1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кога детето не може само да кака....

Дискусија во 'Бебе' започната од filipo, 20 јули 2010.

  1. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.721
    Допаѓања:
    12.827
    И предходно давав бекутан од анасон викаат дека имало шеќер внатре ама не какаше секој ден. Зависи од метаболизам ќе менуваат
     
  2. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Моево не кака редовно. Кога дојдовме од болница си какаше супер се. Потоа одеднаш тврда столица, и се така е. Кога давам слива, портокал приметувам полесно кака. Бидејќи беше на АД сменив неколку по препорака на педијатар, не се смени ништо. И останавме на Babylove АД формулата. Кога почнавме цврста храна викаше педијатарот ќе се подобри, нема промена и не се замарам. Никогаш не ставам чепчиња, топломер или нешто слично. Свекрвата му стави еднаш лист од сардела и од тогаш не дозволувам. Не е страшно. Кака на 2-3 дена сега. Претходно какаше еднаш неделно ама никако не стимулирав јас, оставав сам да се искака, му давав водичка, чајче, пробиотик, и храна полесна. Така знам од мајка ми. Ако му се помагало да кака секогаш со нешто ќе има мрзливи црева.
     
    На Brpbrp му/ѝ се допаѓа ова.
  3. sunmoonstars

    sunmoonstars Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2016
    Пораки:
    712
    Допаѓања:
    753
    Пол:
    Женски
    Кога бебе има запек а е на ад млеко, дали треба да се промени ад формула? Гледам има специјални ад млека против запек како пример Novalak за запек и други марки, па како се даваат тие млека за запек,секој оброк такво млеко или во комбинација со обично ад млеко? Користел ли некој?
     
  4. Kolache na mama

    Kolache na mama Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 декември 2020
    Пораки:
    1.246
    Допаѓања:
    2.694
    Пол:
    Женски
    Колку време има запек? Кое млеко го даваш?
     
  5. sunmoonstars

    sunmoonstars Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2016
    Пораки:
    712
    Допаѓања:
    753
    Пол:
    Женски
    Bebelan Alimenta 1, кака на 3/4 дена, веќе цел месец,никогаш редовно.
     
  6. Kolache na mama

    Kolache na mama Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 декември 2020
    Пораки:
    1.246
    Допаѓања:
    2.694
    Пол:
    Женски
    За запекот - Во водата што ја праваш за АД свари неколку зрна ким. На 100мл стави 5 зрна ким. Многу му помагаше ова на моето. Пробиотик обавезно давај. Масажа исто помага.

    Комбинации за мешање на млека не ти препорачувам.
     
  7. Barbie*world

    Barbie*world Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2021
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    105
    Пол:
    Женски
    Da vi kazam moze zvuci cudno no nas ni pomaga relaksator onoj na lulanje sto e...staj go vnatre stom go vidis deka mu e maka i zavrsil rabita odma...
     
  8. Chils

    Chils Активен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2021
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки. Бебе ми е 5++ и е на ексклузивно доење. Ме загрижува што веќе 4ти ден како не какал. Читам по интернет дека нормално било, но сепак..инаку мешето не му е тврдо, но од вчера почна малце поинтензивно да плаче па се плашам да не го боли нешто
     
    На Anita Nikoloska му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Pacient srna

    Pacient srna Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2015
    Пораки:
    6.384
    Допаѓања:
    8.987
    Пол:
    Женски
    I nie imavme takva desavka....jas se iznajadov suvi slivi maltene proliv me fati i na bebe mu dadov nekolku lazicki voda...ne znam sto zavrsi rabota se iskaka bez maka sleden den. Pedijatar mi rece i nurse harvey sirup 2 pati po 3ml ama nemav so mene na odmor bevme
     
    На Chils и Anita Nikoloska им се допаѓа ова.
  10. Chils

    Chils Активен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2021
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    I nie sme na odmor
     
  11. Pacient srna

    Pacient srna Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2015
    Пораки:
    6.384
    Допаѓања:
    8.987
    Пол:
    Женски
    Epa ne mu se sekiraj od promenata e sigurno....
     
    На Chils и Anita Nikoloska им се допаѓа ова.
  12. MissWitch

    MissWitch Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2013
    Пораки:
    395
    Допаѓања:
    184
    Бебе веќе 2/3 месеци наназад кака на 3/4 дена но во последно време последноте 24 часа пред да се искака се гледа дека му е мака, нервозно е, повраќа од што мнпги се напнува, плаче, и цела ноќ не ја спиеме од плачки пропратено со гасови. Давав био гаја, сменив на ваја, пробав со вода, со Бекутан, со водата од сварени суви сливи, ништо не помага... Нешто друго да пробам?
     
  13. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.947
    Пол:
    Женски
    Колкаво е бебето?
     
  14. MissWitch

    MissWitch Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2013
    Пораки:
    395
    Допаѓања:
    184
    5 месеци
     
  15. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.947
    Пол:
    Женски
    Бидејќи пиша дека 2/3 месеци наназад се случува, истиот проблем на таа возраст го имаше и моето детенце, бидејќи го дојам пиев компот од сливи, јадев круши, суви сливи, на малото му правев вежби со нозете према мешето, исто го ставав често на меше, ништо не помогна, се се среди откако почнавме со цврста исхрана, би ти рекла само трпение и без грижи ќе се среди, ако е на доење нормално е да не кака и по неколку дена, не му го оптоварувај желудничето со сирупи период е кој ќе помине
     
  16. MissWitch

    MissWitch Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2013
    Пораки:
    395
    Допаѓања:
    184
    Да да знам дека е нормално и не превземав ништо посебно додека не почна периодов со неспиење и го гледам дека се мачи, едвај по малце цица последни 24 часа пред да се искака, а се што ќе изеде повраќа кога се напнува да проба да кака
     
  17. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.947
    Пол:
    Женски
    Искрено со повраќањево не знам не се случило кај нас такво нешто, консултирај се најдобро со педијатар што ќе ти каже, го пишав моето искуство. Се најдобро
     
    На MissWitch му/ѝ се допаѓа ова.
  18. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.209
    Допаѓања:
    13.036
    Пол:
    Женски
    Мајка пробај стави му чепче или 1/3 клизма во газе.
     
  19. dipsidipsidipsi

    dipsidipsidipsi Популарен член

    Се зачлени на:
    4 април 2018
    Пораки:
    851
    Допаѓања:
    1.591
    Пол:
    Женски
    Од кои чепчиња сте задоволни? Бебе 2+ , 3 дена не е какана веќе што не се случило до сега, ја гледам дека се мачи ама не и оди, ја масирам на меше и ножињата и ги стискам ама не се покакала..
     
    На Anita Nikoloska му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Ladybug98

    Ladybug98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2019
    Пораки:
    1.065
    Допаѓања:
    4.134
    Пол:
    Женски
    Пробај кога се мачи со влажно марамче околу отворот го бриши, нозете собрани накај стомачето или стави малку кремче на топломерот и измери му температура. Кај нас тоа помага.
     
    На Anita Nikoloska му/ѝ се допаѓа ова.