1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кога би биле Бог на еден ден, што би направиле?

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од 2468, 10 ноември 2010.

  1. 2468

    2468 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    4.497
    Допаѓања:
    2.836
    Пол:
    Женски
    Кратко и јасно. Што би направиле кога светот барем на еден ден би го имале во раце?

    Јас на сите семејства во светот би им помогнала. Би ги запрела сите војни.
    Тој ден барем ќе направам сите да се среќни, весели, заљубени... Да нема глад и болести.
    Политичарите ќе ги замрзнам :lol:
    и Грците се разбира :D

    Вие? :wasntme:
     
  2. Scar.Tissue

    Scar.Tissue Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    371
    Допаѓања:
    1.044
    Сите ќе ги убијам. сите
    Таман после нема да има ни војни, ни кавги, ни плачки.
    Ни глад, ни болести. Ништо да не остане.
     
    На Vip83 и girl-miri им се допаѓа ова.
  3. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    На секој еден Македонец ќе му најдам по еден Грк што ќе го носи ушка кај и да посака :D
    И да, парите во корен ќе ги пресечам, ќе ги уништам, да не постојат повеќе.
     
    На ana.ubavkata, hallookitty, Lilly8 и 2 други им се допаѓа ова.
  4. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    Дефинитивно на сите ќе им подарам ЉУБОВ...И ќе нема неправди.
     
  5. Srekicka

    Srekicka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.863
    Допаѓања:
    2.846

    е вака не сум се насмеала не памтам од кога :rofl:
    јас и плус би им го земала морето на грците :D
     
  6. sweetyears

    sweetyears Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 септември 2010
    Пораки:
    243
    Допаѓања:
    45
    Ке ги вратам границите на македонија од времето на Аце Македонски.Па парите ке ги уништам,на гладните семејства ке им дадам храна,неправдата ке биде правда,сиромаштијата ке се заборави
     
  7. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.542
    Допаѓања:
    6.308
    Ја баш не веруем у Господ али ае пак.. :D епа вака ќе си ја вратам Македонија као што била за време на Александар Македонски, ќе ги уништам Грците и Албанците ( не сите, тие шо ми идат на живци, тие шо се ненормални, се ненормални педофили и манијачишта и сл. а ги има мн ;) и без навреда за тие што се ко шо треба, пошо си иам ја другарки албанки добри се :) ) ќе им подарам богатство на тие што се сиромашни, ќе го направам светот среќен, ке ги залечам скршените срца, ќе ги натерам да се засакаат, за инат! :devil: муахаха :) а после ќе си помислам малце и за мене, ќе си го средам животот, ќе си купам се што сакам, благо, облека, мобилен се се хахах :D ех уште да беше ова вистина и топ ќе беше :rofl:
     
  8. mar17

    mar17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 септември 2010
    Пораки:
    234
    Допаѓања:
    107
    Ќе посадам билиоооооони дрвја каде што ќе растат пари,ќе изградам многу објекти за да нема невработени,ќе направам вакцини против секоја болест и ќе направам секој 3 ден да паѓа дожд од љубов за да ги потсеќа луѓето на убавите нешта! :) :) :)
     
    На little-girl и Srculence--91 им се допаѓа ова.
  9. SexyLady

    SexyLady Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2010
    Пораки:
    2.792
    Допаѓања:
    3.262
    Пол:
    Женски
    МИР ВО СВЕТОТ!!! Да нема војни, глад, сиромаштија, неправда, тага, осаменост, зло, омраза, љубомора... сето тоа ќе го уништам...

    Ќе ги направам сите луѓе ПОДЕДНАКВО важни, среќни, богати... љубовта, среќата, животот ќе преовладуваат. Ќе ја направам цела планета ЧИСТА! Ќе им помогнам на сите беспомошни, болни животинчиња - скитници :) Ќе направам да се родат многу деца тој ден - а никој да не умре.

    Нели го заслужуваме тоа?? Барем еден ден... :)
     
  10. Angelche

    Angelche Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    3.747
    Допаѓања:
    1.358
    Светот ќе го облеам со мир, хармонија, љубов, радост. Ќе ги тргнам сите граници, религиите ќе ги спојам во една, бојата на кожата нема да претставува проблем, сите ќе зборуваат еден јазик.
    Ќе ја откоренам злобата, себичноста, лицемерноста и слично, од карактерот на еден човек.
    Па тогаш ќе биде многу досадно. :D
     
  11. SexyLady

    SexyLady Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2010
    Пораки:
    2.792
    Допаѓања:
    3.262
    Пол:
    Женски
    И заборавив - НЕМА ДА ИМА БОЛЕСТИ И ВИРУСИ НИ БАКТЕРИИ НИ КАКВИ БИЛО ТАКВИ ГЛУПОСТИ!!! :!: :)
     
  12. anima

    anima Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    275
    Прво,ќе си препишам на мене еден згоден дечко,онака по мерка,кој нема да ме нервира,ами секој ден цвеќиња ќе ми дава и доручек ќе ми прави :emo: потоа ќе го вратам времето кога сите работеле и биле скоро еднакви,ќе нема луѓе кои очајно бараат работа за да си го прехранат семејството,ќе нема гладни и несреќни,богати и сиромашни-сите ќе се еднакви,ќе нема неизлечиви болести,само настинката би ја оставила за да можат децата да се ослободуваат понекад од школо :D на сите ќе им направам интересни комбинации за работа и партнери,за да бидат сите секогаш насмеани.
     
    На TennisBabe му/ѝ се допаѓа ова.
  13. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.132
    Допаѓања:
    88.423
    Пол:
    Женски
    Болниот ќе биде здрав, сиромашниот- богат, несреќниот-среќен. Тој ден сите ќе гледаат со розеви очила на животот.
     
    На 071-----2 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. annii

    annii Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2010
    Пораки:
    3.327
    Допаѓања:
    5.841
    Ќе поделам насекаде здравје, љубов, среќа, пари и се што им е потребно. Би ги собрала сите што ни ја уништуваат државата и би ги однела некаде на пуст остров. Би им помогнала на сиромашните кои немаат кров над глава.
     
  15. Bokicka

    Bokicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2010
    Пораки:
    691
    Допаѓања:
    690
    Ауууу...

    Не ми давај Боже да ми се додели твојата функција!

    Преголема одговорност, не благодарам!

    А, што би направила, доколку ете ми се случи иако не сакам...

    Пааа, најверојатно би им дала на луѓето само малку повеќе ум... Мислам дека имаме дефицит од умови ;)
     
  16. Sparks

    Sparks Популарен член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2010
    Пораки:
    896
    Допаѓања:
    3.194
    Ништо. Ама апсолутно ништо. Затоа што верувам дека и во овој момент постои некој баланс на добро-лошо. Зошто ако нема болести, како ќе знаеш да си го цениш тоа што си здрав? Aко нема глад, како ќе знаеш да го цениш јадењето, макар и не било најраскошното и најубавото? Ако нема сиромаштија, како ќе научиш да го цениш секој денар што ќе ти се најде при рака?

    Неможи се да биди совршено, затоа што несовршеностите го градат совршенството. Плус верувам дека Бог (во било и каква да е форма или енергија) добро воспоставил баланс на светов.

    А да, можи така да ја подуништам Грција, ама само Грција.. :D :D
     
  17. Chocolate.me

    Chocolate.me Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    2.728
    Допаѓања:
    7.642
    :inlove:
     
  18. Simonna7

    Simonna7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    128
    Нема да мислам на себе во тој момент, можеби само некоја ситница. Инаку - помош за сите гладни и болни. Здравјето е најважно а потоа се си доаѓа.


    Е! Можеби и многу многу нови работни места :)
     
  19. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    веројатно ќе ги уништамм сите пари во светот. Па така ќе нема околу што да се врти светот, можда на луѓето ќе им текне дека не се парите се. Белким ќе има тогаш повеќе трпение, љубезност, помагање еден на друг, љубов и без поделба кои се- какви се :!: А може и да се распределат на сите подеднакво, па да нема богаташи и сиромашни :?: Па така ќе нема војни, ќе нема омраза, ќе го нема главниот нивни двигател :@
    И да, ќе ја искоренам сидата и ракот.
     
    На 071-----2 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Имам донекаде слично мислење како Кате, кога би била Бог на еден ден, сите пари би ги уништила, едноставно да нема пари,изгледа би било подобро, а и не за друго ќе нема војни во светов, бидејки и заради тоа се случуваат,пари и моќ.Би направила да нема болести, да има поголема свесност за луѓето да се сакаат и почитуваат меѓусебно, со поголема свесност веројатно многу работи би се подобриле, би направила да исчезне омразата, сите негативни емоции,поради кои што се случуваат сите препреки во животот.Интересна е темава за размислување,па ете и потикнува поголема свесност за многу работи во животот,меѓутоа кога би било се како што треба, веројатно нема да се размислува за сето ова.Секогаш постоело и ќе постои баланс во животот,позитивно - негативно, па поради тоа некогаш и треба да се размисли што би направиле кога би биле Бог на еден ден :)
     
    На kate21 му/ѝ се допаѓа ова.