1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кога би можеле, дали би ја зеле Шагринската кожа?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Avril.09, 23 јануари 2012.

  1. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    Не не би ја земала за ниедна желба незнам колку да ми е важна.
     
  2. ada21

    ada21 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2011
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    5.351
    Пол:
    Женски
    секако ,би побарала само 2-3 зелби и толку :)
     
  3. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    Викате дека буквално се исполнувала, но се намалувал животот, а што ако некој посака долг живот? што тогаш? :?:
     
    На cresa-jagoda и delfinaa им се допаѓа ова.
  4. fallenangel

    fallenangel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    16.149
    Да, би ја земала Шагринската кожа , би посакала ми се исполнат малку желби во врска со оние работи кои би сакала да ги имам а ги немам мислам од три до пет желби не би ми се скратил многу животот ,па и да ми се скрати подобро би живеела краток живот но исполнет со убави работи( кога велам убави работи не мислам на материјалните работи туку мислам на оние работи кои не исполнуваат духовно и не прават среќни ).
     
  5. ceca-1

    ceca-1 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    5.092
    Би ја зела,да...
     
  6. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    Да. :)
    Ќе побарам да ми ги исполни оние желби кои знам дека вака имаат минимални шанси за остварување.
    Животот е краток. Ќе умреме сите еден ден, порано или подоцна...
    Зошто би ја испуштила можноста да ми се остварат најголемите желби?!
     
    На delfinaa му/ѝ се допаѓа ова.
  7. cigarce

    cigarce Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2011
    Пораки:
    1.401
    Допаѓања:
    3.931
    Пол:
    Женски
    Исто ќе прашам и јас,а што доколку некој посака долг живот м :?: Искрено многу пати сум размислувала за ова и не знам како да до дефинирам конечниот исход.
    Јас би ја земала,секако не за материјални задоволства туку за да ми врати една моја омилена личност, неговото враќање би вредело многу повеќе од тие мои 10 или незнам колку години помалку.
    Каде да ја пронајдам кожава м :geek:
     
  8. deedee0

    deedee0 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2011
    Пораки:
    359
    Допаѓања:
    364
  9. Ilusionist

    Ilusionist Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    752
    Допаѓања:
    1.912
    Не знам...паа...не би ја земала.
    Научена сум за се што сакам да се борам. И да ги постигнувам работите со труд.
    Не би била задоволна од самата себе доколку би ја земала оваа кожа. :)
     
  10. loveliam

    loveliam Активен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    moze li malku podetalno da mi ja napisite sodrzinata na sagrinska koza? na pocetokot ne ja svanam mnogu objasnuva avtorot
     
  11. Yipman2

    Yipman2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2010
    Пораки:
    4.029
    Допаѓања:
    25.020
    Ќе замислам една желба , да имам супер моќи , ќе го покорам човештвото и ќе владеам со светот ...


    Sooooooooo easy....
     
  12. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.921
    Не, животот е премногу краток за да се коцкаш со него. Мислам дека ништо не ценам повеќе од животот. Се додека сум здрава, јас сум среќна. Ништо повеќе не ми треба.
     
  13. Dala

    Dala Популарен член

    Се зачлени на:
    17 септември 2012
    Пораки:
    1.512
    Допаѓања:
    1.890
    Не,ама никогаш не вели никогаш
     
  14. sweet-star

    sweet-star Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2012
    Пораки:
    1.524
    Допаѓања:
    1.738
    Пол:
    Женски
    Би ја земала,со тоа што би посакала една единствена желба,да бидам среќна цел живот,а штом сум среќна,значи здрава сум ,опкружена со љубов и блиските се добри.Ќе ми се скратат малку годините,но барем убаво ќе живеам.Мислам дека и не вреди баш да живееш 100 години,а сите години во животот да ти се исполнети со тага,нели? :)
     
  15. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.557
    да би ја зела а имам само една желба што кога би ми се исполнила би дала и 10 год од мојот живот
     
  16. Barbie07

    Barbie07 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2013
    Пораки:
    353
    Допаѓања:
    590
    Пол:
    Женски
    Не би ја зела!
     
  17. karenin

    karenin Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2010
    Пораки:
    1.426
    Допаѓања:
    2.170
    Никогаш не би ја земала. Добро малку се размислувам... Би ја земала само за да спасуваме животи. Ама така одма јас ќе си отидам :rofl:.
     
  18. phoenix204

    phoenix204 Активен член

    Се зачлени на:
    29 март 2013
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    17
    sweet-star Можеш да посакаш само материјални работи. Нели тој посака да живее подолго па неможеше!? Јас би ја земала да бев во таква состојба! И на писмената имав така напишано - и имав 5. Баш заради различното мислење од останатите. Еве краток дел од неа: "Но дали, дали навистина тој го "прокоцкал" својот живот? Прашувајќи ме мене, јас би рекла НЕ. Па, нели тој го заврши својот живот во прегратките на саканата?! Тој доживеа љубов, доживеа среќа, ја преживеа сиромаштијата, уживаше во богатството. Ги "вкуси" сите предизвици на животот. И тоа прави да се запрашам, навистина ли го прокоцка животот?! Тој почина среќен и тоа прави да мислам дека неговиот живот не е прокоцкан."
    Сама го напишав на час и цврсто стојам зад моите ставови. И онака да не ја земеше кожата, ќе се фрлеше во Сена. :)
     
  19. Jule.Sk

    Jule.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    736
    Пол:
    Женски
    Јас ја читав оваа книга и темелно ја разработував....животот на Рафаел целосно се менува со пронаоѓањето на Шагринската кожа.Кон крајот на книгата се забележува тоа дека тој е присилен да каже што му се слушува за да можат да ја растегнат кожата и сл но ништо не им успева.Кога дознава дека секоја негова желба го чини со намалувањето на животот тој не го живее совршениот живот веќе тоа не постои не сака ништо да посака...искрено тоа и не е некој живот...не го сакам таквиот живот во кој има ограничувања за своите посакувања и желби....би ја оставила кожата доколку би знаела дека ќе имам ограничувања но никогаш ништо неможеш да претпоставиш секогаш тежнееме кон подобро можеме многу лесно да се излажеме,да се предадеме....Мојот одговор е НЕ како и на повеќето или сите досега кои пред мене пишале...од оваа гледна точка би кажала НЕ но доколку ние сме Рафаел не сум сигурна дали тоа би било баш така...
     
  20. psychic

    psychic Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2012
    Пораки:
    2.360
    Допаѓања:
    1.252
    Пол:
    Женски
    не би ја зела :D