Кога да се почне со купување работи за бебето

Дискусија во 'Бебе' започната од koritsaki, 23 декември 2010.

  1. feminka85

    feminka85 Активен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2014
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    За рано не мислам дека е рано. Јас почнав со купување после првиот скрининг во 13 недела, а пред тоа имав еден комплет од мајка ми. Купував неутрални бои се што ќе најдам на попуст и што ми се допаѓа, подобро да се купува по некое парче во текот на бременоста отколку се наеднаш ( ем од мерак ем од финансиската страна, бидејќи секој не може да си дозволи сс наеднаш.) .... Затоа мислам дека не ти е рано ако ти е кеиф купи си, никој не те брза па тоа што ти се допаѓа или ако најдеш нешто интересно на попуст не гледам зш не би земала уште сега.
     
  2. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.682
    Допаѓања:
    322.828
    Пол:
    Женски
    и за мене е мн рано уште од 3,4 месец да се купува.Од седми ми е во ред отприлика.Незнам зошто повеќето пишувате дека по порагај ке бидете неспособни или неподвижни?:wasntme:
     
    На Miss.Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
  3. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.707
    Допаѓања:
    145.053
    @joy1 кога прочитав првите 3-4 збора и за мене е рано, помислив има нешто за фалење. :wasntme:
     
  4. DigY

    DigY Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.482
    Јас од облека купив се што мислев дека е потребно, но повеќето оставив на тетка и мајка. Зашто знам колку им е кејф да купуваат. Иначе сум 4ти месец. Моите причини зошто олку рано (според некои) купував се 1. немам абер у 7ми по горештините да се акам. Не трпам топло ни нетрудна ни трудна. 2. Сакам со време да сум спремна зошто летоска може на одмор да одам а да чекам 9ти кога едвај ке се тркалам,немам абер. Оставив само количка релаксатор и креветче зашто тоа ке ни купат на подарок.
    И не, нема да сум неспособна после пород,но бидејки немам апсолутно никаква помош од страна, немам намера кога ке дојде зима да го акам детето за нешто што не сум си завршила со време. тоа повеке на неодговорност ми личи.
     
    На Ellyy и Rabbit им се допаѓа ова.
  5. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.682
    Допаѓања:
    322.828
    Пол:
    Женски
    Не душо не е сега моментот за такво нешто :)

    @DigY мн осетливо делуваш на моите постови некако :).Се закачивме еднаш на тема Систина сега индиректно пак твојот пост се однесува на мене.
    Не ти реков тебе дека ТИ ке си неспособна него општо читам дека повеќето се плашат дека по порагај ке се заклучат дома и нема да можат ништо да купат.Прерано купување за мене е кроење капа на нероден петко искрено.Нит број знаеш во трети месец ни за пол можеш да си сигурна.Тоа ми беше поентата.
     
    Последна измена: 22 април 2016
    На mami blue и duffi им се допаѓа ова.
  6. Strumka22

    Strumka22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    2.444
    Пол:
    Женски
    Според мене никако не смее ниту да се размислува а камо ли да купувате нешто за бебето пред седмиот месец. Според некои стари веруванја тоа е малер(секако ова се дел од тие суеверија) но и реално до 7от месец ништо не е сигурно и многу работи може да се збркаат. Велам недај боже, но потоа ќе ви биде многу тешко да ги гледате тие работи и тоа е уште една траума плус. Мислам дека кога ќе влезете во 7ми месец полека, полека може да се купуваат главните ствари. Јас не сум присталица дека мора да се трупа се уште пред да се роди, доволни се основните ствари, креветче, транспортер, неколку пара шпикознички а се остаато ќе се купи о од постепено.
     
    На Slonce91 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. DigY

    DigY Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.482
    тоа е за луѓе кои се суеверни, според мојот доктор ако треба нешто да се деси и на пород ќе се деси.финтата е да не мислиме на тоа. а облеката апсолутно нема ништо да смени.
     
    На Ellyy, Linn1, IRBBB и 6 други им се допаѓа ова.
  8. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.682
    Допаѓања:
    322.828
    Пол:
    Женски
    Баш тоа и се деси на колешка моја два пати. :(
     
  9. mami blue

    mami blue Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    21.995
    Пол:
    Женски
    За поголемата ќерка бев некаде крај на 6 ти,кога золва ми ме праша дали би ми сметало да купи облека,пошто полот се знаеше а она мн сака женски деца, и дозволив,па така ме имаше опремено за до 6 ти месец, за второво бидејќи се и двете во април,имав буквално се од првата,па некаде после 7 ми ги исправ сите работи кои ми беа потребни,а + докупив ново комплетче за зимање од болница
    ја разбирам желбата за купување, но јас искрено не би купувала уште од 3-4 месец
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Strumka22

    Strumka22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    2.444
    Пол:
    Женски
    Баш ми е жал, сакав да кликнам само лајк дека се согласувам со твоето мислење па ми текна деа тоа може погрешно да се протолкува.
    Но за жал тоа не е единствениот случај ги има многу, затоа не треба да се брза и да се купува се и сешто и да се смислуваат имиња а детето тек зачнато. Треба најпрво да се обрне внимание на тоа да се износи детет како што треба, да се оди редовно на контроли, да се земаат тие витамински лекови кои ги препишуваат во бременоста, да не се пуши, пие,..... Едноставно мајката треба во тој период да има мирен живот а за купување денес тоа може да се направи за 5 минути.
     
    На Abeja му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Rabbit

    Rabbit Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    2.257
    Допаѓања:
    45.903
    Пол:
    Женски
    Како човек сум таква да не оставам ништо за 5 до 12 така направив и за купувањето за малата. До 6-7 месец имав се купено, од облека, количка, креветче, кадичка... Полот ни го кажаа во 4 месец. Може и моето не е ок ама така мислев и така направив.
     
    На Bebac, Hana I, feminka85 и 2 други им се допаѓа ова.
  12. DigY

    DigY Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.482
    Најпаметно е да правиш како што мислиш дека треба. Сепак твојата интуиција е побитна од било кое суеверие. Можам еден куп случаеви да набројам каде некој послушал суеверие и згрешил. То е од народот и од никој друг.
     
    На Ellyy, kikin и Rabbit им се допаѓа ова.
  13. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    22.035
    Допаѓања:
    66.609
    Пол:
    Женски
    И јас на крај негде почнав да купувам. Сакав да се уверам дека се е во ред. не дај Боже нешто да беше не би можела да поднесам да ги гледам работите потоа.
    Не дека човек има гаранција, затоа секој како му е најубаво така треба да си прави. :)
     
    На Miss.Sweet и DigY им се допаѓа ова.
  14. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.717
    Допаѓања:
    322.679
    Јас купував после 7-ми месец...кога веќе бев сигурна дека се си оди како треба.
    Сега...недај Боже...се е ризично...никој не дава гаранција за ништо, ама ете мене ми беше мерак и уживање тоа купување.
    Со денови окапував од шетање, од барање ,,од убаво-поубаво,, (како и секоја мајка за своето..)..
    И ниту еден момент не помислував на лошо.
     
    На Miss.Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
  15. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.851
    Допаѓања:
    32.376
    Пол:
    Женски
    Јас почнав да купувам кога влегов до 9-ти месец и ги купив најосновните работи што ке ми бидат потребни од почетокот. Потоа што ми фалеше докупував.
     
    На alana, tincemajmunce и joy1 им се допаѓа ова.
  16. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.328
    Допаѓања:
    28.215
    Пол:
    Женски

    Potpolno isto i jas.I plus mn garderoba dobivme na poklon i bagi kompecinja ni ostanaa ili 1-2 pati obleceni ili niednas.Brzo gi odraste.
     
    На joy1, Legadema и iloveyou29 им се допаѓа ова.
  17. Legadema

    Legadema Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2010
    Пораки:
    279
    Допаѓања:
    490
    Пол:
    Женски
    јас основни работи купив кога влегов во 37 недела , а се породив 38 индивидуално е некој сака порано, некој подоцна но колку повеќе гледаш, повеќе купуваш а бебушките брзо растат и многу аливчиња остануваат не пробани
     
    На alana му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.398
    Допаѓања:
    60.835
    Јас па веднаш почнав.
    Релаксатор пример купив уште не го знаев полот, во прво тромесечје мислам, некаде кон 4.месец.
    Ама така налетав на убав, квалитетен, да го купам или не, рано ли е не ли е, ајде во вера дека се ќе биде добро го купив.
    И фала на Бог бидна се во ред.
    Понатаму лесно ми одеше купување едно по друго, кога преломиш веќе :)
     
    На Smizzy и referentka им се допаѓа ова.
  19. alana

    alana Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2013
    Пораки:
    1.180
    Допаѓања:
    3.335
    Пол:
    Женски
    До 9ти м. ништо немав купено...си викав ќе го родам ќе нема што да му облечат :D. Во 9ти земав основни работи..бањарче,неколку шпикознички, бодиња, бебешка колекција за бањање и мачкање, чорапчиња, капчиња памучни, комплет лигувчиња....и транспортерот ми беше битен да имаме во што да си го донесиме, ама одеше со количка комплет....пелени зедовме откако се породив и коритце, кебенце исто откако се породив оти топло беше, а и не ми текна тоа да купам. Убаво е 2 бањарчиња да се имаат и 2 кебенца.
     
    На Miss.Sweet и Legadema им се допаѓа ова.
  20. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.980
    Допаѓања:
    59.649
    Пол:
    Женски
    Јас сеуште си стојам на ставот да после вториот скрининг,ехо на срце да се усигура мајката дека сее во ред и после може да се опушти да си купува што си сака а тие 6 месеви ќе си собира пари и ќе има за во два дена се да купи за малото.
     
    На Veki4kaa и cinderella5 им се допаѓа ова.