1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кога да се случи „првиот пат“?

Дискусија во 'Секс' започната од ma4o4female, 27 мај 2010.

  1. lil.miss.strow

    lil.miss.strow Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2010
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    0
    Во денешницава се се прави се побрзо така да јасно ми е зошто има ваква тема.
    Како што можев да воочам сите се за 18+ и како 16 годишно девојче би се согласила
    Сексот кога тогаш ќе се деси,имаш цел живот пред тебе, нема потерба од брзање.
    :)
     
  2. soncusko

    soncusko Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2010
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    8
    Имам другарки кои имаат по 20 и некоја година и сеуште не направиле нишо, а имале доста долги врски.
    Самата личност, самото тело, организмот, ќе покаже кога е спремно за такво нешо:)
    Имам коментирано на другите теми, 8 ипол месеци идам со дечко ми, и сеуште ништо не се случило, сме пробале и едноставно не иде:)
    наверјатно затоа што не сум сеуште спремна.
    Верувам во тоа дека кога ќе дојде моментот самото тоа ќе се случи. Не треба да се брзаме и да се оптоваруваме со тоа само затоа што другарата веќе го има напревно тоа и во врска од 2 месеци. Се во свое време што викаат постарите. :inlove:
     
  3. Ledena

    Ledena Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2010
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    1
    Здраво на сите.... имам еден проблем кој за мене е голем , но некому можеби ќе му се чини смешно . Имам дечко скоро 2 години и за 10тина дена ке наполнам 17 год, супер ми е со него , се сакаме многу.Кога прв пат ми спомна за да имаме односи му кажав дека не сум спремна и тој прифати.воопшто не ми вршеше притисок.Но веќе мина доста време и јас сега се чуствувам спремна.Не сум како оние девојки што сакаат да пробаат од радозналост или од притисок,едноставно се чуствувам спремна бидејќи ни е многу убаво и се сакаме.Пред скоро време пробавме но мене многу ме болеше,не можев да издржам.Вториот пат исто..И тоа ми создаде многу голем страв од болка и постојано мислам на тоа и се измачувам.Ве молам тие што веќе сте имале ПРВ ПАТ помогнете ми и кажете ми што треба да направам и која поза е најприкладна за првиот пат..Премногу ми е страв од болка :( благодарна однапред
     
  4. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.635
    Допаѓања:
    4.456
    Пол:
    Женски
    Значи нормално е да боли не се секирај мене до 7 пат ме болеше и тоа е нормално со време телото ке ти се навикне и ке научиш да уживаш во сексот...најлесна поза е мисионерската( тој врз тебе) најлесно може да продре во тебе....значи не се стегај пополека не мисли на болката и колку си повеке опуштена толку помалце ке те боли ;)
     
  5. Ledena

    Ledena Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2010
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    1
    а ние пробавме обратно јас одозгора за да можам да одам полека поради болката...инаку ти благодарам многу ќе пробам да се опуштам и да го надминам овој страв :(
     
  6. Victorya

    Victorya Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    508
    Гледам дека имаш 15 години и искрено не би те советувала уште сега да се впуштиш во тие води. Почекај малку, мислам дека нема потреба да брзаш. Ако веќе толку се чувствуваш подготвена почнете со орален секс, ама според мене мислам дека и тоа е повеќе од доволно за твојата возраст. Сепак, тоа си е само твоја одлука.
     
  7. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.635
    Допаѓања:
    4.456
    Пол:
    Женски

    Само пополека не се форсирај се ке биде ;)
     
  8. wild-rose

    wild-rose Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2010
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    5
    јас на 18,5, после 7 месеци мување :worried: ми беше прв, ама девојки размислете, не е важно кога, поважно е СО КОГО...
     
  9. lil.miss.strow

    lil.miss.strow Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2010
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    0
    За ова можам да кажам најголем респект
    Многу примери се дадени тука дека идат 8 мецеси или пак 2 год итн.
    Не е важноо ти колку одиш со личноост (малку е не викам не ) важно е како комуницираш со неа, дали само се мувате коа ќе се видите имате ли теми за разговор? дечкото треба да ти биде и другар ;)
    Идев ја со еден 5 месеци и ми вика цел живот ќе те чекам ама што ќе ми е коа немам комуникација со него таков не ми треба.
    Има некои кои се трпеливи во врски само да одземат невиност или слично
    на машките најмалце треба да им се верува.
     
  10. wild-rose

    wild-rose Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2010
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    5
    Со оглед на тоа дека сме врсници и се знаеме од многу порано имаме многу теми за разговор, слични карактери,и бла бла бла...и можда згрешив ама знам го направив тоа затоа што сакав, не ме тераше на ништо, беше искрено и уште сме така...никако работава да помине во нешто поозбилно ама не се каам за ништо.
     
  11. lil.miss.strow

    lil.miss.strow Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2010
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    0
    Okey не викам не тоа е добро :)
    Така и треба да биде
    но јас сепак сум за чекање :)
    Можеби после 18 год може да се најде љубов ама предходно не би се согласила,само што почнал животот каде што може да се шета свет итн а веднаш се мисли на секс епа тоа е многу грешно од кај би знаеле што сакате ако уште не сте изградени како личност.
     
  12. sugar.nn

    sugar.nn Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    15
    Odredena vozdrast nema, individualno e toa. Sama ke osetis deka si spremna, ali ne e bitno koga-bitno e so KOGO. Ako go pravis toa zosto toj te tera (za da go zadrzis ili poradi nekoja druga pricina) bolje ic ne go praj. Napraj go toa so nekoj sto te saka i pocituva i ti nego sekako ;)
     
  13. lil.miss.strow

    lil.miss.strow Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2010
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    0
    Се со гласувам со делот за тоа со кого ама понатака и предходно не.
    неможе на 14-15-16 год. да мислиш на тоа дека си спремна нема шанси да си спремна пошо само што си станала индивиднуа која што може да се грижи за самата себе т.е превземаш одговорност да мислиш на секс. Ок мисли ама не го прави, уште не си видела се во животот за да го посакаш тоа + каде се нашло на 15 год љубов .Денес младинава си влага многу во филм само шо мама и тато ја пуштила да шета после 12 и готово мисли се може да праи пффффф многу ми е глупо тоа мене.Ти ако сакаш оди со дечкоти и години ама ТИ кога ќе сакаш А НЕ ТОЈ КОА КЕ ТИ СПОМНЕ пошо тогаш готово ќе биде ,се знае што сака од тебе.
    Љубовта не се зборовите те сакам убава си ова она туку делата што таа личност ги прави претставуваат љубов.Запомнете девојки не е време за секс.Тоа може секогаш да го имаш.Дури и најгрдата жена може,ќе плати жиголо и готово :D :D :D :D
    Се надевам дека свативте што сакам да кажам.Поздрав! :)
     
  14. Ledena

    Ledena Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2010
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    1
    Женски пак јас... пробавме ние но многу ме болеше :( јас легнав , тој беше врз мене , но многу болеше :( ве молам кажите ми постои ли нешто кое ќе ја намали болката и што треба да правам во тој момент ко ке ме заболи ? дали лубрикантите можат да помогнат ?
     
  15. divine

    divine Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2010
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    28
    Jас мислам дека лубрикантите ќе ти помигнат доколку не е доволни влажно !
     
  16. Ledena

    Ledena Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2010
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    1
    епа како да биде влажно кога не можам да бидам опуштена пошто многу ми е страв :( сите мои другарки издржале само јас не можам .. не знам зошто.. чим сите го направиле тоа сигурно е некоја болка која што може да се издржи ... а изгледа не постои ништо за намалување на болката :( така ?
     
  17. divine

    divine Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2010
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    28
    AHA lele mene mnoguuu me bolese ama mnogu , mi idese da se rasplacam i si vikam eee ako ova e seks da mu se snevidi nesakam zaso epten boli , no ne e taka , boli prvite nekolku pati ama posle e super , izdrzi mene mnogu me bolese , probajte prvo so oralen , kje te opusti malce :?:
     
  18. Ledena

    Ledena Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2010
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    1
    па да знам дека е само првиот пат .. но како да издржам не знам.. ти што правеше кога осети болка ? како успеа да издржиш?????? иначе орален веќе имаме неколу пати но од болка неможеме да стигнеме до крај... :(
     
  19. divine

    divine Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2010
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    28
    Jas lezev :( i cekav da vidam sto ke se sluci a decko mi mi vikase ne mrdaj kje te boli poveke. mislam deka podobro kje bide da izdrzis ( znam deka mngu boli) da ne odlozuvas zaso poloso pravis bolkata e katastrofalna znam losa epten ama zensko si kje izdrzis :))))))
     
  20. Ledena

    Ledena Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2010
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    1
    епа веке еднаш и јас сакам да биде зошто се мачам многу по цел ден мислам на тоа како кој знае каква филозофија да е :( ама ете пуста болка... наредниот пат ќе земеме лубрикант зошто воопшто не е влажно и ќе се потрудам да издржам.. уфф со душа го чекам тој прв пат да помине и мислам дека одново ќе се родам :( сигурно некој на ова ќе се смее ама што да правам кога болката го окупира мојот ум :D ти благодарам divine на советите , држи срекичка :))))))