1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кога другарка ти ти ја носи облеката!?

Дискусија во 'Мода и стил' започната од Unfaithful18, 4 март 2010.

  1. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.546
    Допаѓања:
    115.502
    Пол:
    Женски
    На блиски им давам да облечат нешто мое,но на други никако.
     
  2. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.634
    Пол:
    Женски
    Вака обична облека да ама брендирана нема шанси да и дадам.
     
  3. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.281
    Пол:
    Женски
    Ниту барам, ниту давам. Тоа што е мое, си е мое, а туѓо па ич не сакам. Среќа не ми барале до сега, а за вакво нешто ич неам срам, фино лепо ќе им кажам не. Како мое нешто да облекува некој, нема шанса тоа. :shake::shake:
     
    На Guns N` Roses, Cosmic Girl и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  4. bunny19

    bunny19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2014
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    171
    Порано во средно знам дека си дававме фустанчиња некои за излегување,дека сакавме секое излегување ново фустанче. Со една поблиска другарка си менувавме и маичка додека не почна да ми ги уништува по што не и давав веќе. Сега скоро и да не си менуваме ништо, може само нешто ако им треба за некоја пригода пример свадба да им позајмам накит, чанта. Стикли никако, за шминка ако им треба може да дојдат да ги шминкам а да им давам да ја носат не. A како порано да им давам палта, маички, каиши немааа шанси.
    Сестрами е во таа возраст сега она не позајмува со никој ништо. Си носи што има или ако зима ќе земе од мене нешто.
     
  5. Medicine25

    Medicine25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2016
    Пораки:
    278
    Допаѓања:
    1.540
    Пол:
    Женски
    На другарки немам давано ништо.
    На прва братучедка давам ама само еднаш ми има барано.Ми го има вратено чисто, пеглано, па дури и парфем ставила.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  6. sino.o.oka

    sino.o.oka Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2020
    Пораки:
    566
    Допаѓања:
    2.438
    Пол:
    Женски
    Иам две другарки со кои буквално се си делиме, сите три, и никогаш не сме направиле проблем за нешто или пак да си приречеме. Но сосема ги разбирам оние кои не сакаат да делат. Во средно сум плус интернат и тоа е поголемат причина која ме мотивирала да делам, сепак таму со нив поминувам повеќе време отколку со моите дома. Не гледам проблем за да не споделуваме, секако доколку некој не сака ок никој не те тера со сила. Инаку после средно мислам дека ниту јас не би споделувала... Сепак интернатот ќе го нема веќе и така...
     
    На j$ass му/ѝ се допаѓа ова.
  7. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.208
    Допаѓања:
    13.033
    Пол:
    Женски
    Ни со сестра ми не сум си менувала облека, не па со другарка. :D Највеќе ова се должи на тоа шо ни се различни стиловите, а и јас носам Хс, другите С или М, така шо нема шанси нешто да ни одговара на сите. Кога бев бремена носев од мајка ми фустани што веќе не ги носи таа, ако се смета тоа. :D
     
  8. Indiegurl

    Indiegurl Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2017
    Пораки:
    1.817
    Допаѓања:
    6.299
    Пол:
    Женски
    Не би дала никад, освен ако не ми се допаѓа облеката или ми се сменил вкусот.
    Има некои пијавици кои само "позајмуваат" ствари од тебе па никад нема да ги видиш више.
    Ау не, не им давам хаха
     
    На GymGirl❤ му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.461
    Допаѓања:
    39.664
    Пол:
    Женски
    Не барам и не сакам да давам. Порано ми бараа, давав од што му беше глупо да одбијам. А порано баш и немав ни толку финансии ни толку работи, па секое парче ми беше драго.
    Обично не враќаа, а ако си ги побарав ми одговараа како да им барам нивно.
     
    На Astrum.Obtutus и Indiegurl им се допаѓа ова.
  10. Hotwife

    Hotwife Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2022
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    1.010
    Пол:
    Женски
    За среќа, другарките никогаш не ми барале облека, ниту сум позајмувала. Не е хигиенски и ми е незамисливо да носам туѓа облека. Една другарка со која носиме ист број на кондури понекогаш кога ќе купам нови штикли на кои им се восхитува знае кога ќе ми дојде на гости да побара само да ги проба на нога да види како и стојат, ама тоа ми е прифатливо бидејќи знам колку е чиста и блиска ми е како сестра.
     
    На Ljubova и Arjanit2021 им се допаѓа ова.
  11. Peanut Butter

    Peanut Butter Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2021
    Пораки:
    1.929
    Допаѓања:
    17.497
    Пол:
    Женски
    Не ми е јасно што е нехигиенски, ќе ја испере облеката после носење. Ај за чевли разбирам. Може да објасниш?
     
    На sino.o.oka му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Hotwife

    Hotwife Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2022
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    1.010
    Пол:
    Женски
    Облека што се пере на 30 или 40 степени не можеш баш да ја испереш да биде стерилна на таа температура. Ќе има преживеани.
     
  13. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.175
    Допаѓања:
    8.862
    Пол:
    Женски
    И мене ми е нехигиенски ова давање облека на другарки, не дека имаат шуга ама не знам, ете лично јас не можам така да облекувам нешто што претходно некој друг ми го носел.
    Така една блуза ролка мајка ми ми ја облекла и после и ја дадов да си ја носи за нејзе.
     
    На Ljubova му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Peanut Butter

    Peanut Butter Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2021
    Пораки:
    1.929
    Допаѓања:
    17.497
    Пол:
    Женски
    А мислиш дека е стерилна кога ќе ја испереш после купување? И што болест може да фатиш од маичка?
     
    На Just.do.it му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Hotwife

    Hotwife Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2022
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    1.010
    Пол:
    Женски
    Слободно менувај си облека тогаш по таа логика, што да ти кажам :)
     
    На Arjanit2021 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Давав на другарките облека меѓу 17 и 20.
    Тогаш најактивно се траскав по кафичи.
    Некои работи не ги ни вратив...
    Ама пак... така се расти :inlove:
     
    На arabella_ и Hotwife им се допаѓа ова.
  17. Cosmic Girl

    Cosmic Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2020
    Пораки:
    1.940
    Допаѓања:
    7.618
    Пол:
    Женски
    Облеката што ја носиш задржува бактерии, габички, вируси и протозои кои ги имаш на себе. Алиштата, ако живееш со некој друг, најчесто се перат во машина заедно, сите на куп. Било заради заедничкото перење, било заради заедничкото живеење, лицата кои живеат во едно домаќинство според истражувањата имаат многу сличен микробиом, особено на тој на кожата. Различни материјали се погодни за различни микроорганизми, и секако не се перат на иста температура (синтетичките се перат само на пониски температури). Некои па дури и на рака само се перат или се чистат само на хемиско и не смее да се наводенат. Кога менуваш облека со другарка или некој од друго семејство, си ги менувате и бактериите со другото семејство. Колку повеќе другарки, толку повеќе различни микробиоми. Нормално ниту еден процес не стерилизира облека, ама на микробите на твоите дома си веќе прилагодена, а на тие од друго семејство може и да не си. Конечно, секоја кожа е различна, некоја може да реагира поинаку и на микроорганизмите и на прашакот за перење. Еве ваљда сега е малку појасно :)
     
    На Ljubova, Guns N` Roses, buba4e89 и 3 други им се допаѓа ова.
  18. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.218
    И јас така слично како тебе. Малку порано. Од 15 до кај 18, додека бев во средно.
    Не ни размислував искрено дали и какви последици може да има тоа. Јас секогаш враќав и внимавав да ја вратам облеката чиста и неоштетена, ама има некои парчиња што не си ги добив назад.
    Исто и јас викам, ако:D Убави денови беа.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Peanut Butter

    Peanut Butter Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2021
    Пораки:
    1.929
    Допаѓања:
    17.497
    Пол:
    Женски
    @Hotwife @Cosmic Girl И од која болест ќе се разболиш ако носиш туѓа маица?
     
  20. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.617
    Допаѓања:
    52.405
    Пол:
    Женски
    Немам проблем со блиска другарка да си менувам облека. Ќе исперам пред да ја дадам и потоа таа ќе ја испери пред да ми ја врати, не гледам тука проблем.
    Проблемот е само големината, јас носам Л-ХЛ-2ХЛ (зависи од калап и вид на облека), а другарки носеле помали бројки. И сегашната блиска другарка носи помали бројчиња.
    Инаку во животот дали 2-3 пати сум позајмила моја облека на друг.