1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кога вашите бебушки почнаа сами да си ја држат главата?

Дискусија во 'Бебе' започната од loola23, 29 март 2015.

 1. loola23

  loola23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2011
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  25
  мамички би сакала да ги слушнам вашите искуства. Синко мој за една недела ќе полни 4 месеци но сеуште неможе да стои исправено подолго време. Кога го кревам во раце или кога лежи на меше си го крева главчето но не стои долго време, сеуште не е стабилен, а јас веќе мислам дека му е време. Кои се вашите искуства?
   
 2. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  17.422
  Допаѓања:
  272.074
  Пол:
  Женски
  Не те разбирам добро?Не стои исправен на нозе или кога го држиш исправено му пага главчето?
   
 3. loola23

  loola23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2011
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  25
  за главчето мислам дека не го држи исправено подолго време.Значи ке го исправи ама по неколку секунди му паѓа не е стабилен.
   
 4. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  17.422
  Допаѓања:
  272.074
  Пол:
  Женски
  Па се е индивидуално,но посоветувај се со ортопед или педијатар.Мојата од 2 и пол месеци сама ја држи главата.Но од др страна тек сега на 7 месеци научи да се превртува :)
   
 5. TIGARCE86

  TIGARCE86 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2012
  Пораки:
  1.423
  Допаѓања:
  2.587
  Пол:
  Женски
  Мојов од 3 месеци си ја држи главата,од 5 почна да се превртува тогаш и прв пат ми падна ама еве го па 6 и една недела, уште не седи сам неколку минути само и му тежи гзот си легнува,лежејќи прави акробации вртење превртување :) секое дете се развива индвидуално,кај некои порано кај некои покасно ама деца се тоа не кукли, јас тоа па ич не го доживувам така,дека на тој месец морало да го прави тоа зошто неговото го правело во случајов кога ќе ми каже некој мојов седеше на 6 месеци,исто и во дубак леташе на 6 месеци твојот не седи уште па зошто?коа ќе биде сам спремен да седи ќе седи кога ќе биде спремен да лази ќе лази кога ќе биде спремен да оди ќе оди,не го форсирам ништо само нека ми е жив и здрав тоа ми е најбитно...
   
  На artemidis и Rabbit им се допаѓа ова.
 6. PUPICA

  PUPICA Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 јануари 2015
  Пораки:
  2.750
  Допаѓања:
  91.391
  Пол:
  Женски
  Mislam deka nema potreba da se grizis...I jas kako tebe bev zbuneta,sto vikav "detevo malku kasno pali",glavceto mu stana stabilno duri negde na 5,5 meseci,a deneska(6+22 dena) pocna saglam da se prevrtuva od grb na stomak ama samo na levo :D.Preku nok pocna da se isprava nebare ke stanuva od kolicka. P.S.Jas pa ne znam dali e rano ili docna,deneska skonta deka nesto dole mu visi :D.Koga mu menuvav pelena pred spienje na dva-tri pati go fakase kureto ama bas taka nekako svesno :lol::clap:...I sto vika @joy1 ,se e individualno.Dobro,sigurno ima do koga sto,ama vo slucajov mislam deka nemas potreba za grizi.
   
  На Две Принцези му/ѝ се допаѓа ова.
 7. katalina

  katalina Популарен член

  Се зачлени на:
  14 октомври 2010
  Пораки:
  1.580
  Допаѓања:
  700
  Пол:
  Женски
  Nie negde pred da napolni 3 meseci.Cuckava moja bese a i se uste e dosta zilava,cvrsta,prgava :)
   
 8. anina

  anina Популарен член

  Се зачлени на:
  17 март 2011
  Пораки:
  1.141
  Допаѓања:
  5.228
  Пол:
  Женски
  Нешто изгледа со моиве деца не е во ред. Баш сега извадив да го читнам детското дневниче и гледам дека почнале многу порано од вашите. Син ми на 2 месеци а малечката на 2,5. Зборувам за стабилно држење на главата.
  Ама па можеби е така затоа што јас ни еднаш не им го задржив главчето.
   
 9. Moira

  Moira Популарен член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  1.937
  Допаѓања:
  7.640
  Исто како анина, малетене само првите дена придржување на главчето, после тоа кревање без голема поддршка. Син ми од пред 2-от месец го држи право вратчето, ама плус му е и што спие на стомак, па секое вртење на главчето му беше вежба дополнителна за зајакнување.
  Како и да е, сите ќе пораснат, пружете љубов и гледајте ги како цветаат :l:
   
  На galapce и anina им се допаѓа ова.
 10. chocolade

  chocolade Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јули 2014
  Пораки:
  2.209
  Допаѓања:
  6.871
  Пол:
  Женски
  Исто мојата си ја држи главата негде од 2 месеци. Може како што вика @anina затоа што не ја придржував, а може и како кај @Moira има улога спиењето на стомак. Но затоа па уште не знае да се превртува. А кога ја ставам на 45 степени на пр на хранилката, се исправа скроз и си седнува.
   
  На anina му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  9.111
  Допаѓања:
  41.404
  Пол:
  Женски
  Очигледно секое дете индивидуално се развива. Ние се чудевме (и постарите со искуство) мојава уште од болница кога ја донесовме ја дигаше главата, а на 40 дена веќе ја држеше исправена.
  Почна да седи и да се превртува на 6.
  Како што рекоа и други, почесто вежби односно ставање на стомак да лежи, па дури и да не сака (мојата ич нејќеше и плачеше), неколку пати во денот по неколку минути.
   
  На referentka му/ѝ се допаѓа ова.
 12. LaDyDoLl

  LaDyDoLl Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  17.397
  Пол:
  Женски
  Точно,и самите оρтопеди посочуваат бебето во денот да се остава да полежи на стомаче таκа му се ρазвива и ρбетот и вρатчето. Моево на 2-2.5 месеци почна сам цвρсто да ги дρжи испρавено главчето,од овие пρичини,лежење на стомаκ,а сега тежоκ е и не саκа да лежи таκа,го мρзи.
  Ќе поκаже самото бебе κога е спρемно,сеκое дете ρазлична пρиκазна за себе.
   
  На referentka му/ѝ се допаѓа ова.
 13. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.669
  Допаѓања:
  19.749
  Пол:
  Женски
  Za na pocetok malce koga pocnuvat da ja drzat glavata imase 5meseci malata,potoa nakaj 7veke bese dosta stabilna a nakaj 10meseci bese pocvrsta.
  Inaku i den denes ne e bas cvrsta cvrsta :D ima glava kako tatkoi i znae nekad da se zanese i bum :D

  Ne se sekiraj mamicke sekoe bebe e razlicno,nekoi porano nekoi pokasno ama ke bide ;)
   
 14. macunka

  macunka Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 април 2012
  Пораки:
  260
  Допаѓања:
  201
  Пол:
  Женски
  Mami od koga pocnaa bebinjata da gi drzat glavcinjata,mojata napolni 3 meseci i se uste.ne ja drzi glavata samostojno.Imase hematom na vratceto od poragjaj i mn mi bese strav za vratceto,ne ja stavav cesto.na stomak.Sega ja ostavam nekoja minuta na stomak,ke ja podrzi malku i posle i pagja i se nervira i place.A koga ke ja legnam na grpce i ke pocnam za race da ja krevam ne ja drzi voopsto,kako visnata i e.Nekoj sovet i iskustvo?
   
 15. Monche24

  Monche24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 декември 2017
  Пораки:
  50
  Допаѓања:
  42
  Пол:
  Женски
  Моето синче за неколку дена ќе прави 4 месеци од раѓање. Но, роден е во 37 недела, значи има 3 полни и сеуште не може сам да си ја држи главичката. Само во последно време го приметувам цело време си ја држи на десно главичката. Обично и на таа страна спие. Не знам дали се навикнал на десна страна постојано или има некој друг проблем. Наредна недела сме на преглед, но до тогаш ќе полудам. Многу работи се изначитав на интернет и хаос ми е во главата. Има ли некој искуство со ова?
   
 16. elcezelce

  elcezelce Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2011
  Пораки:
  2.973
  Допаѓања:
  20.483
  Пол:
  Женски
  Немој да се секираш најдобро ќе ти биде да се посоветуваш со ортопед ,за тоа што ја држи само на десно мене ортопедот ме советуваше да менувам во креветче неколку дена да спие од едната страна неколку дена од другата страна во креветчето .
   
  На Monche24 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.223
  Допаѓања:
  5.056
  Malata od 2 -2.5 pocna da ja drzi glavata eve od 3 meseci Sega se ispravuva saka da sedne koga ja drzam vo race vo polusedecka polozba
   
  На Sandrin4 и TeddyGrey им се допаѓа ова.
 18. Shelea

  Shelea Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  4.170
  Допаѓања:
  39.090
  Нашава уште од неполни два месеци ја држи главата сама, дури и ни беше чудно, ама ортопедот рече дека е супер и жилава за своја возраст.
  На 2 ипол месеци веќе сама го држеше шишенцето и си се вртеше лево десно во кревет.
  Задутре прави 4 месеци и веќе е целосно стабилна кога ја држам, фаќа играчки и ги фрла, движи ноџиња како да вози точак и на меше кога ја легнувам, турка со нозете.
   
  На Sandrin4 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Sandrin4

  Sandrin4 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2018
  Пораки:
  1.409
  Допаѓања:
  6.187
  Пол:
  Женски
  Такоџе и мојава....мислиш ќе полетат со нозене кога е на стомак