1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Книга или филм, во што уживате повеќе и зошто?

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од ApoLLo, 3 јуни 2012.

?

Што повеќе преферирате?

  1. Книга

    125 глас(а)
    76,7%
  2. Филм

    38 глас(а)
    23,3%
  1. MorbGoth.666

    MorbGoth.666 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    531
    Допаѓања:
    148
    И двете ми се убави, но сепак книга си е книга :)
     
  2. lallyy

    lallyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2014
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    3
    Гласав за книга,затоа што филмот книгата никогаш не би можел да ја замени.Има некои филмови кои сто пати ми поминале пред очи а не сум ги пуштила бидејќи сеуште ја немам пронајдено книгата за да ја прочитам.Инаку уживам и во филмчиња. :)
     
  3. Cvetetto

    Cvetetto Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2011
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    1.890
    Пол:
    Женски
    Eпа вака книга си е книга филм си е филм.Ако првин го гледаш филмот книгата нема да ти биде интересна.Ако првин ја прочиташ книгата ,тогаш пак филмот нема да ти биде интересен. И налет тоа ќе знаеш што ќе се случи и во двата случаева.Па затоа јас не преферирам да гледам филм ако ја имам прочитано книгата од тој филм или пак не преферирам да ја читам книгата ако го имам гледано филмот. Така не е интересно. И секое и има своја убавина. Со книгата можеш да ги доволиш чуствата,а со филмот сцената ликовите(физичкиот изглед) итн...
     
  4. bebeto93

    bebeto93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2014
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    165
    Порадо ми гледала филм :) Сакам и книги, ама порано ги уживала, лежејќи, седејќи и да гледам отколку да ја држам книгата во раце и да не ми биди баш удобно седењето, целата скоцкана хаха :$
     
  5. kathy-style

    kathy-style Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2012
    Пораки:
    301
    Допаѓања:
    191
    Книга секако...Филмот никако не може да ја замени книгата.Едноставно во книгата се соживуваш и има повеќе детали додека во филмот се ти е на готово само да гледаш.
     
  6. Val-Dim

    Val-Dim Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    1.750
    Допаѓања:
    60.976
    Книга, дефинитивно. Филм немам гледано оддамна, а книги читам секојдневно :) .
    Читањето книги ме релаксира целосно и секој слободен момент и го посветувам на книгата (освен кога сум на форум Фемина :) .
     
  7. barbiegirl.24

    barbiegirl.24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2014
    Пораки:
    804
    Допаѓања:
    4.452
    Пол:
    Женски
    Уживам и во книгата и во филмот. Иако, често се случува книгата да ми се допадне повеќе поради тоа што ликовите се подобро опфатени, настаните се подобро доловени и самата си создавам слика и си ја доживувам на свој начин.
     
  8. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.301
    Допаѓања:
    28.805
    Пол:
    Женски
    Книга дефинитивно. Филмот ја нема таа магија... Во книгата сам си создаваш слика за ликовите, местата, настаните, а во филмот сето тоа ти е наметнато, ти се допаѓало или не.
    И секако впечатокот од книгата останува многу подолго.
     
  9. Pipaa

    Pipaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    88
    Пол:
    Женски
    Книга. Иако знам да уживам и во добар филм, сепак поголемо уживање има во книгата.
     
  10. SwanMay

    SwanMay Популарен член

    Се зачлени на:
    28 април 2011
    Пораки:
    855
    Допаѓања:
    4.674
    Пол:
    Женски
    Повеќе уживам во книга, ги сакам описите на авторот и можноста самата да си "режирам" сопствен филм во главата додека читам. Многу моменти воопшто не се опфатени во филмовите и едноставно дејствието останува недоречено. Сепак, во недостиг на време и филмовите се добра опција.
     
  11. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    Повеќето од нас ја преферираат книгата, И јас сум една од нив. Ама, има едно ама. Барем јас кога сум во прашање. Кога читам, сакам целосно да се задлабочам и сосредоточам, а во периоди коишто многу не го дозволуваат тоа, малку е потешко. Едноставно, таква сум. Скржава сум за секој опис, за секој дијалог. И кога сум сфаќала дека рассеано сум поминала преку 50ина страници, сум знаела да се изнервирам и да ја почнам отпочеток книгата. :D E во такви ситуации го преферирам филмот. Многу нешта се дадени на тацна што се вели, содржината е фино соџвакана и не бара претерано многу фокус.

    Но, затоа кога сум во состојба целосно да се внесам во одредена книга, ништо живо на светов не може да го замени тоа искуство. Ниту еден специјален ефект, костум, гест, звук, не може да ја замени нашата фантазија преку којашто сами ги доловуваме сите доживувања на ликовите затоа што последнава нема граници, a сценографските и костимографски можности, имаат. Затоа преферирам книга, да, но кога сум во состојба да се внесам во неа на начин на којшто јас сакам.
     
    На Elena69221, toogood и SwanMay им се допаѓа ова.
  12. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Одамна немам читнато книга, додека пак уживам гледајќи филм или серија . Подобро се внесувам гледајќи го нештото од колку да го читам :D
     
  13. sugarlips

    sugarlips Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2014
    Пораки:
    672
    Допаѓања:
    761
    Пол:
    Женски
    И едното и другото ме замара.:D Порано повеќе читав,ама во последно време не читам нешто друго освен тоа што ми е потребно.А филмовите,повеќе време трошам на гледање трејлери(нели за да видам кој има поинтересена тема),отколку кога гледам :P.
     
  14. moon1

    moon1 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2015
    Пораки:
    647
    Допаѓања:
    2.627
    Пол:
    Женски
    Дефинитивно книга! Причина? Книгата нуди многу повеќе! Камерата не може да ги опфати се она што може напишаниот збор. Ете пример, имаме филмувани книги. Е сега режисерот колку и да ја следи нарацијата на книгата, секогаш ја скратува, затоа што ако не ја скрати филмот ќе трае цел ден, а може и повеќе. Скратени ни се оние размисливања во главата на ликот, обично тоа што во книгата ликот го размислива, во филмот режисерите очекиваат преку мимикрија, односно изрази на лицето, движења на телото и сл, да ни го доловат тоа. И тука гледачот е во минус.
     
  15. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.575
    Пол:
    Женски
    Книга.
    Ме тера да размислувам повеќе, а кога гледам филм само си се џарам во екранот и чекам да видам што следува.
    Книгата ми ја буди фантазијата, во неа е опишана некоја просторија, место, лик, но сепак ние сами тоа си го замислуваме и создаваме во главата, а на филмот се ни е дадено.
    Книгата изобилува со многу зборови кои го збогатуваат нашиот речник.
    Книгата изобилува со повеќе детали и ја читаме подолг период, а филмот трае два часа.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  16. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Книга, бидејќи можам сама да си фантазирам и да си ги замислувам настаните што се случуваат во книгата.
    А филмови многу ретко гледам.
     
  17. Nobadys.Perfect

    Nobadys.Perfect Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 мај 2013
    Пораки:
    190
    Допаѓања:
    526
    Пол:
    Женски
    Книга дефинитивно. Не дека ги неќам филмовите. Ама поинтересно ми е прво книгата да ја прочитам и да си фантазирам и замислувам, па после да споредам како јас си замислував а како режисерот го замислил филмот.
     
  18. allaround

    allaround Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2015
    Пораки:
    740
    Допаѓања:
    1.563
    Пол:
    Женски
    Во зависност од расположението.Понекогаш сакам да си пуштам добар филм што има добар дијалог и да се релаксирам.Но сум и голем љубител на читање романи и нормално кога станува збор за филм според книга, секогаш книгата е подетална, на некој начин по ќе те освои отколку самиот филм.Така да тешка одлука.
     
    Последна измена: 5 септември 2015
  19. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.837
    Допаѓања:
    21.529
    Не можам да се решам помеѓу книга и филм, и двете ги сакам и уживам во нив. Книгата е полично доживување кое трае неколу дена, во главата ти се гради изгледот на ликовите, на места, на гласови. Во делот на фантазијата и креативноста ти се одвива претстава. Додека пак, филмот изгледан во кино или во домашна атмосфера си има исто така предности. Уживаш во визуелните и звучните ефекти, во глумата и режијата, во кинематографијата, во музиката. Посекако и филмот си има свои предности кои ги задоволуваат нашите сетила. Исто како што постојат глупи и досадни филмови и книги, така постојат совршено напишани и снимени, со своја посебна привлечност и убавина.
     
  20. kajl

    kajl Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2015
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    216
    Пол:
    Женски
    книга, бидејќи целосно ми го одзима вниманието од се останато.