1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Книги - колку читате и што преферирате?

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од Shelea, 27 ноември 2009.

  1. billyy

    billyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2009
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    15
    Денот секогаш го завршувам со добра книга. Ми се допаѓаат секакви книги во зависност од расположението. Ми се допаѓа стилот на Николо Аманити, ми се допаѓа како раскажува Дино Буцати. Можам да ја препорачам книгата "Професорката по англиски" од Лили Кинг - ја читав последна.
     
  2. Pla4ka

    Pla4ka Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2009
    Пораки:
    228
    Допаѓања:
    160
    Trilogija za Princezata Sultana -Dzin Sason stresna vistinita prikazna za zenite vo Saudiska Aranija vredi da se procitaat
     
  3. anima

    anima Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    275
    Ми се свиѓат книгите на Џозеф Марфи,како Мокта на потсвеста,психолошки книги со многу добра содржина во нив,едноставно знаат секогаш да те кренат кога и да си песимистички расположен...
     
  4. Pennyroyal

    Pennyroyal Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2009
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    40
    Сакам криминалистика и по некој добар роман... ;)
     
  5. bibs

    bibs Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    13
    http://www.planetebook.com/ незнам како ке излезе линков ама од тука ги симнав сите книги :D нема потреба од правење профили или најавување само симнуваш:D
    и ве молам дајте наслов од најдобрата книга поврзана со психологијата :P
     
  6. Magnolija

    Magnolija Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    1.674
    Допаѓања:
    7.645
    Сликата на Доријан Греј од Оскар Вајлд мене ми многу остави впечаток, има еден куп мудри реченици што извадив од нив. Еве некои
    1. Светот би постигнал свеж имплус на задоволство кога ние би ги заборавиле сите негови болести на секојдневниот живот и би се вратиле кон еластичниот живот.
    2. Единствен начин да се ослободиш од искушението е да ги собереш неговите плодови.
    3. Главата и само главата е она место каде што исто така се случуваат големите гревови.
    4. Искуството нема етничка вредност, тоа е само име што го имаме дадено на нашите грешки. (мојата омилена :D )
    5. Предноста на емоциите е тоа што тие секогаш не водат на погрешен пат.
    6. За да може некој повторно да стане млад, потребно е само да ги повтори лудостите.
    7. Гревот што сме го направиле еднаш со гадење, ќе го направиме уште многу пати со задоволство.
    8. Многу луѓе банкотирале инвестирајќи во прозата на животот.

    По македонски имавме за задаша да пишуваме есеј, само јас се отклучив да направам есеј за книга. Искористив некои од овие мудри фрази и професорката беше многу задоволна. :D
     
    На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Ништо не може да ме занесе колку добра книга. Обожавам да читам книги на англиски со оглед на тоа што вокабуларот ми е доста потребен. А во однос на приказнам преферирам детективски приказни. Најголем впечаток? Сидни Шелдон.
    А омилена книга дефинитивно „Убиство во Ориент Експрес„ .
     
  8. tanja6

    tanja6 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.570
    Допаѓања:
    567
    Пол:
    Женски
    dodeka studirav knizevnost se iznacitav knigi,i sega nekako ne naogam vreme ili zelba neznam,odamna ne sum procitala kniga.ali stom ke zemam kniga nemozam da ja ostavam,ja citam vo eden zdiv.posledna ja procitav"poslednata opomena"od debora mogah
     
  9. Katja.efremova

    Katja.efremova Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    89
    Obozavam sekakvi knigi i citam zavisno od raspolozenieto..momentalno citam novela na Gordon Dalkist..staklenata kniga na unistuvacite na sonista i mnogu e dobra knigata ...a inaku Go obozavam Harry Potter nacinot na koj tolku dobro e osmislena prikaznata i site knigi gi procitav i toa po 4-5 pati i sekogas se navrakam od novo i odnovo da gi citam :)
     
  10. Katja.efremova

    Katja.efremova Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    89
    Devojki zaboraviv d aprasam dali znaete nekoja strana kade mozam da simnuvam knigi besplatno ama da se na makedonski knigite posto angliskot ne mi ide mnogu :oops: :D
     
  11. kristin4e

    kristin4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    266
    Допаѓања:
    122
    Сакам да читам лесни книги што се читаат во еден здив.Еднаш кога ќе ја фатиш во рацете да неможеш да ја оставиш.
    Во моментов ја читам "Девојката со бисерна обетка" на Трејси Шевалие-роман во кој на еден многу интересен начин се откриваат тајните на сликарскиот занает.
    Инаку книги кои успеав во последно време да ги прочитам а кои ми оставија впечаток се "Тунел" на Петре М Андреевски,"Интимна исповест"-Неџма Бадем,"11 минути"-Пауло Коељо,"Големит Гетсби"-Артур Милер,"Дванаесетиот ангел"-Ог Мандино....Сега сакам да ја читам "Љубов во време на колера"-Габриел Гарсија Мендез,ја прочитал некој некој од вас?
    http://www.kniga.com.mk-мислам дека не може бесплатно да симнувате но секако ќе наидете на многу интересни наслови..
     
  12. Schmetterling

    Schmetterling Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    14
    www.baneprevoz.com tuka mozes da spustas besplatno ama knigite se na srpski,neznam dali ti odgovara :) :)
     
  13. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.796
    Допаѓања:
    65.515
    Пол:
    Женски
    eeej fala za linkot najmnogu:D si ja simnav od stefany meyer tretiot del od samrak :D:)
     
  14. angel133

    angel133 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2010
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    hehe i jas isto koga ke se zacitam duri i jadam so knigata, sakam dlaboki knigi no steta sega nemam mnogu vreme obvrski na fakultet :roll:
     
  15. kristin4e

    kristin4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    266
    Допаѓања:
    122
    Така си е ангелче.Образованието пред се.А книги ќе читаш кога ќе е "задомакиниш' вака како мене.децата ми потпораснаа,мажот недома.Книгата ми е прибежиште од досадата.
     
  16. LaRagazza

    LaRagazza Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    121
    Jas vo momentov citam kniga sto ne mi e jasno kako se odluciv da ja ostavam po 2 saati citanje :) Se vika Nisto ne trae vecno od Sidni Seldon- triler.Obozavam takov vid na knigi.Ako znae nekoj nekoja kniga za misteriite na Vatikan i slicno pls pisete zoso sum opsednata so Vatikan 8)
     
  17. Katja.efremova

    Katja.efremova Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    89
    Ako ne si ja citala angeli i demoni zemi ja se zbori celo vreme za vatikan i knigata e neam zborovi :)
     
  18. LaRagazza

    LaRagazza Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    121
    Ја имам читано...стварно е добра.
     
  19. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Читам, читам... се живо читам, што ми дојде под рака... моментално ја читам Inca Gold од Клајв Каслер... ако сакате авантури, читајте ја, супер е! :D
     
  20. WomanInLove

    WomanInLove Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    267
    Пол:
    Женски
    mmm i jas obozavam da citam knigi, samo sto nemama od kaj da gi najdam, a i nemam bas vreme. inaku sto imam procitano najubavi mi se Kerkite na princezata Sultana, Princezata Sultana, Angeli i demoni(me voodusevi) Papata Jovana, Krvna vrska, Digitalna Tvrdina, Poraka vo sise(da citas i da places :))....mnogu sakam da j aprocitam Mokta na potsvesta, ama nemozam da ja najdam :(( pozzz