1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кога детето не може само да кака....

Дискусија во 'Бебе' започната од filipo, 20 јули 2010.

  1. filipo

    filipo Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    Најпрвин здраво на сите јас сум нова на форумов стално ве Читав па ресив да ви се придружам. нема нисто слиЧно како мојот проблем па ве молам за совет ако има некој некакво искуство...моето мало срце има проблем со какањето,првите 2 месеца бесе се во ред потоа поЧна по 4-5 дена да не кака,бевме кај педијатарот ни реЧе да му сатавам клизма(за деца)..сега имаме 5 и пол месеца и веке е навикнат на клизма сам не сака да кака сеусте го дојам поЧнав неодамна да му давам касиЧки.поздрав до сите и ве молам за совет
     
    На TarantulaA му/ѝ се допаѓа ова.
  2. UbavkaBube

    UbavkaBube Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    95
    кога би имала претстава што да ти кажам и би се потрудила да ти одговорам. зошто повторно не го прашаш лекарот што понатаму?
     
  3. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    Сестра ми се обидуваше со гранчето од листот на сардела, чајчиња...
     
    На glisa му/ѝ се допаѓа ова.
  4. lolicka

    lolicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2010
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    6
    јас како мала сум го имала истиот проблем јас знам дека нешто топломер ми ставале нз што како точно но и тоа е знак дека детето понатаму ке има тврда столица :worried: по мене си знам
     
  5. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    ^ Е да, и топломер, чепкалки за уши... такви помагала...
    А за понатаму не знам... мислам дека е само период се додека не се навикнат цревата на бебето да функционираат нормално ;)
     
  6. UbavkaBube

    UbavkaBube Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    95
    lolicka i bright:овие работи кои ги споменавте се да поттикнат контракција на ректумот како би почнал можен процес на дефекација. мене муабетот ми беше да го праша лекарот општо што понаката, во смисол на препорака за начин на исхрана ......и filipo....што знам колку е паметно, сепак и тоа треба да прашаш, што би се случило ако го оставиш некој ден повеќе да проба само да се искака??? воопшто нема да може, ќе има болки од опстипацијата, нервозно е кога е некакано?! поима немам :worried: :worried: :worried:
     
  7. komiti

    komiti Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2010
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    0
    i drugarkami go ima istiot problem so malata znam deka sega dosta i pomagaat slivite kompot od slivi kasicki cajce od slivi probajte stom e maloto veke 5 meseci toa veke se smee da jade znam po na malata na drugarkami :) ne dka nesto sum iskusna ama ne bi ve kostalo nisto dokolku probate kompotce os slivi ili svategi ispasirajte si i dajte mu na maloto probate pa pisete sto ste napravile se nadevam ke ima nekakva korist od toa pozz:)
     
  8. UbavkaBube

    UbavkaBube Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    95
    сега ми текна дека постои и еден сируп од смокви и сливи кој е 100% на природна основа, ама MISLAM дека се употребува над возраст од 1 година. прашај во аптека, не сум сигурна за возраста....
     
    На Poisoon му/ѝ се допаѓа ова.
  9. filipo

    filipo Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    сум пробала и топломер и чаеви ама ништо не ми помага единствено една баба ми рече да пробам со гранче магданос и тоа ми помага ама не сакам да го учам на тоа оти веке без помош не сака да кака..треба да одам на педијатар тука да видам што ке ми кажат,бидејки сме во италија и таму е друго сега сме во мк па ке видам тука што ке ми рече педијатарот..ке прашам за тој сируп да пробам дали ке ми помогне несто.сум пробала да го оставам и по повеке денови да не кака ама ништо тогаш мора да ставаме клизма станува нервозен ако не е какан и многу поврака .фала ви на сите ке видиме што ке помогне па ке пишам.поздрав
     
  10. shiningstar

    shiningstar Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    307
    Има едни како сирупчиња се, пролајф се викаат побарај во аптека, внатре има седум шишенца, начин на дозирање има внатре во упатствато, тие се за подобрување на гастроинтестиналниот тракт, и за деца што не какаат, делуваат сигурно, само не би знаела во која аптека ги има да ти кажам точно. Значи prolife во темно плаво-розева опаковка. :)
     
  11. UbavkaBube

    UbavkaBube Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    95
    filipo: :talk: Со среќа!!! :hai:
     
  12. filipo

    filipo Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    fala vi na site za sovetite jas kasnam malku so odgovorite bidejki nemam internet...bevme na pedijatar tuka ni dade lass baby sirup pa ke videme so ke bide kakov efekt ke ima ako en ke probam so tie sisencata.fala pozdrav
     
  13. UbavkaBube

    UbavkaBube Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    95
    Филипо, одамна не сум прочитала нешто од тебе. Кажи ми дали го решивте проблемот со бебето?
     
  14. filipo

    filipo Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    Па може да се каже дека го ресивме проблемот не е како со бевме пак касни понекогас малиот со какање ама сега кака без помос,не ми помогна нисто ни сируп нисто.докторката ми реЧе во јадењето зејтин од маслинки има тука во Италија еден посебен за мали деца,сигурно има и во мк..
     
    На UbavkaBube му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Thumbelina

    Thumbelina Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2011
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    lass baby, nam ne ni pomogna, toj od smokvi i uvi slivi bese odlicen edna nedela i posle pak po staro isto i portalaktot , prvite nekolku dena posle nisto, kako da i se navikna organizmot na tie sirupi.
    bidejki bebeto e malo , probnaj so caj od kamilica, na prazen stomak, i prolife suspenzijata za reguliranje na varenje. A dali stolicata mu e tvrda? Bidejki samo cica ne bi trebalo da e tvrda. nekoi bebinja moze i po edna nedela da ne kakaat.Ako ne e tvrda, togas ne go forsiraj po 5-6 dena ke se isprazni. Go dois ili na adapritano e?
    ako e na adaptirano moze da e od mlekoto. Edna prijatelka poradi ovoj problem preminale na kravjo mleko normalno na pocetok razredeno so voda.

    [mod-kirilica:2uvmv3hy][/mod-kirilica:2uvmv3hy]
     
  16. emma-chan

    emma-chan Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 април 2011
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    9
    Брат ми кога беше малечко бебенце не можеше да кака и се какаше на неколку дена и кога ќе се покакаше тоа беше празник за сите дома xD Уште се сеќавам јас со тато бевме Крушево и се качувавме по снег и мама ѕвони на телефон само да ни кажи дека бато се покакал xD
    Ама ете сега три-четири години поминаа се се регулира и се е супер сега.
     
  17. marina.m.g

    marina.m.g Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    147
    Допаѓања:
    91
    многу е погрешно да му се даваат клистри или слично на бебето само неколку дена после последната полна пелена.и моево бебувче немаше неколку дена какано,па се јавив кај педијатарот,бабицата,видов и на интернет: доени бебиња мозе да не какаат по 10-14 дена.тоа не значи дека има запек,туку дека нема што да кака,значи се оди во крвта.од тогаш приметив дека на 10 дена има полна пелена,не се мачи,нема грчеви,спие и се развива нормално.така да нема потреба од паника после само неколку дена ;)
     
  18. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    Има потреба од паника само ако бебето има грчеви и потешкотии на стомачето; ако кенка константно и се стега; ако генерално е омалаксано, нервозно и раздразливо. Лесно е да се каже „Нормално е од 10-14 дена“, ама нека го остави педијатарот своето дете толку време без „помош“ за какање...
    Ќерка ми прв пат имаше проблем со запек летово, кога и излегуваа запчињата, и „само“ 4 дена не беше какана. Поучена од педијатарот/фармацевтите/интернет форумите со искуства, решив дека нема потреба од никаква „интервенција“, пошто нели, „нормално е до 10 дена“. Мажот ми 2 дена уназад ме молеше да и` помогнеме, пошто детево целосно почна да се менува, од среќно и насмеано дете, стана нервозно и раздразливо, со испрекинат сон и никаква желба за интеракција.
    После 4 дена, дојде момент кога почна да плачи, ама толку многу плачеше и вриштеше, што помисливме дека МОРА да ја боли уво за да има таква болка! Во целата таа паника, јас 2 саати проверував да не нешто ја касна, да не ја боли уво, да не си превитка раче/ноџе, ама ништо од тоа не даде резултати. После 2 саати кога и` се јавив на педијатарот, само што ја слушна во позадина како вришти првото прашање и беше: Колку време не е какана????
    И така, одма клизма, и за 2 минути нашето златно срценце си се врати во нормала :) Колку е само тешко да не може организмот да ти се „ослободи“ од отровите....затоа, не треба слепо следење на препораките затоа што секое бебенце си е индивидуа, а со самото тоа, и посебен случај, па најлошо е да се генерализира.
     
    На Mama329 и Galicka им се допаѓа ова.
  19. ROSII

    ROSII Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    261
    Допаѓања:
    224
    Бебето на сестрами и по 8 дена не какасе,што не му ставаше и само со провокации ,со сирупцинја за каканје,подоцна еден доктор и кажа една лазичка сокче од портокал да му даде,ако бесе два месеца ,,,,,и она му даваше и навистина помагаше
     
  20. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.897
    Допаѓања:
    103.016
    Пол:
    Женски
    Мојата керка кога јаде банана и сл. потоа потешко или се мачи да се искака и ако не може и давам сливи и одма ја протерува :) за среќа немаме некој голем проблем