1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Книга која не би ја препорачале

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од aNy-to, 19 септември 2010.

  1. Fearless

    Fearless Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    944
    Допаѓања:
    1.344
    Јас малку ке генерализирам, сите бестселери не би ги препорачала,сите се воодушевија од Ден Браун, Коелјо мене не ми се ништо посебно. Не е се во тоа да напишеш книга и да скренеш внимание, колку квалитетна литература има, навистина се срање повеќето бестселери според мене. Исто и некои книги од типот "Моќта на потсвеста" :puke: не би препорачала, не знам дали јас имам некој чуден вкус за литература, но мене вакви книги не ми се интересни.
     
    На Phyramide, sesilija и LivingGlam им се допаѓа ова.
  2. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.345
    Јас не би ја препорачала Кога лисјата паѓаат. Прочитав две страни од средината и посувопарно преведувано и пишувано немам видено. Катастрофа.
     
    На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
  3. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.537
    Допаѓања:
    6.306
    Сум забележала дека на повеќето не им се свиѓа чик литературата. Можеби дека сега е нова и потешко им е да ја прифатат.. Искрено, во моментов највеќе ме интересираат такви и тинејџерски книги. Зашто ме мрзи да се замарам со овие подлабокиве и психолошки книги. Ја имав прочитано книгата Second Chance од Jane Green и знам дека ве отупев веќе со неа :$ ама после некое време откако ми се смирија впечатоците сватив и дека не е нешто посебно. Можеби мислев дека е којзнае што зашто ми беше прва книга на англиски и прва од чик лит. Ама книгата не нуди нешто посебно, ама дека е бестселер и преисфорсирана е. Приказната е океј, на место, дури на моменти има и досадни дешавки. Јас на некои места броев уште колку страни има до завршување на главата.. А и што е работава со авторкава, чепнав уште една книга од нејзе, и таа почнува со смрт..

    А јас да се вратам на темата. Извинете на оф топик. Деловите од Нарнија почнуваат интересно, ама како што одат од втората книга натаму се се подосадни и подосадни. Како авторот или авторката, не ми текнува полека да му се исцрпувала инспирацијата и како што одат деловите имаат се помала смисла и поврзаност со претходните. Сум имала и многу други утки, ама не ми текнува точно на делата.
     
  4. genina

    genina Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    2
    Захир
    Предосадна книга која за среќа не ја ни дочитав.

    Сликата на Доријан Греј
    Книга за која сите креваат фама а е ужасно досадна како книгата така и филмот :)
     
  5. OrdinaryGirl

    OrdinaryGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.453
    Допаѓања:
    497
    „Kалуѓерот што го продаде своето ферари“ - мислам дека ни до пола не стигнав, иако ја купив затоа што насловот ми изгледаше интригантен. Можеби на некого му се допаѓаат делата од ваков тип, ама мене - не. Делата во кои се раскажува за тоа како да го пронајдете својот душевен мир, како да ги решите проблемите и слично, мене не ми се интересни. Повеќе сум за возбудливи авантури, дела во кои има некакво дејство, заплет, кулминација, настани што ме држат во неизвесност.
     
    На the.one и Buttterfly им се допаѓа ова.
  6. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.758
    Допаѓања:
    37.853
    Пол:
    Женски
    Никако не би ја сместила Дорјан Греј во оваа категорија..мене книгата, а и филмот ми беа страшно добри...книгата не е воопшто досадна,туку поучна и одлична.Ама секој има свој вкус...сепак ако оваа книга ја сместуваш во оваа категорија,која би ја ставила во тема „Книга што ја препорачувам„?
    Инаку да не сум офф јас не би ја препорачала Опасна желба-Аманда Квик...сите дела што ги имам прочитано од неа ми се тотлана утка :x
     
  7. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.752
    Допаѓања:
    65.216
    Пол:
    Женски
    Доријан Греј дефинитивно треба да се прочита. А Аманда Квик, кој сака рилекс на мозокот може да ја чита... Онака лабава е...
     
  8. chica.bomb

    chica.bomb Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2010
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    37
    Тројца во кревет - не го запомнив авторот.

    Ужасна книга.
     
  9. SexyLady

    SexyLady Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2010
    Пораки:
    2.792
    Допаѓања:
    3.262
    Пол:
    Женски
    Ууу зошто ужасна... мене не ми беше толку лоша.. :)
    Има премногу еротски моменти, но поучна е за мајчинството. :!:
    Инаку е од Кармен Рид.
     
  10. chica.bomb

    chica.bomb Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2010
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    37
    Ок е тоа за мајчинството, ама мене ми е гадна. :puke: :P
     
  11. chica.bomb

    chica.bomb Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2010
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    37
    И се надевам дека нема да бидам таква неспособна мајка -.-
     
  12. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.752
    Допаѓања:
    65.216
    Пол:
    Женски
    Она не беше неспособна мајка, едноставно тешко и падна да се сноси со сета одговорност. Се оправи на крајот, а книгата е затоа и интересна за читање, да видиш низ што се може да помине една мајка.
     
    На Cinderfakinrella, Neytiri и SexyLady им се допаѓа ова.
  13. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.084
    Допаѓања:
    56.315
    Пол:
    Женски
    Затоа што те љубам. |(
     
  14. Srekicka

    Srekicka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.863
    Допаѓања:
    2.846
    "Водич за животот на феноменалните девојки"
    Непотребна книга, која воопшто не го задржа моето внимание.
     
  15. OrdinaryGirl

    OrdinaryGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.453
    Допаѓања:
    497
    Ја читав летоска на одмор, се заборавив од читање и изгорев на плажа, цело време ме држеше во неизвесност, глава по глава... за крајот да оплеска се! Се разочарав :|
     
  16. aNy-to

    aNy-to Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2010
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    394
    Сликата на Доријан Греј во никој случај не би ја овде сместила, можеби не си ја сватила вистинската смисла на делото. Тоа е навистина моќно, класично дело, кое има големо значење. Мене ми е една од омилените книги, потруди се да ја сватиш книгата и ќе видеш дека е прекрасно дело.
     
    На Angelche му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Buttterfly

    Buttterfly Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2010
    Пораки:
    630
    Допаѓања:
    776
    '' Калуѓерот што го продаде своето ферари '' |(

    Дрн дрн јарино - бла бла бла |(

    Уф,пукнав додека ја читав :)

    А да и една лектира која не сакам да ја смислам |(

    '' Сребрените снегови '' |(
     
  18. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Калуѓерот и јас почнав да ја читам и ја оставив :yawn: Не ми побуди љубопитност да ја дочитам за да видам што ќе се случи, онака :yawn:
     
  19. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.537
    Допаѓања:
    6.306
    Тотално се согласувам за оваа. Ни сватив за што се работи ни ќе сватам. Се вртеше во круг, се вртеше и се сврти. :lol: Не се знае кој е раскажувачот, на моменти раскажува еден, а на моменти друг. Мноогу беше досадна, ќе умрев додека ја читав. |(
     
  20. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Наследството на темпларот, последните 100 страни дали беа добри. Ма ни толку, спиев додека ја читав. Читам по 100, 150 страни на ден инаку, оваа ја влечкав 2 месеца :D Ама не поднесувам недовршени работи и секој ден се терав малку по малку да читам.
    Оркански височини 10 пати ја почнав, 10 пати стигнав до ист дел и исто толку пати ја оставив. :rofl: