1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Книга која не би ја препорачале

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од aNy-to, 19 септември 2010.

  1. soncicko

    soncicko Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    73
    eве и јас се мачам со ќерката на чуварот на спомените стигнав доо 200та страна и ја читам зашто немам купено некоја друга а еедна од најдосадните книги сто сум ги читала на списокот гги дописувам сите од келјо многу здодевен стил ми има убиствено досаден додека да ја завршиш книгата 100 пати се каеш што воопшто си ја почнал
     
    На Neytiri му/ѝ се допаѓа ова.
  2. NoellePage

    NoellePage Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.767
    Само што го видов насловот ми текна на Пауло Коељо, ама сонцичка ме стигнала. НЕ знам зошто и јас губев време со него. Не дека пораките не му се убави, само малку застранува, и таман да ја доловиш суштината на книгата (која веќе ја насетуваш а авторот никако да јакаже) се се испреплетува во детални описи...И книгите на Трјси Шевали зажалив што воопшто ги купив.
     
  3. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    5.945
    Допаѓања:
    20.436
    Пол:
    Женски
     
    На anneyy му/ѝ се допаѓа ова.
  4. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.893
    Mене не ми се допаднаа од Пауло Kоелјо,11 минути слушнав дека бла добра и ја зедов и не ми се допадна,ја прочитав Брида и таа не ми се допадна,стилот ми беше некако здодевен,а слушав коментар дека биле предобри |(
    11 минути -кога ке се сетам на неа,некако ми се гади и с велам би ја прочитала пак! Hе!
    Брида-некако слична ми беше на горнава,знам некој ке рече не е иста,но мене ми беше исто нешто да читам :tmi:
    ја имам победникот е сам,ај ке видам како ке :D
     
  5. Neytiri

    Neytiri Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    1.289
    Допаѓања:
    2.457
    Покрај „Ќерката на чуварот на спомените“ која ја имам спомнато во темава, морам да се надополнам и да кажам СИТЕ КНИГИ НА ПАОЛО КОЕЛЈО. Ми ја вреѓаат интелигенцијата !! Единствено „Вероника реши да умре“ е океј. Се друго е... :x
    А да не ги заборавам и книгите од типот „Моќта на потсвеста“ :x и книгите за самопомош. Навистина ми е жал што постојат, го вреѓаат зборот „книга“ кој за мене е свет.
    Ми се :puke: од горенаведените.
     
    На Domino, LivingGlam и Phyramide им се допаѓа ова.
  6. Leeloo

    Leeloo Популарен член

    Се зачлени на:
    11 декември 2010
    Пораки:
    645
    Допаѓања:
    290
    Грешник - Дејвид Х. Лоренс.
    Ужасно досадно книга, незнам зашто некој би ја карактеризирал книга што опфаќа тема од психолошки аспект (коментари на кои наидов барајки нешто повеке) кога книгата е само досадна.

    Жена, заљубена со друг маж..тој не сака да ја ги остави жената и децата.. :puke: повеќе ми стои како типична теленовела него ли необична приказна.
     
  7. marina.m.g

    marina.m.g Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    147
    Допаѓања:
    91
    ljubov vo vreme na kolera i zlostorstvo i kazna.znam deka mnogu ke me napadnat,ama knigite ednostavno ne mi go zadrzaa vnimanieto.mozebi vo nepogoden period gi citav.
    a knigite vo stilot na 'mokjta na potsvesta' ne gi racunam kako knigi,tie se ednostavno zbirki od soveti za lugje sto sakaat da smenat nesto vo zivotot.ama uzasno mnogu gi ima

    [mod-kirilica:2s1etyaw][/mod-kirilica:2s1etyaw]
     
  8. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    Никогаш никому не би ја препорачала „Ана Каренина“ од Толстој. Едноставно, не го можам Толстој :puke: Знам дека делува лудо, ама......не го можам него, и крај. До тој степен што не можам да прочитам ниту една негова книга било кога понатаму во животов. Не знам ни до 100-та страна дали стигнав со книгава. Такви бајки и идилични ситуаци.... :shake: :shake: Nope, never ever. So much from me&Tolstoy. For good.
     
    На senjorita-v му/ѝ се допаѓа ова.
  9. goddess.Of.chaos

    goddess.Of.chaos Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    1.059
    Допаѓања:
    1.029
    Целокупното "творештво" на Коелјо. Не затоа што е комерцијала, туку затоа што не чини. Просто и едноставно. Знам дека за вкус не се расправа, ама Коелјо баш... Не.
     
    На LivingGlam, 1209, tigerlady и 5 други им се допаѓа ова.
  10. Shelea

    Shelea Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    4.241
    Допаѓања:
    42.990
    Фотографија - од Пенелопи Лајвли.

    О колку здодевна книга!

    Книги што се читаат за да се бориш со нив се: Уликс на Џојс, Бука и Бес на Фокнер, просто непробојни четива. Ги работевме на факултет, што анализа, што презентации и колоквиуми, џабе...
    Знам дека се дел од големото семејство на книги што треба да се читаат, но дефинитивно нешто што не ми предизвикува задоволство, трајно сеќавање и раскош дека навистина нешто поучно можам да извлечам од таа книга, не можам да продолжам да читам.
     
  11. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    Љубовта трае три години.....ми ја препорача библиотекарката феноменална ваква, таква. Глупост невидена.
    Ова не се Ромео и Јулија....од македонска авторка. Ми личеше интересна-не беше
    Апсолутно се од Николас Спаркс. Може филмовите се интересни ама книгите се ужас.
     
  12. MoDeRnA

    MoDeRnA Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2011
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    50
    Јужно од границата западно од сонцето
    Чуварите на книгата
    Дрво на ангелите
     
  13. NoellePage

    NoellePage Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.767
    Освен алхемичарот на Пауло Коељо, и можеби Вероника реши да умре, друго од него не сум ништо посебно задоволна.
     
  14. anneyy

    anneyy Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2010
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    1.421
    Оваа е од Харуки Мураками, така?
    Ако може да знам што не ти се допадна во книгата? :?:
    Не ми е читана, но во план ми е.
     
    На MoDeRnA му/ѝ се допаѓа ова.
  15. MoDeRnA

    MoDeRnA Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2011
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    50
    Мене ми ја препорачаа оваа книга божем била многу добра и ајде јас земав да ја читам ама прилично се разочарав, почнав да ја читам со воодушевување, многу ми го фалеа авторот, на почетокот е се ок со приказната ама потоа едно дејство се врти само во круг, книгата изобилува со еротски описи особено кон крајот и многу небитни работи, на момент се осеќав како да читам некое еротско романче, главниот лик има се што посакува во животот но пак е незадоволен, ја изневерува жена му со други зени бла бла... можеби тебе ќе ти биде интересна но мене не ми остави некој посебен впечаток, највеќе мразам кога ќе земам некоја толку фалена книга демек од познат автор била и на крај... ништо. Мислам книгава не е којзнае колку лоша, сум читала и полоши ама тоа е моето мислење

    Инаку да Мурками е авторот.
     
    На anneyy му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Speechless

    Speechless Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2010
    Пораки:
    4.212
    Допаѓања:
    5.612
    Пол:
    Женски
    Смрт во Венеција. Мене ме усмрте со тие описи, и со таа невозможна мрдната љубов |(
    и Вероника реши да умре.
     
  17. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.592
    До вкус е, сфаќам.

    Ама ако Љубовта трае три години и Јужно од границата,западно од сонцето се книги кои не би ги препорачале - тогаш што би ни препорачале се прашувам?
     
    На kravce му/ѝ се допаѓа ова.
  18. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    16.973
    Допаѓања:
    233.204
    Сериозно мислите дека книги како Шагринска кожа, Ана Каренина и Процес од Кафка не треба да ги препорачувате? :^)
    Сериозно?
    Јас сфаќам дека се работи за вкус, ама да кажеш дека не чинат овие книги :x .
    Балзак, Толстој се имиња кои вредат во литературата. Во ред е да кажеш дека не ти се допаднала, ама не да се сместува во оваа категорија.
    Тоа е исто како во темата Најлош филм на сите времиња каде ставате филмови кои не ви се допаднале, а нема врска дали филмот има добар кастинг, режија, камера...
    Така и овде, и искрено ми се крева костата кога ќе прочитам дека Ана Каренина е книга која никогаш не би ја препорачале.
    Јас би рекла дека тоа се книги кои мора да се прочитаат, исто како што мора да се научи азбуката.
     
    На Cinderfakinrella, SV1911, Mishela и 7 други им се допаѓа ова.
  19. teddybear

    teddybear Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    2.679
    Допаѓања:
    10.370
    Ниту мене не ми остави некој впечаток љубовта трае три години, можеби затоа што не сакам да верувам во тоа ... и вкус е тоа и такој. Ама сепак има среќен крај, па ете прифатлива е :rofl:

    Јужно од границата, западно од сонцето, е таа ми се допаѓа, ама пак до вкус ко што рече драгата ем мила трендафиљ ...

    Туку, јас ич не би ги препорачала.
    Крај реката Педра седев и плачев ... и
    Љубовен живот ...

    Почнати, до пола стигнати, за нигде ми се, ниту приказна убава, ниту начин на раскажување, ниту внимание да ти задржи, бре се силиш да читаш и пак не можеш да читаш, значи според мене стварно лоши книги.
    Оваа крај рекава педра, ни под точка разно не ја продолжувам, не знам зошто ама страшно ме нервира ...

    А Љубовен живот, муки мучам со неа одамна, и ќе ја дочитам оти ми е поклон и има преубава посвета во неа. Па може кога ќе ја дочитам ќе сменам мислење :rofl:

    и друга книга која не би ја препорачала ...
    КОЛИБА!!! Поголема глупост јас немам читано ...
    Пак е до вкус нели, ама мене оваа ми е прва на црната листа ]:) :D
     
  20. starbucks

    starbucks Популарен член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    3.064
    Допаѓања:
    6.663
    Овие двете Крај реката Педра.. и Колиба, прочитав 2 страни и ги оставив, не можам бе, глупави се.
    Убава книга е онаа која уште со првиот збор, првата реченица ќе те привлече да ја читаш.
    А, не знам што мајка бараат тука Јужно од границата, западно од сонцето, Злосторство и казна, Ана Каренина? :^) Озбилно овие не би ги препорачале?
    Јас сега ќе ја почнам Процес, за во училиште ми е, па ќе видам каква е.
     
    На teddybear му/ѝ се допаѓа ова.