Книговодство

Дискусија во 'На работното место' започната од be.positive, 2 март 2015.

 1. Maja**

  Maja** Активен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2019
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  53
  Пол:
  Женски
  Во право си
   
 2. diskreten32

  diskreten32 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 август 2013
  Пораки:
  462
  Допаѓања:
  2.839
  Пол:
  Машки
  Gospod da ti e napomos haha
   
 3. Maja**

  Maja** Активен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2019
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  53
  Пол:
  Женски
  Zasto ima nekakov problem?
   
 4. diskreten32

  diskreten32 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 август 2013
  Пораки:
  462
  Допаѓања:
  2.839
  Пол:
  Машки
  Ne ne nema.problem tuku so profesijata zatoa ti rekov
   
  На Herrera и Maja** им се допаѓа ова.
 5. Maja**

  Maja** Активен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2019
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  53
  Пол:
  Женски
  Kolku vreme si smetkovoditel?
   
 6. diskreten32

  diskreten32 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 август 2013
  Пораки:
  462
  Допаѓања:
  2.839
  Пол:
  Машки
  10 godini a ti
   
  На Herrera му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Maja**

  Maja** Активен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2019
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  53
  Пол:
  Женски
  5 :)
   
  На diskreten32 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. diskreten32

  diskreten32 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 август 2013
  Пораки:
  462
  Допаѓања:
  2.839
  Пол:
  Машки
  Da ti se mnozat
   
  На Maja** му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Maja**

  Maja** Активен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2019
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  53
  Пол:
  Женски
  I na tebe
   
  На diskreten32 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. diskreten32

  diskreten32 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 август 2013
  Пораки:
  462
  Допаѓања:
  2.839
  Пол:
  Машки
  Fala
   
 11. mandolce

  mandolce Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 декември 2009
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  12
  Pocituvani,ima li nekoj sto bara smetkovoditel vo Skopje?Jas sum ovlasten smetkovoditel i baram rabota.Pozdrav☺
   
 12. Forca

  Forca Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2016
  Пораки:
  216
  Допаѓања:
  568
  Пол:
  Машки
  Најисплатливо е да започнеш приватно како ТП, ако си регистрационен агент можеш и сама да си основаш фирма, ако не си, тогаш кај адвокат, ќе имаш како од шала 20 000 денари нето, само од 5 фирми, за се е задолжително сметководител, искористи го тоа, за друг ќе работиш за 30 000 и ќе ти го користи само потписот и печатот, а вака за месец дена со малку напор можеш комотно да најдеш 10 фирми по 4 000 ден (минимум) ете ги 40 000 ден./месечно.
  Сепак ти посакувам среќа што и да одбереш. :)

  Ако се одлучиш да отвориш фирма пиши ми во порака за подетално да ти објаснам.
   
 13. Jasminamandarina

  Jasminamandarina Активен член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2018
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Здраво девојки.
  Имам една дилема во однос на одлука за бирање на работно место.
  Во моментов имам прилика да работам како сметководител во една сметководствена фирма. Две недели да видам што како па здравје боже после да ме осигураат како практикант 3 месеци преку биро (да земам плата од 9000 денари) па после да земам минимална плата. После од како ќе има стаж од 1 година да земам лиценца па да земам можеби повеќе пари.
  Од една страна работната атмосфера не е лоша и прјатно се осеќам и работата ме исполнува.
  Од друга страна пред да ја најдам оваа работа најдов врски за во фабрика каде што работата ќе се одвива во смени и ќе имам поголема плата.

  Сепак ако се одлучам за сметководство треба да вложам време и пари.
   
 14. eliesaab

  eliesaab Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2013
  Пораки:
  1.015
  Допаѓања:
  2.802
  Пол:
  Женски
  @Jasminamandarina за што се одлучи и како ти е ако почна како сметководител? Баш ме интересира, доколку можеш сподели.
   
 15. vikiimacko

  vikiimacko Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 септември 2013
  Пораки:
  102
  Допаѓања:
  40
  Zdravo smetkovoditeli
  Jas sum ovlasten smetkovoditel, rabotam kako ovlasten veke 10 godini no resena sum da si otvoram sopstvena firma....ke ve zamolam dokolku nekoj ima informacii kako istoto bi odelo i dokolku nekoj ima svoe biro neka mi pojasni....Vi blagodaram
   
 16. Bezimenka90

  Bezimenka90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2016
  Пораки:
  294
  Допаѓања:
  1.319
  Пол:
  Женски
  Не знам како точно оди целата постапка. Тоа е најдобро да се праша кај адвокат. Знам само дека за основање фирма е потребен влог од 5000 евра, а конкретно за сметководство е потребно бирото да има две лица кои имаат лиценца за овластен сметководител.