1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кога да се случи „првиот пат“?

Дискусија во 'Секс' започната од ma4o4female, 27 мај 2010.

 1. ma4o4female

  ma4o4female Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  482
  Допаѓања:
  351
  Баш би сакала да слушнам различни мислења за тоа кога е идеално да се случи првиот пат т.е после колку време да му дозволиш на момчето да го стори тоа?? јас мислам дека 1 година е доволна за чекање :P Што мислите вие??? :*
   
 2. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.777
  Допаѓања:
  25.456
  Пол:
  Женски
  Најдобро е девојката да го направи тоа кога ќе биде сигурна дека сака да го направи тоа. Мислам дека треба да почека минимум 1 месец. Јас за прв пат имав секс со дечко ми после 2 месеци од нашата врска. Тогаш бев подготвена да го направам тоа и не се каам. Ми беше преубаво.
   
  На anagjorgjievska1 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Maktub

  Maktub Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 април 2010
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  1
  Vo sklop na temava bi ve zaprashala i sto mislite, na koja vozrast bi trebala da bidam za da bidam psihicki stabilna i da mozam da odlucam dali e OK togash i so toj covek da mi bide prviot sex?:D
   
 4. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.474
  Не постои точно одредена возраст и никој не може да ти каже кога треба да имаш прв пат односи, ти сама треба да почувствуваш кога си подготвена и кога до тебе ќе го имаш дечкото што сте подолго време заедно и што знае да те цени и почитува. Значи не треба да го направиш тоа ради ред колку да видиш како е, туку треба да имаш дечко до тебе што си се сакате и да имаш доверба во него. Според мене пред 18 год. не е препорачливо да имаш односи ( иако сега од 15 год. девојчињата почнуваат со односи :^) ) затоа што си уште мала и не си доволно способна да расудуваш кој те сака вистински а кој е со тебе само за секс. Затоа мислам дека е подобро да не се избрзува со првиот пат. Јас со првиот дечко што ми беше одевме дури 2 год. без да имаме односи затоа што јас чекав да наполнам 18. Во една книга што ја читав пред некој ден, пишуваше дека девојката треба да си постави правило дека нема да има односи во првите 3 месеци од врската, дека мора да почека три месеци па после да одлучи дали ќе му даде или не :)
   
 5. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.777
  Допаѓања:
  25.456
  Пол:
  Женски
  Што се однесува до возраста, најдобро е девојката да започне со сексуални односи од 18 години. А во денешно време тренд е девојчињата да имаат започнат со односи уште на 14-15 години. Повеќето тоа го прават ради реда.
   
 6. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.439
  Пол:
  Женски
  ma4o4female имаш 20 години, што толку му ја мислиш, доволно си возрасна. Е сега ако не се чувствуваш спремна, тоа е друга работа.
   
 7. she-17

  she-17 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  142
  Допаѓања:
  23
  нема врска колку години имаш..е сега фала богу не на 14-15 години |( не е ништо страшно, а не е ни нешто прекрасно првиот пат.. понатаму се си добива смисла :)
   
 8. Echo

  Echo Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 март 2010
  Пораки:
  215
  Допаѓања:
  111
  Mislam deka od 17 pa natamu e vekje OK, zatoa sto organizmot vekje poleka prestanuva so toj intenzitet da se razviva, hormonite se "stabiliziraat", a da ne go zaboravime i psiholoskit faktor. Vekje se blizis kon taa granica na "vozrasnite", koga mora da se soocuvas so vazni zivotni prasanja i da donesuvas vazni odluki, zatoa sto mislam deka dovolno iskustvo imas steknato u zivotot. Ne bas dovolno, ama esencijalnoto za vazni raboti go imas. AMA, najbitno e koga ke se osetis spremna, a i koga ke smetas deka covekot pokraj tebe e praviot za takvo nesto. Mnogu faktori vlijaat... :hai:
   
 9. santa

  santa Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  132
  Допаѓања:
  7
  Najvazno e koga se custvuvas ti spremna.JAs posle 2 i pol godini so deckoto,ama togas se custvuvav spremna (na 19 god. :D ) Mislam deka posle 18 godini treba da se razmisluva na taa tema,ama denesnicava e sosema porazlicna...
   
 10. Wikichka

  Wikichka Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2010
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  1
  сакаам да ве прашам ... од прилика кое време т.е на која годишна возраст треба да се случи прв пат ... јас одам со дечко ми 8 месеци точно до денес мн си го сакам ... и во последно време ни се случува да се занесеме за време на средбите ама никогаш не одиме до крај по што мене ми е страв не дека не сакам ,него стравот дека ќе боли ме спречува :( ве молам помогнете ми .. дадете ми совет ... :) :)
   
  На 9021 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.341
  гледам имаш 15 години...де почекај уште некој година каде брзаш толку :D
   
  На kokence му/ѝ се допаѓа ова.
 12. HackGirl

  HackGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јуни 2010
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  jas odam so decko mi 1 godina ama sepak sum mala za sex nemat vrska kolku godini odite bar taka jas mislam bitno e dali si ti spremna...
   
 13. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.580
  Моето мислење по ова прашање е не само дека девојката треба да биде психички подготвена, туку и нејзиното тело да е физички созреано, оформено (секој збор ми е глупушкав, ама знаете на што мислам).

  Сметам дека првиот однос треба да се случи на 18+ години. Не осудувам никого, секој знае најдобро за себе, ама не попусто е таа фамозна бројка.
  За првиот секс, треба да си подготвен, ти и само ти да го сакаш и посакуваш тоа случување. Не притисокот од дечкото, другарките, или мислењата на околината.
   
 14. Wind

  Wind Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2010
  Пораки:
  76
  Допаѓања:
  28
  18 години... Барем тогаш сме физички спремни за таков акт....
  Психички спремни може да бидеме и подоцна и порано... Јас прв пат имав на 15 и пол и искрено многу се каам поради тоа... Значи прво дека бев бувкално дете што направи нешто од радозналост... Немаше никаква љубов нити психичка припрема, едноставно се случи! Затоа девојчиња што сте на форумов 15 годишни и помали немојте да се залажувате на тие години, се ќе дојде во свое време, нема потреба за никакво брзање.
   
  На kokence му/ѝ се допаѓа ова.
 15. EnnieFabulous

  EnnieFabulous Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2010
  Пораки:
  717
  Допаѓања:
  398
  Со дечко ми сме заедно 2 и пол години..Кога се фативме со петинг почнавме по 2 месеци од врската..Едноставно, прв ми беше во тие работи (врските пред него ми беа кратки и немаше време за петинзи :lol: ) Секс имавме дури по 1 година и 8 месеци од врската. Имавме шанси да го направиме тоа и претходно, но не се чувствував доволно информирана и спремна за тој чекор. Имав 16 години кога со него се фатив, а неколку дена по 18тиот роденден се случи ’првиот пат’ :lol:
   
 16. sexybaby22

  sexybaby22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2010
  Пораки:
  108
  Допаѓања:
  22
  Па јас би рекла на 18 години (мислам дека тоа е идеално време ) на 18 години точно на мојот роденден имав прв пат ... со дечкото идевме година ипол ... :D
   
 17. baby-by

  baby-by Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јули 2010
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  3
  spored mene pred 18 godini devojce ne treba da stapi vo seksualni odnosi...kolku i da se custvuva podgotvena toa ne e vo red..teloto ne i e oformeno i sozreano kako sto treba...sporen mene prviot pat bi trebalo da se sluci na 20 godini...pozz ;)
   
  На Madonna му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Ferhunde-L

  Ferhunde-L Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јули 2010
  Пораки:
  163
  Допаѓања:
  14
  И јас мислам дека е најдобро на 18+ . Имам дечко веќе 2год. и него не му смета тоа , речи кога ќе бидеш ти спремна ќе го направиме тоа, не сакам да те брзам. Сега за сега не се чуствувам спремно , за понатака ќе видиме .
   
 19. puflaa

  puflaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  229
  Допаѓања:
  23
  Дефинитвно 18+, меѓутоа од секое правило има исклучок нели (ако можам да го наречам правило :?: )? Доколку станува за зборам за релативно сериозна врска, и доколку самите ние сме спремни и физички и психички на тој чекор, ништо страшно иако се случи порано. Најбитно е да имаш доверба во партнерот и да си на чисто со себе, за потоа да не се каеш!
   
 20. baby-by

  baby-by Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јули 2010
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  3
  неможеш физички и психички да бидеш по созреана на 16 години одколку на 20..али тоа е твое мислење..;)