1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кога да се почне со купување работи за бебето

Дискусија во 'Бебе' започната од koritsaki, 23 декември 2010.

 1. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.466
  Допаѓања:
  100.670
  Пол:
  Женски
  Ме интересира кога вие почнавте да купувате за бебето и дали се ви беше спремно на крајот или после докупувавте други работи? Јас усте од 12 недела почнав да купувам иако не го знаев полот :$ купив се розево :D Купив пантолони и блуза со разни украси , потоа некои бенкици , капче , чорапчиња , лажни цуцли..потоа од кога дознав што пол е бебето докупував уште бенкици ( моментално имам 6 ) 3 пара чорапи , 3 капчиња , 1 пар ракавици , 3 кондурчиња за новороденче , 10 боди , 1 џемперче и 2 фустанчиња :$ :D шишиња стаклени имам земено 3 , 6 лажни цуцли , топломерче за бањање , 2 сунгерчиња , пижамчиња 3 пара и бањарка . Креветче порачавме треба да ни го донесат 15 јануари , релаксатор земавме , количка планирам да земам кога ке дојдам во МК :) недостасува уште легенче за бањање и стерилизатор за цуцлите. Што мислите доволно ли е облекава или треба да докупам нешто ? :?:

  П.С. - Маж ми ме кара не купувај толку работи и други ке ни подарат па после нема што да им правиме :lol: ама неможам да запрам како завист ми е :lol:
   
 2. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.642
  Допаѓања:
  196.176
  Пол:
  Женски
  Па што знам, јас во осми месец би почнала да купувам, барем основните работи да си ги имам, а потоа ќе докупувам тоа што навистина ми треба. Точно е дека доста работи ќе ги добиете како подароци од роднини и пријатели, најмногу облека, па прашање е дали и ќе износи нешто од тоа, со оглед на тоа дека бебињата најбрзо растат во првата година. Но чувството да си купуваш за малечкото е супер :) :) :) дури и е поголем ќефот отколку кога купуваш за себеси :) :) :)

  Во однос на боите, не сакам да се ограничувам, на пример, не ја сакам розевата боја, и знам дека кога би имала девојче, нема да го облекувам во розево, глупаво ми е. Јас си ги сакам зелената, сината, жолтата и виолетовата боја; радо би облекла девојче во нешто сино на пример :)
   
  На sunnygirl и d.Darla им се допаѓа ова.
 3. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.714
  Јас би сакала уште сеа да купувам, ама не бива нели ептен толку рано, сепак само 4ти месец сум :)

  А ете здрави и живи, би почнала да купувам некаде околу 8ми месец, мора сепак да се подготвиш ако не за друго, за самото пораѓање и за деновите после пораѓајот.

  Едвај чекам да ја купам првата облека на бебушот. :inlove: :inlove: :inlove:
   
  На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Li0ness

  Li0ness Популарен член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2010
  Пораки:
  1.057
  Допаѓања:
  1.817
  Јас за првото дете не купив ништо освен креветче, и тоа кога бев 2 недели пред породување. Глупости, ми викаа не купувај сама за детето и јас па по туѓ памет... |( . За второто бебе требаше повеќе да лежам, па почнав да купувам по малку дури во осми месец, ама кај мене лошо беше тоа што заради Х проблеми имав болки ако се движам подолго, па не можев повеќе од пола саат да купувам :( . Затоа мислам дека најдобро е некаде 7-8 месец мама да почне да се спрема за бебето. Чувството е :inlove: Во деветти месец може да биде напорно шетањето по продавници, па најдобро во 7-8 месец купувањето, во 9-ти перење и средување на купеното да биде готово за срценцето кога ќе реши да дојде на свет :)
   
  На neneto му/ѝ се допаѓа ова.
 5. d.Darla

  d.Darla Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 септември 2010
  Пораки:
  661
  Допаѓања:
  160
  Ох и мене ме убива желба да се изнакупам уште сега (24. недела), ама Боже здравје, кај 8ми месец планирам. Дотогаш се да е во ред и да си напредува нормално бебенцето, па за купување има време. Плус од сестра ми имам еден куп алишта и со од внучињата. А и таа прво ми купи боди за бебушот :angel: :inlove:
   
 6. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.893
  Hие точно почнавме да купуваме точно во 9 месец,лулашка,легенче,сета облека беше зелена и жолта зашто нели неутрално не бевме сигурно иако ни имаа кажано дека е девојче :rofl: ама мислам 8-9месец најдобро е за бебешки-шопинг :inlove:
   
 7. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.898
  Пол:
  Женски
  само што влегов во 9 месец почнавме да купуваме најосновни работи, боди, чорапчиња, шприкозни,тетра пелели за чирок повој, капчиња, ракавичкии, моето бебе беше зимско пакупив и бебешки зиври,лигавчиња, цуцла и шишенце, влажни марамчиња, павловичева,чампонче... Исто така ми беше спремна торбицата за кога ќе одам да се породам и алишта за бебето да го изнесеме од болница.Креветче имавме, а пролетта купивме количка. Мојот совет е да се купат неколку пара од сите неопходни работи, бидејќи со повојничарите ќе добиете поклони.
   
 8. del-fin

  del-fin Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2010
  Пораки:
  82
  Допаѓања:
  20
  Веднас стом ми казаа какво ке бебето и од болница отиовме со маж ми во меркатор и купив боди,спикозни,Чорапки па дури и патки ми се аресаа многу и плус беа на намаление и не се двоумев да ги земам.и от тој ден се си купувам сега син ми е 11месеци и кога ке излегнеме негде по некој меркатор или бутик прво за него гледам па потоа за мене,а ако не купам несто од алиста тогас е играЧа :lol: :rofl: :rofl:
   
 9. J.Ivanoska

  J.Ivanoska Популарен член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2011
  Пораки:
  475
  Допаѓања:
  1.688
  Пол:
  Женски
  Пред 3 недели почнавме да се спремаме...собата во која ќе е бебчето ја бојадисавме, почистивме со Дизентал, купивме бебешки релаксатор, сестра му на маж ми се породи октомври и нејзиното бебче е веке поотраснало и алиштата, кои што веке са му големи,ги дадоа на нас и кажи-речи имаме се. Само остана креветче да си купиме... :P
   
 10. Spagetka

  Spagetka Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 март 2011
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  1


  Која недела е 7 месец јас сум моментално 25 недела....
   
 11. Sanji4ka21

  Sanji4ka21 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 септември 2010
  Пораки:
  428
  Допаѓања:
  88
  Јас почнав со купување кога бев 8 ми месец од бременоста,бидејки го знаев полот повекето од алиштенцата ми беа на плаво.Кога бев при крај во 9 ти ги исправ,испеглав и беа спремни за син ми.
   
 12. Spagetka

  Spagetka Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 март 2011
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  1
  Јас сум 25 недела казете ми кој месец е тоа и која недела е 7 или 8 месец
  Благодарам


  Знае некој да ми одговори на ова или не е интересно прашањево
   
 13. ciribiribela

  ciribiribela Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2010
  Пораки:
  1.272
  Допаѓања:
  650
  Пол:
  Женски
  25 та недела е 6 ти месец, а 8 месец е од 32 до 35 недела
   
 14. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.642
  Допаѓања:
  196.176
  Пол:
  Женски

  Точно така... јас сега гледам и сфаќам колку е напорно шетањето по продавници, макар биле и само две. Идни мамички, дефинитивно купувајте во 7 или 8 месец, не оставајте за подоцна, за да не се заморувате многу. Јас имам уште некои ситници да докупам, кои и не ми се така итни, ама во план ми е викендов да ги набавам.
   
 15. meruska

  meruska Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2010
  Пораки:
  472
  Допаѓања:
  103
  јас на 7 месец купив се,пошто многу подвижна бев ссега некако неможам а бебенцево ми е 220 грама пополничко од нормалното :D :D нека ми е здраво и живо :D и сега некои ситници купувам цуцли шишенца,некои фустанчиња и така па понекад и памперс :D по некое пакетче
   
 16. Seznajka2

  Seznajka2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  590
  Допаѓања:
  119
  значи јас и мажот ми ,сеуште не ги знаеме половите,па затоа ќе почекаме,откако чќе ги дознаеме мислам едно по едно ќе почнеме да средуваме...како што е редот :) :) :)
   
 17. sweet.woman

  sweet.woman Популарен член

  Се зачлени на:
  30 декември 2010
  Пораки:
  1.221
  Допаѓања:
  743
  ја планирам при крај на осми да си купам се што ќе ми треба за во болница и бебето не сакам сеуште на нероден петко капа да му кројам страв ми е така да не излезе на лошо мислам имам време оште сега сум во 7 месец
   
 18. Shana

  Shana Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2011
  Пораки:
  794
  Допаѓања:
  1.505
  Бидејки мене ме чекаше се за си купам, исперам, испеглам и наместам, почнав од 6ти месец па до крајот. Збореа не било убаво да се купува пред време ама јас сакам самата да си одберам па не обрнував внимание :D
   
 19. pufi-cufi

  pufi-cufi Популарен член

  Се зачлени на:
  12 октомври 2010
  Пораки:
  382
  Допаѓања:
  1.764
  Јас сум 7 и пол месеци и веќе се ми е спремно, не сакам во последен момент да кревам паники, сакам се да ми е испрано, испеглано и наместено ... ;)
   
  На simonagj му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Seznajka2

  Seznajka2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  590
  Допаѓања:
  119
  Малку е рано за облека,ама собата им е спремна кревечиња тие покрупните работи се купени,ама сега додека не се родат и пораснат една соба ќе стоит сосем празна...после од 5-6 години си велиме да ги разделиме..