Книги и лектири од средно

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од L0ve, 11 јуни 2011.

 1. kate-pp

  kate-pp Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јули 2012
  Пораки:
  433
  Допаѓања:
  135
  Пол:
  Женски
  не, но мислам дека на интернет ја има раскажана со извадоци.
   
 2. BelieberYeahh

  BelieberYeahh Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2013
  Пораки:
  1.324
  Допаѓања:
  2.056
  Пол:
  Женски
  Можеби не е за тука прашањево ама итно ми е.
  Денес професорката ни кажа дека за понеделник треба да ја прочитаме ‘‘Шагринска кожа‘‘ а не знам дали ќе стигнам па ако може некој да ми помогне.Дали имате правено ваква слична анализа:епски вид,сиже-фабула,главни и споредни ликови,позитивни и негативни,ретроспекција,тема и порака..?? :sweat:
   
 3. S.W.A.G

  S.W.A.G Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  650
  Допаѓања:
  2.877
  Пол:
  Женски
  ке може некој да ми напише накратко за Скржавец од Плаут ? Ми треба за утре, ја прочитав но не ја разбрав баш. :/
   
 4. simona.7

  simona.7 Активен член

  Се зачлени на:
  25 април 2013
  Пораки:
  139
  Допаѓања:
  9
  може ли некој да ми даде кратка содржина од Дон Кихот само не оваа http://makedonskijazikiliteratura.blogs ... st_15.html бидејќи е многу...ми треба по скратено а итно ми е вe молам што побргу :worried:
   
 5. Jolli

  Jolli Активен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2013
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  2
  Ве молам Ми треба итно кратка содржина за "Горски Венец"
   
 6. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  4.622
  Допаѓања:
  5.335
  Може ли некој/а да ми напише овде или во лп

  -тема
  -идеја
  -анализа на ликови-
  кратка содржина-не мора
  преносно значење
  што симболизираат ликовите

  за книгите:

  -Алиса во земјата на чудата
  -Робинзон крусо
  -Гуливеровите патувања
  -Мачорот во чизми
  -Пинокио
  -Малиот принц
  -Убавицата и зверот


  (ова не е за сега но ако имате нешто пишете)

  доколку имате повеќе време ми треба некоја "психолошка анализа " за :
  Рибарот климе
  Шарл Перо/Браќата Грим - разлики и сличности во делата: Заспаната убавица,Трнорушка,Црвенкапа,Палче,Пепелашка,Убавицата и зверот,Снежана и 7 џуџиња,,Грдото пајче,Принцезата на зрно грашок,
  т.е. поука и од нив + некој извадок од дело кој што како рекол....
   
 7. lana.18

  lana.18 Активен член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2014
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  4
  Девојки извинете што ве прашувам овде на оваа тема..Мојаата братучетка ја пишува лектирата ,,Повикот на Дивината'' ,дали ќе може да ми одговорите на ова прашање??
  Од каде црпи теми ,мотиви идеи Џек Лондон за своите дела,и што е од особено значење за успехот во неговото творештво? :)
  Се надевам дека ќе одговорите брзо!
  Ви благодарам :* :D
   
 8. daniela14pet

  daniela14pet Нов член

  Се зачлени на:
  1 март 2014
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  0
  лектири

  Ве моламм некојј ако може да ми раскаже 3 раскази од "Раакази,, од Николај Хајтов за вопонеделник ми требааа :( :(
   
 9. UI4EW3Q

  UI4EW3Q Нов член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2014
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  0
  :) Имате ли напишано Басни од Д.Обрадовиќ ? Ве молам ако имате напишете
   
 10. Elissa

  Elissa Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2014
  Пораки:
  2.429
  Допаѓања:
  21.866
  Најубава книга што сум ја прочитала во средно ми беше Мартин Идн. Дефинитивно се уште ми е фаворит.
   
 11. Cvetetto

  Cvetetto Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2011
  Пораки:
  2.834
  Допаѓања:
  1.891
  Пол:
  Женски
  Има ли некој кој може да ми ги наброе лектирите за средно прва година?
  Доколку учевте Горната гимназија уште подобро..
  Плс. Сакам да почнам да ги читам :D
   
 12. annye-1

  annye-1 Активен член

  Се зачлени на:
  2 септември 2012
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  0
  Дали може некој да ми ја прераскажи лектирата Девојките на Марко, не мора цела, по кратки црти, итно ми треба.
   
 13. Cvetetto

  Cvetetto Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2011
  Пораки:
  2.834
  Допаѓања:
  1.891
  Пол:
  Женски
  како прво книгата е за основно,во погрешна тема бараш помош.Еве ти ја вистинската тема,побарај тука.obrazovanie/lektiri-za-osnovno-t3543/130.html?hilit=%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%82%D0%B8%D1%80%D0%B8#p2071972 :)
   
 14. ivchee.ivche

  ivchee.ivche Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2013
  Пораки:
  296
  Допаѓања:
  41
  Пол:
  Женски
  Леле ај некој нека ми ги каже лектирите за средно 1 година, гимназија..И дали се интересни? :wasntme:
   
 15. Annchyy

  Annchyy Активен член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2014
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  2
  Здраво Феминки имам една молба до вас дали некој ги знае лектирите за прва средно(музичко) ве молам многу е итно! Фала :)
   
 16. nati44

  nati44 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 декември 2012
  Пораки:
  777
  Допаѓања:
  543
  Книгите што ние ги обработувавме беа паа некои интересни некои досадни еве и за лектира и за обработка:
  Лектири:
  Шагринска кожа - :up:
  Македонска народна поезија - :Down: (не сакам никаков вид поезија)
  Современа Македонска поезија - :Down:
  Вујко Вања- :Down: поучно но досадно
  Нов Завет - :up:
  Скржавец - :Down:
  Тристан и Изолда - :up:
  Обработка:
  Гилгамеш - :up:
  Цар Едип - :up:
  Панонски легенди - :Down:
   
 17. simonna.a

  simonna.a Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 февруари 2013
  Пораки:
  3.721
  Допаѓања:
  20.569
  Пол:
  Женски
  Ги имаат истакнато во ходникот,има мали промени од кога јас бев прва ;)
  Иначе ме зачуди шо оваа година сега не знам точно дали лектира ќе му е или за обработка,ама беше во набројаните книги за лектири за Втора година гимназија...брачеда ми ќе оди втора година,јас поминав не беа баш којзнае колку интересни лектирите,ама шо видов...Робинзон Крусо и Силјан Штркот за втора година!Па тие во седмо се учеа..фали уште чорбаџи Теодос да се учи пак :lol:
   
 18. sugarlips

  sugarlips Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2014
  Пораки:
  664
  Допаѓања:
  785
  Пол:
  Женски
  Повеќето од нив ги немам прочитано.А најубави ми се ,,Крпен живот“ од Стале Попов и ,,Пиреј“ од Петре Андреевски.
   
 19. saraaaa12

  saraaaa12 Активен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2014
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  11
  ај кажете ми ги од медицинско за прва година
   
 20. ...Thai...

  ...Thai... Нов член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2014
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Машки
  За во понеделник ми е лектирата ,,Шагринска кожа"
  Доколку можете да ми дадете :
  1. Анализа
  2. Ликови
  Фала однапред