Кога другарка ти ти ја носи облеката!?

Дискусија во 'Мода и стил' започната од Unfaithful18, 4 март 2010.

 1. KejtiKaulitz

  KejtiKaulitz Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  177
  Допаѓања:
  41

  Скроз истото и кај мене .. и давам за еднаш да носи не враќа,а јас 2-3 пати ги имам носено нејзините штикли и одма вечерта и ги враќам,знам дека подобро е кај неа да си останат. А исто и за пеглата, дома не и даваат да се пегла со пеглата за алишта па секогаш пред излегување иде кај мене и сеа јас се спремам она на секои 4 минути ме вика дојди испеглај одпозади... смачено ми е веќе, ми има барано пегла,шмнки и се остало ама кога правев муабет со мама , ми рече да и кажам дека мама не дава да изнесувам од дома бла бла ...
  А и секад кога иде кај мене, дај креон, дај маскара, дај пудро .. викам - Маскарата треба да си е лично твоја да не ставаат повеќе луше од неа- а нејзе како да не и се зборува :@


  Еден совет од мене - Или разговарај со нејзе и кажи и дека ти смета или речи и дека домашните не ти даваат да даваш на секој .. или па врати и со иста мера :devil: :) едноставно така ќе се опамети ...
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. SpoiledBaby

  SpoiledBaby Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2010
  Пораки:
  880
  Допаѓања:
  280
  ме н бре она веќе од мене парталче не видува...па згора на се еднаш и давам обечки коишто мислев јас да ги носам таа вечер,а ги дадовнејзе,викам ајде океј носи ги,и после некое време си ги тразам обечките и ми ја враќа само едната?!и оттогаш крај нема ништо давање,најдобро така,зошто од многу добродушност на крајот и јас да останам без ништо па женската се се жали дека немала ништо,па крај краева не ми паѓаат парите од небото.
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. KejtiKaulitz

  KejtiKaulitz Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  177
  Допаѓања:
  41

  Ма имала немала нека си купи .. неможе цел живот туѓо да носи ...
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. moonlight-girl.55

  moonlight-girl.55 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2010
  Пораки:
  1.424
  Допаѓања:
  2.178
  Никогаш не сум давала ни облека, ни штикли, ни ништо од гардероба а нити сум барала да ми дадат. Не го сфаќам бре ова менување јас ама ич ........ другарка си е за другарка ама ајде бре што има моите алишта да ги носи? Едноставно глупаво е, а плус и разни инфекции што се шират пак да не зборувам. Единствено нешто што разменуваме со другарките се филмови и тоа веќе не давам бидејќи и дадов филм на една другарка, а после ми вика абе јас ти го вратив?!!? Кога ми го врати мори? Се изкарав тогаш со неа за еден филм (а можете да замислите за нешто друго да било :D, ама знам јас на кој му давам работи и мразам кога ме прават будала па макар и за едно пенкало да било) и си реков ајде батали и затоа веке ништо не давам. А за пари ако на некоја не и достигне или нема во моментот секогаш си даваме и секогаш си враќаме утредента, само на тоа останав да давам :D
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. GaGa-GirL

  GaGa-GirL Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 мај 2010
  Пораки:
  64
  Допаѓања:
  4
  Облека не давам речиси никогаш, и отворено им кажувам дека не сакам некој друг да се шетка во моите работи па после неиспрани испотени да ми ги враќаат. Додатоци ај пак може, ама чевли нема шанси уште еднаш да позајмам. Една другарка, практично, ме молеше да и ги позајмам чевлите што си ги имав купено пред 4 дена. Кога ми ги врати едната штикла целата беше искривена, а претходно ме убедуваше дека она како родена да била во штикли, и топтанот можела на нив да го игра. Епа видов го изиграла, уште еднаш да ми побара нешто, збор нема да и проговорам :envy:
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. RedRose97

  RedRose97 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јули 2010
  Пораки:
  357
  Допаѓања:
  158
  Јас никогаш не давам облека, бидејќи не го сфаќам тоа позајмување. И кај мене имам една другарка дојде кај мене а јас си ја средував собата и веднаш почна да ми ја фали облеката и да ме прашува дали може нешто да износи а јас нее.. нема да ти се фати. :)
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. zenska

  zenska Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2010
  Пораки:
  358
  Допаѓања:
  340
  во друштво сме 5-6 девојчиња ама онака баш најблиски. И многу ретко менуваме облека. Нормално е да побараш нешто за еден ден ако ти треба(зашто да лупаш пари,ако некој близок го има и нема ништо против да ти го врати). Секогаш кога некоја ке позајми нешто во враќа нареден ден испрено и испеглано :) ама сега има и друг проблем. од цело друштво што сме,се дружам со една така најмногу. Не сакам да зборувам лошо али девојчето стварно не може да си дозволи нова гардероба и секогаш за излегување бара од мене. Не ми пречи, навистина. Али понекогаш претерува. Ако нешто може да си дозволи,нема да го купи зашто јас имам слично, парите ќе ги чува да му купи на дечкото нешто..алоооооооооооооооооо?????????? за среќа во последно време многу се здебели и се што имам јас и е мало :))))) ова не е со лоша намера али yesssssssssssssssss :D :rofl:
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. CupCake

  CupCake Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2010
  Пораки:
  211
  Допаѓања:
  165
  Првиот пост,секоја можна реченица..Се пронајдов јас и мојата другарка.
  Ми зима алишта,а ги враќа јас кога ќе ги побарам.Зар има такви луѓе без срам?!Не зимам ништо од неа,ниту пак од било која.Еднаш ми пукна филмот и и кажав,не за друго,многу е покрупна од мене и ми ги шири алиштата..Во последно време ништо не ми бара,не знам како се осетила кога сум и го кажала тоа али стварно нема граници.Ќе и дадам накит и после тоа испаѓа дека она ги купила.Затоа си ја научив лекцијата.
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. butterfly.mimi

  butterfly.mimi Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  455
  Допаѓања:
  101
  Алишта и позајмувам само на најдобрата другарка, а и таа мене или евентуално на физичко опрема ако носам(секогаш носам) а не играм често позајмувам на други. Еве сега скоро бев на свадба и од другарка ми позајмив фустанче и чевли (чевлите не ги ни облеков некако многу високи ми се видоа :lol: )веднаш после свадбата т.е по 2 дена кога се видовме и ги вратив, вчера таа беше кај мене и студеше и дадов џемперче... и така... битно ниту некој ми расипал облека, ниту некому јас сум расипала. :)
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Strumfeta93

  Strumfeta93 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2010
  Пораки:
  2.191
  Допаѓања:
  3.849
  Многу ми е глупаво тоа позајмување на облека. Се знае што е мое а што на другарките. Не барам и не ми бараат а и да ми побараат ретко давам нешто.
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Zaljubena111

  Zaljubena111 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2010
  Пораки:
  2.076
  Допаѓања:
  1.619
  Порано да си ја меневме облеката со другарките, и не тоа со една цело друштво, но тоа беше во средношколските денови. Јас многу ретко го практикував тоа можеше да се случи да си заменеме блуза (најчесто) па ти носи ја оваа сезона мојата а јас твојата. Никогаш не се деси една вечер на пр. петок јас таа блуза, а другата вечер другарка ми.
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. UniqueCreature

  UniqueCreature Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2010
  Пораки:
  221
  Допаѓања:
  44
  Порано како средношколки си позајмувавме со другарките, 3 бевме и сите си позајмувавме, меѓу нас нели. Се уште се дружиме со двете ама облека не си позајмуваме веќе, евентуално накит ама ретко, за посебни пригоди кога едната ќе има некои обетки или ланче што на другата ќе и одговараат ама одма ги враќаме. Нема смислам тоа позајмувањето, крајно глупава работа ми е сега, штознам.
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Lina89

  Lina89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2010
  Пораки:
  151
  Допаѓања:
  34
  порано да си позајмувавме со другарките т.е. повеќе давав одколку што земав, јас земав само за некоја посебна пригода, а тие од мене демек го земаа за излегување а тие си одеа и на училиште дотерани со моите алишта, се случи еднаш моите родители да приметат моја облека во една другарка како оди на работа така дотерана со мои парчиња и добро ме искараа. многу се нервирав поради тоа што јас кога и да дадев облека ја давав чиста испеглана, а секогаш ми враќаа неиспрано. се случувало и нова облека бутнат ми ја во перална и кога ми ја вратат тоа повеќе не се носи, колку облека ми имат така запустено само јас си знам. а тоа што не ми ја врааќа на време да не правам муабет се случувало и по една година да си вратам облека и тоа доколку си ја побарам онака не и текнуваше сами да ми ја вратат. сега повеќе не земам и не давам така и кажав во лице не ми се допаѓа тоа и крај. сега само си позајмуваме со братучетками некои фустанчиња за свадба и тоа
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.159
  Допаѓања:
  15.270
  Постои само една личност со која менувам гардароба. Сестра ми!
  Никој друг. Имам еднаш до два пати позајмено гардароба и се каам. Едни алки што ги купив од странство ги дадов на другарка и до ден денес не знае кај се. Срце ме боли за нив!
  Имам еднаш позајмено свечен фустан за свадба од прва братучетка и то е то.
  Едно 1368320283 ми имаат речено да им позајмам, посебно во средно школо, сум кажала несакам да ми носат гардароба и точка.
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Negreva

  Negreva Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 септември 2010
  Пораки:
  68
  Допаѓања:
  8
  Давање облека на другарка никогашшш... облеката макар и другите ацесори само со сестра.. или некоја братуќетка евентуално поблиска инаку никако не само што може да ти а уништи да не ти а врате туку уште многу други работи може да се десат..
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. HeidiDiWalt

  HeidiDiWalt Популарен член

  Се зачлени на:
  29 мај 2010
  Пораки:
  1.163
  Допаѓања:
  1.504
  Ух во средно какви парчиња гардероба ми останале по `другарки`. ма ни другарки не ми биле, познанички. Има некои девојќи одма штом ти дојдат дома `во ормар ти роварат` :^) Ни срам ни перде. А јас таква добра, наивна, жалослива, сите ги облекував...И мајка ми само ми купува нови и нови и нови....и на крај и зоври лончето! Ај нова гардероба што земаат, туку чизми, штикли, накит?!?! Една и гаќи ми има земено :^)

  Конечно си го најдов чарето:

  Жал ми е. Алергија имам и не смеам да менувам облека! Докторот ми забрани . Плус и за твое добро. :^)
  И крај.

  А навистина ми се нафрла кожата, и по грешка да облечам од фундос во театар нешто одма букнувам. Морам дома да го проперам убаво па да го облечам со сопствена облека под него.
   
  На Lolo5 и rossonerka им се допаѓа ова.
 17. lackygirl

  lackygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  3.652
  Допаѓања:
  12.331
  Пол:
  Женски
  Леле порано во средно незнаев кај ми се алиштата мн се сменувавме со другарки, гаки не си сменувавме :lol: ама др се ама сега не е така можи дамо нешто обетки, марама, колан а нешто поголемо не и мислам дека не е убаво да сменуваш 1 не е хигиенски, а друго не е интересно денес јас ке ја носам блузта утре ТИ :D глупости
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. LadyN

  LadyN Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2010
  Пораки:
  265
  Допаѓања:
  124
  Воопшто не се чуствувам добро кога ќе видам некој да ја носи мојата облека.... И најдобрите другарки ми се такви, никогаш не позајмуваме облека.Евентуално на пр. е кај мене па ке и студи по пат да и позајмам нешто, ама тоа за брзо време(а не да се носи и понатаму).Можеби иако ретко знаеме да се смениме некоја чанта, или некој додаток таков, али тоа само за вечерта и толку. И јас сум имала порано доста проблеми со тоа ама тешко не тешко кажував- извини, не сакам да се навредиш или слично,ама јас не позајмувам облека, едноставно тоа е мој принцип.Порано ми се има случено да дадам една моја нова сукња на една другарка, па таа си ја носелаааа па и на трета другарка и ја дала. Кога рече после некој месец да ти ја вратам и реков не не слободно задржи си ја, не ми треба.Или летово со една другарка бевме заедно во соба, и таа комотно си земаше од мојата облека како да е нејзина без прашање(јас стварно незнам како се воздржав да не и речам ништо), додека јас не носев ништо нејзино.
  Луѓе триста причини има зошто да не давате облека, мој совет колку и да ти е тешко и незгодно можеш да кажеш незнам кај сум ја ставила па за перење ми е, измислувај триста глупости хахаха, ако и тогаш не свати најискрено кажи и како стојат работите :) :tmi:
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. sweetyears

  sweetyears Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 септември 2010
  Пораки:
  243
  Допаѓања:
  45
  Ич не практиквам сменување на облека со другарки.не сакам да давам а и не барам :emo: сега јас ако сум кај другарка или она ако е кај мене и е ладно нормално дека би и дала или она мене ама одма си ги враќаме облеките
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. red

  red Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 август 2010
  Пораки:
  480
  Допаѓања:
  121
  Пол:
  Женски
  јас и моите другарки си менуваме облека, па накрај крева другарки сме, ако ми треба нешто ке ми дадат, или обратно.исто и со цимерката си менваме алишта и тоа без прашвање ако и треба нешто си зема освен ако не сум планирала да го носам и јас или обратно позз
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.