Кога Исус би дошол денес

Дискусија во 'Религија' започната од baba Rada, 13 мај 2018.

 1. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.499
  Допаѓања:
  25.408
  Пол:
  Женски
  Ај вака да те прашам, одиш ли на велигден во црква, фарбате ли дома јајца, кога ке се мажиш дали и во црква ќе го направиш тој чин???

  сите слават божиќ, слават велигден ..А НЕСАКААТ НИ ДА ПОМИСЛАТ ШТО БИ СЕ СЛУЧИЛО КОГА ИСУС ЌЕ ИМ ДОЈДЕ НА ВРАТА...ех, народе народе....(facepalm)
   
  На Feminka22 и Rama им се допаѓа ова.
 2. irrelevant

  irrelevant Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јули 2012
  Пораки:
  548
  Допаѓања:
  6.140
  Абе постојат различни табиети и ставови, може и шок ќе ти биде сега ова што ќе ти го кажам, ама има и луѓе со различни мислења од твоите... Немој да се напнуваш, мораш да искулираш малце :D

  Добро ајде да не бидеме непријателки во темава, кога ќе дојде Исус кај мене понизно ќе клекнам на колена и ќе го замолам да ми ги опрости гревовите. Ќе го замолам за мир во целиот свет, љубов место војни, цвеќиња место куршуми, секој со секој брат да биде, да нема злоба и завист меѓу луѓето, среќно и задоволно да живееме додека дојде време да му се придружиме него во светото место.
   
  Последна измена: 16 мај 2018
  На DAngel и baba Rada им се допаѓа ова.
 3. Vikktorr

  Vikktorr Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 август 2015
  Пораки:
  57
  Допаѓања:
  94
  Пол:
  Машки
  ...замислете сега на Велигден баба Рада уште поспана го пие второто кафе, се туфка и мисли кога треба да го стави јагнешкото, и откако со сите се поздравила како вистински христијанин со “Христос Воскресе“ ѕвони некој на врата...и ѝ вели.. „Добар ден, ќе ве молам....баба Рада?...и потоа се слуша срамежливо... јас сум Исус!“... Излегува баба Рада и тој ѝ вели:„Одамна сакав де те сретнам бабо! Кога ќе помислам на тебе ми се враќа вербата во човештвото. Не е сѐ изгубено! А сега, ќе се кршиме со јајца? Башка, сакам да видам дали си ја погодила црвената нијанса!“...
   
  На Ena05 и lovestoneddd им се допаѓа ова.
 4. sjdgo

  sjdgo Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.625
  Допаѓања:
  13.936
  Пол:
  Женски
  Се разбира дека ќе ми биде мило доколку ме посети. Уживам во друштвото на познатите и моќните, а Исус е creme de la creme, целиот свет знае за него, за моќи да не почнувам. :D Нема да променам ништо во начинот на облекување или изразување, таман сум. Ништо значајно ниту во домот, нема потреба да се умилкувам поставувајќи ја Библијата на видно место, ако Исус постои, знае дека го почитувам. Ќе дебатираме и ќе се обидам да го убедам да стане поактивен и да се вмеша во случувањата, но сигурно нема да ме послуша зашто се што се случува е дел од планот. :yawn:

  Да сум библиски лик од Новиот завет, бидејќи сум скептична и реалистична, мислам дека не би поверувала во божественоста на Исус. Од друга страна, јас добро разликувам праведници од измамници, препознавам карактери кои носат потенцијал во себе, па не сум најсигурна како точно би се однесувала во такво опкружување ... во недоумица сум. Претпоставувам дека не би се замарала премногу, како што и обично не се ни замарам, впрочем :D Но, кога би била на лице-место би знаела, вака...
   
  Последна измена: 16 мај 2018
  На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Starlič

  Starlič Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2017
  Пораки:
  1.059
  Допаѓања:
  5.450
  Пол:
  Женски
  Прво би му побарала прошка за се она лошо што сум направила. Потоа би му се заблагодарила за силата која што ми ја даде покрај сите лоши работи (лекции,тестови), бидејќи знам дека кога бев сама, тој "беше" до мене. И трето би го прашала ако може личностите кои што ги загубив а неможев да се збогувам да ги видам барем на кратко за да разрешам некои дилеми :(
   
  На Orthophill, Rama и baba Rada им се допаѓа ова.
 6. Lella

  Lella a blasphemous bitch Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  4.543
  Допаѓања:
  23.756
  Пол:
  Женски
  Значи ако терористите пред умирање искрено си помислат ,,Боже, што ми требаше, те молам прости ми.", Бог повеќе ќе ги сака од мене, некој што не убил никој цел живот?
  Well there goes my motivation. :D
   
  На lovestoneddd и Nigredo Odor им се допаѓа ова.
 7. Rama

  Rama Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  3.816
  Допаѓања:
  44.295
  Пол:
  Женски
  Ама зошто,кажи ми зошто мораш да се фатиш баш за некој ваков контроверзен дел на секој еден верник на форумов?
  Одговор на прашањево:Искрено,немам(јас само кажувам што пишува во Библијата),ама ако толку те интересира,ако ти дојде еден ден на гости Исус,прашај го него 8)
   
  На Orthophill и baba Rada им се допаѓа ова.
 8. +++

  +++ Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јули 2017
  Пораки:
  1.740
  Допаѓања:
  8.043
  Кога би дошол Исус денес би фрштеле селфи-фотографии на фејсбук...
   
  На КикиМаус и Someonespecial им се допаѓа ова.
 9. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.237
  Допаѓања:
  44.753
  Пол:
  Женски
  Рама никаде не пиша сакање, туку дека радоста за еден покајан грешник е поголема. Бог ги сака сите подеднакво. А радоста за еден покајан грешник е поголема затоа што токму за тоа пострада Христос, за грешниците да се покајат, да поверуваат во Него и да имаат вечен живот.
   
  На Orthophill, Таа Сум, Rama и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. Lella

  Lella a blasphemous bitch Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  4.543
  Допаѓања:
  23.756
  Пол:
  Женски
  Ме интересира дали темава е инспирирана од тие текстовите што едно време се препраќаа по фејсбук во стил Вечер еден патник ќе побара да престојува кај тебе дома. Ми побара да те известам и да те прашам дали ќе го примиш во твоето скромно упориште. Неговото име е ИСУС ХРИСТОС. Препарати го ова на 15 пријатели ако би му ги отворил вратите.

  Верувале или не, лично јас сум препратила ваков текст на 15 пријатели. :D
   
  На crimson, КикиМаус, Bender Rodriguez и 2 други им се допаѓа ова.
 11. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.499
  Допаѓања:
  25.408
  Пол:
  Женски

  Имам и јас еден куп такви, а и поинакви(со разни текстови)праќано на многу пријатели...но тоа време кога немав интернет, беше навистина забавно..(а и шубе ќе ни беше ако не испратиме, само мислам дека по 8 писма беше):D

  Инаку темава не ми е инспирирана од тоа, едноставно сакав секој да има можност јавно, на форум, да поразговара со Исус, да се помоли, да си ги посака желбите..Исус гледа и слуша и памети секој што ќе се исповеда овде:*
   
 12. jacqueline.s

  jacqueline.s Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  2.326
  Допаѓања:
  9.433
  Пол:
  Женски
  Само, чисто информативно, знам дека е оф-топик. Адам и Ева имале многу деца, не само два сина. Само Каин и Авел се оние кои се спомнуваат со име.
   
 13. Mamli

  Mamli Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2017
  Пораки:
  1.501
  Допаѓања:
  4.212
  Пол:
  Машки
  Кога Исус би дошол денес би го прашал дали и тој мисли дека Imagine од Џон Ленон е срање песна.
   
  На sjdgo му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  11.899
  Допаѓања:
  158.756
  Пол:
  Женски
  Инаку, кога би си ја замислила хипотетички ситуацијава тргајќи го настрана својот скептицизам, сериозно и без трошка исмевање/сарказам кажано - што би направила?
  Би зборела за сета онаа злоупотреба на христијанството, сето повредување туѓи чувства, сето банално преиспитување, ограничување и осуда за сè и сешто (наводно) во негово име и бидејќи е „спротивно“ на неговото учење, и тоа колку навистина некои кои се сметаат за најголеми верници „го љубат својот ближен“ и „не судат“ :)
   
  На hermosa, КикиМаус, Rama и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 15. Јаневски

  Јаневски Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2015
  Пораки:
  847
  Допаѓања:
  1.757
  Пол:
  Машки
  Нема пуштање дома, ќе заклучам и клучот во шоља.
   
 16. turist

  turist Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 септември 2015
  Пораки:
  65
  Допаѓања:
  61
  Пол:
  Машки
  Не грижи се, Исус или ангел кога би дошол на земјата сигурно не би дошол со тетоважи на Исус по телото и со крстови. Тетовирањето на телото е забрането во Библијата, и според тоа сигурно би бил малку попристојно од тоа.
   
  На Orthophill, Rama и hermosa им се допаѓа ова.
 17. turist

  turist Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 септември 2015
  Пораки:
  65
  Допаѓања:
  61
  Пол:
  Машки
  Бог исто ги сака сите луѓе, и најголемиот убиец и оној што ниту случајно убил инсект. Бог го мрази гревот во човекот.
   
  На Orthophill, Rama и hermosa им се допаѓа ова.
 18. Lella

  Lella a blasphemous bitch Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  4.543
  Допаѓања:
  23.756
  Пол:
  Женски
  Па Рама вели дека Бог повеќе се радувал на убиецот што се покајал, отколку на некој што не го ни направил гревот in the first place.
   
 19. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  11.469
  Допаѓања:
  106.805
  Навистина плачиш за ќотек!
   
  На EvAngelos и Someonespecial им се допаѓа ова.
 20. Rama

  Rama Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  3.816
  Допаѓања:
  44.295
  Пол:
  Женски
  Не душо,не вели така Рама,ами Библијата :)
  Плус,поимот грешник е широк поим,под грешник не се подразбира само да си убиец,не знам од каде ова извртување:?: Бог не рекол"Убивајте и покајте се,и јас ќе ве примам вас побрзо во Царството Небесно од невините"
  Туку рекол вака:"На небесата бива поголема радост за еден грешник кој се покајал,одколку за 1000 праведници":D

  Едит:
  Зошто е таа радост поголема,убаво објаснување даде погоре @Bitter-Sweet да не се повторувам :)
   
  Последна измена: 8 јуни 2018
  На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.