1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кога да се случи „првиот пат“?

Дискусија во 'Секс' започната од ma4o4female, 27 мај 2010.

  1. didkap84

    didkap84 Нов член

    Се зачлени на:
    24 април 2013
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    некој мажи не сакаат да чекаат и остави девојката
     
  2. cvetce93

    cvetce93 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2011
    Пораки:
    1.434
    Допаѓања:
    575
    тие мажи не ја ни заслужуваат девојката.
     
    На Lolo5 и anichka94 им се допаѓа ова.
  3. Supernice

    Supernice Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    71

    Најискрено, изјавава е во најмала рака безвезна. Сексот игра огромна и многу битна улога во една врска, секако под услов да зборуваме за љубовна врска меѓу две возрасни особи, а не држење за рака и гушкање измеѓу тинејџери.

    За да една врска опстане долги години, сексуалниот живот мора да функционира. А како ќе функционира зависи од критериумите и желбите на партнерите, нормално. Да кажеш дека некој момак не ја заслужил девојката само поради тоа што не му се седело во врска каде сексуалниот живот не само што не функционира како што треба, туку е непостоечки - е или непознавање на тематиката, или нажалост глупост.

    Постојат дечки, меѓу кои се класифицирам и јас, на кои сексот во никој случај не им е се`, но без него не би почнувал ништо. Невини девојки се познаваат, и ги избегавам од причина што не сакам натегање и малтретирање, како пред, така и за време на сексуалниот чин. Сексот е акт каде што двете особи треба да уживаат, па се трудам да дадам се од себе, но и да добијам фидбек на слично ниво.

    Се навраќаме на тоа што го напишав во параграф број 2, за различните критериуми на партнерите. Знам момци што не им смета да си почекаат 6-7месеци па и година за да врската премине на новото, нормално ниво. И тоа ми е океј, секој со своите вкусови и преференции, whatever rocks your boat.
    Од друга страна пак, ми паѓа жал за оние на кои не им се чека, ама се обврзуваат да останат во врската, да чекаат и да се измачуваат. Овој тип на грешници се закитуваат со епитетот патетични затоа што веројатно не се во можност да најдат друга партнерка, се плашат од предизвикот, или пак веруваат дека не им се исплати поради тоа што инвестирале многу во дотичната (што е секако грешка од старт).

    Ако некој верува дека само магичната љубов е доволна за да една љубовна врска функционира беспрекорно, тогаш тој некој има сериозен проблем со анализа и перцепција, и огромна делузија за што е тоа живот. Човекот е далеку посложен од тоа, па мал милион фактори се во игра.

    Ете, успеа да напишеш толку голема бесмислица во толку мала реченица, па ме испровоцира да малку се расприкажам, што е за поздрав. Според годиштето забележувам дека сме на иста возраст, но веројатно искуството, или недостигот од истото ја прави разликата. Поздрав.
     
    На Lolo5, eye и Doozy им се допаѓа ова.
  4. Girl-love

    Girl-love Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    18
    како да знам дали сум скината или не :/
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. MissM57

    MissM57 Активен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2013
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    11
    Чудни времиња дојдоја секој ден дознавам дека на моја возраст со 14 години се скинати многу девојчиња и се понашаат како да е нормално. Толку не размислуваат децава или јас сум заостаната? :?:
     
  6. charliee

    charliee Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 март 2012
    Пораки:
    816
    Допаѓања:
    716
    Пол:
    Женски
    не си заостаната туку тие некои се трудат да се возрасни.15 годишно девојче вика ги мразам машките по која основа?? напоменав во еден пост имам сестри и 13 годишни се уште не знаат што е тоа да се бакнеш со некого.си играат со кукли со барбики....и кога кај нив виделе дека се праќаат во школо љубовни писменциња мене ми викаат дадо тие се прости и глупави а што ќе им е тоа кога се сеуште мали. едноставно посветени се на учењето а не на такви глупости како скинување на 14 години.... :x имате цел живот да бидете жени после,уживајте во детството тоа нема да се врати...
     
    На Lolo5 и Ketrin.Moon им се допаѓа ова.
  7. Ketrin.Moon

    Ketrin.Moon Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2013
    Пораки:
    770
    Допаѓања:
    7.172
    Пол:
    Женски
    Ц цц крајно неодговорни се девојчињава :x :x каква смелост..
    и јас имам сестра од 13 години како Чарлиее па едно момченце и напишало љубовно писмо па 3 дена се срамеше ...се криеше а не па толкуу далеку да одат!Срамота :^)

    Инаку сметам дека првиот пат треба да се случи кога ќе си подготвена со човекот што го сакаш без размислувања дали и после 5 7 или 10 години ќе сте заедно бидејќи икогаш не се знае.
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Aniston

    Aniston Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2011
    Пораки:
    564
    Допаѓања:
    234
    Се е до возраста и стадиумот во кој се наогаат двете особи...

    Ако дечкото е 18, а таа 15, мислиш ли дека не треба да ја чека тој ?!
    Ама пак има и ситуации, он 25 таа 23, и таа му вели дека не е спремна... е тоа веке е знак дека со неа нешто не е вред, на 23 години да си сеуште неподготвен за сексуален чин е веке апсурдно... Да речеме, да побара 2-3 месеци за да се зближат како што треба и да се опушти бидејки ке и е прв пат, мислам дека не би му сметало на никој да ја почека ако навистина му се допага (ако не му е само забава за неколку месеци). Но во зрели години да се апстенира заради неспремност е навистина надвор од нормалата...

    А доколку некој дечко над 20 години се нафати на врска со девојче од 16-17 години, ако навистина му се допага, треба да ја почека, никакво форсирање. Ако смета дека таа е особа со која тој би имал долга убава врска, ништо нема да му бидне ако почека дури и година дена. Ако му е дојдено само до секс и не му се чека, тогаш нека оди со некоја повозрасна и воедно поискусна уроспетина.

    А кога доага пак збор до состојбата на личностите - што во случај, пример после месец дена врска, нејзе (или нему, исто е) почине некој близок, еве нејзиниот брат починал во сообракајна незгода и таа не е баш расположена за секс и слично... треба никој да не биде со неа некој добри 4-5 месеци?

    Мислам дека се зависи до учениците во врската, неможе да се стави остра граница на овие работи..
     
    На Lolo5, Daydream, crazylady и 3 други им се допаѓа ова.
  9. Supernice

    Supernice Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    71
    Па според репликава, заклучувам дека се согласуваш со мене. Сума сумарум истото го образложив. Зависи од возраста и од желбите и критериумите на двајцата.
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. cvetce93

    cvetce93 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2011
    Пораки:
    1.434
    Допаѓања:
    575
    Извини ама не се согласувам. Не е сексот се во врската, игра голема улога но не е се. И тука не ни беше наведено колку време не ја чека и ја остава. За мене тоа не е вистинска љубов и цврсто стојам до тоа. Мене дечко ми година и месец ме чекаше, јас кога бев спремна тогаш се случи и не, не се закити со никаков епитет кој ти го наведе, така да неможеш да зборуваш толку во глобала сепак.Незнам јас ти колку искуство имаш, или колку според тебе јас немам, ама знам едно дека доколку за прекин на врската единствената причина е дека неможе да ја чека, а се друго е океј значи се согласуваат никој никого не изневерил и т.н. тогаш баш тоа е безвезно според мене.
    Но, секој со свое мислење ;)
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. yuiop

    yuiop Нов член

    Се зачлени на:
    23 мај 2013
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    32
    Пред пензионирање...........
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Да, да, ве "чекал" година и пол. :D

    И те како е битен сексот. Спаѓа меѓу најбитните ствари како што се љубовта, верноста, искреноста во врска...
    Без добар секс џабе ти е, ќе згасне и хемија и сѐ, оде јабана врската.
     
    На Lolo5 и Sanjichka007 им се допаѓа ова.
  13. cvetce93

    cvetce93 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2011
    Пораки:
    1.434
    Допаѓања:
    575
    Пак ќе кажам, неможете да зборувате во глобала толку. Доколку ти не веруваш дека дечко ти би те чекал, јас сум убедена во тоа :) Нели не се сите машки исти? Незнам како можете да носите вакви заклучоци на слепо..
     
  14. Aniston

    Aniston Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2011
    Пораки:
    564
    Допаѓања:
    234
    Ако сте биле и двајцата по 15-16 годинки кога сте се фатиле, ваљда искрено те чекал... Ако бил вон тинејџерските години, може да се рече дека бајаги се олеснувал на страна :D
     
    На yuiop му/ѝ се допаѓа ова.
  15. yuiop

    yuiop Нов член

    Се зачлени на:
    23 мај 2013
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    32

    Хихихихихихи.........
     
  16. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Верувај од тој што најмалку си очекувал од него може да се случи да дознаеш работи за кои ни на сон не си помислувала дека ќе ги направи.
    Како верувате бе толку убедливо?
    Арно кажаа, ако бил тинејџер можеби чекал да, ама ако е над 20 години и веќе пред тоа бил сексуално активен....нема теоретска шанса.
     
  17. cvetce93

    cvetce93 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2011
    Пораки:
    1.434
    Допаѓања:
    575
    Нема да ги коментирам мислењава, бесмислено ми е. Секој си има свој став сепак. По 17 бевме за информација ако нешто ти значи, иако не верувам гледам дека сите тука зборат без да знаат, донесуваат заклучоци за нешто што поим немаат тргнувајќи од своето, а сепак не беа сите исти, решете се ;)
    Ако за вас единстената вредност е сексот, има луѓе кои имаат и други вредности во животот. По форумов плукате луѓе кои кажуваат дека изварале некого или слични работи, а тука се изјасувате сосем спротивно, сепак ќе кажам, не коментирам, нема поента бесмислено ми е.
    На крајот на краиштата јас го знам тоа што треба да го знам, немам потреба од друго мислење.
     
    На yuiop му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Шо имаа врска варањето, плукањето по нив, не ме занима кој што прави, него кажувам факт, ама ајде мало си ќе научиш допрва некои работи. ;) Поздрав
     
  19. cvetce93

    cvetce93 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2011
    Пораки:
    1.434
    Допаѓања:
    575
    Ајде ќе научам јас, или можеби ти дека не се сите исти и дека треба малце повеќе да веруваш ;)
     
  20. yuiop

    yuiop Нов член

    Се зачлени на:
    23 мај 2013
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    32
    Тууу..јас големо сум па пак не научив..........