1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Книги - колку читате и што преферирате?

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од Shelea, 27 ноември 2009.

  1. marina30

    marina30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    48
    da ja imam citano i jas prekrasna e i prodolzenieto drugiot del isto e ubav VRAKANJE OD AFRIKA......super se
     
  2. dunja

    dunja Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    866
    Пол:
    Женски
    neznaev deka ima prodolzenie, blagodaram ke ja pobaram
    pozdravce
     
  3. Ifigenija

    Ifigenija Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    Па, можам да кажам дека книгите ми се најчесто избор на забава. Читам доста, а преферирам ...
    Па се што е убаво.
    Можам да ви ги препорачам книгите на Николас Спаркс ( Чекори за сеќавање, Страници за нашата љубов, Порака во шише) едноставно прекрасни книги, одличен избор, спој на романтика и тага..
    Исто така доста добра книга е Девојката со портокалите- романтична приказна за љубовта и суштината на животот.
     
  4. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    Катја.ефремова,да ја прочиташ нема да зажалиш,жената,нејзините жртви,сопрузи ,љубовник,страст,па пак љубовта кон сопругот....
    Јас ја прочитав во еден ден.Поздрав
     
  5. fenu

    fenu Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2010
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    84
    Пол:
    Женски
    ЈАс многу сакам да читам, и имам прочитано многу книги. Повеќе го читам она што јас го сакам кога не одиме на школо зашто во школо нон стоп имаме нешто за читање-таква ни е професорката. Инаку имам прочитано доста дела од Агата Кристи, ми се допаѓаат трилерите на Ладлам ( омилен - „Московски вкетор“ ), го читам и Маркез - последна од него што мнооооооооооооооооогу ми се допадна е „За љубовта и другите демони“. Омилена на сите времиња ми е „Најголемиот трговец на светот“. Исто ќе заборавев, го обожавам Куељо и неговите „Алхемичарот“ и „Вероника реши да умре“,а последна прочитена книга ми е од сагата „Самрак“ вториот дел „Млада месечина“.
     
  6. ubavicataizverot

    ubavicataizverot Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    2
    Ja preporacuvan kolekcijata na Sofi Kinsela,knigite za kupoholicarkata,toa e kolekcija od 4 knigi,1. Tajniot svet na kupoholicrkata, 2> Kupoholicarka vo stranstvo, 3. Kupoholicarkata se mazi i 4.Kupoholicarka i bebe....knigite se super za relaksacija i smeenje,i mislam deka sekoja devojka barem malce ke se pronajde vo knigite :)
     
  7. beyou

    beyou Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    3
    knigi

    Sto citate,sto sakate da citate, i koi se vasite omileni knigi...ajde da razmenime mislenja na ovaa tema...nekako so ovoj brz zivot nemame ni vreme da posvetime na duhovnoto obrazuvanje isto taka i na prosiruvanje na nasiot recnik...zasto da ne odvoime 1 saat od denot za da procitame ddobra kniga...
    na primer jas vo momentov ja citam sex and the city
    super e...bas mi se dopaga, ja najdov na internet i ja simnav odvojuvam vreme veke 2 dena za nea, iako e na angliski sepak se trudam nesto da naucam i da najdam poucno od ova
    sto citate vie?da razmenime idea
    pozdravce :)
     
  8. Lacrymosa

    Lacrymosa Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2010
    Пораки:
    119
    Допаѓања:
    90
    Значи обожавам да читам книги, пред да се запишам на факултет ја имам прекопано цела градска библиотека... сакам белетристика претежно, психолошки романи ме нервираат, руските класици ме малтретираат.. неможам да читам 10 страни за како изгледала шумата, повеќе сакам самата да ја замислам него да ми е подарена на тацна.
    Го обожавам Балзак, Шелдон, а во последно време налетана сум на Трејси Шевалие... еве утре задутре се спремам да ја купам нејзината 5та книга... сакам набиени книги кои ме остваат без здив
    Фројд го мразам, Куељо освен 11Минути неможам да го сварам, а Мирјам дефинитивно треба да се забрани со закон, пре би шпанска серија да гледам

    една од поубавите книги што ги имам читано се: Папата Јована, Бадем и книга која ме остави без здив 7 дена за вечност
     
  9. LaFille

    LaFille Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    1.358
    Допаѓања:
    57
    "Act like a lady, think like a man"-Steve Harvey...За жал, ја нема на македонски, и не знам дали некогаш воопшто ќе се преведе, но мислам дека ова е книга што секоја жена треба да ја прочита.
     
  10. beyou

    beyou Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    3


    ja ima knigata na makedonski :)
    odnesuvajse kako zena, razmisluvaj kako mash
    bas ja dobiv pred nekoev vreme na poklon ;)
     
  11. LaFille

    LaFille Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    1.358
    Допаѓања:
    57


    Супер...Баш сега го добив каталогот од Матица и видов дека ја имаат преведено. Само се надевам дека е добар преводот бидејќи тие често знаат да утнат со преводите...
     
  12. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Лееее кога ја дочитав книгава баш се изненадив, се помочав од смеење едноставно, незнам ептен беше забавна и лесна, а крајот посебно, хахахаххахаххаа
     
  13. beyou

    beyou Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    3



    kako ida e ja ima vo nasite prodavnici
    pozdravce
     
  14. Lacrymosa

    Lacrymosa Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2010
    Пораки:
    119
    Допаѓања:
    90
    се спремав да ја купам и си ја добив на подарок и што туку ја дочитав... Паднати ангели повеќи ми се допаѓа али и оваа не е лоша.. инаку муабетам за Пламен Сјај

    деновиве, те после сесија се спремам да ја читам Калуѓерот што го продаде своето ферари
     
  15. purple.butterfly

    purple.butterfly Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    23
    Прво морам да ви кажам (се навредил некој или не) дека преводите на Три се катастрофални. Ако сте ја читале „Кодот на ДаВинчи“ и барем малку знаете англиски, ќе знаете за што зборувам. А преводот на "The hitchhikers' guide to the galaxy" (исто издаден од Три) ни го даваа како пример на факултет за тоа како не треба да се преведува! :lol:
    Моја препорака: „Дваесеттата сопруга“, „Празникот на розите“ и нешто како трет дел ќе дојде „Под мермерно небо“, која ја читав на српски и на македонски, ама би ви ја препорачала на српски („Под мермерним сводом“).
    Летово ја прочитав „Јас, Мона Лиза“ од Џин Калогридис и на тие што ги интересираат книги како „Кодот на ДаВинчи“ и „Ангели и демони„, оваа топло ви ја препорачувам. Се работи за идентитетот на Мона Лиза, а дејството се случува во Фиренца. Не се испушта од раци! Имам и уште една од истата авторка „Невеста во Борџии„, се надевам ќе биде исто толку добра како „Јас, Мона Лиза“!
    Не очекував, но се фасцинирав од Харуки Мураками: „Јужно од границе, западно од сунца“ и „Спутник љубов“.
    And last, but not least, Пауло Коелјо.
    Што и да читате, ако можете читајте во оригинал ;)
    П.С. Од помладите денови: „Дневникот на Ана Франк“, „Дервишот и смртта“, „Судбината на човекот“, „Мартин Идн“, "Vanity fair", а неизбежни се сонетите на Шекспир. Ремек дело!!!
     
  16. Saraa

    Saraa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    2.482
    Допаѓања:
    7.539
    Пол:
    Женски
    Ako nekoj e zainteresiran za citanje neka ja procita solja caj prekrasna knigaaaaaaa, nema da se razocarate nikakoo
     
  17. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.805
    Допаѓања:
    65.525
    Пол:
    Женски
    Za nevesta od Borgii mozam da ti garantiram deka nema da ja ispustis od race:) jas ne mozev da spijam dodeka ne ja docitav cela
     
  18. mjay-mjay

    mjay-mjay Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2009
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    16
    obozavam da citam knigi,i bas se mislev koja sledna da si ja zemam da se odmoram od ispitive ;) Imam mnogu procitana i odnostavno knigite na Paolo koejo me ostavaat bez zdiv 11 minuti i sl, Bas ke zemam nekoja kniga od vasite predlozi
     
  19. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.788
    Допаѓања:
    131.404
    Мене Достоевски ме остава без здив. Едно време почнав да учам руски за да можам да го читам во оригинал, ама ништо не излезе :)
     
  20. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.805
    Допаѓања:
    65.525
    Пол:
    Женски
    Бев до Матица прееска и си ги купив од Сидни Шелдон Раскажи ми ги соништата, и Ќерката на чуварот на спомените :D и не знаете колку се радувам :lol: