1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кломифен и бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од rak11, 10 октомври 2011.

  1. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    Ќе ти каже гинекологот, зошто ти се тебе такви параметри?
    Ти само опуштено и позитивно, верувај во добар исход и води љубов секој ден со сопругот :)
     
    На vozdrzana му/ѝ се допаѓа ова.
  2. vozdrzana

    vozdrzana Активен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2013
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    33
    zdravo jas sum takva sto mora se da doznaa inaku nemozam mirna da sedam utre ke mi stavat inekcija pregnil posto ne smee foleulot da odi poveke od 24mm posto moze da se pretvori vo cista na jajnikot ali endometriumot ako utre ne ja dostigne debelinata sto treba nema sansi za bremenost da ne se nadevam popusto zatoa podobro mi e da znam a ne da bidam vo iscekuvanje tolku vreme haha ete zatoa mi se potrebni tie informacii ti blagodaram mnogu Moira za podrskata mnogu sakam da bidam takva osoba da bidam opustena ali nemozam za zal pozz
     
  3. Mala-volsebnicka

    Mala-volsebnicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2011
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    35
    vozdrzana штом паралелно си пиела и естрофем и кломифен(кој го истенчува ендометриумот) сигурно ќе биде во ред.И кога ќе ти каже дека е добар и да прашаш колку ,ако ти каже околу 12-14мм е добро.Тоа е она што јас знам а колку е одлично тоа не кажуваат.
    Но тој е протоколот кломифен+естрофен+прегнил+утрогестан= по 15 дена од прегнилот тест преку крв .Со среќа
     
    На vozdrzana му/ѝ се допаѓа ова.
  4. vozdrzana

    vozdrzana Активен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2013
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    33
    ti blagodaram Mala-volsebnicka da doznaf za endometriumot treba da bide naj minimalno 8mm pa nagore mene me zagrizuva sto vcera mi bese 5mm a utre treba da mi stavat pregnil ne veruvam deka ke ja dostigne goleminata sto e potrebna za zal ali da se nadevam deka so pojacana doza moze da se sluci i toa pa sega sto ke bide neka bide vi posakuvam sreka i vas
     
  5. Mala-volsebnicka

    Mala-volsebnicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2011
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    35
    природен лек за задебелување на ендометриум е да се јаде цвекло и ананас
     
    На Hi.there му/ѝ се допаѓа ова.
  6. hana30

    hana30 Активен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2012
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    15
    zdravo
    eve jas veke po tret pat g piev klomifenot i sega cekem da ne mi dojde,mnogu sum poduena i gratite mn me bolea izminatava nedela i imam mnogu gasovi,dali e ova posledica na klomifenot ili neznam......inace pregnil primiv samo vtoriot pat sega ne mi stavi ,mi rece deka endometriumot mi e dobar.......mnogu mi se podu stomakot me stega oblekata.......ne veruvam deka bremenost se pokazuva vednas neznam so mi e ....nekoe mislenje?
     
  7. protea

    protea Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    2
    Hana не се вознемирувај воопшто,подуеноста ти е од хормоните,уживај си до тестот и не се оптеретувај со симптоми.Дај боже да се пофалиш со позитивни резултати па да имаш поинаква подуеност :lol: Со среќа!
     
  8. vozdrzana

    vozdrzana Активен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2013
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    33
    dragi jas zavrsif so terapijata doktorot ocekuva da ne mi dojde se bese pod kontrola pa se nadevam deka ke bide taka ali nekoi simtomi mi se slicni kako sto mi bea koga bef bremena poduen mi e stomakot me boli jajnikot i imam temperatura37 barem se nadevam nema da mi dojde sakam site da se izraduvame so ubavi vesti pozz
     
  9. vozdrzana

    vozdrzana Активен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2013
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    33
    ve molam pomagajte mislite mi se izmesani ovie nekolku dena imam povisaena temperatura 37 37.2 mislite toa e znak na bremenost ili imam nekoj grip nisto ne me boli ni grlo niasto samo obrazite mi zezat neznam imesano mi e se ve molam ako nekoj nesto znae neka mi pomogne
     
  10. protea

    protea Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    2
    Ne se sekiraj,pokacena temperatura mozi da e znak i na bremenost,i jas imav 3 dena posle transferot 37,2pa 37,4
    i po dve nedeli pozitiven test.
     
    На Hi.there му/ѝ се допаѓа ова.
  11. vozdrzana

    vozdrzana Активен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2013
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    33
    lele draga samo toa go sakam moze i kaj mene da se pojavat dve crticki ti blagodaram mnogu sto me raspolozi a dali imase i drugi simptomi mene mnogu me boli desniot jajnik vo stomakot nesto mi se grci polovinata me boli i mnogu sum poduena imase li ti nesto slicno pozz
     
  12. protea

    protea Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    2
    мило ми е што те расположив :) а за симптоми немав нешто посебни,имав многу болен трансфер,нешто се закрши и првите денови ме болеше буквално се. Покрај температурата многу кашлав па ме болеше и стомакот од кашлањето и кога се ме преболе јас скоро бев сигурна дека нема шанси да сум останата после сите работи што ми се случија а и немав ниту еден од симптомите.Пак ке ти речам да си уживаш и да не се замараш со симптоми.Единствено стомакот ми беше подујан како тапан :lol:
     
  13. vozdrzana

    vozdrzana Активен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2013
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    33
    draga ti blagodaram za podrskata ali posle ovie 4 godini zelba za vtoro sega samo tamu mi e umot povtorno ti blagodaram pozz
     
  14. vozdrzana

    vozdrzana Активен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2013
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    33
    zdravo znae li nekoj posle kolku dena od ovulacijata moze da pokaze testot na krv zosto mene denes mi e 9 den pravef test na krv i izleze negativen mozno li e da e greska posto sigurna bef deka sum bremena a sega mnogu se razocaraf i temparatura posle ovulacijata mi e zgolemena stomakot poduen uf neznam sto da mislam
     
  15. merir25

    merir25 Активен член

    Се зачлени на:
    16 април 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Здраво на сите,јас сум нова,исто така со мм плаираме да имаме бебенце имам полицистични јајници па затоа примав кломифен од 3-7 ден и потоа прегнил инекција и сега пред 6 дена почнав да ставам и ултрагестан вагиналети за подршка во бремеността.Но денес сабајле ми се јави розев исцедок но многу малку неколку капки а минатиот месец на денешен ден ми дојде менструација.Читав на форумот дека по 14 дена од примањето на прегнил инекција најрано можам да правам тест.Дали некој има искуство како моето на денот кога требало да му дојде да има розевкаст исцедок и дали некој може да ми каже што би значело тоа.Јас се јавив и на гинеколог веднаш но докторот ми рече дека не знае од што може да биде крварењето но дека е рано за менструален циклус спрема кога имав овулација.
     
  16. protea

    protea Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    2
    Розевиот исцедок со самото тоа што е на денот кога требало да добијаш не треба воопшто да те загрижува истото можи да се случи и во текот на бременоста.Не разбрав кој ден ти е од стимулацијата бидејки ако е некаде околу 8 тогаш можи и да е од вгнездување на ембрионот од матката.Се надевам ке се пофалиш со позитивни резултати :) Позз
     
  17. protea

    protea Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    2

    Воздрзана ако правеше бетахцг би требало да е резултатот поголем од 5 односно мене на 10 ден ми показа 30 а ако ти е помал од 5 ....тешко дека можи нешто да се смени.
    Е сега ке ти кажам и дека моја пријателка направи тест со урина и покажа позитивен а преку крв и показа негативен ама незнам какво испитување правеше оти не бесе со вредности туку само и казаа дека е негативен.Сега си е бремена а што се случи со тестот незнам.Затоа почекај усте некој ден и направи домашен тест.
     
  18. vozdrzana

    vozdrzana Активен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2013
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    33
    ti blagodaram mnogu draga sega malku me utesi i mojot test ne bese so vrednosti samo mi kazaa deka e negativen a vcera imaf samo edna kapka kafeaf iscedok mislef mi dojde ali rano e da ja dobijam ova mnogu me zbunuva
     
  19. protea

    protea Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    2
    ako vo tekot na denot imas povtorno kafeno konsultirajse so lekar a dotogas miruvas i ne gi zaboravaj utrogestanot da gi stavas
     
  20. vozdrzana

    vozdrzana Активен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2013
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    33
    draga mene doktorot ne mi prepisa utrogestan samo estrofem pijam sega posle terapijata sto mi bese za stimulacija i potoa mi rece da cekam da vidime dali ke ima bremenos i ako mi kasno 6 dena da odam na pregled ali jas ne strpliva otidof krf da proveram ali koga mi kazaa deka e negativen se razocaraf i ovie dva dena nemam nekoe kafeno strasno samo malku koga ke se izbrisam malku sluz kafen eve dva dena cekam si mislef porano ke mi dojde ali uste nemam nisto sega ova e zbunuvacki mene sekogas mi e tocna men vakvo nesto ne mi se slucilo ali mozno e barem po moe od premnogu hormoni ili uste se nadevam da se sluci bremenost se dodeka ne mi dojde ne veruvam na testot nadesta posledna umira