1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кога би нашле паричник со пари на улица дали би ги зеле?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од PinkPrincess, 5 мај 2011.

  1. Shana

    Shana Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    794
    Допаѓања:
    1.505
    Би го зела и вратила доколку има документи, знаете ли колку малтретирање е да се извадат нови лични карти, дозволи и сл :D Доколку нема податоци би го задржала бидејки ако јас не го сторам тоа, ке го земе следниот после мене ...
     
  2. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    Цел новчаник не сум нашла, ама шубе би ми било, мислам дека ќе го вратам. Јас нема да спијам додека не ги вратам парите. Или ако ги потрошам ќе чекам цело време нешто мене лошо да ми се случи. Се се плаќа се се враќа.
    Ете има 2000 во него. Што до тие 2000 ми дошло? Нормално дека не. Ова кај нас ако најдеш новчаник се смета ко бинго да ти паднало па тепачка кој да ги земе. |( Знам дека луѓето се лошички и дека ако изгубам јас новчаник шансите да не ми биде вратено се 99%, но јас ќе вратам. Наоѓањето новчаник не е среќа за мене нималку, напротив почеток на проблеми, туѓи заработени пари во мој џеб не ми требаат.
    Е сега ако најдам изгубени пари на земја тоа можеби ќе земам, ни знам кој е сопственик, а ако не ги земам тој што оди позади мене ќе ги земе сигурно. Тие пари се веќе без сопственик :lol:
     
  3. slatkichKa123

    slatkichKa123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2011
    Пораки:
    598
    Допаѓања:
    341
    Би го вратила целиот новчаник. Од едноставна причина што имам изгубено новчаник со 5000 денари и новчаникот ми се врати само без парите. И што? Само јас знам колку нервози претрпев. Собираш пари толку време и некој си ги зима. |(
    А ако најдам пари на улица, сигурно нема да го чекам сопственикот. :D
     
  4. simoncelicius

    simoncelicius Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    3.536
    Допаѓања:
    7.800
    Пол:
    Женски
    потполно се согласувам би го направила и јас истото
     
  5. kristii

    kristii Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    1.706
    Би го оставила каде што сум го нашла,доколку нема никава идентификација и слично.Пр.вчера,во веце во дискотеката најдов телефон,и го оставив каде што беше.не го ни чепнав
     
  6. Beauty161

    Beauty161 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    316
    Допаѓања:
    134
    Пол:
    Женски
    Да е во некоја друга држава..ајде ќе го вратам ќе те награди со нешто..но овде ќе го земам око нема да ми трепне бидејќи од безобразни побезобразни се
     
  7. itgirl

    itgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2011
    Пораки:
    220
    Допаѓања:
    68
    Ако се многу пари и ако има податоци за личноста, не би го зела, но ако се работи за мала сума и ако нема податоци би го зела, зошто знам дека и ако некој друг најде мој паричник со пари би го зел без око да му трепне.

    Таков народ сме си ние.
     
  8. patika19

    patika19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    54
    Ma ќе си го земам и чао пријатно.. ич око не ми трепнува :)
     
  9. Estranged

    Estranged Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    1.737
    Допаѓања:
    24.502
    Нема да глумам лажна скромност - би ги зела парите. Ни полиција, ни ништо не би мешала у тоа... евентуално ако човекот го видам на местото како го бара новчаникот тогаш би му го дала... во спротивно не. Знам дека е за осуда, ама тоа е....
     
  10. Dulceee

    Dulceee Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    900
    Допаѓања:
    1.960
    Пол:
    Женски
    Не ми се случило да најдам полн паричник. Пред неколку години најдов, но празен, само со личните документи внатре. Во близина имаше полиција и им го дадов на нив. И еден од полицајците ми вика: А парите кај се, ги собра ? |( |( Катастрофа. Не знам навистина како би изреагирала. Што и да кажам сега ќе биде погрешно :)
     
  11. Tamy1

    Tamy1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јули 2011
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    34
    Некои луѓе едвај чекаат да најдат паричник .... И ете оп радосни шо нашле |( .. Се ситат на туѓа несрќа...
    Искрено би го вратила,пошо знам како ке ми биде да загубам 50 денари а не паричник со поише пари ...
     
  12. Oksigen

    Oksigen Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2011
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    11
    Би ги зел парите а лични идентификации ќе ги однесам во станица
     
    На c00kie му/ѝ се допаѓа ова.
  13. imelda

    imelda Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    10.343
    Да најдеш паричник во кој има идентификација чив е и да го вратиш на личноста на која припаѓа(макар преку полиција) откако си земеш што ти се свиѓа, тоа за мене не е различно од кражба. После тоа нема што да се правиш поштен. Ако веќе ги земаш парите кои не се твои, подобро земи парите а другото фрли го во канта.
     
  14. c00kie

    c00kie Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2011
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    среќа у несреќа
    треба да се среќни ако им се врати празен па и без слики хахах
    и да го предадеш на полицијата, таму ке остане
    и 100 ден да има ќе си ги поделат меѓу нив да не праиме муабет за поише.
     
  15. Irreplaceable.xD

    Irreplaceable.xD Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2011
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    67
    Сум нашла паричник, али сум го оставила паричникот, парите сум ги зела :lol:
    Логично е дека ке ги земете парите .. ретко кој ке го пријави тоа.
     
  16. Lina92

    Lina92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    29
    не земам паричник ни пари
     
  17. oktavija

    oktavija Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    100
    Секако дека ќе ги земам, моја среќа биле, а и божем некој мојот паричник да го најде и ќе ми го врати... yeah wright |(
     
  18. PetiteCherry

    PetiteCherry Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    35
    Имам изгубено три новчаници, така да, ако најдам некој ќе го земам и око нема да ми трепне ^^ Шала на страна, парите добро би ми дошле, а документите во полиција би ги однела. :D
     
  19. GlamorousGirl

    GlamorousGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2010
    Пораки:
    119
    Допаѓања:
    101
    Секако дека ќе ги земам парите :wasntme: , а за новчаникот... Што ќе ми е!? :^) Сум загубила новчаник (среќа што немаше пари внатре.ама имаше слика :tmi: ), а сум загубила и 450 денари на пролазно место, па никој не ми ги вратил ниту парите ниту новчаникот. Не гледам зошто јас тоа да го направам. :emo:
     
  20. lovemebaby

    lovemebaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2011
    Пораки:
    234
    Допаѓања:
    174
    Зависи колку пари се.Ако се прилично многу над 2000 не ги пријавам ама ако се под мои се ! :lol: