Кога Исус би дошол денес

Дискусија во 'Религија' започната од baba Rada, 13 мај 2018.

 1. lovestoneddd

  lovestoneddd Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2018
  Пораки:
  3.177
  Допаѓања:
  31.217
  Пол:
  Женски
  Би го замолила сите пакети вода што ги имам дома, да ги претвори во вино . #winelovers (fingers)
   
  На КикиМаус, Konfetka, crimson и 5 други им се допаѓа ова.
 2. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  8.189
  Допаѓања:
  42.627
  Мислам дека попаметно е да го замолиш да направи да ти тече вино од чешмата.
  Темата е |(
   
  На Ena05, КикиМаус, Читател и 3 други им се допаѓа ова.
 3. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  11.939
  Допаѓања:
  159.321
  Пол:
  Женски
  Бубале, човеков најверојатно бил со сериозни психички проблеми. Со сета почит кон тебе како верник и како личност, хумано е и поштувам што не си го исмеала - ама на такви луѓе им треба стручна помош, а не доверба во нивните делузии. :)
   
  На Ivan4e04, КикиМаус, lovestoneddd и 8 други им се допаѓа ова.
 4. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.499
  Допаѓања:
  25.421
  Пол:
  Женски
  Незнам кого исмеваат неверниците, мене, Исус или темава!?

  Грешат душа дури и на форум...а јас и од насловот на оваа тема се полнам со убави чувства
  :l:
   
  На Rama, Kolumbo, hermosa и 3 други им се допаѓа ова.
 5. Bender Rodriguez

  Bender Rodriguez The lovable rascal

  Се зачлени на:
  27 јуни 2015
  Пораки:
  2.599
  Допаѓања:
  32.732
  Пол:
  Машки
  Иако не сакам ненајавени гости, секако дека би го примил дома. Само прво би го замолил да се собуе. :D
   
  На Matotheja, Ivan4e04, КикиМаус и 5 други им се допаѓа ова.
 6. Scott Weiland

  Scott Weiland Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 април 2018
  Пораки:
  1.849
  Допаѓања:
  9.420
  Пол:
  Машки
  Би го натерал да плати, пред да го примам. Без увреда. Смештај не е ефтина работа. Тешки времиња се.

  Би го натерал да ги нахрани сите што веќе можеме но ради профит не сакаме.

  Би го натерал да ги исправи сите зла, иако јин/јанг добро/лошо, дуалност у глобала е ок.

  Би го натерал да избрише целокупната историја на религиите и да ни светне ко во Мен ин Блек со тоа и на него да забравиме.

  Нов лист, можеби човештвото има шанса..


  Да можеби звучам цинички/саркастично не ми замерајте. Имам многу против религија, пар пати напоменав дека немам ништо против религиозни луѓе, ако сте прочитале нешто од моите мислења.

  -редактирано за прашање

  -Би го прашал што правеше во пештерата 3 дена, дали му замера на Јуда, и дали имаше на ум Игра на Тронови и Power Metal и остали фантазии ке екстраполираме од Стариот Завет.

  -Би го прашал дали што мисли за Мелисандре исто.

  -редактирано да напоменам дека не сум трезен поради вистина барање во чаша каберне сувињон.
   
  Последна измена: 14 мај 2018
  На КикиМаус и Someonespecial им се допаѓа ова.
 7. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Популарен член

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  4.440
  Допаѓања:
  95.725
  Пол:
  Женски
  Не го видов пак после тоа никогаш. Дојде, му наплатив сметка, ми кажа кој е и го избација обезбедувачите :)
  Па не му го запишав бројот, нит име му запамтив, пиихх |(
  @Someonespecial знам мила, и мојов пост се однесува на парафразирано објаснување на она дека веќе сум доживеала ситуација да ми поминат низ ум прашања и одговори на оваа тема. И како верник, крајниот параграф мислам доловува што сметам за темава - секој од нас може да се сретне со Исус кога и да посака, само да верува силно во него и тој е тука, во секој од нас :)

  Btw :
  https://daily.mk/vesti/sredba-isus-porno-akterka-stana-posvetena-hristijankavideo-4
   
  На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
 8. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.499
  Допаѓања:
  25.421
  Пол:
  Женски
  Разочарана од овие неколку мислења и додека размислувам за целата таа глума за божиќните и велигденските празници, за тој народ кој во цел свет слави(а што всушност слават)..размислувам за овој секојдневен живот со маки, со борба против злото надвор и тоа што го носиме во себе...Ако Исус дојде, дали ќе пронајде воопшто вера на земјата?
  Ако згаснала верата, ќе згаснат молитвите...ќе зачекориме во темнината во која ќе го изгубиме животниот пат:(
   
  На Rama, Kolumbo и Snow white им се допаѓа ова.
 9. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.295
  Допаѓања:
  17.929
  Пол:
  Женски
  Многу би била скептик. При толку прекрасни и продуховени луѓе баш мене да ме избере.
  Затоа, жедните да се напојат, гладните да се нахранат , безнадежните да се утешат. Да не се чека на моментот туку на благороден начин да се искористи
   
  На Rama, Orthophill, Feminka22 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. hermosa

  hermosa Популарен член

  Се зачлени на:
  7 декември 2011
  Пораки:
  2.399
  Допаѓања:
  3.090
  Пол:
  Женски
 11. Feminka22

  Feminka22 Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  4.876
  Допаѓања:
  16.287
  Пол:
  Женски
  Како е ова во склад со темата?Just asking.
   
  На КикиМаус, Lella, Someonespecial и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 12. hermosa

  hermosa Популарен член

  Се зачлени на:
  7 декември 2011
  Пораки:
  2.399
  Допаѓања:
  3.090
  Пол:
  Женски
  бидејќи поединечно не би дошол ,Тој не сака сите еднакво,па ако не е во ред мислам не е во склад со темата ,видеата се за неговото второ доаѓање и знаците
   
  На baba Rada и Feminka22 им се допаѓа ова.
 13. GrevMk

  GrevMk Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 септември 2017
  Пораки:
  558
  Допаѓања:
  2.706
  Кога би чекорел повторно Исус на земјава а ние знаеме кој е и што е, од лицемерие ќе си замине побргу од планираното. И ќе повраќа во секој дом што влегол. Да, лицемерие :puke:
   
  На Feminka22, КикиМаус, Someonespecial и 2 други им се допаѓа ова.
 14. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.499
  Допаѓања:
  25.421
  Пол:
  Женски
  Бог иде само во домот каде што е повикан, само таму каде е побарана негова помош.....:)
   
 15. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  2.829
  Допаѓања:
  28.913
  Пол:
  Женски
  Ќе му речам Господе Боже грешев, ама и ти не си ништо поарен:envy:
   
  На КикиМаус, Lella и baba Rada им се допаѓа ова.
 16. shz

  shz Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  2.895
  Допаѓања:
  32.641
  Пол:
  Женски
  Не знам што би правела :?: а и не знам дали ќе биде тој навистина или некој којшто се прави како него. :?:
   
  На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.
 17. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.499
  Допаѓања:
  25.421
  Пол:
  Женски
  Знам што би правела, знам..ах, камо да ја имам таа можност...Би паднала пред него на колена и би молела да ги избрише сите детски очиња што плачат, да ги утеши сите родителски тажни препатени души, би го молела да ни го покаже правиот пат каде што нема зло....и за многу други работи...:(
   
  На hermosa, Rama, Kolumbo и 2 други им се допаѓа ова.
 18. Читател

  Читател Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 март 2015
  Пораки:
  624
  Допаѓања:
  5.791
  Пол:
  Машки

  Исус кога би се вратил не би бил нафиксан или наркоман .. чоекот би завршил у затвор :( ... гледај
  Инаку не се трошете да размислувате што би правеле ако дојде кај вас на врата . пошо нема да дојде .. еве и зошто. :D

  П.С. After two thousand years, how many generations were wrong saying that Jesus would return in their lifetime?
  RUN
   
  На Someonespecial и КикиМаус им се допаѓа ова.
 19. Rama

  Rama Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  3.855
  Допаѓања:
  44.748
  Пол:
  Женски
  Дечки сите вие што сте искрено разочарани и си велите дека Исус не би дошол кај вас,бидејќи нели сте грешници,а Бога ми,ова важи и за оние другите кои го исмеваат во темава :D
  Исус рекол:На небесата има поголема радост за еден грешник кој се покаил,одколку за 1000 праведници(вака нешто беше :D).
  Ова за да ве мотивирам малку,не дека верувам дека би дошол лично кај некој од нас дома.
  Но,кога би дошол кај мене,би била прерадосна,би го угостила,би му се извинувала за сите гревови и блудства,за сите намерни и не-намерни грешки,би го молела за прошка и така :D
   
  На Orthophill, Feminka22 и baba Rada им се допаѓа ова.
 20. irrelevant

  irrelevant Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јули 2012
  Пораки:
  597
  Допаѓања:
  6.665
  Ваљда ќе одам скришно до вц и ќе пријавам во некоја институција да дојдат да го соберат и ќе се правам дека верувам дека е Исус додека не го приберат, а во случај демек да ми докаже дека е лично тој, да претвори стап во змија или вода во крв што ти јас знам тогаш ќе прашам прво како сме настанале, како изгледа татко му, како сме се размножиле кога Адам и Ева имале два сина и такви некои ситни работи што ме мачат, како оди тоа со гревовите, што има после смртта, да ме упати малце подобро да ми објасни, па ќе го испратам и којзнае може ќе напишам книга со демек мои лични сфаќања и теории за животот и религијата, ќе го замолам за некоја услуга ко вратка што сум била добар домаќин и може ќе си го направам подобро времето што ми останало за живот :D