1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кога детето не може само да кака....

Дискусија во 'Бебе' започната од filipo, 20 јули 2010.

  1. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.296
    Допаѓања:
    34.233
    Пол:
    Женски
    Toplomorce stavaat nekoi i pomagalo.
     
    Последна измена од модератор: 2 јули 2017
    На irena.1 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Poppins

    Poppins Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    2.647
    Допаѓања:
    5.592
    Пол:
    Женски
    и ние сме со тој пр кај мене е скоро 2 месеца ни се случи првпат пред 2 нед беба не се искака 7 дена 5/6 ден пробаме со тошломерче ама џабе беше мисл тоа е ако му е веќе дојдено и да и помогниш ко запек ако има правеме масажи све тоа ништо кај нас меше беше меко и 7 ден зво как педијатарот она нк викаше до 7 дена е ок ама она почна мн да кенка и ни кажа да земиме чепчиња и маж ми само што појде в аптека она се искака убаво течно и сеа еве пак нешто изведува 3 ден не е какана нз што и стана што се пресечи вака а несакам чепче пак да и ставам уште сега а меше и е меко си има гасови мирна е и ние сме само на доење исто .. честа појава било ова ама ипак ги измачува и нека е еднаш не поеќе време :doh: и јас исто незнам како да реагирам сега
    штом е тврдо кај вас зво кај педиатар или в аптека земете чепче нека не се мачи
     
    На irena.1 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Sandrichka 89

    Sandrichka 89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2014
    Пораки:
    229
    Допаѓања:
    812
    Пол:
    Женски
    Истиот проблем пред одреден период се шојави и кај нас..еве сме скоро 2 ипол месеца немаме проблем повеќе со какање...мене ме спасија масажите на стомачето со кружно вртење обатно од стрелките на часовникот,доколку тоа не помага педијатар ми ги предложи капките ColiPrev кои освен за проблем со грчеви служат и како превентива за болки во стомачето и лесна дигестија...даваш капки според килограмите на бебчето има во упатството..јас секој ден попладне во 6 часот му давам одма после тоа цицаме и за рок од час или два пелените се полни и добиваш само насмевки од страна на бебчето дека е задоволно и олеснато ...исто така можеш да му ги виткаш ноџињата нагоре накај мешето да го стиснеш нежно колку да напне мене тоа исто неколку пати ми помогнало...нешто од ова примени мислам дека ќе помогне;)
     
    На irena.1 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Bicc

    Bicc Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2016
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Мамички 1+ сме и веќе 10дена имаме проблем со какање. На два три пати го олеснувам со топломер инаку не кака сам. До пред 10 дена имаше редовна столица после секое цицање си какаше.
    Нема тврда столица, гасови си испушта редовно. Инаку сме само на доење. Некој совет?
     
  5. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.846
    Пол:
    Женски
    Ќе се искaкa мaјкa без грижa. Дoени бебињa мoже 10 денa дa не кaкaaт. И мене ми бњше стрaв се јaвив нa дoктoркaтa и oвa ми гo кaжa.
     
  6. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.536
    Пол:
    Женски
    во рок од 10 дена три пати топломер е претерано мн.Нема ни во иднина да кака сам ако вака продолжиш.Цревата уште му се разработуваат ,навикнуваат.Штом го доиш припази малце и на твојата исхрана,пиј сок/компот од сливи.Нему можеш да му дадеш малце водичка или чај за доенчиња ама топломоер волку често не
     
    На stevemila, Bicc и Lolipop23 им се допаѓа ова.
  7. lilipus

    lilipus Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 август 2012
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    365
    Пол:
    Женски
    Здраво мамички ќерка ми е 5 + и почнавме со пробување вкусови по неколки лажички. Пред тоа воведување на дохрана си какаше секој ден по 2 пати, но пд кога и воведов еве денес 6 дена не е искакана. И дадов и кашичка од слива но без никаков ефект. Вака си е расположена не е кенкава а и мешето и е меко. Што да правам? Дали да и ставам чепче ило да почекам уште денес.

    Инаку на доење сме
     
    Последна измена од модератор: 17 декември 2017
    На Sofronko му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Bicc

    Bicc Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2016
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    По 3 дена некакање почнува да повраќа, скоро се што цица ќе го поврати затоа ме факиа паника...

    Инаку му давам чајче бекутан по 20 30мл дневно...
     
  9. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.536
    Пол:
    Женски
    веројатно се прејадува затоа повраќа.Прави му масажа на мешето,можеш и пробиотик да даваш.
     
  10. Bicc

    Bicc Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2016
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски

    Му давам БиоГаја капки и по 20до30 мл чајче бекутан на ден...
     
  11. Sofronko

    Sofronko Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2017
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    984
    Пол:
    Женски
    Абе да си на ад да кренеш паника ама вие сте на доење и нотмално е да не кака 7 дена ако и веќе пробувате вкусови претпоставувам не ги ни јаде цели оддеднаш?
     
  12. lilipus

    lilipus Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 август 2012
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    365
    Пол:
    Женски
    Не, до кај 5-6 лажички само о давам. Досега има пробано јаболко, крушка, слива, кајсија и тиква. Чудно ми падна пошто досега немала проблем дури беше само на доење.
     
  13. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    @lilipus нормално е на почеток на дохрана да се јавува опстипација. Сепак ако не се искака за 1-2 дена консултирај се со педијатар.
    Деновиве паузирај со јаболко и тиква, како и со пробување нови вкусови.
    Ако имаш суви сливи свари ги и дај ја водичката, а и обична вода нуди му повеќе пати во текот на денот. Крушата исто помага при опстипација, ама најефикасна е со лушпа, а вие сте уште мали.
    Ако продолжи така стално да прави убаво е да дадеш и пробиотик.
     
  14. Lonely1604

    Lonely1604 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2017
    Пораки:
    350
    Допаѓања:
    300
    Пол:
    Женски
    Znam.deka.ke.mi.kazete da.ne digam.panika.ama.nemozam. moeto dete e 1+ I kaka na.nekolky dena.. ima mnogi grcevi I place.non.stop. go primame probiotikot proven. Kako na drug nacin daa mu ja izreguliram.stolicata , se nadevam.deka taka.I grcevitw ke se.namalat
     
  15. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    28.329
    @Lonely1604 се изнамачивте и ти и бебето! Баш ми е жал!
    Јас со првата ќеркичка имав таков проблем и траеше додека не почнавме со кашички. Ама за вас е рано тоа како решение.
    Јас и помагав со топломер, масажи на стомакот, нозете и ги кревав свиени нагоре како да клечи, давав капки за грчеви...
    Топломерот најмногу помагаше! ама не смееш често да го користиш.
    Инаку знаеш некои бебиња едноставно имат повеќе грчеви и потешко какат. Минлив период е само треба да се издржи.
     
  16. Chantal

    Chantal Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2017
    Пораки:
    1.261
    Допаѓања:
    8.353
    Пол:
    Женски
    Може какањето е поврзано ама не пресудно за грчевите. Синко секогаш после какање има нај
    Јаки грчеви. Еве сега 3 месеци без некој ден два дена е добар, два се мачи да се искака и уште 12 саати потоа вришти. И среќна сум подобар е, зошто пред тоа во два месеци немаше споено два дена да нема грчеви, ама имаше и по 18 саати константно. Знам дека е тешко, повеке масажи на стомаче, вежби со ноџињата и топла пелена и највеке трпение.
    @snegulkata со колку воведе дохрана кај девојчето? Ние сме на контрола наредна неделА па ке видиме што ке кажат, секако имаме уште доста не е утеха ако е тоа лекот.
     
    Последна измена: 2 април 2018
  17. KidA

    KidA Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2014
    Пораки:
    732
    Допаѓања:
    980
    и ние имаме проблем со какањето од старт и сеуште (скоро 2 месеци), и jac сама имам проблем со тоа и ми се чини и на неа и влијае. јадам јогурт со ленено навечер, сливи и се тоа..
    а исто и јас мислам дека со грчевите не е поврзано - за нив пробав да ја ограничам исхраната и личи како да и се намалија.

    во врска со провокациите, ние само на почетокот и правевме кога имаше мекониум, сега почекуваме, на неколку денови кака. приметив дека ако и ставам малку крпче/марамче мокро од ладна вода кај анусот, и нозете накај стомачето, може да ја испровоцира да се испрди, во некој случај и да се искака. не знам дали е ова од "лошата" помош, ама на моето му олеснува. само што каките излегуваат како цревца не се меки и разбирам колку и е тешко :(. а само на мајчино млеко сме, ама ете..
     
  18. Lonely1604

    Lonely1604 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2017
    Пораки:
    350
    Допаѓања:
    300
    Пол:
    Женски
    Kazi.mi za grcevite sto.ne jades ili sto jades, veje puknav.od.ova.placenje
     
  19. KidA

    KidA Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2014
    Пораки:
    732
    Допаѓања:
    980
    кај нас само не плачеше многу многу, туку се стискаше и ги креваше нозете, посебно при крај на доење, и ако и ги свиткуваш нозете накај стомакот скоро на секое виткање испушташе по еден прдеж. т. е. ние повеќе имавме проблем што неможеше да се испрди, отколку класични грчеви со завивање те колики.
    во секој случај, јас исклучив мешункасти, зелка брокули и др се што создава потенцијално гасови, исто и конзервирано, пржено, млеко.. јадев варени или печени компири, тиквички, тиква, црни патлиџани, ориз, спанаќ, свежа салата.. малце е ограничено ама пробај барем некој ден. по најново велат само тоа преку крвта што се пренесува влијае а ова со храната гасови итн нема врска, ама којзнае..
     
  20. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.097
    Допаѓања:
    37.564
    Пол:
    Женски
    Што да и дадам на малата, цела недела се мачи да кака? Тврдо кака по едно мало топче само и тоа со зор, плаче дури кака. Се изнамачи. Ни суви сливи ни палента не помага и вода форсирам многу џабе е.