1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кога детето не може само да кака....

Дискусија во 'Бебе' започната од filipo, 20 јули 2010.

  1. Космополитен

    Космополитен Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јули 2020
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Чајче пие до 100мл на ден , вода несака пробувам со лажичка
     
  2. Космополитен

    Космополитен Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јули 2020
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Да 2-3 дена не е многу но ептен има тврда столица што тешко се искакува и се мачи и напнува, со страв буквално ја давам секоја кашичка и од страв да не поврати лакома е а и без цице неможе
     
  3. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.990
    Допаѓања:
    279.166
    Да пробаш водичката сливите што си ги варела да ја нудиш, топличко на мешето да ставате, нежни масажи на мешето за опуштање, вежбите со вртење на ножињата како велосипед.
     
    На tambelina му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Космополитен

    Космополитен Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јули 2020
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Се тоа правам и вода од сварени сливи со лажичка давам и вежби, кога ќе видам дека напнува и го соблекувам памперсот ги кревам ноџињата да и помогнам , сега со сирупов се надевам на подобрување
     
    На tambelina и danichap им се допаѓа ова.
  5. minne992

    minne992 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 ноември 2013
    Пораки:
    4.134
    Допаѓања:
    25.080
    Пол:
    Женски
    Ќе има подобрување мајка од сирупот
    Исто на таа воздраст кога почнав да давам јадење имаше запек мака мачеше дури се какаше, се испробав и мислам дека Порталак се викаше сирупот што го давав и мн му олесна
     
    На tambelina и Космополитен им се допаѓа ова.
  6. Lady_S

    Lady_S Активен член

    Се зачлени на:
    29 јули 2022
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Јас само да споделам, можеби на некој од корист ќе му е, 5м доено бебе не ми какаше по 3 дена, што се не пробав и најдобар ефект имам кога јадам јас повеќе супи со зеленчуци и чија пудинг. Поздрав
     
    На tambelina му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Космополитен

    Космополитен Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јули 2020
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Јас пишав минатата недела, не беше какана керка ми 7++ 4 дена и покрај сирупот дуфолак, педијатарот ми рече да го прекинам да ставам чепче. Ставив, се искака два дена какаше по ред и сега повторно не е какана 3 дена . Што да правам незнам памет немам давам вода од сливи сварени, секоја кашичка има или слива или крушка или јаболко ништо неможам да и дадам друго од страв да не поврати да не и влошам запек.. јаде помалку од 100гр на ден храна распоредена во 2-3 оброка дневно другото е цицање. Нормално ли е бебе на речиси 8 месеци да јаде храна толку малку а повеќе да е на цицање. Кокосово и маслиново масло дали би помогнале во кашичките да ставам? До колку дена се толерира да не кака ?
     
    На pikachu2 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Космополитен

    Космополитен Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јули 2020
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Извинете на доцен одговор но после колку време ви се нормализираше столицата од која возраст и колку долго дававте сируп ?
     
  9. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.209
    Допаѓања:
    93.613
    Зрела банана, авокадо, амарант.
    Мојата кога јаде банана и авокадо, кака како дупната:lol:
     
    На Космополитен и Skyler им се допаѓа ова.
  10. Lavina :)

    Lavina :) Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2015
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    215
    Пол:
    Женски
    Zdravo na site,
    Sakam da prasam dali ima nekoj iskustvo so 6 nedeli bebe da nema kakano 7 dena? Sovet, resenie?
    Probav so caj od becutan od sladok anason 2 dena ama nema rezultati.
    Pozdrav
     
  11. LiquidLuna

    LiquidLuna Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 август 2021
    Пораки:
    4.215
    Допаѓања:
    15.434
    Пол:
    Женски
    На АД ли е или доење? На доење бебиња до 2 недели се толерира да не какаат, а на АД до 10 дена мислам дека беше. Нека ме поправи некој ако грешам.
    А се мачи? Изгледа како да го боли мешето? Мојата не какаше по недела дена ама не даваше знаци дека ја боли :)
     
  12. Lavina :)

    Lavina :) Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2015
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    215
    Пол:
    Женски
    Samo doenje:)
    Se napnuva od vreme na vreme i se maci. Samo ke si prdne edvaj:sweat: i nisto poveke.
    Ako navistina ima 2 nedeli vremenski prostor za cekanje togas ne bi trebalo da me zagrizuva, na pola pat sme;)
     
    На Mother of 2boys му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Lucky1312

    Lucky1312 Активен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2021
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    48
    Пол:
    Женски
    Dali moze probiotik da napravi zapek? Kakase posle sekoe jadenje, na kombinirana ishrana sme Ad+majcino, ama pocna da ima grcevi i pocnavme da davame probiotik babytol neonate, od togas se zatna kompletno, na 4-5 dena po ednas kaka, pravime vezbi, tocak, masazi se sto ni rekoa i dzabe. Gasovi ima mnogu ama nikako da se iskakame a celoto se grci pustoto maka ima.
     
  14. unearthlysarah

    unearthlysarah Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2021
    Пораки:
    1.252
    Допаѓања:
    4.839
    Пол:
    Женски
    Може, на моето така му се случи од диастоп пробиотикот и затоа педијатар ни рече да го прекинеме
     
    На Lucky1312 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. jance

    jance Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 декември 2011
    Пораки:
    133
    Допаѓања:
    81
    Мамички, скоро 3 месеца сме. Следна недела на педијатар, но ваши искуства сакам. На комбинирано е, во главно често кака, и да не какал неколку дена, после некој ден испушта се. Но овој пат сака а се мачи, пробува стиска но ништо. Непие пробиотик бидејки во главно океј му е стплицата освен сега овие 3 4 дена што се мачи.
     
  16. Mama998

    Mama998 Активен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2023
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Мамички, бебчето ми е старо 1 месец и 10 дена. На адаптирано млеко сме. Почнавме со аптамил прематур, па имавме запек, грчеви, па се префрливме на новалак ит и се беше добро до петокот. Од саботата почнавме пак со грчеви и во текот на денот со сите маки се олеснува само два пати, ама има многу гасови. Педијатарот вчера ни даде глицерински чепчиња, две до сега имаме стаено и за 3 секунди се олеснува, ама после тоа пак се мачиме со грчеви, гасови.... Не знам веќе што да му дадам за да му олеснам на бебушот....
     
  17. minne992

    minne992 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 ноември 2013
    Пораки:
    4.134
    Допаѓања:
    25.080
    Пол:
    Женски
    Пробиотик?
    Пошто е мн мало нормално е да има грчеви дури да се навикне на млекото
     
  18. Mama998

    Mama998 Активен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2023
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Биогаја му давам и плус д3 и омега прима
     
  19. ElJo

    ElJo Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2018
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки ние уште некој ден правеме 40. Само цицаме и веќе 4 дена имаме запек. Напнува се и плаче. Јадам и суви сливи, ставаме и топла пелена на мешето, масажи и правеме. Стварно веќе не знам шо да правам
     
  20. mnbvcxz

    mnbvcxz Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Здраво мајки
    Ве молам за совет и помош
    Бебето ми е 5 месеци имаме проблем со столицата 2 дена е доста тврда.
    Инаку сме на АД Новалак и почнавме до пробување на вкусови (3-4 лажички на ден) овие денови давав каша од сливи но тоа како да не ни помогна многу.
    Вода и чај пиеме во текот на целиот ден но не во големи количини.
    Што би ни помогнало за да се врати во нормала се
    Инаку нема проблем со тврд стомак и мачење.