ytrogestan utre sum pak kaj maticnata da vidam kako ke kaze za dobivajne sum. Na 15...folikuli imav i bea prsnati ama nekako neosekam bremenost..izgleda ne fati ova terapija ama cudno mi e folikuli ful jajce kletki imas ednometrium zdebelen kako sto treba neznam
    Sto da mislam..ti dzram srekja ako te interesira nesto slobodno pisi..
     
  6. S.12.G

    S.12.G Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2019
    Пораки:
    258
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    Da primav pregnil i toa tri inekci na sekoj dva dena kako sto odev za merejne folikuli..na 15 treba da dobijam utre sum pak i pisuvav kaj drugata clenka ko da nemam oset za bremenost prvo sto znam se gradite a mene nisto dali e rano ili si pravam film sama..poz
     
  7. naturallmess

    naturallmess Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2018
    Пораки:
    1.035
    Допаѓања:
    3.694
    Пол:
    Женски
    те читав и во друга тема , знам само ме збуни тоа што те боцкале со три прегнил дози , како што ми кажаа мене една доза и во следните 36 до 48 саати би требало да пукне фоликулот , а утрогестани и клексани за после инекцијата е за дасе задржи плодот ако ендометриумот бил под долна граница( тенок )..... за симптоми рано ти е многу чекај до ден за циклус или ден задоцнување па прави тест... јас без стоп инекцијата имам и хиперстимулација и по 4 дена ме болат јајници од овулација , затоа овој пат идеме со инекција .... се надевам ќе биде се ОК ти стискам палци да успееш :l:
     
  8. S.12.G

    S.12.G Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2019
    Пораки:
    258
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    fal
    fala mnogu mila i kaj tebe so pozitivni rezultati da bide..me zbuni malku doktorkava mi kaza za ponedelnik sega se javuvam mi vika sestrata koga ke gi dobies dabrstonot ke dojdis a jas imam uste edna druga pakovka ili ako dobies prv den dojdi..i vikam pa neli kaza ponedelnik dali da idam ili ne.? Posto i ne mi e od ist grad maticnata..cekam sega da mi kazat...
     
  9. Brankapska

    Brankapska Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2019
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Zdravo I jas pijaf klomifen ovo kemije trta doza I edanput imam praveno inseminacija I se bese neuspesno.kaj mene samo eden jajnik I'ma po dva folikula drugi nema nisto mozda zato sto imum vodena cista koja puka.jas klomifen pijem zato sto mije slaba ovulacija prvi pat koga bef bez klomifen doktor kaza da nema dovolno ovulacija I nemoze da dojde do oplodnje.
     
  10. lovely12

    lovely12 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2012
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.099
    Пол:
    Женски
    A zosto ne probas so elova prasok?
     
  11. S.12.G

    S.12.G Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2019
    Пораки:
    258
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    Da elova se dobri gledam mnogu gi zemat jas si gi zedov ovaj pat na mona raka inace pijam fembion 1 ama sega ovie gi zedov..citam i za policisticni jajnoci dobri bile ako sum dobro informirana
     
  12. lovely12

    lovely12 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2012
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.099
    Пол:
    Женски
    Jas so elovata zabremeniv, inaku trebase so klomifen, pregnil..pa se ostanato
     
    На S.12.G му/ѝ се допаѓа ова.
  13. S.12.G

    S.12.G Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2019
    Пораки:
    258
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    Jas si gi zedov sega na svoja raka...inace ovaj mesec bev na komiflen+pregnil inekci+dabraston+ytrogestan..za dobivajne sum 15 po aplikacjja na telf sto imam trebase denes ama ne dobiv...ednostavno nemam simtomi ni za dobivajne ni za bremenost osven sto nastinka imam..mislam nema da uspe od prva terapija so komiflen
     
    На lovely12 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. naturallmess

    naturallmess Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2018
    Пораки:
    1.035
    Допаѓања:
    3.694
    Пол:
    Женски
    од утрогестанот може да ти задоцни малку , ама тест направи си малку подоцна зашто знам дека примаше прегнил , мора хцг то да се исчисти комплетно од организмот .... ти стискам палци:l:
     
    На S.12.G му/ѝ се допаѓа ова.
  15. lovely12

    lovely12 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2012
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.099
    Пол:
    Женски
    Еловата е добра и ќе ги освежи јајниците, а прегнилот се губи за 12дена од примањето. Направи тест па потоа прекини со дабростон. Оти со прогестероните ќе доцни.
     
    На S.12.G му/ѝ се допаѓа ова.
  16. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.482
    Допаѓања:
    35.199
    Пол:
    Женски
    Кога ја прими последната инекција Прегнил? Мислам ти беше повеќе дена што примаше три инекции ако не се лажам.
    Тоа што ти го кажува апликацијата сега овој месец не важи.
     
    На S.12.G му/ѝ се допаѓа ова.
  17. S.12.G

    S.12.G Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2019
    Пораки:
    258
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    Da tri inekci primav pregnil poslednata bese mislam na 30..folikulite bea prsnati ustana uste eden folikul da prsne i mi dade dabraston i ytrogestan utre treba da odam kaj maticnata..mi kaza da cekam do utre i da dobijam da odam prv den i da ne dobijam utre da odam..zatoa vikam nemam simtomi ni za dobivajne ni za bremenost normalno malu omalaksanot pa ke vidime utre sto ke mi kaze..
     
  18. S.12.G

    S.12.G Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2019
    Пораки:
    258
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    Ke cekammm da vidam sto ke bide falaa mnogu..ama gradive ni me bolat ni za dobivajne ni bremenost samo toa mi e vo pamet samo gi stiskam.)
     
  19. S.12.G

    S.12.G Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2019
    Пораки:
    258
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    Da ke cekam da vidam utre sum laj maticnata..da vidime sto ke kaze ako ne i ovaj mesec so komiflen ke bidam
     
  20. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.482
    Допаѓања:
    35.199
    Пол:
    Женски
    Ич не ги стискај, и да си бремена, може да не те болат веднаш. Кога останав бремена, дури околу 9-та недела почнаа малку да ме болат. Некои не ги болат веднаш.
     
    На S.12.G му/ѝ се допаѓа ова.