1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кломифен и бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од rak11, 10 октомври 2011.

  1. S.12.G

    S.12.G Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2019
    Пораки:
    258
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    ostanuva da pocekam da ne bide negativen zasto ne osekam bolka vo gradite obicno pret da dobijam minse kamen sega neznam sto e ama edno znam pokasno pukna folikilite ke pocekam do sabota ako ne dojde ke pravam eden test se videla dr izbor nemam
     
  2. Slonce91

    Slonce91 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2019
    Пораки:
    1.017
    Допаѓања:
    5.831
    Пол:
    Женски
    i jas predhodniot mesec ne osekjav nikakva bolka vo gradite ama bas nikakva i nikakvi simptomi nemav i na kraj mi dojde ..
    sega imam eden vodecki 15mm a na drugiot jajnik edna cista od 3 cm nisto drugo ne se gleda od nejze ..se razocarav malku
     
    На S.12.G му/ѝ се допаѓа ова.
  3. S.12.G

    S.12.G Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2019
    Пораки:
    258
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    nema razoczruvajne mora pozitivno da mislime sto deka jas imav folikuli site prsnati nemam ni cista ni nisto sve ok sto moze edna zema da ostane bremena e sega problemot e sto ne odi jas barav insiminacij ama mi rece nema
    potreba..pa ako dobijam odam na privatno za insiminacija ne se ceka vise...znam psihata ubiva od cekajne ama mora da bidime silini
     
    На Slonce91 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. ♥️Swatka♥️

    ♥️Swatka♥️ Активен член

    Се зачлени на:
    15 август 2019
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Srcki, jas piev klomifen ama na 9ta den otidov i nemase folikuli. No bidejki ciklusot mi e od 30 do 33 den mozno li e pokasno nekoj den da mi se pojavat? Mnogu mi e strav zosto voa mi e 4ti pat klomifen da pijam i nisto. Pred toa imase barem po eden folekul ama bez uspeh...
     
  5. Slonce91

    Slonce91 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2019
    Пораки:
    1.017
    Допаѓања:
    5.831
    Пол:
    Женски
    mozebi ne reagiras dobro na klomifen ..i sto ti rece doktorot ..mozebi i dozata ne ti odgovara koja doza ja piese
     
  6. ♥️Swatka♥️

    ♥️Swatka♥️ Активен член

    Се зачлени на:
    15 август 2019
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Piev 2×1 5dena. Doktorot mi rece da odam vaa nedela da gledame dali ke se pojavat, ako ne pa naredniot mesec drugi ke mi dal. A i leviot jajnik mi e mn visoko kacen, pravev LPSG/HSG i nisto pak e gore kacen bev vo GAK. Neznam dali da odam vo Plodnost da vidam?
     
    На Slonce91 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. S.12.G

    S.12.G Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2019
    Пораки:
    258
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    zdravo sto napravi mislam bese na terapija klomifen?dobi ?
     
  8. ♥️Swatka♥️

    ♥️Swatka♥️ Активен член

    Се зачлени на:
    15 август 2019
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Nisto, trebase voj mesec da odam i da go potsetam deka ne mi reagira klomifenot pa za da mi dade drugi, ama ne otidov poradi situacijata so koronata. Pa sakav da otidam i kaj Tase vo Plodnost, ama i oni prekinaa da rabotat. Da pocekam da se smire situacijata ♥️
     
    На S.12.G му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Slonce91

    Slonce91 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2019
    Пораки:
    1.017
    Допаѓања:
    5.831
    Пол:
    Женски
    Da dobiv i toj mesec nisto:(..a ovoj mesec odmaram em zaradi situacijava em gi odmaram jajnicite pa od naredniot ili ponaredniot mesec pa kje se stimuliram..ti so napravi kako e situacija kaj tebe
     
    На S.12.G му/ѝ се допаѓа ова.
  10. S.12.G

    S.12.G Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2019
    Пораки:
    258
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    aj ke bide nisto i jas ostanav za nikade so virusov jas nemozam nikade sa izlezam kaj nas blokirano e uste pret eden mesec i si ostaviv dodeka se smiri drugo care nema aj ke bide
    sve
     
    На Slonce91 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Slonce91

    Slonce91 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2019
    Пораки:
    1.017
    Допаѓања:
    5.831
    Пол:
    Женски
    Pa iskreno se nadevam deka kke bide (fingers)
     
    На S.12.G му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Bebce162015

    Bebce162015 Активен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2020
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Zdravo sakam da prasam koj ima iskustvo so elova kako se pijat. Na svoja raka smeam li da gi zemam? Dr ne mi.prepisuva nikakov lek a veke 4 godini se trudam da zabremenam.samo 1 mesec imam probano so klomifen. I 2 meseci so aspirin . Neuspesno nekoj sovet od vas ? Fala odnapred.
     
  13. CareTee

    CareTee Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2020
    Пораки:
    1.185
    Допаѓања:
    3.447
    Пол:
    Женски
    Јас ги пијам еловата по две кесички на ден на 12 часа, наутро и навечер оддалечени од оброците. Ги пијам по препорака од гинеколог бидејќи сум со ПЦОС. Штетни не би биле но најубаво да си прашаш бидејќи мислам само на тие со ПЦОС најчесто ги даваат.

    Инаку 4 години воопшто не е мал период, до сега штом не дошло до бременост гинекологот веќе требало да ве упати на некои основни испитувања. Зошто не го смениш? Штом активно се обидувате толку долго треба да ви посвети повеќе внимание, не ми изгледа дека ти посветува доволно. Побарај си консултација и со друг доктор на приватно, ја не би чекала толку долго без ништо да немам испитано. Напредна е медицината ќе се најде решение за се само најважно е да се најде во што е проблемот.:)
     
    На Bebce162015 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Bebce162015

    Bebce162015 Активен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2020
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Fala mnogu za sovetot. Imate pravo treba da si go smenam gin. Imam edna kerkicka 5 god. Odma koga napolni 1 god pocnav za vtoro bidejki tesko zabremniv i so nea posle 2 godini. Sakav hsg da pravam ginekilogot mi kaza deka stom imam edno dete nemalo.potreba od hsg. I taka godinite pominuvaat.se nadevam ke se najde resenie
     
  15. curlyhair

    curlyhair Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2016
    Пораки:
    793
    Допаѓања:
    2.177
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojki

    Imam edno prasanje ,dali nekoja imala uskustvo so ovaa terapija Clomifen i Decortin,za bremenost?
    I dali imate isktustvo ili znaete za kakva namena im gi davaat Decortin za devojki sto sakaat da zabremenat?
    Vi blagodaram
     
  16. Brankapska

    Brankapska Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2019
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Dali neka clenka znae kolko se ceka odgovor od fondot za invitro?
     
  17. Lostinparadise

    Lostinparadise Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2019
    Пораки:
    680
    Допаѓања:
    2.030
    Пол:
    Женски
    Oколу 2 недели
     
  18. Lilijan7

    Lilijan7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 август 2019
    Пораки:
    401
    Допаѓања:
    474
    Пол:
    Женски
    Мислам дека Декортин ги даваат за да не го отфрли телото ембрионот како страно тело. Ама нека кажат и поискусните членки. Многу девојки во темата за вонтелесно оплодување имаат пишано дека им ги даваат како терапија после трансфер. Читај и во таа тема без разлика дали ќе одиш на ивф или не, доста работи ќе ти станат појасни.

    Во другата тема пишуваат девојките дека сега поради актуелнава ситуација, чекаат и по месец или два за одговор од фондот.
     
  19. curlyhair

    curlyhair Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2016
    Пораки:
    793
    Допаѓања:
    2.177
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам многу,не прифатив да го пијам,оставив така,не сум ни за трансфер,ниту за ифв ,се трудиме природно.
     
  20. Shekjer

    Shekjer Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2015
    Пораки:
    216
    Допаѓања:
    603
    Пол:
    Женски
    Здраво жени.:) пиев кломифен 2×1 од 3ти ден 5 дена. Денес ми е 7ми ден од циклус. Бев на лекар сабајлево да видиме на ехо како реагирам на терапијата. Имаше еден фоликул 10мм. Док. Вика месецов не се надева дека нешто ќе биде. |(|( Денес ми е 7ми ден од циклус. На 12ти ден пак сум на мерење. Има ли некој искуство има ли надеж дека ќе порасне? :sweat: