1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Книги и приказни за деца

Дискусија во 'Дете' започната од mariz, 1 јуни 2019.

  1. KiT

    KiT Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2012
    Пораки:
    1.259
    Допаѓања:
    7.437
    Пол:
    Женски
    А за Куманово знае некој дали у Просветно дело ги има
     
  2. Solen☀

    Solen☀ Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2020
    Пораки:
    593
    Допаѓања:
    1.381
    Пол:
    Женски
    Песнички од овој тип каде да барам
     
    На Presrekna му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.734
    Допаѓања:
    39.856
    Пол:
    Женски
    Лисочко и калинка има и книга, ако ја немате.
     
    На Solen☀ му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Emma2

    Emma2 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    2.329
    Допаѓања:
    5.770
    Пол:
    Женски
    од која возраст почнавте со читање?????
     
  5. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.255
    Допаѓања:
    124.735
    Малава е 7 месеци и многу се радува на книги.Даде и таа обожава и му читам на двете.
    Малава ја зема книгата во раце и мрмори мислиш чита.
    Неа и давам мини книги со дебели корици,а поголемава моментално Златокоса и ЦРВЕНКАПА ги обожава.
     
    На crazylady, Makedonka007 и azelea им се допаѓа ова.
  6. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.078
    Допаѓања:
    20.834
    Пол:
    Женски
    Не слуша уште кога му читам (21месец), не држи внимание, му раскажувам што има на сликите и тој кажува што гледа.
     
    На Makedonka007 и Emma2 им се допаѓа ова.
  7. Lady*Bug

    Lady*Bug Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2017
    Пораки:
    1.149
    Допаѓања:
    4.872
    Пол:
    Женски
    Здраво
    Дали некој знае по градскиве универзитетски библиотеки во Скопје, дали има сликовници/книги за предучилишна возраст?
     
  8. Mia Fuentes

    Mia Fuentes Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2019
    Пораки:
    495
    Допаѓања:
    1.668
    Пол:
    Женски
    Здраво, некој да ја сретнал The very hungry Caterpillar? По книжари ја нема, едино од негде да се нарачува, било да е на македонски или на англиски јазик. Фала
     
  9. martiiinna

    martiiinna Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2016
    Пораки:
    855
    Допаѓања:
    4.354
    Пол:
    Женски
    Еве :)
     
    На Mia Fuentes му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Mia Fuentes

    Mia Fuentes Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2019
    Пораки:
    495
    Допаѓања:
    1.668
    Пол:
    Женски
    Фалаааааа :inlove:
     
    На martiiinna му/ѝ се допаѓа ова.
  11. SkarletOHara

    SkarletOHara Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2012
    Пораки:
    1.224
    Допаѓања:
    2.881
    IMG_20210327_194712.jpg IMG_20210327_194552.jpg Ова книга од моето детство, сега пак ја читам многу ми се забавни песничките. Книгата е Земја Дембелија од Ненад Џамбазов.
     

    Прикачени фајлови:

    На Lady*Bug и Ano им се допаѓа ова.
  12. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.795
    Допаѓања:
    65.512
    Пол:
    Женски
    Чарли и фабриката за чоколада - Роалд Дал https://www.literatura.mk/BookDetails.aspx?Pr=13639
    Јас, Вили Вонка, донесов одлука на пет деца − внимавајте добро, само на пет и на ниедно повеќе − да им дозволам годинава да ја посетат мојата фабрика. На овие пет среќници водич низ фабриката ќе им бидам лично јас и ќе им биде дозволено да ги видат сите тајни и одблиску да ја запознаат магијата на мојата фабрика.“
    Ја прочитавме во еден здив, навистина е интересна, долго потоа ја збореше и спомнуваше настани од книгава, едвај чекаше да види дали Чарли ќе го најде златниот билет. :D
    Волшебникот од Оз - Лиман Френк Баум http://matica.com.mk/p/200/volshebnikot-od-oz
    „ Волшебникот од Оз “ е книга за деца исполнета со фантазија и волшебност. Нејзиниот автор Лиман Франк Баум напишал уште 17 книги за волшебникот од Оз. Тој сакал да пишува приказни полни со мистерија, имагинација и магија. Во оваа Дороти е слатко, мало девојче кое живее на мала фарма во средиштето на државата Канзас. Таа живее со тетка Ем и Хенри, но нема други деца со кои би си играла, освен нејзиното кученце Тото. Еден ден, Хенри извикува дека надоаѓа циклон,а потоа куќата на Дороти зафатена од циклонот ќе се најде на сосема друго место...„Волшебникот од Оз“ е приказна за девојче кое е многу храбро и кое знае, како да се бори со нејзините стравови.
    Оваа ја читавме на англиски на киндл, не знам дали е оваа верзија, ама според описот ми звучи како да е истата. Исто одлична приказна, не само за децата, туку и за возрасните, за тоа дали храброста, срцето и разумот се пронаоѓаат некаде или само треба да ги најдеме длабоко во нас. Интересни пораки доловени на уште поинтересен начин и супер теми за дискусија со малечките.
    Џеронимо Стилтон https://kultura.com.mk/book-series/dzeronimo-stilton/
    Серијалот Џеронимо Стилтон е супер забавен авантуристички серијал за еден глушец уредник на еден весник и автор на книгите кои ги пишува за сопствените авантури. Имаат повеќе илустрации, а помалку текст, се читаат побрзо и имаат и доза на хумор.
    Исидора Мун - Хариет Мункастер https://www.literatura.mk/ListBooksByAuthor.aspx?aut=8516
    Исидора Мун - е серијал за вампир-самовила, татко и е вампир, мајка и е самовила, она е нешто измеѓу. Исто има повеќе илустрации, а помалку текст, страниците се навистина шарени и интересни, ќерка ми ја обожава Исидора и многу сака да биде исто вампир-самовила. :D Тоа кога нема да патува низ земјата на Оз, или ако не е во фабриката на Чарли, да се дави во чоколадо.:rofl:
    Неколку од омилените, моментално ја читаме четвртата од Нарнија, исто одличен серијал, малку се пообемни книгите, ама навистина солидно напишани.
     
    На Lolipop23 и SkarletOHara им се допаѓа ова.
  13. elenaklasik

    elenaklasik Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2010
    Пораки:
    4.471
    Допаѓања:
    10.436
    Пол:
    Женски
    Здраво, на темава премиерно пишувам.
    Син ми има година и некој ден.
    Прво почнавме со меки книги за кои немаше некој интерес, односно не му ги давав јас, дека нели ги гризеше, па од страв во тоа материјалот што содржи, ги тргнав.
    Сега му читам само пред спиење, разгледуваме една мала книга со тврди страници, како дел од ритуалот пред легнување.
    Преку ден кога земам книга и му ја покажувам, се смее и радосен е да ја чепка, ама ако е мека, многу ја витка, ја пика во уста. Пробав да се оддалечам малку, да не ја дофаќа, за да му читам приказни, ама плаче се корне. :mm:
    Нема што не пика во уста, тоа ме кочи што да му земам за разгледување, значи ги јаде на краевите. Ањњњ
    Какви книги се погодни за овој период? Со приказни или повеќе со цртеж некаков, бројки форми бои...
     
    На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.
  14. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    И мене ме интересира истово.
     
  15. Septemvri

    Septemvri Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2018
    Пораки:
    2.325
    Допаѓања:
    7.991
    Пол:
    Женски
    Screenshot_20210328-182147.png
    За овој период се погодни книги со дебели корици, со живописни цртежи и малку текст. Јас ги имам "малото маче", " малото куче", "малото зајаче" од просветно дело, и уште нешто слично на нив од други издавачки куќи. Тамам да учи што е маче,куче,коњче,јагне и сл.
     
    На BY<3, crazylady и SkarletOHara им се допаѓа ова.
  16. Eat Drink Smile

    Eat Drink Smile Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2016
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Мојата е 4 години, и купував книги уште пред да наполни една година. За таа возраст од Топер се погодни малите книгички со дебели сунгерасти страници (младенчиња, бројки, зеленчук, овошје... и сл.) Исто има и "Мојата мајка", "Мојот татко", "Мојот брат" и "Мојата сестра"се (краток текст, по една реченица на секоја страна). Понатаму ќе видите според интересот, едицијата "Мојата прва колекција бајки" е од Топер со помалку текст, или едицијата "Прочитај ми сказна" со повеќе текст.
    Опширно ви објаснив се :lol: се надевам помогнав :)
     
    На elenaklasik, SkarletOHara и mamaJana им се допаѓа ова.
  17. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.537
    Допаѓања:
    27.818
    Пол:
    Женски
    Повеќе слики, помалку текст. Ама гледајте да има текст или да може да се раскажува приказна по сликите. Пример тие што се меките само со слика и под него еден збор јас лично не знам која им е намената за многу мали деца. Тие се само да покажуваш слика и да учи зборови во смисла да збогатува речник. Ама тоа не е читање.
    Има со дебели страници повеќе книгички дури и бајки со малку текст и мнгоу слики.
    Мојот на таа возраст обожаваше да ги „читаме“ Емил и Руфи (4 книгички се мислам од Просветно дело) и трите прасиња и слични такви од Топер. Амас јас му читав и раскажував според сликите на страниците.
    Потоа после 3 години преминавме на само читање на тоа што пишува. Сега на 5 читам со прст поминувајќи по зборовите за да поврзе изговарање со напишано.
     
    На pianogirl му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Saraa

    Saraa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    2.482
    Допаѓања:
    7.539
    Пол:
    Женски
    Ќерка ми има 4ипол години, редовно купувам од тие големите сликовници со по мн приказни во нив.
    Дел сме ги добиле на подарок дел сум купила, од они 101 Приказна-ги имам неколку врсти, од Ла Фонтен, Езоп, Сказни од Браќата Грим, од Ханс Кристијан Андерсен, приказни од 1001 ноќ. Секоја вечер пред спиење задолжително читаме, ако го скокнам тој ритуал има плачење и плачење....
    Исто ги сака и книгите кои се контактни пенкала кои испуштаат звуци за точен и неточен одговор.
     
    На mal.ecka, pianogirl и SkarletOHara им се допаѓа ова.
  19. Aw-aw

    Aw-aw Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2018
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    554
    Пол:
    Женски
    Dali moze da stavis sliki id knigite so kontaktni penkala,ne sum od sk,kaj nas vo prosvetno delo gi nema,pa da gi poracam od sk da mi donesat
     
  20. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.537
    Допаѓања:
    27.818
    Пол:
    Женски
    Еве вакви има во Просветно Дело: Prosvetno Delo.

    [​IMG]


    [​IMG]

    [​IMG]
     
    На Coco31, Saraa и Aw-aw им се допаѓа ова.