1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Книги - колку читате и што преферирате?

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од Shelea, 27 ноември 2009.

  1. papaya

    papaya Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Јас сакам да читам книги од класификацијата на оние кои се непредвидливи до самиот крај,поточно до последната страница.Многу ми се допадна Сенки на ветрот-љубовна драма.Ми падна чудно тоа што ме таков тип на книга ме остави без здив.Но онаа што најмногу ми се доопадна беше начинот на кој беше сликовито доловена секоја ситуација.Инаку ми се допаѓаат книгите и на Пауло Коелјо(посебно Вероника реши да умре)Агата Кристи е добра,но онака чисто понекогас имас потреба да смениш нешто па добри се и нејзините романчиња.Слушнав дека била интересна Па што ако имам килограм повеќе-па ја зедов да видам што книгиче ќе излезе[​IMG] и така.поздрав
     
  2. Neytiri

    Neytiri Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    1.289
    Допаѓања:
    2.457

    ке излезе многу добро книџе и нешто што нема да можеш ни да го претпоставиш ;)
     
  3. Saraa

    Saraa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    2.482
    Допаѓања:
    7.539
    Пол:
    Женски
    Lugje ako nekoj saka da cita neka ja procita cevlite na drugata zena prekrasna e ne ja ostaviv, aj kazete mi nekoja koja vas vi ostavila vpecatok da ja citnam jas pozzz
     
  4. Neytiri

    Neytiri Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    1.289
    Допаѓања:
    2.457

    strast vo smrtta nora roberts, lorin vajsberger sekoj sto e nekoj, znaes li da cuvas tajna, kupoholicarkata, GAME OVER ako ne si ja procitala OBAVEZNO, sex and the city, blondinki itn
     
    На Saraa му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Saraa

    Saraa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    2.482
    Допаѓања:
    7.539
    Пол:
    Женски
    FAla ti ke procitam nesto od ovie pa ke ti kazam
     
  6. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.477
    Мене автор кој премногу ми се допаѓа е ОГ МАНДИНО. Ги имам сите негови книги прочитано, извонредни се Најголемиот трговец на светот, најголемото чудо на светот, Вракањето на старинарот, Дар од ѕвездата, Дванаесеттиот ангел...
    Исто така, Паоло Коелјо извонреден автор, посебно книгите Алхемичарот и Вероника реши да умре.
    Николас Спаркс ми е еден од омилените автори,прекрасен стил на пишување, а Одлука, Страници за нашата љубов и Прошетка за паметење, се нешто посебно.
     
  7. lolita89

    lolita89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    6
    JAS ISKRENO PREFERIRAM PSIHOLOSKI KNIGI...MOZAM DA NAVEDAM NEKOLKU OD NIV KOI BI VI GI PREPORACALA: kako da gospodarite so sebe, samoanaliza, avtosugestija i mn dr... mislam deka dovolno navedov... a inace ovie knigi pomagaat za razvuivanje na sopstvenata "slika", nacinot na upravuvanje so copstevneite cuvstva... za svesnoto i nesvesnoto bitie...mislam deka ovie knigi bi trebalo skoro sekoj da gi ima procitano bidejki zemaat golem zamav vo secij zivot..pozz od mene
     
  8. milce

    milce Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    22
    Eve 2 knigi sto gi procitav posledni ,gi citav vo eden zdiv i nemam zborovi.Pod mermerno nebo-DZon Sorz nemozes da zastanes so citanje pa mnogu raboti mi ostanaa po doma,hahhaha,i drugata kniga e Kraj leta-Daniela stil.Pisete i vie nekoja interesna kniga mnoguuuuuuuuu sakam da citam
     
  9. butterfly52

    butterfly52 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2010
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    1
    najubava kniga so ja imam procitano e "istocno od rajot"- dzon stajnbek i sekako "kletnici" od viktor igo
    drugi poomileni knigi mi se
    alhemicarot- paulo koeljo, golo lice-sidni selton i likos-gorge jovan duckov
     
  10. Schmetterling

    Schmetterling Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    14
    Ај ако можеш напиши некои автори....фала однапред.. :)
     
  11. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    Еве нешто-љубовникот на лејди Четерли,Дојденци на Хера,Брокер од Џон Гришам,Месечев тигар од Пенелопи лајвли мислам беше.Немам некоја посебна омилена тема,читам што ќе ми дојде,се разновидно.Сега сум при крај со Опус деи,интересни факти има.Има уште многу други ама другпат.
     
  12. xheni

    xheni Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    mn ubava tema!
    mn citam , ova nedela zavrsiv 2 romani , no so tek na vreme razbiram deka mn e vazhno i shto chitash,
    mene knigite mi se edinstveniot nachin da se isklucham od se,,,,,,,,,,i pochnav mn rano da chitam, moze i od ljubovta za knigite shto go imashe i tatko mi...
    razni zhanri chitam, no mn me pogoduva Gabriel Garsia Markez, posebno 100 godini...., Generalot nema koj...
    I Izabel alende e slichna i e interesna.
    Gi de Mopasan.....e mn realen e te pogoduva i razbirash deka vo sustina nisto ne se menuva osven modata, suroviot mentalitet e ist.
    mn me pogodi i "Tunelot" na M.Andreeski
    posledno chitav 2 romani na daniel steel, i poveke ne kupuvam od nejze, :worried:ilent:
    ZENI, CITAJTE GI KNIGITE NA NOVINARKATA,SEGA POCINATA, ARIANA FALACI.... :o
    fala mu na Gospodot shto postojat knigi, i ne moze nitu eden kompjuter da gi zameni......
     
  13. Winter.Girl

    Winter.Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    750
    Допаѓања:
    177
    Последно ги читав Каде отиде љубовта-Харолд Робинс и Седум дена за вечност.Двете се прекрасни :D Ви ги препорачувам :D
     
  14. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Стварно е убава, законска книга :D
     
  15. Saraa

    Saraa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    2.482
    Допаѓања:
    7.539
    Пол:
    Женски
    Jas ja zavrsiv kade otde ljubovra a ja procitav i lazna svrsenica luge prekrasni knigi, sega od vecerva ja pocnuvam delovna pridruzba, pa ke vidam kako ke me ipresionira knigata pozzziicc
     
  16. Braveheart

    Braveheart Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    609
    Допаѓања:
    94
    Книгава, една од оние што ги паметев само додека ги читав.Мене некако мрачна ми беше.
     
  17. Saraa

    Saraa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    2.482
    Допаѓања:
    7.539
    Пол:
    Женски
    Извини која ти беше мрачна?????
     
  18. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.382
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    Еј , ја имам читано книгата па еве да ти кажам дека доста ќе те импресионира :)
     
  19. Saraa

    Saraa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    2.482
    Допаѓања:
    7.539
    Пол:
    Женски
    Еј , ја имам читано книгата па еве да ти кажам дека доста ќе те импресионира :)

    Кога ке ја прочитам ке ти кажам мое мислење поззз
     
  20. Winter.Girl

    Winter.Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    750
    Допаѓања:
    177
    Ви ја препорачувам Убиство во Ориент Експрес-Агата Кристи.Останав запрепастена кога ја прочитав :D
     
    На Saraa му/ѝ се допаѓа ова.