1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кога кажавте на претпоставените на работа дека сте бремени?

Дискусија во 'Бременост' започната од Rusi, 14 февруари 2014.

 1. Rusi

  Rusi Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2013
  Пораки:
  374
  Допаѓања:
  324
  Пол:
  Женски
  Здраво феминки,
  Ме интересираат ваши мислења и искуства, позитивни или негативни на оваа тема.
  Дали сметате дека вработените бремени жени се доволно заштитени и можат и во рана бременост да ја соопштат вестта на колегите и претпоставените или треба да се кријат?

  Доколку темава е дупла, се знае .... :)
   
 2. TSS

  TSS Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 април 2013
  Пораки:
  433
  Допаѓања:
  395
  Јас на газдите кажав кога бев веќе 3 месец бремена.Можеби и порано ќе кажев но бидејќи газдата не доаѓаше многу често се оддолжи тоа.Реакцијата му беше нормална (честито ова она) и само ме праша дали после пораѓај планирам да се вратам на работа,секако мојот одговор беше да планирам,но со тек на време шефот ми кажа дека нема да ме вратат назад на работа (а колку што знам законски мора да ме вратат) па здравје ќе видиме како ќе биде.
   
 3. Mravce

  Mravce Популарен член

  Се зачлени на:
  11 март 2012
  Пораки:
  310
  Допаѓања:
  191
  Јас со првото кажав кога бев некаде трети месец дека тогаш потпишавме нов договор, и таман пред истекот на тие 6 месеци, отидов на трудничко, со второто исто малку покасно кажав ама мораше пред договорот дека веќе се познавав, и нормално реакции ај честито ова она и кога дојде време за нов договор ме летнаа од работа во 5ти месец :D
   
 4. WORRIED.BT

  WORRIED.BT Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 декември 2012
  Пораки:
  2.298
  Допаѓања:
  91.435
  Пол:
  Женски
  кажав веднаш на почетокот и за првото и за второво и останав на работа.дали ке ме вратат-живи били па видели :?:
  точно е дека законски бремените се заштитени ама колку тоа се почитува во оваа каубојска држава е знак прашанје.
   
 5. katta123

  katta123 Нов член

  Се зачлени на:
  8 март 2014
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  1
  bremenost i rabotodavci

  i trudnici imavte li problemi na rabotnoto mesto otkako soopstivte deka ste trudni?
   
 6. fernandez

  fernandez Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јули 2012
  Пораки:
  190
  Допаѓања:
  51
  мене само 1 ден ми каснеше и одма дознав дека сум бремена,а претходно на работа ми се лошеше и шефот ми рече ако си бремена да кажеш да не криеш,јас викам незнам уште но во ред.на 1 ви јануари дознав и уште наредниот ден им кажав на сите и на вработените,и на шефовите и на директорот .хахаха.после еден месец ми измина договорот и пак ми го продолжија.па за понатака ке видиме како ке биде дали ке го продолжат,ама кај нас немаат никој до сега така зезнато.
   
 7. mentalist.mk

  mentalist.mk Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 септември 2013
  Пораки:
  160
  Допаѓања:
  92
  Пол:
  Женски
  Знам случај кога жена која работеше во конфекција, бремена со второто дете одеше на работа со стомак до заби, а за првото дете исто работела таму и го искористила породилното. Кога влезе во девети месец и сакала да отвори породилно, ги носи документите и и кажуваат дека таа е одјавена пред еден месец, во која фирма ќе носи документи за породилно. Значи работела цел месец непријавена и остана без пари од породилно. И после ќе ми кажуваат дека ги штитат трудниците - како да не.
   
  На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
 8. katta123

  katta123 Нов член

  Се зачлени на:
  8 март 2014
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  1
  и кај мене катастрофално лошо се однесуваа, се обидуваа да ми извршат притисок ,да изнајдат начин сама да си дадам отказ, со триста приказни дека лошо сум работела, (нели не смеат да избркаат трудница) среќа што отворив боледување и онака имам тешка бременост па уште и тие проблеми ми фалеа, дури и на боледување кога бев ми се јавуваа цело време, да сум отишла на работа да сме виделе што ќе правеле со мене, а бев дури четири дена дома кога почнаа да се јавуваат, сум можела да отидам,не ми било ништо и на крај го пратив мажот ми.Безобразиие невидено, стварно не ги разбирам. Е со дете ,па кај мене и второ не можеш да остануваш после работа кога ќе им текне на нив и колку сакаат или не даваш 100% на работа според нив.
   
  На mama89 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. LadyC

  LadyC Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 март 2016
  Пораки:
  10.594
  Допаѓања:
  127.818
  Пол:
  Женски
  Штом дознав во 4та недела. Одма им кажав за да не ми стои ко грутка. Фер се бар за сега, па ќе видиме на даље.
   
 10. Kaetana

  Kaetana Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2011
  Пораки:
  2.916
  Допаѓања:
  14.487
  Пол:
  Женски
  Во 7-8 недела.... Во 4 дознав, во 6 бев на гинеколог да се потврди, и после тоа им кажав...
   
 11. pink95

  pink95 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 мај 2016
  Пораки:
  233
  Допаѓања:
  1.352
  Пол:
  Женски
  Во бутикот-Со менаџерката на департмент сме блиски зборам со неа како со мајка, па и кажав на 10 недели. А со hiring менаџер не сум зборела ни знам што е планот ни па ме занима. Работам дури можам(Цел ден на нозе сум затоа не знам до кога ќе издржам)
  Во библиотека- Не сум кажала уште ќе кажам и ќе се распрашам штом почне мешко да се познава.(канцелариска работа е и нормално планирам да ја задржам.)
   
  На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
 12. newring86

  newring86 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  677
  Допаѓања:
  867
  Јас кажав у 8ма недела. :rock:
   
 13. DigY

  DigY Популарен член

  Се зачлени на:
  4 мај 2011
  Пораки:
  3.479
  Допаѓања:
  6.465
  2 den otkako doznav. za da mi najdat zamena dur me nema :)
   
 14. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.511
  Допаѓања:
  27.258
  Пол:
  Женски
  На главната шефица и кажав веднаш по првиот преглед во 8ма недела. Таа ги извести газдите. На останатите дури неделава, чекав да помине првиот скрининг... ама веќе на сите им беше јасно, уште пред цел месец почнаа да ме задеваат за мешето, ама јас не признавав. :)
   
  На LadyC и DigY им се допаѓа ова.
 15. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.975
  Пол:
  Женски
  Несакав да кажувам додека не почне да се познава, но имаше активност на работа која морав да ја избегнам поради здравствената состојба.Па испадна уште на почетокот да кажам.
   
 16. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  9.211
  Допаѓања:
  41.628
  Пол:
  Женски
  Ми треба мислење, може се зборувало друг пат за тоа но не сум била во тек со темава, кога е најзгодно и кога треба да ги известам на работа за бременоста?
  Еве денес ќе мора да земам ден зашто имам вртоглавици, па ќе мора и на писмено да го пријавам денов кај директорот.
   
 17. Masnicka.5

  Masnicka.5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2011
  Пораки:
  312
  Допаѓања:
  675
  Пол:
  Женски
  Се зависи од работното место и фирмата јас пример ги известив уште во 9-10 недела бидејќи многу ми се лошеше имав стомачен и требаше со време да ми побараат замена на раб.
   
 18. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  9.211
  Допаѓања:
  41.628
  Пол:
  Женски
  Па јас се надевам дека ќе терам до крај на работа, не е физичка работа, во просвета сум.
   
 19. fana

  fana Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  9.051
  Допаѓања:
  59.873
  Пол:
  Женски
  Јaс пoсле 13тa неделa ги известив. Дo 36тa неделa oдев нa рaбoтa.
   
  На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Ano

  Ano Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 октомври 2016
  Пораки:
  5.600
  Допаѓања:
  32.627
  Пол:
  Женски
  Се е индивидуално. Ти најубаво знаеш какви се условите на работа и како се осеќаш. Јас дека со ин витро се знаеше уште оф почеток. Аки останев природно и немав некоја поголема мачнина ќе чекав до 12-13 недела. Никој не би ми правел проблем и порано ако кажам, ама едноставно сметам дека е моја лична работа и би одложувала. Веќе после овој период фер е да се каже за навремено обезбедување замена.
   
  На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.