1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Книга која ве променила

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од LivingGlam, 19 октомври 2010.

  1. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    1984 - Џорџ Орвел
    Речиси се од Достоевски

    Всушност од повеќето книги вадам некоја поука и менувам начин на размислување за нешто откако ќе ги прочитам ама овие некако најголем впечаток ми имаат оставено во психата.
     
    На elimkd и warrior им се допаѓа ова.
  2. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Браќата Карамазови и Gone with the Wind.
    For Whom the Bell Tolls не ме промени, ми ги отвори очите на многу млада возраст.
     
  3. Puellapulchra

    Puellapulchra Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2022
    Пораки:
    2.021
    Допаѓања:
    6.014
    Пол:
    Женски
    Ако некоја книга некогаш ме променила, тоа е кога прв пат ја прочитав "Злосторство и казна". Достоевски е таков писател со светско размислување... кога читаш нешто негово, те тера да размислиш два пати.
     
  4. Вито Корлеоне

    Вито Корлеоне Активен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2023
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Машки
    "Мајсторство" од Роберт Грин
    Топло им ја препорачувам на сите оние кои што можеби сеуште немаат конректна кариерна цел, кои ја изгубиле својата автентичност поради општеството и околината во која пораснале. Авторот во самата книга го објаснува процесот од самото пронаоѓање,чиракување и на крај до самото мајсторство,кое го смета за највисок облик на моќ. Според мене,оваа книга е наменета за учениците во средно и студентите.
     
    На Tetrapak му/ѝ се допаѓа ова.