1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Книга која не би ја препорачале

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од aNy-to, 19 септември 2010.

  1. MilanoGirl

    MilanoGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    417
    Допаѓања:
    152
    Вештицата од Портобело - Пауло Коелјо
    Мислев дека е поинтересна, дури не ја ни дочитав до крај..
     
    На crazylady и senjorita-v им се допаѓа ова.
  2. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    И двете книги ми се меѓу најомилените и не знам како може на некој да му бидат досадни кога има толку возбуда и поука да се извлече?!?
     
    На WildCherry му/ѝ се допаѓа ова.
  3. anneyy

    anneyy Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2010
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    1.421
    Извинување до читателите на Николас Спаркс...ама најдосадно нешто што досега го прочитав ми беше Порака во Шише...Можеби не е проблемот во романот....едноставно мене не ми се допадна...Двајца се сакаат и се гледаат на две недели...и на крајот трагедија што не е ништо ново во романите на Спаркс...


    Исто така не би ги препорачала Девојката со бисерна обетка и Јади, моли се, уживај
     
    На tessie и enca.69 им се допаѓа ова.
  4. CharmedGirl

    CharmedGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2011
    Пораки:
    1.420
    Допаѓања:
    1.662
    Пол:
    Женски
    Ljubav u emiratima-Исидора Бјелица...книгава никако не ви ја препорачувам, освен ако не планирате да станете вештерки, тогаш е совршена...преполна е со некакви магични ритуали... :tmi: |(
     
  5. Ivu4

    Ivu4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2010
    Пораки:
    234
    Допаѓања:
    41
    Досега не сум сретнала некоја таква :D
     
    На CharmedGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Peppermint

    Peppermint Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    867
    Допаѓања:
    13.216
    Пол:
    Женски
    Сите книги што почнуваат со - Оваа книга ќе ви го промени животот!
     
    На crazylady, shushu, crazyinlove19 и 4 други им се допаѓа ова.
  7. MonnaSi

    MonnaSi Популарен член

    Се зачлени на:
    23 април 2011
    Пораки:
    469
    Допаѓања:
    536
    Љубовник од Маргарит Дирас :)
     
  8. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.804
    Допаѓања:
    38.209
    Пол:
    Женски
    Зошто бе досадна :worried: Мене оваа книга ми беше ептен добара...потресна и сурово реална, башка вистинска приказна е...треба да се знае што може да те снајде во некоја од овие земји.Јас би ја препорачала сепак до вкусот е :)
    Инаку не би ја препорачала Автобиографија на една љубов-Алексаднар Жарден.Ужас, уствари не ја ни дочитав ама толку тупење на едно место ни во една друга книга немам сретнато.
    Не би ја препорачала и Афера -Аманда Квик, од оваа авторка книгите ми се страшно досадни.
     
  9. INSIDIOUS

    INSIDIOUS Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    705
    Допаѓања:
    512
    Мојот господин совршен - Александра Потер
    Илјада селски патишта – Роберт Џејмс Фолер
     
  10. danniela5

    danniela5 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2011
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    881
    Пол:
    Женски
    35 мај не би ја препорачала. А замислете лектира за 3-4 одд. е. Единствена книга што сум ја прочитала ,а сега ништо не знам да кажам :x
     
  11. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    Другата страна на тишината. Се трудев и мачев да ја дочитам и на крај се откажав. Нема нешто да ти го задржи вниманието...
     
  12. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Процес - Кафка

    Книгава психички ме оптерети и на крај пак ништо не сфатив!
    Залудно потрошено време. Ја читав наводно бидејќи ни беше на списокот за лектири и на крај испадна да ја работиме само еден час и тоа професорката цел час зборуваше, ние да не се мачиме |(

    Thanks for the tip |(
     
    На De-lovely му/ѝ се допаѓа ова.
  13. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.798
    нема книга која нема своја вредност, па дури и била минимална или негативна. зависи како ќе ја искористиш таа вредност.
     
    На karak му/ѝ се допаѓа ова.
  14. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
    Секоја прочитана книга има своја вредност, нешто не што баш не се надевате но во одреден момент ќе се појави. Неможам да кажам да оваа беше лоша не ми се допадна и веднаш ќе имаш реплика еј книгата е топ. Понекогаш земаме книги кој се над границата предвидена за нашата возраст (мислев претерана граница) и веднаш имаме бариера во нашето мозоче. Ми се имаслучено иста книга да ја читам во различен период и веднаш да ја осознам пораката која ми ја преточил авторот. Значи неможе дете од 13-15 години да го чита Зигмунд Фројд сигурно нема да ти ја препорача. Кога читам ја читам до крај и потоа го добивам заклучокот дали вреди или не но сепак никогаш не викам лоша беше и не жалам за поминатото време.
     
    На Cinderfakinrella, Mayyya, irenna и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. PetiteCherry

    PetiteCherry Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    35
    Шагринска кожа (штом прва ми падна на памет, стварно не би ја препорачала)
     
  16. GarpovaV

    GarpovaV Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2011
    Пораки:
    999
    Допаѓања:
    1.962
    Пол:
    Женски
    Жена во песок - Абе Кобо

    Без посебна содржина, се‘ исто, па исто. 100 страни, ама едвај ја дочитав :yawn:
     
  17. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.894
    A жена во песок само што ја купив од Tедико и и ја дадов на другарка ми на пробно читање и ми кажа дека е shit,да не се трудам да ја читам :D
     
  18. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    А браво! Многу мразам просветителски книги во кои се дрдори за среќата во животот и некои си правила и прописи за посреќен живот надробени во нив :yawn: :yawn:
     
    На MarchelineAmaru и Peppermint им се допаѓа ова.
  19. Magnolija

    Magnolija Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    1.674
    Допаѓања:
    7.645
    Не знам дали постои некој кој сака самопомагачки книги. :^)

    Јас само се каам за една книга што ја зедов од библиотеката. Ми ја препорача библиотекарот и не ни можам да се сетам на насловот. Ужасно нешто, а стилот на изразување... :Down:
    И оваа од Херман Хесе - Среќен е оној што умее да сака. Мене ми е океј Хесе, ама не ја препорачувм книгата пошо во неа има само досадни љубовни приказни, љубовни песнички и мисли за љубовта. И тоа сите копирани од различни книги.

    Абе дечки мене ми е чудно, како можете да кажете дека Сликата на Доријан Греј и Шагринска кожа ви се досадни? Оскар Вајлд и Балзак? Е сеа за Шагринска кожа ве разбирам малку, сите романи пишувани во реализмот се исти. И отприлика, на почетокот, едно педесет страни ќе се опишува нешто, ама не се откажувајте. Јас па сакам сите романи да ги прочитам од Човечка комедија на Балзак.
     
    На MarchelineAmaru, 1209 и Mayyya им се допаѓа ова.
  20. Kasha

    Kasha Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2011
    Пораки:
    1.724
    Допаѓања:
    3.266
    Затоа што те љубам - Гијом Мисо = читаш 290 стр не можеш да се оделиш од книгата, ко хипнотизиран си и од 291 до 300 страна ја оплескува работата максимално и ти иде да ја скинеш книгата :devil:

    Ангел чувар - Куељо = напнаа со човеков. секоја манекенка на FTV вика дека омилен писател и е. а ова му е дефинитивно најлошата.