Книги и лектири од средно

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од L0ve, 11 јуни 2011.

 1. L0ve

  L0ve Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 мај 2011
  Пораки:
  337
  Допаѓања:
  199
  ајде да видиме, кои книги ги прочитавте во средно??
  која ви се допадна најмногу?? зошто баш таа книга??
  омилен лик, цитат...???


  П.С ако има ваква тема- клуч
   
 2. SatiranaGirl

  SatiranaGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2011
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  3
  Книги од средно

  па не прочитав многу, сега завршив 3-та година ... а дефинитивно книга најмногу што ми се допадна е ''Клетници'' од Виктор Иго (Les Miserables - Victor Hugo) хаха зошто, прочитаја па и сама ќе сватиш зошто :) од неа омилен лик ми е Жан Вал Жан и Козета, а цитат не ќе можам да ти издвојам ...
   
 3. innablood

  innablood Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  788
  Допаѓања:
  1.321
  Книги од средно

  Знам дека ке отидам многу повеќе офф топик, ама да не отварам друга тема, ако нема.

  Може ли некој да ми ги пише кои се лектирите за прва година средно?
  (или во ЛП или тука.)
   
 4. budal4e

  budal4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2009
  Пораки:
  69
  Допаѓања:
  10
  Книги од средно

  злосторство и казна
   
 5. CharmedGirl

  CharmedGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2011
  Пораки:
  1.414
  Допаѓања:
  1.632
  Пол:
  Женски
  Книги од средно

  Ќе ви го повторам прашањето на inna.blood, ве молам да ми помогнете...Кои се лектирите за прва година средно(Корчагин)?
   
 6. love.edward

  love.edward Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 мај 2011
  Пораки:
  240
  Допаѓања:
  241
  Книги од средно

  За во Орце се овие, а за другиве средни незнам.

  1.Шагринска кожа
  2. Скржавец
  3. Галгамеш
  4. Панонски легенди
  5. Тристан и Изолда
  6. Илијада
  7. Царот Едип
  8. Евангелие по Јован
   
  На Feminka22 и CharmedGirl им се допаѓа ова.
 7. Mashnichka

  Mashnichka Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2011
  Пораки:
  168
  Допаѓања:
  26
  Книги од средно

  ај кажете ми ги од медицинско за оваа година ако некој ги знае
   
 8. loly89

  loly89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2011
  Пораки:
  206
  Допаѓања:
  74
  Книги од средно

  Крпен живот затоа што е еден од најубавите романи во македонската литература и ни ги прикажува секој закрпен ден на семејството. Омилен лик Доста Рожденката една селска жена, која се разликува од останатите селанки
   
  На INSIDIOUS му/ѝ се допаѓа ова.
 9. plawa

  plawa Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 април 2011
  Пораки:
  176
  Допаѓања:
  129
  Книги од средно

  Пеколот од Данте Алигиери единствена книга од средно во која стварно уживав додека ја читав. Книга која мора да ја прочиташ неколку пати. Со секое читање наоѓаш некоја нова скриена порака, приметуваш нешто што претходно не си го приметил. Во книгата се осеќаат измешани емоции, и омраза и љубов. Можеш преку читање да ги осетиш чувствата на Данте Алигиери додека пишувал. И неколку дена откако ќе ја прочиташ, размислуваш за книгата.
   
  На Maca-BT му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.758
  Книги од средно

  Ми се чини ниту една од тие што ни беа за лектири не оставив непрочитана. Бар колку што се сеќавам... Најмногу впечаток ми оставија Клетници - Виктор Иго, Странецот - Албер Ками, Хамлет - Шекспир :inlove: и гооолем дел од делата што ни се од македонски автори. Дениција е нешто преубаво, иако поезија баш баш и не обичам :)
   
  На zaki288 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Viki.i

  Viki.i Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  4
  Вакаа.. од лектирите за прва година средно што се :
  -Шагринска кожа
  -Скржавец
  -Гилгамеш
  -Панонски легенди
  -Тристан и Изолда
  -Илијада
  -Цар Едип
  и -Евангелие по Јован

  ме интересира дали некој може на кратко да ми ја раскаже Евангелије по јован и Тристан и Изолда..
  Пробував сама ама некако не ми оди ... :worried: :worried: :worried: Ве молам девојки ако може помош :sweat: ќе ви бидам благодарна :*
   
  На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. INSIDIOUS

  INSIDIOUS Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2011
  Пораки:
  705
  Допаѓања:
  511
  Лектири за средно образование

  Кратко, само колку да знаеш за што се работи или за во тетратка да препишеш? :)
   
  На Viki.i му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Viki.i

  Viki.i Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  4
  за во тетратка :sweat: ;( :worried:
   
 14. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.467
  Клетници.
  Како книга која ја прочитав без здив, која ме одушеви максимално.

  И Тристан и Изолда.
  Прекрасно дело.
  Кога ја читав беше лето, немав со кого да излезам или не знам, не ми текнува точно, седев дома сама и од досада грабнав да ја читам. Ја завршив, и некаде 10 страни пред да ја прочитам моите отидоа на гости. Од досада ја грабнав Кодот на Да Винчи итн итн.
  Таа како да ме подбуцна да читам понатаму. :)
   
  На honorthyself му/ѝ се допаѓа ова.
 15. tropix4e

  tropix4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 ноември 2011
  Пораки:
  190
  Допаѓања:
  138
  Девојки, сакав да ве замолам да ми помогнете со Илијада. Следна лектира ни е а во библиотеката не можев да ја најдам. Може ли отприлика да ми раскажете за што се работи за да можам барем збор да кажам на час?
   
 16. AlanisM

  AlanisM Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2012
  Пораки:
  453
  Допаѓања:
  588
 17. tropix4e

  tropix4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 ноември 2011
  Пораки:
  190
  Допаѓања:
  138
  Со оглед на тоа што не знаев апсолутно ништо за книгата, ова и те како ми помогна.

  Фала многу :) :) :)
   
 18. Anna-Banana

  Anna-Banana Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2011
  Пораки:
  3.725
  Допаѓања:
  4.808
  Пол:
  Женски
  Само што е завришив прва година,и да ви кажам дека ги прочитав сите лектири.Не ми се нешто посебно,еднинствана што ми се допадна беше Тристан и Изолда.Преубава книга и мислам дека вреди да се прочита,јас останав без зборови.
  Иначе ќе може да ми кажите кој лектири се за втора година? :D
   
 19. honorthyself

  honorthyself Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2012
  Пораки:
  654
  Допаѓања:
  1.267
  Од средно трите најомилени ми беа „Клетници“, „Злосторство и казна“ и „Чичко Горио“. На прашањето зошто баш тие ќе одговорам бидејќи се ремек-дела. Авториве на делата создале совршенства. Штета што повеќето не ни ги читаат..
  Лик: Жан Валжан . Нема потреба да кажам повеќе, кој прочитал - знае.
   
  На Neytiri му/ѝ се допаѓа ова.
 20. L-enna

  L-enna Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2010
  Пораки:
  1.106
  Допаѓања:
  1.787
  Ана, кај нас лектири за 2 година се:
  Декамерон на Џовани Бокачо;
  Советен венец на Франце Прешерн;
  Македонски народни приказни, и
  Скендербег на Григор Прличев.

  А некои од делата за обработка се:
  Хамлет на Вилијам Шекспир;
  Евгениј Онегин на Александар Сергеевич Пушкин;
  Дон Кихот на Мигуел ди Сервантес, и
  Божествена комедија на Данте Алигиери (иако не знам дали трите дела ќе се обработуваат).
  :)
   
  На Anna-Banana му/ѝ се допаѓа ова.