1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кога да се случи „првиот пат“?

Дискусија во 'Секс' започната од ma4o4female, 27 мај 2010.

  1. nicolekidman

    nicolekidman Активен член

    Се зачлени на:
    2 март 2013
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    2
    Здраво..Сакам да ви раскажам една случка која ми ја пренесе мајка ми, во однос на темата-На колку години да се има односи. Значи: На мојата баба, па некоја нејзина роднина и се случило следново: Ја омажиле на 16 години (во старо време нели) и сега што ќе прават со маж и - нормално ќе имаат односи. Во нивниот понатамошен живот имало и љубов и разбирање и пари и се.. Но имале проблем-не можеле да зачнат дете..Е сега како што кажав живееле среќен живот и покрај тоа што стапиле во брак толку млади, па по извесно време се преселиле во Белград. Таму тој ја носел по болници по доктори а докторите констатирале една причина поради коа жената е неплодна-прерани односи. Имало некои попречувања пореметувања во матката и останаа трајно оштетени.
    Тоа што сакам да кажам е: за првиот пат треба да бидете психички подготвени но исто така и тоа да се случи во разумно време (на разумна возраст) а не, ме притиска дечко ми нз што.. Pozz :*
     
    На Lolo5 и kikkki им се допаѓа ова.
  2. Imini

    Imini Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2012
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    27
    Кога веќе зборуваме КОГА препорачано од доктори е после 18 години, значи од тој период телото е созреано за тоа искуство. А психички кај сите е различно, некој може да не биде спремен и на 20 год.
    Сепак ако имате чувство дека сте спремни и вие и партнерот и дека не сте под никаков притисок, не ја мислите многу.. :D

    И јас не сум многу мудра ниту имам искуство ама знам дека тоа нема да го направам затоа што некој тоа го очекува од мене..
    денеска девојчиња на 14 год. ја губат невиноста без размислување, додека се тркалаат испијанети од едно пиво.

    Епа да, знам дека тоа не е некоја скапоценост што треба да ја чуваш за првата брачна ноќ ама имајте малку достоинство и дајте му ја таа привилегија на некој што ве заслужува (а сигурно нема да знаете ако сте поминале само месец ипол заедно) |(
     
    На Lolo5, Daydream и nicolekidman им се допаѓа ова.
  3. Girl-love

    Girl-love Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    18
    девојки имам 15 год....со дечко ми одам скоро една година...пред околу еден месец ме праша дали сакам да ми биде прв јас го одбив...пред некој ден повторно проба и сакав да му дадам но кога почна да ме допира почнав многу да мокрам и незнаев дали тоа е нормално и од страв да не се обрукам му кажав да престане...дали е нормално да мокрам... :( ;( :$

    значи не ми беа гаќичките скроз мокри ама сепак.. :worried:
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Aniston

    Aniston Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2011
    Пораки:
    564
    Допаѓања:
    234
    Девојче научи малку повеке за своето тело и за сексот па после размислувај дали да му дадеш или не !!!

    Значи, многу е нормално кога една девојка е сексуално возбудена таму долу да се намокри и да се подруе малце, исто како кај машките што е еректилната состојба (кога му е кренат нашки речено) значи тоа е сосема нормално. Всушност, за да сексот биде успешен и безболен потребно е и девојката и дечкото (девојката повеке) да бидат навлажнети, а кога се јавува проблемот да не биде доволно мокро, се користат лубриканти.

    И сепак, 15 години си, почекај уште најмалку 1 година, нема врска колку време одите, ако некоја девојка си фати дечко на 11-12 години значи ли дека треба да има односи на 13 ?! Навистина, има уште мноооогу што да учиш пред да имаш односи. Мој совет е - пробајте некои видови предигра - триете се, орален секс (ако и двајцата се сложите на тоа секако) за да си ги запознаете телата подобро а и воопшто со сексуалноста. Значи вие тек се добирате, далеку сте од секс... Соблечете се, со прсти си игрете малку, научете нешто, едуцирајте се за последиците, тек после тоа ;)

    Немој да брзаш, ке се каеш, и тоа многу. Тек на абортуси или некои болести да трчкаш од незнаење..
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. japanize

    japanize Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2013
    Пораки:
    198
    Допаѓања:
    103
    Јас мислам дека побитно е со кого, од колку кога, секако да не е на 13-14 години. Деца живејте си го животот имајте дечковци, кршете срца, плакајте, расправајте се за симпатии, уживајте во раните тинејџерски години, за првиот пат има време. Не дозволувајте да ве манипулираати уцениваат глупите машки, сепак сме попаметни од нив, кога вие ке се чувствувате удобно да бидете со некој ќе го чувствувате тоа. Иако машките сакаат секс, многу повеќе ги почитуваат девојќите кој не биле со други. Чувајте си се за некој посебен, не се давајте на секој.
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. bitolski69

    bitolski69 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2012
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    23
    Ако се чуваат за посебен ке останат невини !!! :lol:
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. wildrose93

    wildrose93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 април 2011
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    3
    Поарно невини одколку со 15 во прва средно :D
     
    На Lolo5 и nicolekidman им се допаѓа ова.
  8. FemmeFatale

    FemmeFatale Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2011
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    139
    Пол:
    Женски
    Првиот пат ми се случи после 3 години врска-неврска,али у глобала 3 години сме заедно, а јас бев 17 години..Разумно или неразумно? :D
     
  9. blabla1

    blabla1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2011
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    1
    а да му дадеш ?? чим многу си го сакаш за и тој многу да ми те сака :) :rofl:
     
  10. Girl-love

    Girl-love Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    18
    и онаа не баш пријатна миризба е нормална? :(
     
  11. Anne15

    Anne15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2012
    Пораки:
    762
    Допаѓања:
    244
    Пол:
    Машки
    Мислам дека поважно е дали си спремен ти,а годините над 15 мислам. ;)
     
  12. Aniston

    Aniston Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2011
    Пораки:
    564
    Допаѓања:
    234
    Да. потполно нормална :) Сеа ако ептен мириса, значи и пола саат после бања да ти мириса ужасно можеш да посетиш доктор за да немаш некоја инфекција, но мислам дека невините девојки неможат да закачат таква... Инаку да, таква е возбудената состојба кај девојката... Не ми е јасно, досега не си била никогаш возбудена, некој порнич, или пак некоја провокативна слика или нешто, па да ја осетиш таа промена :o Мој совет е, веднаш да почнеп да ја истражуваш сексуалноста на твоето тело, и тоа прво сама! За една девојка да е подготвена да биде интимна со машко (или со др женско, небитно) мора самата да се познава сексуално, а не да се чуди кога е навлажнета! Ајт, пушти си нешто срамно да погледаш, чепни сама каде што 'не треба' и ќе сватиш се.
    Па 99% од машките сичко си знаат за долниот спрат уште во 4то оделение, точно знаат и како и што им одговара, а не на 15 да се чудат кога им е влажен... Такви работи се пропусти на личноста и мислам дека треба да ги исправиш што побрзо..
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Girl-love

    Girl-love Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    18
    ..доброо фала :) тоа ме највеќе загрижуваше и не му дозволував да ми се приближи..:/
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. marc

    marc Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2013
    Пораки:
    171
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    јас имам 20 год. и сеуште сум невина, со оглед на тоа што сум доволно возрасна сметам дека веќе не е ни толку мн битно или нз што да чекам или др. ако најдам некој што ме сака ќе дадам веќе. Знаете невиноста кога не ќе ја имаш изгубено, а си во позрели години веќе доаѓа до стаза во која буквално на тој што ти бил за една вечер да му дадеш, јас сега се каам што не му дадов на еден, не ми беше дечко, но се гледавме за кејф, не ме сакаше, но јас да... сега се каам и нз до кога ќе терам вака.... и мене ми треба секс, но со тоа да се најде вистинската особа или нз што, е тоа е и проблем и вистина. Девојки дали сметате дека веќе на овие години е ок да се ззагуби невиност и со некој што не ти е дечко?
     
  15. Girl-love

    Girl-love Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    18
    дали е срамно ако не ти биде средена доле?
     
  16. decko31

    decko31 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 април 2012
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    12
    ем страмно и грозно аи односот нема дави трае долго ќе гледа шо побрзо да си заврши работа и дасе тргне на страна :fubar:
     
  17. praski4e

    praski4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    280
    Пол:
    Женски
    Првиот пат треба да се случи кога двајцата партнери ќе одлучат на тој чекор кога ќе бидат спремни и психички и физички да не бидат деца во развој и да знаат што прават како да се заштитат од несакани последици да знаат во што се впуштаат и да го одберат вистинскиот партнер затоа што сексот навистина ќе се доживее ако постои пред се љубов пред се.
     
  18. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
     
  19. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    ^ Нешто се случило со текстот од мојот напишан пост, најверојатно некои технички проблеми со мојот шупав интернет. :D
    Сакав да кажам, дека погоре пишаното нема врска.
    Ете на пример, се наоѓаш во некоја меѓуфаза кога влакненцата се прекратки за депилација (во случај кога не практикувате бричење) и им треба време од неколку денови за да допораснат и да се отстранат. И што сега, демек дечкото ќе почне со лигави испади од типот „уууу бљак, тргни ми се од пред очи“ и нема да сака односи?
    Глупости во боја, се кладам дека на секоја и' се има случено да помине низ некој таков период кога се поклопиле „настаните“.
    Убаво е да се биде средена, ама не е ништо срамно доколку од икс причини некогаш се случи и да не е.
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.747
    Допаѓања:
    32.112
    Пол:
    Женски
    Првиот пат треба да се случи кога и двајцата партнери ќе бидат спремни за тоа. На мене маж ми ми е прв и првиот секс со него ми беше кога одевме 2 и пол месеци. Тогаш бев спремна за тоа. Знам само дека имав страв да не ме боли, ама не беше така. Не почувствував болка. Убаво беше. Маж ми знаеше како да ме опушти, бидејќи претходно имал сексуални односи.