1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кога детето не може само да кака....

Дискусија во 'Бебе' започната од filipo, 20 јули 2010.

  1. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Обичен сапун, да тенко сечеш како топломер мислам врвот на топломер. Сусетка моја ставаше на малата.
    Почекај уште ден-два.
    Имам слушнато од старите баби и за лист од сардон цвеќе па би апелирала да не правите такви егзебиции :D
     
    На lolyta777 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.261
    Допаѓања:
    8.646
    Блиска роднина има мало бебе, не можеше да кака неколку дена,инаку е старо речиси еден месец. Денес се јави кај педијатар и и рекоа во 100 гр. вода да стави лажичка шеќер(мала лажичка) и да му даде,по малку на неколку пати. После час-два се искака бебето и одма си заспа,а пред тоа плачеше и имаше грчеви со денови.
     
    На lolyta777 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.419
    Допаѓања:
    33.994
    Пол:
    Женски
    Моето и по 9 дена не какаше :) кај доенчиња ссе толерира до 14 дена , ама некако не ми иде
    Моето сега се поретко кака . На 4-5 дена
    А иначе мало делче ке исечеш од бебешко сапунче цело со кремче и ке пробаш/ ке се искака Одмаа
    :D
    а иначе и дадав и вода превриена со шекер ама не ни помогна многу
    Сапунчето проверена работа ;)
     
  4. NoellePage

    NoellePage Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.767
    Јас разбрав дека за машки деца не се препорачува топломерче во газето. Не знам зошто,ама една патронажна сестра така и препорача на другарка ми. Има глицерински чепчиња можеш да прашаш во аптека. Најдобро пробај суви сливи варени, и сокот да им го пиеш , па преку млекото твое и беб ќе си добие и се надевам ќе проработи кај тебе овој совет ;)
     
  5. Poisoon

    Poisoon Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2010
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Bi te zamolila,da go napises imeto na situpot ako mozes da se setis kako se vika.
     
  6. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    ни се толерира ни ништо треба еднаш денот или еднаш на два дена да си се какат бебињата.внуцето мое не беше искакано 6 дена и кога сестрами го однесе на доктор му даде чепчиња и му рекоја никогаш повеќе да не чека токлу многу оти не дај боже можи да почни од уста да ги вади лајнушките... :( :(
     
  7. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.419
    Допаѓања:
    33.994
    Пол:
    Женски
    искрено да ти кажам кај доенче кое е само на мајчино млеко се толерира да не е искакано и до 14 дена :!: сигурно нема да го оставам 14 дена да се мачи ако си има мака а неможе да се искака .. и ние така 9 дена чекав да видам дали ке се искака ама ништо и превземав работата во мои раце , со сапунче и помогнав и се искака . И не треба да се почнува со чепчиња и да се помага , пошто така ке се навикне и самиот организам и после секој пат ке треба да му помагаш при какање ]:)
    нема сигурно да прави како што кажа ти , да му искачаат од уста :|
     
    На sunmoonstars, anuHka и bittersweet им се допаѓа ова.
  8. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    таман работа некоја било која мајка така да дозволи..
    незнам што е вистина јас само напишав што му рекоја на сестрами...
    и без разлика кој како рекол и што јади (мајчино млеко) како што велиш ти 14 дена се многу!ај ти не оди 2 недели по голема. како ќе ти биди знајш?ќе ти прсни стомакот е на бебето за се му е исто...... вклучувајќи го и какањето
     
  9. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    Не е ниту најмалку исто, возрасен што јаде апсорбира едно 20-30% другото се исфрла, бебе што е на мајчино млеко абсорбира 90% така му останува 10% за исфрлање затоа се толерира и до 14 дена да не е искакано бебето, никако нема да му прснаат цревата ;)
     
    На sunmoonstars, AIT и Annath им се допаѓа ова.
  10. anuHka

    anuHka Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2011
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    27
    ние пред некое време имавме сличен проблем ... 2 дена имаше проливче и матичната ни даде некаков раствор и малиот и јас да го пиеме ....после тоа тој со денови не одеше во вц и јас мислев дека го било мешето или слично и секоја вечер пред бањање му ставав топломер...по 2 недели кога отидовме на рутинска контрола матичната ми објасни дека нормално е доенчињата да не одат во вц и до 14 дена како што кажа маценцеена и кога ќе го приметам дека се напнува да му ги свиткам ножињата и благо да го масирам во правец на трелките на часовникот на пределот околу папу4ето.... фала му на Бога на моево не му требаше ништо, кога ке го сетев дека се напнува му ги кревав ножињата на поголема перница и така си лежеше, па кога ке си завршеше работа самиот ми кажуваше :D
     
  11. cecilia

    cecilia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    1.194
    Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6месеци

    Моето бебенце има проблем со какање, значи само неможе да се искака. Ја чекам 2 дена ама има болки и се грчи целата да ти е жал да ја гледаш, а за плачење да не зборам.
    И давам глицерински чепчиња и одма се искакува и после е мирна два дена па се од почеток.
    Искрено мислам дека ако не и помогнам никогаш нема сама да се искака :(
     
    На krofna му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Nedzhla

    Nedzhla Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2012
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    96
    Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6месеци

    остави го детето ако е на мајчино млеко може до 10 дена да не се искака а ако е на вестачко до кај 4 дена инаку каква и е каката ко ке и стаес чепче густа или ....
     
  13. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6месеци

    имам и друк пат напишано, знам дека велат до 10 дена ама мене бе то некеко не ми влегва во глата токлу дена да не се кака не е нормално, без разлика дали е на мајчино или ад млеко......
    cecilia пробувај почесто со топломер не ја заучувај со чепчиња
     
  14. Nedzhla

    Nedzhla Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2012
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    96
    Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6месеци

    од искуство кажувам и јас се плашев мн тој се стега плака и јас со него и се викав дај Боже мене да ме фати него да го пушти и јас 2 месеца скоро со топломер на недела го ослободував и еднаш го оставив сам ке чекам викам ке се олесни и немаше ни 3 саати од 8 дена се искака и тоа до шија ахахха
     
  15. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.419
    Допаѓања:
    33.994
    Пол:
    Женски
    Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6месеци

    ама па да не се навикне со нив и после да неможе сама да се ослесни :?:
     
  16. cecilia

    cecilia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    1.194
    Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6месеци

    И мене тоа ме плаши :(
    Ќе морам да ја оставам да се мачи?
    Леле неможам жал ми е ;(
     
  17. NoellePage

    NoellePage Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.767
    Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6месеци

    Cecilia пробај да и го масираш мешето,ставај и топли облоги (со фен затопли крпа или пелена) или ониe кесичи со гел за во микробранова. Пробај да и ги свиеш коленцата до мешето, за ова гарантирам помага и исто како да вози точаче, ќе се испртка па ќе се олесни, не учи ја со чепчиња. Колку и да е тешко почекај некој ден.Сум слушнала и за некое чајче што се дава ама не ми текнува како се викаше, распрашај се доколку има понатамопна потреба.
     
  18. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6месеци

    cecilia и јас го имав истиот проблем на почетокот, и ги правев вежбите што ги пиша Ноелле и многу ни помагаа.. и ден денес така правиме барем 1 во денот.. и како на секој 2 ден јас мислам дека е во ред и не ја провоцирам кога сака она тогаш.. според мене ова е најдобро. ! :)
     
  19. simonice

    simonice Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2012
    Пораки:
    251
    Допаѓања:
    99
    Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6месеци

    од искуство да побаш со стебленцето од цвеке сардела,стави му во газето,ке видиш за 2 мин ке си се олесни,и нему му е тешко :sweat:
     
  20. macence4

    macence4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    292
    Допаѓања:
    416

    каде може да се најде такво стебленце