1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Клонови (Orphan Black) [2013]

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од anuskaNESTLE, 3 јули 2013.

  1. MaggieTatum

    MaggieTatum Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2012
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    509
    Пол:
    Женски
    Долго време серијава ми се појавуваше на Тамблр па пред некој ден си реков ај да видам што е толку популарна, и можам да кажам дека тоа е најдобрата одлука што сум ја донела годинава :D Од коментарите очекував да биде добра, ама не знаев дека толку ќе се навлечам :3 Приказната е уникатна и секоја епизода е полна со акција, тие што работат на серијава сигурно се некои генијалци :lol: Ама се разбира, сето тоа прекрасно го изведува Татиана, девојката е една од најталентираните актерки и фактот што нема ниту една Еми награда е доказ дека се наместени.. Незнам како може актерка што изведува над 5 ликови да има одвај 10 награди..

    Сите ликови во серијата се одлични ама никој не може да се спореди со Хелена, уште од почетокот ми стана омилена и како поминуваа епизодите уште повеќе ја засакував ^-^ Значи од мала е малтретирана и потоа користена како средство за убивање, секое чувство за добро и лошо и е испревртено а сепак го остави сето тоа зад себе за да биде со сестра и, и ако ја мразите Хелена најверојатно немате срце.. :wasntme: Па може да се претпостави колку го мразев крајот и тоа што и се случи :worried:

    Феликс ми е втор омилен и како што кажа alekce83, тој е шлагот на тортата :D И дава посебен и забавен шмек на серијава која општо е доста сериозна, и мислам дека без него не би била иста.. Заедно со Алисон најдобри се xD

    Сара, после Хелена, мислам дека имаше најмногу развивање на карактер, почна како обична измамничка а порасна во еден од најпрекрасните ликови од серии :) (Скоро) секогаш знае што треба да направи и се гледа дека се би сторила за Кира.. Косима е срцка, останува позитивна и во најтешките ситуации и тоа е она што најмногу ми се допаѓа кај неа.. Мислам дека ќе се излечи од болеста затоа што луѓето што работат на серијава се паметни и знаат дека е fan favorite, па би немало смисла да ја убијат :wasntme: Алисон си е посебна приказна, нема епизода во која не направила нешто лудо или смешно, или двете :D Баш ми е мило што си се најдоја со Дони, совршени се заедно :lol:

    Не сакам да навлегувам во другите ликови зошто сигурно ќе се изнервирам (Рејчел, Шован, Пол..) па само ќе кажам дека финалето беше одлично (како и на првата сезона), и има мноогу интересни работи за откривање понатаму :3

    И мислам дека 10 епизоди се сосема доволни, особено ако се земи во предвид огромниот квалитет на тие епизоди, а и времето потребно за едитирање на сцените со клоновите :wasntme:

    1209 -
    не би рекла дека Хелена и Грејс носат клонови, тоа се само деца како Кира..
     
    На Someonespecial, Lella, Paradox и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. Elena-97

    Elena-97 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    913
    Допаѓања:
    2.107
    И јас исто ја започнав серијава заради Тамблр, тие гифовите баш знаат да ти привлечат внимание хаха.
    Уште од првата епизода бев опседната, толку многу работи се случуваат во една епизода и тоа ми е едно од најомилените работи за серијава - што не ја влечат приказната. Има различни преврти во секоја епизода и некои работи воопшто не ги ни замислив дека ќе ги има во серијава.
    Чист пример крајот, проект Кастор?! Машки клонови, и тоа не било кој туку Марк! Тоа буквално ме остави со отворена уста, воопшто не го очекував.
    Хелена ми е омилена, неа буквално кај што не ја сееш таму расте. Колку е badass, не дозволува никој да се за*бава со неа (или пак со Сара) и го обожавам тоа. И секогаш коgа се појавува се слуша тaa нејзината музика, ugh so creepy I love it!
    Актерката Татиана е неверојатна, како успева да ги одглуми сите различни ликови свака и част!
    Откако ја завршив серијава почнав да гледам како се снимала односно како се снимале сцените коа има повеќе клонови и тоа е многу долг и исцрпувачки процес, се за само една сцена.
    Исто така, глумецот кој го глуми Феликс :x Не очекував дека ќе изгледа така без целата "Феликс" персона, и знаете дека акцентот не му е британски? :D Тоа ми беше најголем шок хаха.

    Се на се, ја обожавам серијава и не ми се верува дека мораме да чекаме до пролет наредната година :(
     
    На Someonespecial, Lella, anuskaNESTLE и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. fff3

    fff3 Активен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2014
    Пораки:
    127
    Допаѓања:
    125
    Пол:
    Женски
    Ја заврши некоја трета сезона ау прекрасно ме трогна ептен мезаинтригира и сега едвај ја чекам наредната
     
  4. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.301
    Допаѓања:
    28.805
    Пол:
    Женски
    Јас ја почнав серијава завчера, сега сум до четврта епизода од првата сезона, ја чекам сестра ми да си дојде за да ја гледаме петта. Многу ме заинтригриа серијава, предобра е навистина.
    Морам да ја испофалам актерката, растура, во ниту еден единствен миг не се почувствува дека истата девојка ја глуми. Ја обожавам.
    Исто и Феликс ми е многу интересен, после Косима ми е омилен лик. :wasntme:
    За Пол немам зборови, само се надевам дека почесто ќе го даваат. :inlove:
    Сепак, уште сум на почеток, пробувам да ја развлекувам бидејќи дури во 2016 ќе излегла четврта сезона, кој ќе чека. А вака како што сум тргнала, сигурно ќе ја завршам за околу две недели. :worried:
     
    На Someonespecial му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    И јас се навлеков ептен на серијата, засега сум до седма епизода и премногу ме заинтересира. Приказната е уникатна, полна со акција и дејството се одвива брзо, али сепак си ги развлекувам епизодите пошто гледам уште две други, плус што прочитав дека во 2016 ќе излезе нова сезона. :lol:
    Актеркава Татиана ми се допадна уште во првата епизода, има некоја специфична убавина, а и се воодушевив од нејзината глума на толку различни карактери, предобра е :bow:
    Косима ми е омилена од клоновите, онаква откачена и позитивна бубалица :D Феликс ми е ептен интересен, дава хумористичен шмек на серијата :lol:
    А за Пол немам коментар, препрекрасен е :inlove:

    [​IMG]
     
    На Tiki-lolipop и Lella им се допаѓа ова.
  6. Arabella

    Arabella Активен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2013
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    79
    Пол:
    Женски
    Кога умре Пол најискрено сакав да ја прекинам. Со Сара ми се преубави заедно, искри цело време летаат кога ги гледам. И кога и рече на крај дека Бет не била таа што ја сакал:u:
    Работите во оваа сезона се искомплицираа баш онака, какви пресврти имаше. Сепак првата сезона, најдобра според мене.
     
    На Someonespecial, Lella, Tiki-lolipop и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. the.vampire.girl

    the.vampire.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2012
    Пораки:
    879
    Допаѓања:
    1.490
    Пол:
    Женски
    Интересна ли е третата сезона? Некако се разочарав на крај од втора сезона, па сеуште не сум ја почнала третата, немам волја.
     
  8. Tiki-lolipop

    Tiki-lolipop Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2013
    Пораки:
    936
    Допаѓања:
    1.284
    Јас ја почнав третава ама ја немам уште догледано. Некако бавно се одвива дејството и ептен е развлечена.
     
  9. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.301
    Допаѓања:
    28.805
    Пол:
    Женски
    Јас сум до трета епизода од вторава сезона. Серијава ја обожавам ваква каква што си е сега, воопшто не е развлечена и ми го држи вниманието. Ама гледам велите дека ќе се развлече, штета.

    На крајот овие не ми е јасно што направија со Хелена, ништо не разбрав. Ова со срцето на десната страна ептен ми шпанска серија некако, не морале да одат толку далеку. :D
    За Косима многу ми е жал, ептен ми е мила, иако понекогаш донесува некои непромислени одлуки, се надевам дека нема да умре. :(
    Алисон ми е најфрик од сите. Наводно демек силна и цврста жена, а само што ќе наиде на некој проблем се губи целата, се вади од памет и ја прави најголемата глупост што може. Не ми се верува дека ја остави пријателката да се удави. Знаев уште од почеток дека маж ѝ е нејзиниот монитор.
    Сара е најнормална од сите искерно, најголеми проблеми има и најдобро се справува со нив. Јас сум си тим Пол, не знам за вас, овој новиот не го сакам. :lol:
    Феликс ми е омилен лик дефинитивно, не сакам да се повторам, ама морам да кажам, ѝ дава шмек на серијава, не би била тоа што е без него. Ја крајот кога си замина Феликс Сара многу ме изнервира. Душичка. ;(
    Госпоѓа С. се гледа дека една од главните сплеткари, чувствувам дека многу проблеми ќе прави понатаму.
    Дотука, тоа е воглавно, ми стана омилена серија засега, па ќе видиме, само ептен се надевам на среќен крај, ако ги испоубијат на крај ќе се разочарам многу. :(
     
  10. fff3

    fff3 Активен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2014
    Пораки:
    127
    Допаѓања:
    125
    Пол:
    Женски
    Мене лично серијата ми се допаѓа многу и да интересна ми беше третата сезона и едвај ја чекам четвртата сега ( ама до април..... ;( )
    А за омилен лик ќе ја одберам Хелена секогаш ме насмева или кога ќе каже сестра :D и незнам само јас ли сум изрод ама таткото на Кира ми е поубав од Пол :angel:
     
    На Mishela, MaggieTatum и the.vampire.girl им се допаѓа ова.
  11. d.Darla

    d.Darla Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    661
    Допаѓања:
    160
    Ее и јас и се токмам од прва сезона кога имаше само излезено и мислам кај да е ќе ја гледам секако одмор си земам од работа:)))
     
  12. Tiki-lolipop

    Tiki-lolipop Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2013
    Пораки:
    936
    Допаѓања:
    1.284
    Првите неколку епизоди малку побавно се одвива дејството ама затоа после станува поинтересно. Всушност цела сезона се работи за откривање на оригиналниот геном за да се спасат и Кастор и Лида клоновите и крајот дека тоа е уствари мајка и на Шибон не го очекував воопшто.
    Ама на крај се се спои во една целина и се расчистија доста работи.
    Исто тотален шок ми беше мајка и на Рејчел, проф Данкан која испадна дека е жива и како што гледам си продолжуваат да креираат клонови па претпоставувам кај нив се крие секвенцата што фали.
    Најкриво ми падна за Пол и не требаше да го убијат по се што направи за Сара и се гледаше дека ја сака вистински. Исто и за Делфин, иако сезонава многу ме нервираше и ме интересира баш кој пукаше во неа.
    Хелена и Алисон најсмешни ми се дефинитивно заедно со Дони и и Феликс.:D
    [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] EPIC SCENE:D:D
     
    На Someonespecial и 1209 им се допаѓа ова.
  13. MaggieTatum

    MaggieTatum Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2012
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    509
    Пол:
    Женски
    АААааАааАА КОНЕЧНО ИЗЛЕЗЕ GAG REEL!! :rofl:

    Ја немаше сцената што ја очекував (Alison and Donnie. Money. Twerking. Need I say more? :rofl:), ама сепак се изнасмеав, особено на последната :lol:

    Инаку, за третава сезона не знам зошто има некои негативни коментари, мене прејака ми беше :D Посебно Helena и Donnie, дефинитивно brotp ми станаа :lol:
     
  14. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.301
    Допаѓања:
    28.805
    Пол:
    Женски
    И толку беше... ;( Сега треба да чекам дури до април за следна епизода. :(
    Еве ги моите впечатоци:
    Претпоследната епизода ми ја измеша главата целосно.
    Не ми е јасно сега, зошто не ги пуштаат и Кастор да земат ДНК од бабава за и тие да се излечат. Не ми е јасно зошто Шивон толку ги мрази Кастор. На крајот на краиштата зошто само ЛИДА да имаат право да се излечат?
    И едно нешто мислам дека се провлече туку така. Што стана со Тони транвеститот? Само една епизода беше мислам во втората сезона и оттогаш се изгуби. Којзнае каква улога ќе изигра. Мислам дека тој на крај ќе остане со Феликс, иако не сакам така. :D
    Алисон ми стана досадна откако почна да дила. Мислам дека ептен се испозанесе. Сепак, сцената со тверкањето, прајслес. :rofl:
    Хелена ми е омилена од клоновите, а воедно и омилен лик, заедно со Феликс. Секогаш успева да ме насмее, а и најдобро се справува со проблемите. Ножот во рака, крц, problem solved. :D
    Многу ми е жал што го умре Пол, дефинитивно не е исто без него. :( Не знам како може Кал да ви е поубав искрено. :wasntme:
    Грејси, кога ја гледам жал ми е. Колку е само слепа, се’ што гледа пред себе е Марк. Не и’ е гајле дали ќе направи хаос зад себе, Марк та Марк. Искрено, ја разбирам до некаде, човек да не посака да е на нејзино место. Ги изгуби бебињата, семејството, само Марк и’ остана.
    Оваа новата Кристал ептен ми е интересна, особено сцената каде што Феликс се преправаше дека е стрејт за да и` го земе паричникот. :D
    Скот со мачката, леле душа, искрено ако некој тип ми се заканува дека ќе ми ја убие мачката и јас би му ја дала книгата. :$
    Косима и Шеј не ми одговараат баш, со Делфин си беа подобри, ама Делфин умре, па сега којзнае која ќе си ја најде. :lol:

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG] (No.)
    [​IMG]
     
    На Someonespecial му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Конечно ја завршив пред некој ден :lol: Ме воодушеви серијава и намерно ја развлекував, кој ли ќе чека сега до април... (waiting)
    Третава сезона ми беше најинтересна и најнапната досега, а и многу работи се разјаснија. Во врска со оригиналот, многу ме изненади пресвртот, ни на крај памет немаше да ми падне дека ќе испадне мајката на госпоѓа С.

    Пол и Сара ми беа преубав пар, не знам за вас ама за мене меѓу него и Кал нема место за споредба :wasntme: И стварно не им требаше да го убијат, ептен ми беше жал иако претходно налетав на спојлер и имав прочитано дека ќе умре. :( Сценава... :u:

    [​IMG]

    За Делфин негде прочитав дека сепак не е сигурно дека е мртва, тоа ќе се разјасни во четвртата сезона, и се надевам дека нема да умре.

    Хелена на почеток во првата сезона ми беше психо и крипи лик ама сè повеќе ја засакував, eптен знае да ме насмее, со украинскиот акцент и нејзиното сестра :D Циркузи беше кога се всели кај Дони и Алисон, патем и они ми се меѓу најсмешните ликови.

    [​IMG] :rofl: :rofl: :rofl:
    И ова исто ми беше врв :D
    [​IMG]
    Иначе Татиана е номинирана за најдобра актерка на Еми 2015 ^_^ ја заслужува наградата стварно :bow:
     
    На Tiki-lolipop, Lella и Arabella им се допаѓа ова.
  16. Arabella

    Arabella Активен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2013
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    79
    Пол:
    Женски

    Најубавиот момент досега во серијата <3 <3 <3
    Стварно не е фер што умре...и Кал не е лош, но сепак, Пол...:inlove::l:
    Се сложувам за наградата, заслужува да ја освои, предобра глума, тешка задача да глуми милион ликови, и сите ги глуми перфектно.
     
  17. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.301
    Допаѓања:
    28.805
    Пол:
    Женски
    Навистина заслужува, јас ќе навивам за нејзе. Толку добро ги глуми и не се приметува дека е иста личност, што на инервјуата кога е само една, најмногу личи на Сара, и некако ми фалат другите клонови. :D
    Патем, погледнете го ова видео ако досега не сте го гледале :rofl::

    Jordan (Фелиск) пее песна од Тејлор Свифт на 7:57. Ни случајно да не го прескокнете тоа. ^_^ :lol:
     
  18. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Серијава ми е една од омилените што ги изгледав годинава, актерката ми е врв, генијална е.
    Косима и Делфин ми се омилен пар, Делфин ми е прекрасна.

    [​IMG]
     
    На nati44, Someonespecial, Lella и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.301
    Допаѓања:
    28.805
    Пол:
    Женски
    Не ми се верува дека Tatiana Maslany не ја доби Еми наградата Outstanding Lead Actress in a Drama Series. :o[​IMG]

    Како не им е срам, со ова само се докажува дека целава Еми работа е наместена. Да ја видиме онаа од How to get away with murder како би се снашла во улога на 5-6 различни ликови во една серија. :@
     
    На 1209 и fff3 им се допаѓа ова.
  20. blackpanter

    blackpanter Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2015
    Пораки:
    1.077
    Допаѓања:
    6.096
    Пол:
    Женски
    Хелена ми е дефинитивно најомилен лик.. Едва чекам да излезе 4та сезона, кој ќе чека... уфф

    [​IMG]
     
    На Lella му/ѝ се допаѓа ова.