Книги и лектири од средно

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од L0ve, 11 јуни 2011.

 1. Pecky

  Pecky Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2014
  Пораки:
  26
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Машки
  Помош
  За Кандид од Волтер ми треба:
  1.Анализа (кратка)
  2.Ликови
  Фала <3
   
 2. Frosina001

  Frosina001 Нов член

  Се зачлени на:
  9 јули 2015
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  Ako moze nekoj da mi gi kaze lektirite za prva godina sredno ( Josip Broz Tito) ;)
   
 3. Jenniffer

  Jenniffer Популарен член

  Се зачлени на:
  27 март 2013
  Пораки:
  2.375
  Допаѓања:
  7.404
  Пол:
  Женски
  1.Шагринска кожа
  2. Скржавец
  3. Галгамеш
  4. Панонски легенди
  5. Тристан и Изолда
  6. Илијада
  7. Царот Едип
  8. Евангелие по Јован

  Мене наголем впечаток ми оставија „Злосторство и Казна“ „Шагринска кожа“ „Чичко Горио“ „Смртта на Иван Илич“ и „Крпен живот“. Безвременски дела.
  Сите да ги прочитате!! :)

  А кои се делата за четврта година, или не се читаше во четврта? :D
   
  На SV1911 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Frosina001

  Frosina001 Нов член

  Се зачлени на:
  9 јули 2015
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  Ti blagodaram mnogu :)
   
 5. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.536
  Допаѓања:
  47.868
  Пол:
  Женски
  Ги читав сите. Ако треба да издвојам една, тогаш ќе ја издвојам Злосторство и казна од Достоевски.
   
 6. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  4.622
  Допаѓања:
  5.335
  може некој да ми предложи басни и поуки од нив ?
   
 7. nixi543

  nixi543 Нов член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2016
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  имам да напишам атрибути за гилгамеш и енкиду
  за гилгамеш најдов, но за енкиду не можам да најдам
  ќе може некој да ми помогне??
   
 8. QueenM.G.

  QueenM.G. Активен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2015
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Женски
  Ако можи некој да ми испрати анализа на песната "Крвава кошула" од Рајко Жинзифов ако има? Фала ви :)
   
 9. johnnys.girl

  johnnys.girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2016
  Пораки:
  87
  Допаѓања:
  84
  „Галебот Џонатан Ливингстон“-Ричард Бах
  Има некој кратка содржина од оваа лектира? Ве молам ако имате напишано пратете итно ми е, а нема од каде да ја најдам лектирата :worried::worried:
   
 10. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.318
  Допаѓања:
  18.211
  Пол:
  Женски
  и после 5 години истите се..и во Георги и во Карев се истите мислам.
   
 11. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.318
  Допаѓања:
  18.211
  Пол:
  Женски
  Знае некој дали за 1ва средно во Георги се овие лектири?
  1.Шагринска кожа
  2. Скржавец
  3. Галгамеш
  4. Панонски легенди
  5. Тристан и Изолда
  6. Илијада
  7. Царот Едип
  8. Евангелие по Јован
  би требало уште 2-3 да има.
   
 12. Ayushka

  Ayushka Активен член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2016
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Итнооо ми треба прераскажана, или линк од лектирата шагринска кожа
   
 13. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.318
  Допаѓања:
  18.211
  Пол:
  Женски
  Да не знае некој каде можам да продадам лектири?Имам накај 10на од ОСНОВНО.знам дека темава не е за основно извинете итно е
   
 14. Feminka192

  Feminka192 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 април 2017
  Пораки:
  329
  Допаѓања:
  2.539
  Пол:
  Женски
  Мене омилена ми беше Чичко Горио.
  Верувам дека ја паметите. Татко кој е спремен на се за да ја придобие љубовта на ќерките заедно со младич кој сака да стане дел од високата класа.
  Главна тема за дискусија на час ни беше дали љубовта има цена и се купува со пари?
  Некој ден ќе си ја прочитам пак. :)
   
 15. Kyliee

  Kyliee Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2017
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Здраво, да не знае некој за лектирите за во прва година да не има некоја измена или овие се што се напишани погоре? Ако ги знаете кои се во Васил Антевски Дрен за прва година пишете ми
   
 16. Lella

  Lella a blasphemous bitch Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  4.658
  Допаѓања:
  25.093
  Пол:
  Женски
  Лекитири за прва ми беа овие:
  1. Народна македонска поезија
  2. Шагринска кожа (Балзак)
  3. Вујко Вања (Чехов)
  4. Евангелие од Библијата
  5. Тристан и Изолда (Џозеф Бедие)

  И уште една по избор.
  Другите набројани се дела за обработка за кои ќе зборувате на час:
  1. Гилгамеш
  2. Илијада
  3. Целата Библија
  4. Цар Едип

  Овие се најинтересни, барем мене ми беа. :)
   
 17. Kyliee

  Kyliee Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2017
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Фала ти многу:D
   
  На Lella му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Cvetetto

  Cvetetto Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2011
  Пораки:
  2.834
  Допаѓања:
  1.891
  Пол:
  Женски
  Делa кoи ми oстaвле впечaтoк дo сегa, сегa сум четвртa, се "Злoстoрствo и кaзнa", "Судбинaтa нa чoвекoт", "Генерaлoт нa мртвaтa вoјскa", " Хaмлет","Тaртиф", "Скржaвецoт","Цaр Едип", "Антигoнa". И рaскaзите нa Гoгoљ. Oсoбенo НOС. Делaтa нa Бaлзaк се мнoгу убaви,aмa нa мoменти нaпoрни. И дa и не ми се .
   
  На macor24 и Lolo5 им се допаѓа ова.
 19. macor24

  macor24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2017
  Пораки:
  217
  Допаѓања:
  157
  Пол:
  Женски
  девојки ајдее малку помош некојј разказ накратко да ми дадете разкажан од николај василевич гогољ дали иматее
   
 20. macor24

  macor24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2017
  Пораки:
  217
  Допаѓања:
  157
  Пол:
  Женски
  ја имаш нос може да ми пратиш