1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кога детето не може само да кака....

Дискусија во 'Бебе' започната од filipo, 20 јули 2010.

 1. filipo

  filipo Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  2
  Најпрвин здраво на сите јас сум нова на форумов стално ве Читав па ресив да ви се придружам. нема нисто слиЧно како мојот проблем па ве молам за совет ако има некој некакво искуство...моето мало срце има проблем со какањето,првите 2 месеца бесе се во ред потоа поЧна по 4-5 дена да не кака,бевме кај педијатарот ни реЧе да му сатавам клизма(за деца)..сега имаме 5 и пол месеца и веке е навикнат на клизма сам не сака да кака сеусте го дојам поЧнав неодамна да му давам касиЧки.поздрав до сите и ве молам за совет
   
  На TarantulaA му/ѝ се допаѓа ова.
 2. UbavkaBube

  UbavkaBube Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  297
  Допаѓања:
  95
  кога би имала претстава што да ти кажам и би се потрудила да ти одговорам. зошто повторно не го прашаш лекарот што понатаму?
   
 3. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.516
  Сестра ми се обидуваше со гранчето од листот на сардела, чајчиња...
   
  На glisa му/ѝ се допаѓа ова.
 4. lolicka

  lolicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2010
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  6
  јас како мала сум го имала истиот проблем јас знам дека нешто топломер ми ставале нз што како точно но и тоа е знак дека детето понатаму ке има тврда столица :worried: по мене си знам
   
 5. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.516
  ^ Е да, и топломер, чепкалки за уши... такви помагала...
  А за понатаму не знам... мислам дека е само период се додека не се навикнат цревата на бебето да функционираат нормално ;)
   
 6. UbavkaBube

  UbavkaBube Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  297
  Допаѓања:
  95
  lolicka i bright:овие работи кои ги споменавте се да поттикнат контракција на ректумот како би почнал можен процес на дефекација. мене муабетот ми беше да го праша лекарот општо што понаката, во смисол на препорака за начин на исхрана ......и filipo....што знам колку е паметно, сепак и тоа треба да прашаш, што би се случило ако го оставиш некој ден повеќе да проба само да се искака??? воопшто нема да може, ќе има болки од опстипацијата, нервозно е кога е некакано?! поима немам :worried: :worried: :worried:
   
 7. komiti

  komiti Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2010
  Пораки:
  38
  Допаѓања:
  0
  i drugarkami go ima istiot problem so malata znam deka sega dosta i pomagaat slivite kompot od slivi kasicki cajce od slivi probajte stom e maloto veke 5 meseci toa veke se smee da jade znam po na malata na drugarkami :) ne dka nesto sum iskusna ama ne bi ve kostalo nisto dokolku probate kompotce os slivi ili svategi ispasirajte si i dajte mu na maloto probate pa pisete sto ste napravile se nadevam ke ima nekakva korist od toa pozz:)
   
 8. UbavkaBube

  UbavkaBube Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  297
  Допаѓања:
  95
  сега ми текна дека постои и еден сируп од смокви и сливи кој е 100% на природна основа, ама MISLAM дека се употребува над возраст од 1 година. прашај во аптека, не сум сигурна за возраста....
   
  На Poisoon му/ѝ се допаѓа ова.
 9. filipo

  filipo Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  2
  сум пробала и топломер и чаеви ама ништо не ми помага единствено една баба ми рече да пробам со гранче магданос и тоа ми помага ама не сакам да го учам на тоа оти веке без помош не сака да кака..треба да одам на педијатар тука да видам што ке ми кажат,бидејки сме во италија и таму е друго сега сме во мк па ке видам тука што ке ми рече педијатарот..ке прашам за тој сируп да пробам дали ке ми помогне несто.сум пробала да го оставам и по повеке денови да не кака ама ништо тогаш мора да ставаме клизма станува нервозен ако не е какан и многу поврака .фала ви на сите ке видиме што ке помогне па ке пишам.поздрав
   
 10. shiningstar

  shiningstar Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  623
  Допаѓања:
  307
  Има едни како сирупчиња се, пролајф се викаат побарај во аптека, внатре има седум шишенца, начин на дозирање има внатре во упатствато, тие се за подобрување на гастроинтестиналниот тракт, и за деца што не какаат, делуваат сигурно, само не би знаела во која аптека ги има да ти кажам точно. Значи prolife во темно плаво-розева опаковка. :)
   
 11. UbavkaBube

  UbavkaBube Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  297
  Допаѓања:
  95
  filipo: :talk: Со среќа!!! :hai:
   
 12. filipo

  filipo Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  2
  fala vi na site za sovetite jas kasnam malku so odgovorite bidejki nemam internet...bevme na pedijatar tuka ni dade lass baby sirup pa ke videme so ke bide kakov efekt ke ima ako en ke probam so tie sisencata.fala pozdrav
   
 13. UbavkaBube

  UbavkaBube Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  297
  Допаѓања:
  95
  Филипо, одамна не сум прочитала нешто од тебе. Кажи ми дали го решивте проблемот со бебето?
   
 14. filipo

  filipo Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  2
  Па може да се каже дека го ресивме проблемот не е како со бевме пак касни понекогас малиот со какање ама сега кака без помос,не ми помогна нисто ни сируп нисто.докторката ми реЧе во јадењето зејтин од маслинки има тука во Италија еден посебен за мали деца,сигурно има и во мк..
   
  На UbavkaBube му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Thumbelina

  Thumbelina Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 април 2011
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  lass baby, nam ne ni pomogna, toj od smokvi i uvi slivi bese odlicen edna nedela i posle pak po staro isto i portalaktot , prvite nekolku dena posle nisto, kako da i se navikna organizmot na tie sirupi.
  bidejki bebeto e malo , probnaj so caj od kamilica, na prazen stomak, i prolife suspenzijata za reguliranje na varenje. A dali stolicata mu e tvrda? Bidejki samo cica ne bi trebalo da e tvrda. nekoi bebinja moze i po edna nedela da ne kakaat.Ako ne e tvrda, togas ne go forsiraj po 5-6 dena ke se isprazni. Go dois ili na adapritano e?
  ako e na adaptirano moze da e od mlekoto. Edna prijatelka poradi ovoj problem preminale na kravjo mleko normalno na pocetok razredeno so voda.

  [mod-kirilica:2uvmv3hy][/mod-kirilica:2uvmv3hy]
   
 16. emma-chan

  emma-chan Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 април 2011
  Пораки:
  71
  Допаѓања:
  9
  Брат ми кога беше малечко бебенце не можеше да кака и се какаше на неколку дена и кога ќе се покакаше тоа беше празник за сите дома xD Уште се сеќавам јас со тато бевме Крушево и се качувавме по снег и мама ѕвони на телефон само да ни кажи дека бато се покакал xD
  Ама ете сега три-четири години поминаа се се регулира и се е супер сега.
   
 17. marina.m.g

  marina.m.g Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  147
  Допаѓања:
  91
  многу е погрешно да му се даваат клистри или слично на бебето само неколку дена после последната полна пелена.и моево бебувче немаше неколку дена какано,па се јавив кај педијатарот,бабицата,видов и на интернет: доени бебиња мозе да не какаат по 10-14 дена.тоа не значи дека има запек,туку дека нема што да кака,значи се оди во крвта.од тогаш приметив дека на 10 дена има полна пелена,не се мачи,нема грчеви,спие и се развива нормално.така да нема потреба од паника после само неколку дена ;)
   
 18. Moira

  Moira Популарен член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  1.937
  Допаѓања:
  7.680
  Има потреба од паника само ако бебето има грчеви и потешкотии на стомачето; ако кенка константно и се стега; ако генерално е омалаксано, нервозно и раздразливо. Лесно е да се каже „Нормално е од 10-14 дена“, ама нека го остави педијатарот своето дете толку време без „помош“ за какање...
  Ќерка ми прв пат имаше проблем со запек летово, кога и излегуваа запчињата, и „само“ 4 дена не беше какана. Поучена од педијатарот/фармацевтите/интернет форумите со искуства, решив дека нема потреба од никаква „интервенција“, пошто нели, „нормално е до 10 дена“. Мажот ми 2 дена уназад ме молеше да и` помогнеме, пошто детево целосно почна да се менува, од среќно и насмеано дете, стана нервозно и раздразливо, со испрекинат сон и никаква желба за интеракција.
  После 4 дена, дојде момент кога почна да плачи, ама толку многу плачеше и вриштеше, што помисливме дека МОРА да ја боли уво за да има таква болка! Во целата таа паника, јас 2 саати проверував да не нешто ја касна, да не ја боли уво, да не си превитка раче/ноџе, ама ништо од тоа не даде резултати. После 2 саати кога и` се јавив на педијатарот, само што ја слушна во позадина како вришти првото прашање и беше: Колку време не е какана????
  И така, одма клизма, и за 2 минути нашето златно срценце си се врати во нормала :) Колку е само тешко да не може организмот да ти се „ослободи“ од отровите....затоа, не треба слепо следење на препораките затоа што секое бебенце си е индивидуа, а со самото тоа, и посебен случај, па најлошо е да се генерализира.
   
  На Mama329 и Galicka им се допаѓа ова.
 19. ROSII

  ROSII Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  261
  Допаѓања:
  224
  Бебето на сестрами и по 8 дена не какасе,што не му ставаше и само со провокации ,со сирупцинја за каканје,подоцна еден доктор и кажа една лазичка сокче од портокал да му даде,ако бесе два месеца ,,,,,и она му даваше и навистина помагаше
   
 20. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.961
  Допаѓања:
  103.478
  Пол:
  Женски
  Мојата керка кога јаде банана и сл. потоа потешко или се мачи да се искака и ако не може и давам сливи и одма ја протерува :) за среќа немаме некој голем проблем