Книга или филм, во што уживате повеќе и зошто?

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од ApoLLo, 3 јуни 2012.

?

Што повеќе преферирате?

 1. Книга

  121 глас(а)
  77,1%
 2. Филм

  36 глас(а)
  22,9%
 1. ApoLLo

  ApoLLo Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2011
  Пораки:
  26
  Допаѓања:
  22
  Кој е вашиот избор? Дали попрво би седнале да прочитате книга или би изгледале еден филм?
  Што сметате дека е подобро потрошено време?
   
 2. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  19.828
  Допаѓања:
  53.835
  Пол:
  Женски
  Книга е секогаш мојот избор, секогаш е на прво место. Преку книга можам да си направам најдобар филм во главата. Многу е поубаво кога ликовите можеш да си ги отсликаш како сакаш, има многу детали кои е тешко да се сместат во филм, сметам дека ликовите можат далеку подобро да бидат изградени во книга. Филмовите всушност се најдоле на мојата листа. После книга пре би гледала серија.
  Не сум баш голем фан на филмови. :)
   
  На LittlePinky и La.Reina.Del.Sur им се допаѓа ова.
 3. ApoLLo

  ApoLLo Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2011
  Пораки:
  26
  Допаѓања:
  22
  Јас мислам дека се си има своја убавина.Без разлика дали е книга или филм.Точно дека во 100 минути не може да се опише еден роман од 500 страници,ниту да се опише и долови ликот со магијата на перото.Но сепак има една поговорка која вика,"една слика опишува илјада зборови".Исто како шо ниеден писател не може да ја долови сликата и ниту еден режисер не може да ги долови зборовите.Затоа се различни уметности.
   
  На LittlePinky, AwesomeGirl и teddybear им се допаѓа ова.
 4. Anna-Banana

  Anna-Banana Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2011
  Пораки:
  3.775
  Допаѓања:
  4.833
  Пол:
  Женски
  Во книгата дефинитивно.Затоа што посликовито се покажани настаните во книгата,отколку во филмот просто уживам додека читам :D
   
 5. apple12

  apple12 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  831
  Допаѓања:
  2.993
  Пол:
  Женски
  Дефинитивно книга, книгата си ја доживувам на мој начин, си создавам моја слика за ликовите.... А вака филмот е преставен на начин кој што го доживел режисерот.
   
 6. ceca-1

  ceca-1 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  2.083
  Допаѓања:
  5.090
  Филм а сакам книги да читам ама не ме бива,ќе земам ќе ја оставам :$
   
 7. Dvolicen

  Dvolicen Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2012
  Пораки:
  1.431
  Допаѓања:
  3.485


  :f: за муабетов ,истомисленици дефинитивно .
   
 8. LilBaby

  LilBaby Популарен член

  Се зачлени на:
  11 мај 2011
  Пораки:
  3.458
  Допаѓања:
  7.883
  Книга, сигурно повеќе преферирам.
  Зошто? Затоа што ми дозволува да фантазирам, затоа што ми дозволува да ги замислувам настаните во мојата глава, едноставно тоа ми е 100 пати повеќе возбудливо и релаксирачки отколку филм да гледам. Не дека не сакам да гледам, ама искрено ќе ми треба време да се наканам филм да си пуштам да гледам, него ли да седнам книга да читам.
  Филм дури во последно време можам на една рака да избројам колку пати сум гледала, за разлика од книга. Серии, да тоа си гледам секојдневно; но филм завчера гледав последен пат после не знам колку време.
  А и летово кога ќе бидам конечно слободна да правам повеќе работи, се радувам што ќе можам повеќе книги да прочитам. Филм - ако ептен немам што да правам. :D
   
  На ApoLLo му/ѝ се допаѓа ова.
 9. La.Reina.Del.Sur

  La.Reina.Del.Sur Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 мај 2011
  Пораки:
  1.508
  Допаѓања:
  3.875
  Книгите се мојот избор. Тие ми се на врвот а се друго е подолу и подолу...
  Можеш комотно да ја употребиш фантазијата и да ги замислуваш опишаните ликови на свој начин. Местото да го доживееш како нешто кое го познаваш цел живот...
  Со книгата си создавам „филм“ каков што сакам, ликови кои јас сакам да постојат, места кои најмногу ми одговараат...
  Просто имаш слобода за размислување и фантазирање...
   
 10. SimplyElegant

  SimplyElegant Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2012
  Пораки:
  742
  Допаѓања:
  773
  Пол:
  Женски
  Дефинитивно книга затоа што додека читаш слободно се препушташ на својата фантазија. Ликовите и настаните ги доживуваш на твој начин.
   
 11. the-girl1

  the-girl1 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2012
  Пораки:
  1.297
  Допаѓања:
  664
  Па..повеќе филм.:)
   
 12. sara333

  sara333 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  94
  Допаѓања:
  27
  Двете.Првин книга а потоа филм затоа што во книгите има повеќе детали, а потоа филмот за поубаво да ги доживееш моментите. :)
   
  На LittlePinky му/ѝ се допаѓа ова.
 13. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.801
  Допаѓања:
  54.984
  Пол:
  Женски
  Книга - заради причини кои веќе се набројани и кои јас веќе сум ги спомнала во други теми.
  Читањето книга ми е одмор за тело и душа. После напорен ден ќе се стуткам во кревет со шолја кафе или чај, и едноставно ќе го одморам мозокот од секојдневните грижи и обврски.
   
 14. Markusa2

  Markusa2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 април 2012
  Пораки:
  127
  Допаѓања:
  379
  Книга.
  Најпрво поради тоа што фантазијата ми дозволува сама да ги замислам ликовите и случките.
  Друго, што имам занимација за наредните неколку дена (зависи од големината на книгата и дали лесно се чита или не).
  Плус си го зголемувам фондот на зборови и дознавам нови работи, некои ситници кои секако не би ги вметнале во филмот.
   
 15. I.want.to.sleep

  I.want.to.sleep Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2013
  Пораки:
  562
  Допаѓања:
  467
  Филм, особено комедија. Уживам, се релаксирам, грицкам нешто :D
   
 16. alekce83

  alekce83 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2012
  Пораки:
  903
  Допаѓања:
  1.132
  Пол:
  Женски
  Дефинитивно книга.Уживањето е поголемо кога се чита негде во природа, на плажа, на планина, во парк . . .Многу пати до сега ми се случило да прочитам книга а подоцна да направат филм и воопшто не сум задоволна како го одсликуваат тоа што јас сум си го замислиса во главата.Бидејќи сум личност која сака да фантазира книгата ми го дозволува тоа, да си ги замислам ликовите, местата, случките, а на филм неможеш.
   
 17. kate-pp

  kate-pp Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јули 2012
  Пораки:
  433
  Допаѓања:
  135
  Пол:
  Женски
  Книга
  Мирисот, страните, тестот, цитатите, едноставно човек да не можи дасе оддели од нив!
   
 18. Butterfly14

  Butterfly14 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2013
  Пораки:
  757
  Допаѓања:
  455
  Книга дефинитивно.Поубаво е опишана приказната, немора за 2 часа да заврши и подобро си ги замислувам ликовите.Мирисот на книгата, самото вртење на страните .. :inlove:
   
 19. homealone

  homealone Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2012
  Пораки:
  1.286
  Допаѓања:
  360
  Пол:
  Женски
  Повеќе уѓивам во книгата поубаво ми е да вртам страници и да литам збогатувакќи го речнико ,отколку да седнам саат ипол и да изгледам некој филм , и кој за два дена ќе заборавма што се случувало , но сепак тоа незначи дека негледам филмови одвреме навреме сакам некоја комедија или хорор(да не заборавам како изгледа чуството на страв) .
   
 20. kravce

  kravce Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  3.630
  Допаѓања:
  51.462
  Тешка одлука :$ јас стварно сакам филмови да гледам, ама емоциите што ги доловува книгата се неверојатни. А не можам да се откажам ни од добра книга ни од добар филм. :^) Може двете? :D