1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кога и како го совладувате материјалот за учење?

Дискусија во 'Образование' започната од kate21, 8 март 2010.

  1. Moni_____

    Moni_____ Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2018
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    59
    Пол:
    Женски
    Ќе ве молам за совет…
    Прва година на факултет сум а со тоа и први испити. Испити ми се биофизика и општа и органска хемија. За хемија имам две недели да научам, за физика имам три недели ама повеќе страни се околу 300-400 а хемија има 250 страни отприлика… како да учам? Како ке стигнам да научам? Во меѓувреме треба да учам и други два предмети кои се полесни и имаат помалку материјал…
     
  2. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.925
    Допаѓања:
    48.075
    Пол:
    Женски
    Ќе стигнеш само без паники
    Ќе ти пишам како јас го совладував материјалот, најпрво го читав целиот материјал и во меѓувреме подвлекував она што сметав дека е битно да се знае, во меѓувреме пред мене и скрипта, потоа се навраќав на материјалот и го учев само она што сум го подвлекла. Е сега бидејќи си бруцош убаво е да запознаеш и некој од постарите генерации и да се консултираш на што повеќе да обрнеш внимание и што најчесто се паѓа на испит.
    Со среќа
     
  3. quattro

    quattro Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    2.657
    Допаѓања:
    6.260
    Пол:
    Машки
    Мислам дека имаше на инста на студентарија краток концепт околу ова. Ако го најдам ќе ти го испратам.

    Иначе и јас лани бев прва година (бруцош) и исто паники, треми, напнатост ама потоа ќе увидиш дека поминува тоа и ѓабе стресови и годинава по кул сум. Така да, воглавно гледај да си го организираш времето.
     
    На злоба му/ѝ се допаѓа ова.
  4. злоба

    злоба Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2020
    Пораки:
    1.067
    Допаѓања:
    3.503
    Пол:
    Женски
    Во прва и 250 страни ги гледав како многу за испит, но седев и по 2 недели ги учев за да положам и со цел тој труд не добивав повисоко од 8ца.
    Сега сум апсолвент имав испити од 500 страни и повеќе ги спремав за една недела и добивав 10ки. Разликата е што стекнав капацитет за да можам полесно да го разберам и научам испитот.
    Не е убаво да се напнуваш, мора да си направиш да ти биде интересно за да го совладаш. Пробај да си запишеш тоа што ти е најбитно во тетратка и обој го во најразлични маркери, запали свеќа и само смирено терај.
     
  5. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    15.417
    Допаѓања:
    47.443
    Пол:
    Женски
    Делам по три теми.
    И комбинирам по два предмети и учам бар 15-20 дена пред колоквиум
    Пример: денес предмет А и В по 3 теми од секој
    утре Б и Г по три теми
    3ден: втори три теми од А и В
    4ден: втори три теми од Б и Г итнн
    прво гледам колку теми имам за колоквиум, најчесто имам 6 па затоа делам по 3
     
  6. tel-ef

    tel-ef Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2021
    Пораки:
    518
    Допаѓања:
    1.118
    Пол:
    Женски
    Математика, хемија, физика учам така што решавам задачи додека нема да ми стане јасно, но исто така читам и од учебникот лекцијата.
    Предметите каде што се раскажува, како историја, ја делам лекцијата на неколку дела и секој дел го читам по неколку пати и неколку пати го раскажувам.
    За дефинициите правам прашања на еден лист, на друг лист одговори и така се проверувам колку сум научила.
     
    На Beautiful Dreams му/ѝ се допаѓа ова.
  7. en5

    en5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2022
    Пораки:
    776
    Допаѓања:
    2.737
    Пол:
    Женски
    Учев кога ќе ми дојдеше јајцето на гзот, ден пред испрашување или тест. Не знам на факултет како ќе се снајдам, немам навика за учење многу материјал и за учење рутински.