1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Книга која ве променила

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од LivingGlam, 19 октомври 2010.

  1. SunshineYo

    SunshineYo Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2014
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    316
    Пол:
    Женски
    Верoникa реши дa умре oд Пaулo Кoелјo. Чoвекoт е бoг нaд пaрче хaртијa. Ме нaтерa дa гo гледaм светoт сo пoинaкви oчи, секoјa ситуaцијa дa јa гледaм oд пoвеќе aгли. Вреднoстa нa живoтoт дa јa гледaм oд пoинaквa перспективa. Ме пoттикнa дa рaзмислувaм пoинaку. Секoјa чест!!!
     
    На Larichka8, maravillosa, crazylady и 2 други им се допаѓа ова.
  2. Oneo

    Oneo Популарен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2014
    Пораки:
    2.746
    Допаѓања:
    17.555
    Пол:
    Женски
    И во мојот живот постои таа книга, а таа е „Алхемичарот“ - Пауло Коелјо. Дефинитивно таа е книгата која ми требаше во мојот живот, да ме потикне да го постигнам успехот кој сум го постигнала денес. Многу позитивни мисли, потикнувачки зборови и се што му е потребно да му каже на некој за да го постигне својот успех.
     
    На Smiley11, Larichka8, Marossa и 3 други им се допаѓа ова.
  3. ccca

    ccca Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2013
    Пораки:
    682
    Допаѓања:
    1.205
    Complete book of ShaoLin - Wong Kiew Kit
     
  4. eminil

    eminil Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2012
    Пораки:
    197
    Допаѓања:
    130
    Сенка на ветрот - Карлос Руиз Зафон т.е цела трилогија ... Капа доле мистеријо моја, фала ти што ми ја даде на тацна љубовта, важноста, посакувањето, желбата, вредноста, надежта и тн. тн. тн. :l::inlove:
     
    На КикиМаус и kajl им се допаѓа ова.
  5. moon1

    moon1 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2015
    Пораки:
    647
    Допаѓања:
    2.627
    Пол:
    Женски
    Прва книга која ме допре длабоко, беше "Пајажината на Клементина". Мислам дека бев некое си 4то одд, и тоа беа моите први солзи над книга. Во тинејџерските години силно ме погодија и подзамислија за животот "Клетници" од Виктор Иго и "Злосторство и казна". Денес она на што најмногу се дивам и најмногу допира до мене е модернизмот: џојс, вулф, брох, ман, мишима, кафка, музил.... сите тие се заслужни за онаа личност што сум денес. Им благодарам.:inlove::clap:
     
    На KittyAgnes, RockNroLLGirL, Avokado и 2 други им се допаѓа ова.
  6. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.250
    Допаѓања:
    124.676
    Моќта на позитивното размислување-ми ги промени животот на многу подобро.
     
    На maravillosa и deskarada им се допаѓа ова.
  7. Joi

    Joi Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2014
    Пораки:
    606
    Допаѓања:
    1.995
    Мoжеби звучи чуднo, aмa зa мене беше Слaтки мaли лaжливки. Јa читaв кoгa имaв 12 и бев кaкo девoјките штo беa исмејувaни oд лaжливките. Зa мене тoa беше шлaкaницa oд реaлнoстa, тoa е, тaквa сум и секoгaш ќе бидaм изрoд, deal with it.
     
    На Не знам му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Kom.pot

    Kom.pot Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    460
    Допаѓања:
    1.786
    Индиго Бомбај- Јагода Михајловска Георгиева
    Не знам како да ги опишам чувствата кои во мене ги разбуди книгава. Буквално бев како во некоја друга димензија кога ја читав.
    Ми отвори многу размислувања за здравјето наспроти болеста, за сиромаштијата, за богатството, за доховното и материјалното, за моралот и етиката. Благодарна сум што дојде во мои раце и ми го овозможи ова прекрасно искуство.
     
    На crazylady и elisabeta им се допаѓа ова.
  9. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.538
    Panik Away 90•/• ми го промени животот
     
    На deskarada му/ѝ се допаѓа ова.
  10. orchid28

    orchid28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    155
    Пол:
    Женски
    Па ги има неколку кои навистина ми оставиле впечаток и на некој начин ми го променија погледот врз светот :
    Илјада неверојатни сонца и Ловец на змејови од Халед Хосеини, и Рингишпил од Јелена Б. А.
     
  11. Модо

    Модо Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2015
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    90
    Пол:
    Женски
    Последно што ме погоди право во ржта, така да кажам, беше расказот Метаморфозис на Кафка. Ми доаѓаа цитати од книгата во глава неколку дена потоа, и нови аспекти на содржината. Тоа мора да се прочита!
    Дервишот и смртта на Меша Селимовиќ ми остана како нешто што може да се чита константо, завршуваш со последната страница, почнуваш пак од почеток и така цел живот.
    Папокот на светот на Венко Андоновски, кога сум во лична криза си ја читам, иако мислам дека Азбуката на непослушните е подобра, оваа ми е поблиска. Долго време ми беше омилен али после ме разочара многу со колумните.
    Г-ѓа Даловеј, и било што од Вирџинија Вулф општо, кога ја читам ко да го гледам светот со други очи, ја обожавам значи.
    Влада Урошевиќ- кога го читам не знам што читам тој е над надреализмот, али убаво ми е на душата. Со него се постигнува онааа цел светот да ти е безбедно место за живеење.
    Ана Каренина - Каков интимно влегување во машко-женските односи, тоа е едно чудо.

    П.С. Се надевам дека нема да бидам погрешно сфатена, али не си го губете времето со лимонади кои едвај имаат некаква книжевна вредност. Почнете со лектирите и од таму, па нагоре навистина ќе ви се промени животот преку класичната литература.
     
    На MissDior, dayla, Lazy Sunday и 3 други им се допаѓа ова.
  12. Marossa

    Marossa Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    2.398
    Допаѓања:
    6.870
    Пол:
    Женски
    -Демијан од Хесе ми донесе нов увид во светот,нова поделба и полесен пат до осознавање на себеси.
    -Алхемичарот,Вероника реши да умре од Коелјо ми променија некои видици и ми дадоа мотивација за да продолжам понатаму,следејќи ги знаците и уживајќи во малите нешта.
    И мал милион други кои ми влијаеле на најразлични начини,ме спасиле во најсекојдневни ситуации,ме направиле побогата и во душата и во говорот.
    Се разбира тука се и тие што само ми украле сон и скапоцено време,ама и од нив лекција се извлекува,следниот пат знаеш што да избереш.
     
    На Hristov му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.118
    Допаѓања:
    76.398
    Пол:
    Женски
    Кодот на Да Винчи од Ден Браун.
    Книгата е неверојтана, ми отвори нов свет, сфатив колку многу не сум знаела некои работи за религијата и светот. Ме натера да истражувам и да навлезам во тие прашања, да барам одговори.
     
    На mileystar, Outlook и Jenniffer им се допаѓа ова.
  14. Не знам

    Не знам Активен член

    Се зачлени на:
    2 мај 2016
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    Самрак и Последната пролет во Париз
     
  15. Не знам

    Не знам Активен член

    Се зачлени на:
    2 мај 2016
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    Ја гледам серијата ама книгата никаде не можам да ја најдам...да не знаеш место од каде да ја купам?
     
  16. jok

    jok Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    928
    Допаѓања:
    896
    Просветно дело е издавач. Побарај ги во нивните книжарници.
     
    На Не знам му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Joi

    Joi Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2014
    Пораки:
    606
    Допаѓања:
    1.995
    Вo прoсветнo делo сигурнo јa имa, јaс oд библиoтекa јa земaв.:yawn:
    И јaс дo третa сезoнa јa имaм гледaнo серијaтa и не е бaш кaкo вo книгите се, имa 12 книги мислaм, aмa вo Мaкедoнијa сaмo 4 се издaдени.
    (Пo еднa гoдинa си гo гледaм мислењевo, брукa ми е кoгa ќе видaм кaкo сум се изрaзувaлa :fubar:)
     
    На Не знам му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Не знам

    Не знам Активен член

    Се зачлени на:
    2 мај 2016
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    Фала ти многу. Ќе ја побарам а инаку ја имам изгледано цела серија.
     
  19. Не знам

    Не знам Активен член

    Се зачлени на:
    2 мај 2016
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    Фалаа :inlove:
     
  20. mynameislove

    mynameislove Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2013
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    12.625
    Лујза Хеј - "Како исцелити дух и тело", мислам дека на македонски преведена е под наслов "Како да го излечите својот живот"(не сум сигурна дали е истата)
    За љубителите на ваков тип на книги или оние кои бараат начин како да се подобрат себе си, да променат нешто, да живеат поисполнето книгава е закон.
    Прват да сум волку воодушевена од книга за самопош. Сум читала и други ама не ме заинтригирале толку да работам на себе.
    Се преродив мислам откако ја прочитав.
    Тука е се објаснето од тоа како се раѓаме како невини суштества, нашето внатрешно дете, како да се сакаме повеќе дека се започнува од тоа, да се храниме здраво, да им простиме на оние кои не повредиле, тоа дека секоја болест е резултат на нашите мисли и се тоа низ вежби и примери.
    На крајот опишана е и животната приказна на авторката која ме остави со подзината уста и по некоја солза.
    После ова животот нема да ми биде ист знам. Ова беше големо будење.
    Прво бев скептик да прочитам уште една таква книга, но ме воодушеви стилот на пишување. Би прочитала уште некоја нејзино сигурно.
    П.С книгава ја имам во пдф формат ако сака некој ќе му ја пратам :)
     
    На cooll, okcenzi и joy1 им се допаѓа ова.