1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кога детето не може само да кака....

Дискусија во 'Бебе' започната од filipo, 20 јули 2010.

  1. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.630
    Допаѓања:
    104.399
    Пол:
    Женски
    Јаболка и банана имаш воведено??

    Кажувам за мене и малово (уште сме само на доење нели) но приметувам, а испијам смуди со јаболка, банана и вода, ај јас што одам во вц ионака сум редовна, ама малово знае и по 6пати да излезе. Коинциденција не е, уште додека беа грчевите го фатив трикот, тогаш се мачеше да кака, па по смудито излагаше по еднаш, евентуално два пати, сега па тоа е револуција :lol:
    Исто пијам и доста јогурт, периодов и оној на Активија со свашта внатре лен, киноа, бадеми, лешници кој го зедам тој..
    Ако имаш воведено кисело млеко, киноа можеш и тоа да дадеш..
    А мислам и ја доиш па пробај јади ти сево ова, јас пример денес јадам утре рано пред мугри се олеснува, некои 8-12ч треба да ,,стигне,, :D
     
    На Troi и forumce им се допаѓа ова.
  2. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.101
    Допаѓања:
    37.575
    Пол:
    Женски
    Ќе пробам од смутиво ама да не и направи поголема беља бананата оти од неа има запек. Киноа немам дадено, ни млечни производи, а јас постам :( Денес едни мулти житарици и дадов па малку се олесни ама ептен тврдо. Се мислам дали смеам лаксативен чај да пијам.
     
  3. KidA

    KidA Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2014
    Пораки:
    732
    Допаѓања:
    980
    и ние од истото страдаме, јас едно време имав навика прво насабајле вода со лимон, па едно киви, па после доручек. а за "лекарства" акушерката ми рече да земам movicol, го има кај нас? тоа е нешто различни соли минерали, прашок се раствора. помага прилично а е дозволено. исто магнезиум може и по неколку ќесички на ден. од тие две работи да испијам и обично ми помага. само на малово уште не можам да уходам точно кога му влијаам добро, а кога се мачи.
     
    На forumce му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Girly90

    Girly90 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2013
    Пораки:
    599
    Допаѓања:
    1.104
    Пол:
    Женски
    Здраво мами, дали има нешто превентивно што може да се дава за бебето да кака? Другарка ми спомна дека бекутан инстант чај бил добар. Ние сме многу мали, само 5 дена, јас од првиот ден му давам гасбилби кога го гледам дека после цицање не може да кака. Не знам дали постапувам правилно, фала богу си има и редовна столица и се само ете после цицање дур се стабилизира мешето
     
  5. Mari*

    Mari* Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    3.728
    Допаѓања:
    45.616
    Пол:
    Женски
    Освен чајче не треба ништо да даваш
    Проблем е ако една недела не е какано
    Немора да се кака после секој подој
     
    На Girly90 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.000
    Пол:
    Женски
    Има грчеви, може да ги даваш капките, чајче јас не би давала на толку мало, особено не Бекутан со шеќери, оти ќе му го наполни мешето и нема ни да ти цица. Ама не мора да кака после секој подој, може и со денови да не кака ако е само на мајчино млеко. Мало е уште твоето, треба време да се разработат и стабилизираат цревата, тоа трае подолг период, не се денови во прашање.
     
    На Lolipop23, Girly90, kukla21 и 3 други им се допаѓа ова.
  7. Girly90

    Girly90 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2013
    Пораки:
    599
    Допаѓања:
    1.104
    Пол:
    Женски
    ^^ супер, фала ви, ја сум паничар малце, новава ситуација ме плаши, сакам се да е како што треба и мислам се треба шаблонски да оди :)
     
  8. AngIv

    AngIv Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    823
    Допаѓања:
    9.040
    Мамичли ве молам за совет, бебчеѕо ми е 2ипол месеци и денес не е какало, сега се вие цело плаче и давав капки од тие за грчеви, инаку два дена е веке на адаптурано млеко и вчера имаше по тврда столица не ккао додека цицаше
     
  9. Sandrin4

    Sandrin4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2018
    Пораки:
    1.409
    Допаѓања:
    6.196
    Пол:
    Женски
    Не е страшно де...нормално е грчеви плус си сменала на АД а тоа прави грчеви...пробај со ноџињата, собери му ги према стомаче и ко точаче да вози прави
     
    На AngIv му/ѝ се допаѓа ова.
  10. mary28

    mary28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2018
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    78
    Пол:
    Женски
    Moeto bebe epten oretci so kakanje, ponapred 2 pati dnevno, otkako I dadov sokce dali 5 pati vo mesec.I sirup davav I sliva I he biva....ne se sviva ne place, koga I dojde 1 nedelno ke se iskaka....nz sto da pravam, 5 meseci e, na doenje I poleka voveduvame hrana
     
  11. Мецаа91

    Мецаа91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2018
    Пораки:
    981
    Допаѓања:
    2.196
    Пол:
    Женски
    Водата затоплена ли е кога му правиш ад? Пробај со термометар измиј го убаво и стави ми павловичева и брцни му во газето малку ја така им правев, или сапунче малку пукни му во газето
     
  12. Мецаа91

    Мецаа91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2018
    Пораки:
    981
    Допаѓања:
    2.196
    Пол:
    Женски
    Ние незнам дали да го наречам проблем имаме 2месеци какаше по еднаш и тоа навечер ама каки од сите страни испаѓаа, веќе од петокот кака преку една ден исто обилно течно како јогурт, цица прет тоа пиеше по 3_4пати ад сега едвај 2пати дали за тоа е нз стварно! Совет
     
  13. LUCI 99

    LUCI 99 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2015
    Пораки:
    912
    Допаѓања:
    2.743
    Пол:
    Женски
    Zdravo mamicki, bebenceto denes polni 1 mesec no od vcera nekako I'm grcevi se stega cela nok kenka nemoze da se iskaka, e sega sakam da prasam dali na ovaa vozdras moze da mu davam caj bekutan?
     
    На Presrekna му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.947
    Допаѓања:
    18.058
    Дали даваш пробиотик?
     
  15. LUCI 99

    LUCI 99 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2015
    Пораки:
    912
    Допаѓања:
    2.743
    Пол:
    Женски
    Ne nisto
     
  16. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.947
    Допаѓања:
    18.058
    Јас мислам подобро пробиотик отколку чај.
    Пробиотикот е добар за грчеви,за цревцата на бебе.
    Моето бебе немаше некои големи грчеви,ама при секое какање се вцрвенуваше,истегнуваше па креваше ноџиња,плачеше додека не се искака. Откако купив пробиотик Ваја, се тоа исчезна и до сега фала богу нема проблем.
     
    На LUCI 99 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Larahappy

    Larahappy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2019
    Пораки:
    2.843
    Допаѓања:
    10.346
    Кojа цена е прoбиoтикoт Ваjа?
     
  18. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.947
    Допаѓања:
    18.058
    405 во Еурофарм
     
    На Larahappy му/ѝ се допаѓа ова.
  19. LUCI 99

    LUCI 99 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2015
    Пораки:
    912
    Допаѓања:
    2.743
    Пол:
    Женски
    Probiotik da ne sme primale dodeka maleckoto Ima zoltica
     
  20. E*N

    E*N Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2017
    Пораки:
    121
    Допаѓања:
    41
    Пол:
    Женски
    Бебето има 4 и пол месеци, не ми има какано 4 дена, се напнува и плаче, испушта гасови повеќе пати во денот, на ексклузивно доење е, не знам што да направам за да се олесни, мака ми е да ја гледам да се нервира и мачи.