1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кога Исус би дошол денес

Дискусија во 'Религија' започната од baba Rada, 13 мај 2018.

  1. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Ај вака да те прашам, одиш ли на велигден во црква, фарбате ли дома јајца, кога ке се мажиш дали и во црква ќе го направиш тој чин???

    сите слават божиќ, слават велигден ..А НЕСАКААТ НИ ДА ПОМИСЛАТ ШТО БИ СЕ СЛУЧИЛО КОГА ИСУС ЌЕ ИМ ДОЈДЕ НА ВРАТА...ех, народе народе....(facepalm)
     
    На Feminka22 и Rama им се допаѓа ова.
  2. irrelevant

    irrelevant Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2012
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    8.326
    Абе постојат различни табиети и ставови, може и шок ќе ти биде сега ова што ќе ти го кажам, ама има и луѓе со различни мислења од твоите... Немој да се напнуваш, мораш да искулираш малце :D

    Добро ајде да не бидеме непријателки во темава, кога ќе дојде Исус кај мене понизно ќе клекнам на колена и ќе го замолам да ми ги опрости гревовите. Ќе го замолам за мир во целиот свет, љубов место војни, цвеќиња место куршуми, секој со секој брат да биде, да нема злоба и завист меѓу луѓето, среќно и задоволно да живееме додека дојде време да му се придружиме него во светото место.
     
    Последна измена: 16 мај 2018
    На DAngel и baba Rada им се допаѓа ова.
  3. Vikktorr

    Vikktorr Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2015
    Пораки:
    805
    Допаѓања:
    2.061
    Пол:
    Машки
    ...замислете сега на Велигден баба Рада уште поспана го пие второто кафе, се туфка и мисли кога треба да го стави јагнешкото, и откако со сите се поздравила како вистински христијанин со “Христос Воскресе“ ѕвони некој на врата...и ѝ вели.. „Добар ден, ќе ве молам....баба Рада?...и потоа се слуша срамежливо... јас сум Исус!“... Излегува баба Рада и тој ѝ вели:„Одамна сакав де те сретнам бабо! Кога ќе помислам на тебе ми се враќа вербата во човештвото. Не е сѐ изгубено! А сега, ќе се кршиме со јајца? Башка, сакам да видам дали си ја погодила црвената нијанса!“...
     
    На Ena05 и lovestoneddd им се допаѓа ова.
  4. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Се разбира дека ќе ми биде мило доколку ме посети. Уживам во друштвото на познатите и моќните, а Исус е creme de la creme, целиот свет знае за него, за моќи да не почнувам. :D Нема да променам ништо во начинот на облекување или изразување, таман сум. Ништо значајно ниту во домот, нема потреба да се умилкувам поставувајќи ја Библијата на видно место, ако Исус постои, знае дека го почитувам. Ќе дебатираме и ќе се обидам да го убедам да стане поактивен и да се вмеша во случувањата, но сигурно нема да ме послуша зашто се што се случува е дел од планот. :yawn:

    Да сум библиски лик од Новиот завет, бидејќи сум скептична и реалистична, мислам дека не би поверувала во божественоста на Исус. Од друга страна, јас добро разликувам праведници од измамници, препознавам карактери кои носат потенцијал во себе, па не сум најсигурна како точно би се однесувала во такво опкружување ... во недоумица сум. Претпоставувам дека не би се замарала премногу, како што и обично не се ни замарам, впрочем :D Но, кога би била на лице-место би знаела, вака...
     
    Последна измена: 16 мај 2018
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Starlič

    Starlič Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2017
    Пораки:
    1.604
    Допаѓања:
    9.287
    Пол:
    Женски
    Прво би му побарала прошка за се она лошо што сум направила. Потоа би му се заблагодарила за силата која што ми ја даде покрај сите лоши работи (лекции,тестови), бидејќи знам дека кога бев сама, тој "беше" до мене. И трето би го прашала ако може личностите кои што ги загубив а неможев да се збогувам да ги видам барем на кратко за да разрешам некои дилеми :(
     
    На Orthophill, Rama и baba Rada им се допаѓа ова.
  6. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.299
    Допаѓања:
    28.804
    Пол:
    Женски
    Значи ако терористите пред умирање искрено си помислат ,,Боже, што ми требаше, те молам прости ми.", Бог повеќе ќе ги сака од мене, некој што не убил никој цел живот?
    Well there goes my motivation. :D
     
    На lovestoneddd и Nigredo Odor им се допаѓа ова.
  7. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Ама зошто,кажи ми зошто мораш да се фатиш баш за некој ваков контроверзен дел на секој еден верник на форумов?
    Одговор на прашањево:Искрено,немам(јас само кажувам што пишува во Библијата),ама ако толку те интересира,ако ти дојде еден ден на гости Исус,прашај го него 8)
     
    На Orthophill и baba Rada им се допаѓа ова.
  8. +++

    +++ Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2017
    Пораки:
    1.752
    Допаѓања:
    8.058
    Кога би дошол Исус денес би фрштеле селфи-фотографии на фејсбук...
     
    На КикиМаус и Someonespecial им се допаѓа ова.
  9. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.121
    Допаѓања:
    76.425
    Пол:
    Женски
    Рама никаде не пиша сакање, туку дека радоста за еден покајан грешник е поголема. Бог ги сака сите подеднакво. А радоста за еден покајан грешник е поголема затоа што токму за тоа пострада Христос, за грешниците да се покајат, да поверуваат во Него и да имаат вечен живот.
     
    На Orthophill, Таа Сум, Rama и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.299
    Допаѓања:
    28.804
    Пол:
    Женски
    Ме интересира дали темава е инспирирана од тие текстовите што едно време се препраќаа по фејсбук во стил Вечер еден патник ќе побара да престојува кај тебе дома. Ми побара да те известам и да те прашам дали ќе го примиш во твоето скромно упориште. Неговото име е ИСУС ХРИСТОС. Препарати го ова на 15 пријатели ако би му ги отворил вратите.

    Верувале или не, лично јас сум препратила ваков текст на 15 пријатели. :D
     
    На crimson, КикиМаус, Bender Rodriguez и 2 други им се допаѓа ова.
  11. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски

    Имам и јас еден куп такви, а и поинакви(со разни текстови)праќано на многу пријатели...но тоа време кога немав интернет, беше навистина забавно..(а и шубе ќе ни беше ако не испратиме, само мислам дека по 8 писма беше):D

    Инаку темава не ми е инспирирана од тоа, едноставно сакав секој да има можност јавно, на форум, да поразговара со Исус, да се помоли, да си ги посака желбите..Исус гледа и слуша и памети секој што ќе се исповеда овде:*
     
  12. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.878
    Допаѓања:
    19.047
    Пол:
    Женски
    Само, чисто информативно, знам дека е оф-топик. Адам и Ева имале многу деца, не само два сина. Само Каин и Авел се оние кои се спомнуваат со име.
     
  13. Mamli

    Mamli Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2017
    Пораки:
    1.501
    Допаѓања:
    4.239
    Пол:
    Машки
    Кога Исус би дошол денес би го прашал дали и тој мисли дека Imagine од Џон Ленон е срање песна.
     
    На sjdgo му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Инаку, кога би си ја замислила хипотетички ситуацијава тргајќи го настрана својот скептицизам, сериозно и без трошка исмевање/сарказам кажано - што би направила?
    Би зборела за сета онаа злоупотреба на христијанството, сето повредување туѓи чувства, сето банално преиспитување, ограничување и осуда за сè и сешто (наводно) во негово име и бидејќи е „спротивно“ на неговото учење, и тоа колку навистина некои кои се сметаат за најголеми верници „го љубат својот ближен“ и „не судат“ :)
     
    На hermosa, КикиМаус, Rama и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. Јаневски

    Јаневски Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2015
    Пораки:
    925
    Допаѓања:
    1.930
    Пол:
    Машки
    Нема пуштање дома, ќе заклучам и клучот во шоља.
     
  16. turist

    turist Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2015
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    443
    Пол:
    Машки
    Не грижи се, Исус или ангел кога би дошол на земјата сигурно не би дошол со тетоважи на Исус по телото и со крстови. Тетовирањето на телото е забрането во Библијата, и според тоа сигурно би бил малку попристојно од тоа.
     
    На Orthophill, Rama и hermosa им се допаѓа ова.
  17. turist

    turist Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2015
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    443
    Пол:
    Машки
    Бог исто ги сака сите луѓе, и најголемиот убиец и оној што ниту случајно убил инсект. Бог го мрази гревот во човекот.
     
    На Orthophill, Rama и hermosa им се допаѓа ова.
  18. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.299
    Допаѓања:
    28.804
    Пол:
    Женски
    Па Рама вели дека Бог повеќе се радувал на убиецот што се покајал, отколку на некој што не го ни направил гревот in the first place.
     
  19. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Навистина плачиш за ќотек!
     
    На EvAngelos и Someonespecial им се допаѓа ова.
  20. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Не душо,не вели така Рама,ами Библијата :)
    Плус,поимот грешник е широк поим,под грешник не се подразбира само да си убиец,не знам од каде ова извртување:?: Бог не рекол"Убивајте и покајте се,и јас ќе ве примам вас побрзо во Царството Небесно од невините"
    Туку рекол вака:"На небесата бива поголема радост за еден грешник кој се покајал,одколку за 1000 праведници":D

    Едит:
    Зошто е таа радост поголема,убаво објаснување даде погоре @Bitter-Sweet да не се повторувам :)
     
    Последна измена: 8 јуни 2018
    На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.