1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кога да се случи „првиот пат“?

Дискусија во 'Секс' започната од ma4o4female, 27 мај 2010.

  1. andrea18

    andrea18 Активен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2013
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    здраво.. имам 18 години и со дечко ми одиме околу 8 месеци. Знам дека тој е вистинскиот, го сакам, ме сака.. Поминуваме долго време заедно и знам дека е најдобрата личност што сум ја запознала. Проблемот е што и тој и јас сакаме да имаме секс, но мене ми е многу страв и од самиот чин и од последиците... Од друга страна се чувствувам и неподготвена, а незнам зошто. Сме пробале неколку пати ама секогаш јас го прекинувам.. Не знам што да правам. Срцето ми вели да, а телото не :worried:
     
  2. Madonna

    Madonna Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 декември 2009
    Пораки:
    156
    Допаѓања:
    148
    После 20 години - исклучиво :fubar: .
    Посебно девојката треба да биде и физички, а поважно и психички спремна за тој чин.
    Да е свесна за последиците..и што треба да се превземе истите да не настанат.
     
  3. planet

    planet Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    73
    Сексот е природна, сосема нормална потреба на човекот. Се јавува во период од животот кога човекот е физички и психички спремен.Разговарај со него, кажи му дека сеуште се чувствуваш неподготвено, и запрашај се себеси дали сакаш сега, или сакаш подоцна.Никогаш не е доцна убаво да се размисли.Сигурно има некој страв кој те кочи.А и мислам дека повече е обратно..дека телото ти вика да а срцето не. :)
     
  4. Piinky

    Piinky Активен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2013
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    1
    Јас мислам дека нема одредено време кога би требало да биде првиот секс, а ти andrea18 ако сеуште не си подготвена немој да го правиш тоа :) размисли убаво ако веќе велиш дека двајцата се сакате тогаш сигурно нема да му биде проблем ако почека уште 1 месец или колку ти е тебе потребно за убаво да размислиш и да се чуствуваш подготвено..:)
     
  5. Girl-love

    Girl-love Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    18
    Devojki so decko mi imavme zastiteni odnosi i toj me skina. Veke 2 dena mi tece po malku krv, prirodno e toa ili..:/
     
  6. Izaabella

    Izaabella Популарен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2010
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    7.301
    Пол:
    Женски
    Чим е малку, мислам дека е нормално.
    Ако потрае, тогаш обрати се кај постручно лице, иако мислам дека нема да продолжи. :)

    Инаку, првиот пат е различен за секого. Секој различно го доживува и секој различно го “пресметува“ вистинското време, ако го има истото, нели.
    Според мене, нема буквално вистинско, туку има време кое ние го поистоветуваме со него и време кое ние мислиме дека е правилно за да се превземе и тој чекор. Време кога се чувствуваме подготвени.
    И нема никаква дефиниција нити правила за тоа кога треба, секој си е владетел на сопственото тело и секој треба да умее со своите емоции, и првенствено кај секој различно се појавува потребата од секс.

    И за тие притисоци во врската, случување на „првиот пат“ со цел да не биде оставена најчесто девојката зошто реално мажите се оние кои поставуваат ултиматуми и објаснуваат цело време за нивните потреби, притоа индиректно испраќајки закани до понежната половина дека е време да се случи и тоа и сл. работи, не ги објаснувам воопшто, зошто веќе тука не доаѓа желбата до израз, туку глупоќата. Повторно на жените.
    И нормално после дека ќе има каење, гуглање за постоењето на временските машини и тако даље. Тогаш дефинитивно времето не било вистинско, пак ќе кажам, ако истото постои.
     
  7. Girl-love

    Girl-love Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    18
    A dali pri prvite 2-3 odnosi e normalno da potece pak krv
     
  8. lollipop93

    lollipop93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    252
    Допаѓања:
    88
    Нема време дали за 2 дена 2 месеца или 2 години тоа си иде спонтано,не се планира.Ја со мојот сегашен дечко имав односи после 1 недела,а бев невина и не ми се веруваше дека го напраив тоа значи сум одела со некој и по 2-3 год а ниш не сум направила.И уште сум со дечкото :inlove:
     
  9. mynameislove

    mynameislove Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2013
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    12.625
    Сексот не е играчка. Не разбирам како некој 15-16-17 годишни девојчиња можат да бидат спремни за тој чекор :?: најверојатно се работи за чиста љубопитност која ќе ги кошта многу.
    Крв , кај мене имаше целиот нареден ден по малку а после тоа добив.. мислам дека е нормално и да имаш наредните 2-3 дена но по малце секако :)
     
  10. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Тогаш кога ќе постои и физичка и емоционална зрелост.
    Едно без друго не оди.
     
    На hermosa и Outlook им се допаѓа ова.
  11. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.121
    Допаѓања:
    76.431
    Пол:
    Женски
    Нема врска тоа со времето, година, две, три. Единствено има врска со човекот, да не е тоа пролазен дечко, туку љубов за цел живот.
    Се надевам дека нема уште невини девојчиња да се прелажуваат од коментарите што ги читаат овде и советите Go for it.
     
    На Outlook му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Dadusicka

    Dadusicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јануари 2014
    Пораки:
    1.510
    Допаѓања:
    54.342
    Пол:
    Женски
    Не мора да е љубов за цел живот, во моментот треба да си самата со себе сигурна дали сакаш да го направиш тоа или не. Никогаш не знаеш што ти носи животот. Секако мислам дека девојчиња од 13_4 па и 15_6 години се уште мали за секс.
     
    На jasbi му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.121
    Допаѓања:
    76.431
    Пол:
    Женски
    Не знае. Штом не знае што носи животот, ќе си почека за оваа работа. Оти нема назад. Од искуство зборам а не од памет. Подобро навреме човек да си отвори очи, кога ќе сфати дека бил искористен џабе е.
     
  14. Dadusicka

    Dadusicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јануари 2014
    Пораки:
    1.510
    Допаѓања:
    54.342
    Пол:
    Женски
    Да со човекот ако има доверба во него да, а како ќе знае дека е тоа љубов за цел живот.
    Мене не ми беше љубов за цел живот, ми беше школо во животот, а ако и двајцата сакаат не е искористување во никој случај.
     
    На Bozica1980 и theowndemon им се допаѓа ова.
  15. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.213
    Допаѓања:
    30.935
    Пол:
    Женски
    Според мене најважно е да се случи на некоја соодветна возраст, никако на 14-15 год. Би рекла најдобро после 18 год. А дали ќе биде тоа љубов за цел живот не се знае. Некој може најмногу да ти значи и сето тоа да исчезне за миг. Важно е во моментот да ти е убаво со него, да те цени и почитува и да постои меѓусебна доверба. Секако дека не знаеме што ни носи иднината.
     
    На Bozica1980, theowndemon и Dadusicka им се допаѓа ова.
  16. BrokenWings16

    BrokenWings16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2019
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Женски
    Па вака.. Бидејќи сум голема девојка, и нормално телото си сака нели 18 години..
    Малку ми е глупо кога ќе кажам некому дека сум невина..Ама ете не се нашол некој на кој сум можела да верувам..Некој што ќе ме сака и чува после тој чин...
    А и не е којзнае што, али се плашам од несакана бременост многу, и сакам без кондомЕ многу сакам и јас знам..Многу би сакала да се случи веке..Не знам дали да почекам да го најдам вистинскиот партнер, или да си најдам некој само за секс..Чуството е неиздржливо:)
     
    На beauty&beast му/ѝ се допаѓа ова.
  17. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    Мислам дека премногу значење му се дава на тој фамозен ,,прв пат''.
    Ако некој сака да има секс, не мора да чека личност во која ќе биде лудо вљубен... Сосема е во ред да си најдете и некој само за секс. Љубовта и сексот не се неразделно поврзани, според мене. Доволно е да имате доверба во личноста, да ве привлекува и да внимавате на заштитата од бременост и СПБ.
     
    На Arjanit2021 и BrokenWings16 им се допаѓа ова.
  18. Sejfullai

    Sejfullai Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2019
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    14.788
    Пол:
    Женски
    Мислењево е од Палеолитот али ако го чита ова некоја тинејџерка - не, тој на 18 шо го имаш не ти е вистинскиот.
     
  19. Лејдилора

    Лејдилора Активен член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2021
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    42
    Пол:
    Женски
    Najbitno e da se bide so praviot covek.I sovet od iskustvo sto pokasno toa podobro.
     
    На Arjanit2021 и hermosa им се допаѓа ова.